Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-09, 02:01
Το avatar του χρήστη Andy
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Περιοχή: Peristeri,Athenz
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Σκεψεις που αποτρεπουν γεγονοτα!

Καλησπερα σε ολους καταρχην,

ο λογος που ειμαι αποψε εδω ειναι ενα συγκεκριμενο γεγονος το οποιο μου συμβαινει τα 3 τελευταια χρονια.

Το ''προβλημα'' μου ειναι οτι: υπαρχουν αρκετες φορες μεσα σε μια μερα οπου θα πετυχω τον εαυτο μου να σκεφτεται πραγματα και γεγονοτα απο την καθημερινοτητα τα οποια μπορει να συμβουν και ειναι ειτε ασχημα ειτε καλα και κανοντας μια σκεψη του στυλ ,οχι αυτο δεν προκειται να γινει ποτε,τοτε δεν γινεται... Θα μου πειτε και πως το ξερεις οτι ετσι και αλλιως δεν θα γινοτανε?
Δεν το ξερω,αλλα καποιο απο ολα αυτα θα ειχε συμβει. Μιλαμε για παρα πολλες σκεψεις καθε μερα.
Επιπλεον,υπαρχουν φορες που ειμαι καπου αφηρημενος και ξαφνικα μου περναει μια σκεψη απο το μυαλο (συνειδητα) για κατι που προκειται να γινει και αν δεν ασχοληθω με αυτην ,του στυλ να την αποτρεψω, αυτη γινεται πραγματικοτητα ειτε αμεσως μετα ειτε μετα απο μερικες ωρες-μερες!

Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω. Μπορει τελικα ολα αυτα να ειναι η ιδεα μου. Πιανει ομως σε ολες τι σκεψεις !!!

Εσεις τι λετε?

Thanx!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-09, 11:22
Το avatar του χρήστη Werew0lf
Werew0lf Ο χρήστης Werew0lf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλωσήρθες και καλή διαμονή στο foroum.Αυτό που αναφέρεις με τις σκέψεις είμαι σίγουρος ότι σχεδόν όλοι μας το 'χουμε βιώσει.Το περίεργο στην περίπτωση σου είναι η συχνότητα του από ότι φαίνεται.Τώρα στο θέμα του ότι σκέφτομαι γίνετε είναι πολλά μέσα.
Αυτα τα οποία γίνονται αφορούν μόνο εσένα ή έχεις σκέψεις και για άλλα άτομα οι οποίες υλοποιούνται με την ίδια επιτυχία?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-09, 11:59
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Μου συμβαίνει σχετικά συχνά.

Ειδικά αν θέλω να αποτρέψω ένα άσχημο γεγονός, φυσικά απίστευτα μικρού βεληνεκούς (προσωπικό επίπεδο ή ευρύτερο οικογενειακό), που έρχεται, ή υπάρχει βάσιμη υποψία ότι πρόκειται να γίνει, σκέφτομαι συνέχεια και λέω να μην γίνει.

Έχουν υπάρξει φορές που τελικά δεν έχει πραγματοποιηθεί. Τώρα αν το έκανε η σκέψη μου ή έτσι έπρεπε, δεν υπάρχει περίπτωση να το μάθω.

Δυστυχώς σε θανάτους αγαπημένων προσώπων δεν τα έχω καταφέρει, αλλά σε μικρά καθημερινά θέματα (χαμηλής ή μέτριας βαρύτητας), τα πάω κάπως καλά.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-09, 13:36
ΑΝΑΤΟΛΗ Ο χρήστης ΑΝΑΤΟΛΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ολο αυτό μου μοιάζει με οραματισμό
Αν το πιστεύτε οι σκέψεις μα είναι αυτές που δημιουργούν τα γεγονότα στη ζωή μας,εγώ και το πισττεύω και προσπαθώ πάντα να το εφαρμόσω.
Δηλαδή όταν δεν θέλω να γίνει κάτι σκέφτομαι έντονα αυτό που θέλω να γίνει.
πολλές φορές γίνεται.Είναι οι δύναμη της σκέψης και υπάρχουν πολλά βιβλία για την εφαρμογή της
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-09, 13:46
Το avatar του χρήστη morning star
morning star Ο χρήστης morning star δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: peristeri,athens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ειναι ενα "φαινομενο" που εχω παρατηρησει συμβαινει σε αρκετο κοσμο.σε μια παραλλαγη του συμβαινει και σε 'μενα με αρκετα μεγαλο ποσοστο "ακριβειας"!
Αν κατι το θελω πολυ να γινει,θα κατσω να φανταστω πως θα ηταν αμα γινοταν.δηλαδη το "ζω" στην φαντασια μου.πιστευω λιγο πολυ ολοι το εχουν κανει αυτο.ας πουμε για παραδειγμα,να ετοιμαζομαι να παω καπου.φανταζομαι πως θα ηθελα να περασω,τι θα ηθελα να κανω,ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω.καλα μεχρι εδω,το προβλημα θα μου πειτε που ειναι;
Το προβλημα ειναι πως μου συμβαινει ακριβως το αντιθετο απο αυτα που σκεφτομαι!!!και μαλιστα πια το εχω "παρει γραμμη" οτι ετσι γινεται και οταν παω να ξεκινησω να σκεφτομαι,σταματαω τον εαυτο μου απο το να το κανει γιατι λεω "αστο,παλι χαλια θα περασεις και θα στενοχωριεσαι!"
Αν παλι εχω παρασυρθει απο την φαντασια μου,μετα μου φευγει και ολη η διαθεση γιατι ξερω το αποτελεσμα...
Θα μπορουσε να πει κανεις πως ετσι ανθυποβαλω τον εαυτο μου,πως επειδη το σκεφτηκα θα γινει το αντιθετο.αυτο ειναι σωστο και το εχω σκεφτει και μονη μου.το θεμα ειναι ομως πως,κατεληξα να πιστευω πως δεν ειναι αποτελεσμα ανθυποβολης απο την στιγμη πως αρχισα να σκεφτομαι πως μου συμβαινουν τα αντιθετα μετα απο παρα πολλα γεγονοτα και μετα απο χρονια συνειδητοποιησα πως εχει ξεπερασει τα ορια της απλης συμπτωσης!!!
Αυτα γενικα τα φαινομενα τα αποδιδω,ισως λανθασμενα,(δεν ειμαι και καμια ειδικη)στο οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος μπορει να λαβει ασθενικα σηματα-εικονες απο το μελλον.ο χρονος ειναι κατι ρευστο και οι συχνοτητες στις οποιες κυμαινεται ο εγκεφαλος μπορει να πιασει καποιες γρηγορες "ματιες" και χαρη στην εντονη θεληση να μπορει να αποτρεψει κατι που μεχρι στιγμης δεν εχει γινει πραγματικοτητα.σιγουρα οχι κατι πολυ σημαντικο και καθοριστικο,οπως καποιο θανατο,καποιο ατυχημα κτλ(καθως κατι τετοιο θα αλλαζε τον ρου της ιστοριας και θα διμιουργουσε τρομακτικες αλλαγες στο εκαστοτε μελλον καθως θα μπορουσε να επιρρεασει απο μια εως πολλες ζωες με τον οποιοδηποτε τροπο!)
Ισως και να ειναι απλη επιστημονικη φαντασια αυτο που λεω.ισως να εχω την ταση να κανω τα απλα περιπλοκα.ποιος ξερει;θα ηθελα παντως να ακουσω και την γνωμη και αλλων μελων που ενδεχομενως εχουν πιο ειδικες γνωσης επι του θεματος!!!!!
__________________
"IF I AM A GUILTY MAN,MY CRIME IS IN DEARING TO BELIEVE;THAT THE TRUTH WILL OUT AND THAT NO ONE LIE CAN LIVE FOREVER.
I BELIEVE IT STILL.
MUCH AS YOU TRY TO BURY IT,THE TRUTH IS OUT THERE.
GREATER THAN YOUR LIES,THE TRUTH WANTS TO BE KNOWN..."

Fox Mulder,"The Truth"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-09, 14:35
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές να γνωρίζω πράγματα εκ των προτέρων, πράγματα που πολλές φορές έχουν να κάνουν με προσωπικά ζητήματα. Ξέρω π.χ. όταν κάτι θα γίνει ή δε θα γίνει, αν θα έχω μια δυσάρεστη συνάντηση κτλ. Δεν έχω βέβαια την έντονη μεταφυσική διαίσθηση άλλων χαρισματικών ατόμων αλλά έχω κι εγώ τα ξεσπάσματα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-09, 15:22
Το avatar του χρήστη Andy
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Περιοχή: Peristeri,Athenz
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Φιλε μοτ werewolf αυτο συμβαινει για πολλα πραγματα. Απο το πως θα παει η μερα μου μεχρι το τι θα κανει ο κολλητος μου, μεχρι τι θα γινει ή οχι στην εταιρια που δουλευω. Για θανατο ακομα δοξα τον Θεο δεν μου εχει τυχει ακομα κατι και ευχομαι να μην μου τυχει. Εχει παντως 100% επιτυχια αν δεν ξεχναω κατι.

Οσο για τα οραματα που λεει η morning star ισως εχει να κανει και με την μοιρα. Δεν πιστευω στη μοιρα. πιστευω οτι οταν ειναι να πεθανεις θα πεθανεις αλλα οχι οιτ η ζωη μου ειναι γραμμενη καπου.

Φιλιά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andy : 26-08-09 στις 15:23
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-09, 11:26
Το avatar του χρήστη morning star
morning star Ο χρήστης morning star δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: peristeri,athens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

πρωτα απ'ολα για να μην παρεξηγηθω θα ηθελα να κανω λιγο πιο σαφη την περιγραφη μου οσων αφορα το "φαινομενο" που βιωνω εγω.δεν ειναι αυτο που λεμε "οραμα".ειναι πιο απλα μια ονειροποληση.πως οταν ολοι ας καποια φορα καθομαστε και φανταζομαστε ποσο ωραια θα ηταν αν καναμε κατι?αν πηγαιναμε καπου μια εκδρομη τι θα θελαμε να κανουμε?αν θα πηγαιναμε σε μια γιορτη η ενα παρτυ πως θα θελαμε να περασουμε?ετσι.ουσιαστικα ναι,η ονειροποληση που θα κανω ξερω πλεον πως θα ειναι ακριβως αντιθετη με το τι περιπου θα συμβει.αν σκεφτω μια ωραια εικονα,θα περασω ασχημα παραδειγματος χαρη,καθως και το αντιθετο.αν σκεφτω πως θα ειναι μια κατασταση χαλια,θα γινουν ολα τελεια.
στην μοιρα καλως η κακως πιστευω αλλα οχι τοσο στο οτι καθε λεπτο της ζωης μας ειναι καπου "καταγεγραμμενο".πιστευω πως τα σημαντικα πραγματα(καριερα,οικογενεια,θανατος),αυτα ειναι μονο που δεν αλλαζουν.ολα τα υπολοιπα απλα καθημερινα μπορουν να "μετατραπουν" χαρη σε προαισθηματα,συμπτωσεις κτλ.ομως τα διαφορα αυτα πιθανα σεναρια,οσο και διαφορετικα και αν φαινονται μεταξυ τους δεν καταφερνουν να "επιρρεασουν" το τελικο γενικο αποτελεσμα.
πχ:οτι και αν σπουδασω,οσες δουλειες και να κανω,οποιες επιλογες και αν κανω,θα καταληξω να εξασκησω ενα συγκεκριμενο επαγγελμα,γιατι πανω σε αυτο εχω κατι να "προσφερω".
σιγουρα δεν περιμενω καποιος να αποδεχτει αυτο που λεω,μια γνωμη ειναι εξαλλου και μ'αρεσει να βλεπω και να μαθαινω και διαφορετικες αποψεις.ειμαι ανοιχτη σε προτασεις και διαλογο παντα!
__________________
"IF I AM A GUILTY MAN,MY CRIME IS IN DEARING TO BELIEVE;THAT THE TRUTH WILL OUT AND THAT NO ONE LIE CAN LIVE FOREVER.
I BELIEVE IT STILL.
MUCH AS YOU TRY TO BURY IT,THE TRUTH IS OUT THERE.
GREATER THAN YOUR LIES,THE TRUTH WANTS TO BE KNOWN..."

Fox Mulder,"The Truth"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-09, 15:20
Το avatar του χρήστη Ιορδανης 1971
Ιορδανης 1971 Ο χρήστης Ιορδανης 1971 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2009
Περιοχή: Qatar
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Γεια σας φιλοι μου και καλο χειμωνα!!
Αν βρειτε χρονο ριξτε μια ματια σε προσφατο θεμα που ειχα ανοιξει περι νομου της ελξης.Πιστευω οτι ειμαι αντιπροσωπευτικο δειγμα αυτου που αναφερεται διοτι ολα εγιναν ακριβως οπως ηθελα.Σιγουρα το μυαλο μας μπορει και παραγει πολυ δυνατες σκεψεις και το θεμα ειναι αν εμεις μπορουμε να οραματιζομαστε και να νιωθουμε αυτο που σκεφτομαστε..
Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε παρατηρηση επι του θεματος.
__________________
some doors best be closed..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-09, 00:17
BTDBILLY Ο χρήστης BTDBILLY δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2009
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Σκεψεις που αποτρεπουν γεγονοτα!

Βασιζεται στην Κβαντικη θεωρια. Μπορεις να το ψαξεις! Αμα θες να μπλεχτεις δες αυτο WHAT THE BLEEP DO WE KNOW.DOWN THE RABBIΤ HOLE ειναι μπερδεμενο εως πολυ μπερδεμενο.

Υ.Γ Πρεπει να ξερεις πολυ καλα αγγλικα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BTDBILLY : 03-09-09 στις 00:29
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.