Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 16-05-09, 17:45
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

H διαφωνία μας αγαπητέ Victor δεν έχει να κάνει τόσο με την ουσία των πραγμάτων όπου πιστεύω πως εκεί θα καταλήγαμε σε παρόμοιο συμπέρασμα στο τέλος μιας συζήτησης - ανάλυσης αλλά σε διαφορετική αντιληπτική προσέγγιση του εκάστοτε γεγονότος... Παράδειγμα εσύ μελετάς και δίνεις βάση σε μεγάλο ποσοστό στο τι γράφεται σε ξένα και παγκόσμια Forum ως αντίλογο ενώ εγώ δεν το θεωρώ και δόκιμο σε μεγάλο ποσοστό αυτό αναφορικά τουλάχιστον με την αρχαία Ελληνική ιστορία... Στην ουσία της εκάστοτε συζήτησης θέλω να πιστεύω θα είχαμε κοινή παραδοχή ενώ στην αντίληψη πάνω στην έρευνα και στον τρόπο μελέτης απο όσο μπορώ να καταλάβω διαφέρουμε λόγο διαφορετικής ατραπού σκέψης...

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος ... Αλλά βασική μου πεποίθηση ειναι πως όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Γνώση ακόμα κι αν ειναι φαινομενικά αντίθετοι... Τώρα το ποιος ειναι ο ποιο σωστός και ο ποιος εγκεκριμένος δύσκολα μπορεί να λεχθεί...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-05-09, 19:25
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Παράδειγμα εσύ μελετάς και δίνεις βάση σε μεγάλο ποσοστό στο τι γράφεται σε ξένα και παγκόσμια Forum ως αντίλογο ενώ εγώ δεν το θεωρώ και δόκιμο σε μεγάλο ποσοστό αυτό αναφορικά τουλάχιστον με την αρχαία Ελληνική ιστορία...
Δεν κατάλαβες καλά και με αδικείς. Εγώ ποτέ δεν επικαλέστηκα το τι γράφεται σήμερα σε ιρανικά φόρα σαν αδιάψευστη ιστορική πηγή για τον Μέα Αλέξανδρο.

Απλώς υπήρχε αιωρούμενη η διαφωνία ως προς το ποια είναι η άποψη των σημερινών απογόνων των Περσών για τον Μέγα Αλέξανδρο. Τι έπρεπε να κάνω εγώ λοιπόν; Να βασιστώ στο τι λένε τα ελληνικά σχολικά βιβλία ιστορίας; Εντάξει, αλλά αυτό θα ήταν η μία μόνο όψη του νομίσματος που την γνωρίζω ήδη. Η άλλη; Μια και στην Ελλάδα και δη στην γειτονιά μου δεν ξέρω κανέναν Ιρανό τι θα ήταν λογικό; Μα φυσικά... να πάω σε φόρα όπου συχνάζουν Ιρανοί και σταχυολογήσω απόψεις από τους καθ' ύλην αρμόδιους.

Δυστυχώς η ανταπόκριση δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτή που προσδοκούσα, γεγονός που επιβεβαίωσε την δυσπιστία μου στην γραμμή που περνάει σε σχολικά βιβλία και αλλού στην χώρα μας.

Και όλα αυτά με δεδομένο ότι οι Ιρανοί κατά τα άλλα τρέφουν μεγάλη συμπάθεια για την χώρα μας και μας θεωρούν από τους πλέον φιλικούς προς αυτούς λαούς.

Παράθεση:
Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος ... Αλλά βασική μου πεποίθηση ειναι πως όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Γνώση ακόμα κι αν ειναι φαινομενικά αντίθετοι... Τώρα το ποιος ειναι ο ποιο σωστός και ο ποιος εγκεκριμένος δύσκολα μπορεί να λεχθεί...
Όλοι οι δρόμοι;

Ακόμα και όταν για παράδειγμα επιλέγεις συνειδητά να αγνοήσεις πηγές που δεν υποστηρίζουν αυτό που πιστεύεις, όπως εν ολίγοις δήλωσες χαρακτηριστικά; Μήπως αυτό λέγεται εθελοτυφλισμός;

Σε αυτό ναι, διαφωνούμε.

Κατά την γνώμη μου, για να μάθεις την αλήθεια (πράγμα που κάποιες φορές είναι ούτως ή άλλως σχετικό και υποκειμενικό), χρειάζονται πολλαπλές πηγές, αλλά και πολλαπλά φίλτρα. Και δύναμη, για να αποδεχτείς το τελικό συμπέρασμα, ακόμα και αν σου είναι δυσάρεστο.

Υπενθυμίζω όμως ότι παρόλαυτά διευκρίνισα ρητά πως...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko, 09-05-09 11:47
Σε κάθε περίπτωση βέβαια, τα αισθήματα ενός κατακτημένου λαού, δεν είναι ενδεικτικά του μεγέθους και της αξίας του κατακτητή. Σε τελική ανάλυση, δεν είναι περίεργο οι Ιρανοί να μισούν τον Μέγα Αλέξανδρο πλην όμως αυτό δεν αφαιρεί από τα επιτεύγματά του.
Πάντα φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-05-09, 20:20
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Δεν έχω διαβάσει ούτε ένα θετικό σχόλιο για τον Μέγα Αλέξανδρο από ιρανικά χείλη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Η πραγματικότητα είναι ότι η συντριπτική αν όχι η απόλυτη πλειοψηφεία των σημερινών Ιρανών δεν τρέφει σε καμία περίπτωση φιλικά αισθήματα προς τον Αλέξανδρο.

Μια μικρή παρατήρηση


Χωρίς να θέλω να κρίνω την έρευνα που κάνεις στο θέμα, βρίσκω τουλάχιστον μικροπρεπές να συνεχίζεις να επικαλείσαι τα γραφόμενα ιρανών σε ξένα φόρα για να υποστηρίξεις την απέχθεια του ιρανικού λαού προς το πρόσωπο του Αλέξανδρου. Ως επιχείρημα δεν είναι άστοχο, αλλά δείχνει λειψό. Ενδεικτικά, κι εγώ θα μπορούσα να ξεκινήσω σε ένα νήμα εδώ μέσα να θάβω μεταφορικώς τον μεγάλο στρατηλάτη, δίνοντας έτσι "πάτημα" σε κακεντρεχείς της Βραζιλίας, για παράδειγμα, να υποστηρίξουν πως οι Έλληνες δεν γουστάρουν πια τον Αλέξανδρο. Το τραγελαφικό είναι ότι, αν το καλοσκεφτείς, ακόμα και τώρα δίνεται -λίγο έως πολύ- ένα "πάτημα" σε κακεντρεχείς αυτού του είδους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Το τι λένε στα ξένα "Forums" και γενικώς το τι λένε οι "Ξένοι" για την Ελληνική ιστορία και Ιστορικά μας πρόσωπα, μου ειναι παντελώς αδιάφορο... Με ενδιαφέρει πρωτίστως τι λέει ο Έλληνας για την ιστορία του , κατα πόσο την γνωρίζει, κατα πόσο την κατανοεί και τέλος πως την υπερασπίζεται.
Συμφωνώ. Αυτό πολλές φορές το παραβλέπουμε και το ξεχνάμε, καθώς προσπαθούμε να λειτουργούμε ως "ανοιχτόμυαλοι", "διεθνιστές" ή δεν ξέρω 'γω τί....
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 17-05-09, 19:31
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλησπέρα c.r, κάποιες σκέψεις σχετικά:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r

Μια μικρή παρατήρηση


Χωρίς να θέλω να κρίνω την έρευνα που κάνεις στο θέμα, βρίσκω τουλάχιστον μικροπρεπές να συνεχίζεις να επικαλείσαι τα γραφόμενα ιρανών σε ξένα φόρα για να υποστηρίξεις την απέχθεια του ιρανικού λαού προς το πρόσωπο του Αλέξανδρου. Ως επιχείρημα δεν είναι άστοχο, αλλά δείχνει λειψό.
Κατανοώ την ένστασή σου. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο όμως είπα...

«...Απλώς υπήρχε αιωρούμενη η διαφωνία ως προς το ποια είναι η άποψη των σημερινών απογόνων των Περσών για τον Μέγα Αλέξανδρο. Τι έπρεπε να κάνω εγώ λοιπόν; Να βασιστώ στο τι λένε τα ελληνικά σχολικά βιβλία ιστορίας; Εντάξει, αλλά αυτό θα ήταν η μία μόνο όψη του νομίσματος που την γνωρίζω ήδη. Η άλλη; Μια και στην Ελλάδα και δη στην γειτονιά μου δεν ξέρω κανέναν Ιρανό τι θα ήταν λογικό; Μα φυσικά... να πάω σε φόρα όπου συχνάζουν Ιρανοί και σταχυολογήσω απόψεις από τους καθ' ύλην αρμόδιους.»

Αν αμφισβητείς τα παραπάνω, είσαι απόλυτα δικαιολογημένος να το κάνεις. Για αυτόν τον λόγο όμως είπα:

Εγώ ποτέ δεν επικαλέστηκα το τι γράφεται σήμερα σε ιρανικά φόρα σαν αδιάψευστη ιστορική πηγή για τον Μέα Αλέξανδρο.

Ούτως ή άλλως, αν αμφισβητείς ότι οι αρχαίοι Πέρσες ή/και οι σημερινοί Ιρανοί δεν απεχθάνονται τον Μέγα Αλέξανδρο, είσαι ελεύθερος, ευπρόσδεκτος μάλιστα, να παρουσιάσεις τις αντίστοιχες πρωτογενείς πηγές σου, αν έχεις.

Και ναι, σίγουρα δικαιολογείσαι να αμφισβητείς την έρευνά μου, διότι ήταν περιορισμένης κλίμακας. Δεν μπορώ να ρωτήσω όλους τους Ιρανούς του Ιράν, ένα μικρό δείγμα μπόρεσα να βρω και να ρωτήσω. Κάθε άλλη διαφορετική πηγή είναι προφανώς ευπρόσδεκτη, μόνο έτσι μπορεί να σχηματιστεί εικόνα. Μακάρι τελικά να μην ισχύει η εικόνα που μετέφερα, πλην όμως δεν είμαι αισιόδοξος.

Παράθεση:
Ενδεικτικά, κι εγώ θα μπορούσα να ξεκινήσω σε ένα νήμα εδώ μέσα να θάβω μεταφορικώς τον μεγάλο στρατηλάτη, δίνοντας έτσι "πάτημα" σε κακεντρεχείς της Βραζιλίας, για παράδειγμα, να υποστηρίξουν πως οι Έλληνες δεν γουστάρουν πια τον Αλέξανδρο. Το τραγελαφικό είναι ότι, αν το καλοσκεφτείς, ακόμα και τώρα δίνεται -λίγο έως πολύ- ένα "πάτημα" σε κακεντρεχείς αυτού του είδους.
Και πάλι κατανοώ την ένστασή σου. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο όμως είπα... «Φίλος μεν Πλάτων, φιλτέρα δε αλήθεια».

Το τι θα πουν οι κακεντρεχείς δεν με αφορά (όπως θα έλεγε και ο Knight). Κακεντρεχείς υπάρχουν παντού, ακόμα και σε αυτό το φόρουμ. Δεν είναι όμως η πλειοψηφία, ούτε καν η μερίδα εκείνη η άποψη της οποίας με ενδιαφέρει, ή θα έπρεπε να με ενδιαφέρει.

Για παράδειγμα, όταν κάποιος Ιρανός μου λέει «Συμπαθώ τους Έλληνες, θαυμάζω τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό αλλά ο Μέγας Αλέξανδρος έκανε πολύ κακό στην Περσία», δεν μπορώ να τον θεωρήσω κακεντρεχή. Όταν δε, μου το λένε αυτό περισσότερα άτομα, δεν μπορώ πλέον να το θεωρήσω μεμονωμένη περίπτωση. Και όταν τελικά η άποψη που επικρατεί είναι κοινή και μάλιστα ακόμα χειρότερη για τον Μέγα Αλέξανδρο, μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο. Έκεί πλέον δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια και να αγνοήσω την συγκεκριμένη πηγή («feedback», αν προτιμάς), εφόσον δεν έχω κάτι άλλο διαθέσιμο.

Τι να κάνω δηλαδή; Να πω «Χμ, είμαι Έλληνας, πρέπει να υποστηρίξω την ελληνική ιστορία και τον Μέγα Αλέξανδρο, άρα ας... κάνω πως δεν άκουσα.»;

Παράθεση:
Συμφωνώ. Αυτό πολλές φορές το παραβλέπουμε και το ξεχνάμε, καθώς προσπαθούμε να λειτουργούμε ως "ανοιχτόμυαλοι", "διεθνιστές" ή δεν ξέρω 'γω τί....
Μια γενική παρατήρηση: Το ανοιχτόμυαλος σαν επίθετο και έννοια, έχει θετική χροιά μεν, αλλά δεν είναι μετρήσιμη μονάδα. Ως εκ τούτου, δεν γίνεται κάποιος να είναι λιγότερο ή περισσότερο ανοιχτόμυαλος, ή θα είναι ή δεν θα είναι. Δεν μπορεί δηλαδή κάποιος να είναι ανοιχτόμυαλος σε κάποιες περιπτώσεις (που αυτό τον εξυπηρετεί) και σε κάποιες άλλες να μην είναι (που επίσης αυτό τον εξυπηρετεί). Τότε δεν είναι «λίγο» ή «πολύ» ανοιχτόμυαλος, ούτε και ανοιχόμυαλος εντός εισαγωγικών.

Είναι υποκριτής. Απλά.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το «διεθνιστής», αλλά αντίστροφα (δεν υπάρχει θετική χροιά).

Κατά την γνώμη μου πάντα, την οποία φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να την συμμεριστεί κάποιος.

Φιλικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 17-05-09 στις 19:36
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 19-05-09, 14:37
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Η μεγάλη τηλεοπτική παραγωγή του ΣΚΑΙ ολοκληρώθηκε εχθές το βράδυ αναδεικνύοντας τον Μέγα Αλέξανδρο ως τον Μεγαλύτερο Έλληνα όλων τον εποχών.http://greatgreeks.skai.gr/vote
Εντύπωση μου έκανε ο κύριος Ρόμπιν Φοξ του Παν/μιου της Οξφόρδης ο οποίος τάχθηκε υπέρ του έργου του Μεγάλου Αλεξάνδρου δείχνοντάς μας τι επικρατεί να πιστεύεται για τον Μεγάλο αυτόν Έλληνα σε σημαντικούς επιστημονικούς κύκλους του εξωτερικού.

Τώρα, <<μεγάλοι έλληνες>> τύπου Λάκη Λαζόπουλου, Αλίκης Βουγιουκλάκης, Κατίνας Παξινού, Βασίλη Τσιτσάνη και υπόλοιποι.... το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι οτι μας βοήθησαν να επιλέξουμε και να ξεχωρίσουμε εύκολα για το ποιοι μπορεί να είναι οι Μεγάλοι Έλληνες και ποιοι όχι...έστω και αν τα παραπάνω ονόματα συμπεριλήφθηκαν στο κατάλογο των Μεγάλων Ελλήνων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 19-05-09 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-05-09, 10:12
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Εμένα σε αυτή την εκπομπή μου έκανε πολύ κακή εντύπωση πως αυτοί που επιλέχθηκαν να υποστηρίξουν τους 10 'Ελληνες με τη μεγαλύτερη ψηφοφορία έκαναν ως επί το πλείστον αρνητική επιχειρηματολογία εναντίον των υπολοίπων και μιλάμε πως είχαν να υποστηρίξουν τεράστιες προσωπικότητες. Πάντως ο τρόπος που έγινε η διαδικασία ήταν τραγικός, ο καθένας ήταν τεράστιος για την εποχή του, απλώς ο Μέγας Αλέξανδρος νομίζω πως είναι μια διαφορετική προσωπικότητα, ο οποίος μάλλον ούτε κατανοήθηκε ποτέ από τους σύγχρονούς του πλήρως αλλά και δεν πρόκειται να κατανοηθεί πλήρως ποτέ. Νομίζω πως αν υπάρχει μια προσωπικότητα στην ελληνική ιστορία που να τον πλησιάζει ίσως να είναι ο Αλκιβίαδης αν και αυτός μάλλον χρησιμοποίησε τα χαρίσματά του λανθασμένα. Νομίζω πως πραγματικά ο Αλέξανδρος πλησιάζει τα όρια της "μαγείας", είναι ασύγκριτος τι να λέμε.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 13-06-09, 23:16
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή Ο Όρκος του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Παρακαλώ αν κάποιος/α γνωρίζει να μου αναφέρει αρχαίες ιστορικές πηγές, οι οποίες αναφέρουν τον περίφημο όρκο του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην πόλη Ιόππη. Με ενδιαφέρει να βρω τον όρκο στα αρχαία ελληνικά, πράγμα που δεν έχω κατορθώσει έως σήμερα από έναν πρόχειρο σχετικά έλεγχο που έχω κάνει στο Διαδίκτυο και σε Πλούταρχο και Αρριανό. Δεν με ενδιαφέρουν πηγές της νεώτερης ιστορίας αλλά μόνο αρχαίων ιστορικών και συγγραφέων. Τελικά, μήπως έχουν δίκιο όσοι υποστηρίζουν ότι ο όρκος δεν έγινε ποτέ και είναι ένα μεγάλο και καλοσερβιρισμένο παραμύθι;
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 25-06-09, 06:09
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Ρε παιδιά θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω γι'αυτόν τον όρκο γιατί έχω ακούσει και εγώ τις φήμες ότι είναι κατασκεύασμα,αν και τον έχω συναντήσει σε αξιόλογα περιοδικά αλλά καλό θα ήταν να μπει ένα τέλος σ'αυτές τις φήμες.
Προς Ελπινίκη:
Η προτίμηση σε μια τέτοια ψηφοφορία είναι τελείως υποκειμενική αλλά για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται παράξενο που μια κοπέλα και μάλιστα όχι ακροδεξιά σαν εσένα τάσσετε υπέρ της επιλογής του Μέγα Αλέξανδρου.Είχα την εντύπωση ότι θα τον επέλεγαν όλοι οι εθνικιστές και μιλιταριστές...Γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ένας κατακτητής,έστω και light.Για τον Τσιτσάνη εγώ προσωπικά μπορεί να διαφωνώ(όχι όμως και για τον Βαμβακάρη ),αλλά θα προτιμούσα 1000 φορές να ψηφιζόταν κάποιος καλλιτέχνης,λογοτέχνης ή φιλόσοφος.Γιατί όλοι αυτοί προσέφεραν έστω ένα μικρό λιθαράκι στον παγκόσμιο πολιτισμό,κάτι που δεν νομίζω να έκανε ο Αλέξανδρος ο Μακεδόνας...Εγώ προσωπικά ψήφισα στην αρχή τον Νικόλα Άσιμο.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 28-06-09, 19:03
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Ρε παιδιά θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω γι'αυτόν τον όρκο γιατί έχω ακούσει και εγώ τις φήμες ότι είναι κατασκεύασμα,αν και τον έχω συναντήσει σε αξιόλογα περιοδικά αλλά καλό θα ήταν να μπει ένα τέλος σ'αυτές τις φήμες.
Προς Ελπινίκη:
Η προτίμηση σε μια τέτοια ψηφοφορία είναι τελείως υποκειμενική αλλά για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται παράξενο που μια κοπέλα και μάλιστα όχι ακροδεξιά σαν εσένα τάσσετε υπέρ της επιλογής του Μέγα Αλέξανδρου.Είχα την εντύπωση ότι θα τον επέλεγαν όλοι οι εθνικιστές και μιλιταριστές...Γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ένας κατακτητής,έστω και light.Για τον Τσιτσάνη εγώ προσωπικά μπορεί να διαφωνώ(όχι όμως και για τον Βαμβακάρη ),αλλά θα προτιμούσα 1000 φορές να ψηφιζόταν κάποιος καλλιτέχνης,λογοτέχνης ή φιλόσοφος.Γιατί όλοι αυτοί προσέφεραν έστω ένα μικρό λιθαράκι στον παγκόσμιο πολιτισμό,κάτι που δεν νομίζω να έκανε ο Αλέξανδρος ο Μακεδόνας...Εγώ προσωπικά ψήφισα στην αρχή τον Νικόλα Άσιμο.
Κοίτα, και μόνο στο άκουσμα του ονόματος Μέγας Αλέξανδρος το μόνο που δεν θα μας πάει στο μυαλό θα είναι να κάνουμε αυτόματα σκέψεις και να συγκρίνουμε ή ταυτίσουμε τον ίδιο με λ.χ. Άσιμο, Βμβακάρη, Λαζόπουλο. 'Ενας ήταν ο Αλέξανδρος και ένας συνεχίζει να είναι.
Δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά ώστε να καταλάβω πως γίνεται προσωπικότητες σαν τον Αλέξανδρο τον Μέγα όχι απλά να συγκρίνονται αλλά να είναι στον ίδιο κατάλογο με τους υπόλοιπους...γιατί πως να τον κάνουμε μπροστά στο έργο των Σωκράτη, Αλέξανδρο, Όμηρο, Πλάτωνα, Ιπποκράτη κτλ. οι υπόλοιποι είναι απλά για να έχουμε ένα... "τσουβάλι με τους (άκυρους) υπόλοιπους".
Όταν αναφερόμαστε στους αρχαίους Έλληνες αναφερόμαστε ως επι το πλείστον σε "ιερά τέρατα" με ένα έργο χρυσή παρακαταθήκη για ολόκληρη την ανθρωπότητα...τώρα τι να συγκρίνω...τη καλλιτεχνική φύση της Βουγιοκλάκης (ω! συγνώμη της εθνικής στάρ), το μεγαλείου του αρχηγού Ζαγοράκη, τον και καλά νεό αριστοφάνη - Λαζόπουλο ή τον καταθλιπτικό Άσιμο;

θα δεχτώ την υποκειμενικότητα μιας ψηφοφορίας όταν τα αποτελέσματά της δεν θα γενικεύονται στον πληθυσμό, απο τη στιγμή όμως που δεν αποφεύγεται η γενίκευση αλλά λέμε οι Έλληνες ψήφισαν τους τάδε...εεε τότε δεν μιλάμε απλά για υποκειμενικότητα αλλά για το "σφιγμό" - άποψη ενός λαού που εδώ προτίμησε να κάνει έναν αχταρμά απλών καθημερινών προσώπων και προσωπικοτήτων.
Ευτυχώς το αποτέλεσμα το έσωσε λίγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 28-06-09 στις 19:12
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 02-07-09, 02:18
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Ελπινίκη μου με συγχωρείς αλλά εγώ δεν σου είπα ότι η ψηφοφορία δεν φανερώνει τον σφυγμό του λαού,αυτό όμως φανερώνει ότι σαν "πλειοψηφία" είμαστε μιλιταριστές αφού επιλέξαμε έναν στρατηγό.Δεν διαφωνώ,ως στρατηγός ο Μέγας Αλέξανδρος υπήρξε από τους κορυφαίους όλων των εποχών,απλά εγώ πιστεύω ότι θα τιμούσε πιό πολύ την πατρίδα μου η επιλογή ενός καλλιτέχνη,έστω ενός φιλοσόφου ή επιστήμονα.Ή ακόμα και ενός επαναστάτη!Για τον Λεωνίδα που αντιστάθηκε στην εισβολή της αυτοκρατορίας να συμφωνήσω με τα 1000!'Λες ότι οι αρχαίοι ήταν σε άλλο επίπεδο.Ο Καζαντζάκης δεν είναι σε αυτό το επίπεδο;Και κάτι ακόμα.Μην βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τον Άσιμο με τον Λαζόπουλο όπως μην βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τον Αλέξανδρο τον Μακεδώνα με τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.