Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-10-18, 19:25
StarOfDavid Ο χρήστης StarOfDavid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2018
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι να διευκρινήσεις τι εννοείς με την έννοια θεός γιατί όπως βλέπεις κυκλοφορούν μελη περιορισμένης ευθύνης που θα αρπάξουν οποιαδήποτε ευκαιρία τους δώσεις για νά προωθήσουν τις παρανοϊκές ιδέες τους
Οχι παντως ο βιβλικος θεος, ή ο θεος όπως τον έχουν καταλαβει οι δουλοι της χριστιανοσυνης. Ομως αυτο που εχω καταλαβει και για το οποιο ειμαι κατα 90 % πεπεισμενος είναι οτι ο θεος τον οποιο ειδε ο μωυσης , ο μωαμεθ και διαφοροι αλλοι στην ερημο και δεν ξερω εγω που, είναι τα φρακταλς απλα δεν ξερανε τι ειναι λογω ελλειψης επιστημονικης γνωσης. Οι τυποι από την ασητεια και την χρηση ψυχεδελικων είτε κατα τον ασκητισμο είτε κατα την τελεση μυστηριων εβλεπαν αυτες τις γεωμετριες καθοτι τα φρακταλς και οι σπειρες ειναι μεγαλο κομματι μιας ψυχεδελικης εμπειριας. Τα μετεφρασαν ως θεο, εξου και το ''οπως πανω ετσι και κατω'' και το ''κατ' εικονα και καθ ομοιωση''. Μιλουσαν για την αυτοομοιοτητα! και πραγματι υπαρχει κατι στον κοσμο αυτο που να μην υποκειται σε νομους αυτοομοιοτητας?
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.