Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-09, 18:01
Elfen Lied Ο χρήστης Elfen Lied δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Μια περίεργη σκία

Το συγκεκρίμενο γεγόνος συνέβη πριν απο 2 μήνες!
Ενα βράδυ που είχα ξαπλώσει στο κρέβατι με απώτερο σκόπο να κοιμιθώ δεν με έπιανε ύπνος και καθώς στριφογυρνούσα αντικρίζω μια σκια διαγώνια της βιβλιοθηκης μου! Πρεπει να αναφερω ότι η σκια έμιαζε με άνθρωπο αλλα καπως παραμορφωμένο! Σηκωθικα μετα απο λίγη ώρα για να δω τι ηταν και μόλις κοίταξα πισω απο την βιβλιοθικη δεν ηταν κανεις! Επιπλέον μολις ξαναξάπλωσα η σκια δεν υπήρχε!!

Καμια ιδεα στο τι μπορει να συνεβει?????
__________________
Οσοι κάνουν πως τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν έμας που τα ξέρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-09, 03:56
Το avatar του χρήστη baggelis
baggelis Ο χρήστης baggelis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Θα ήθελα να ρωτήσω αν την σκιά την είδες με την περιφερειακή σου όραση η κανονικά….επίσης αν εκεί κοντά υπάρχει παράθυρο όπου ενδεχομένως να πέρασε κανένας από έξω και να έκανε αντανάκλαση μέσα …αν θέλεις μπορείς να ανατρέξεις και σε πληροφορίες όσο αναφορά την μόρα…..
__________________
Όταν αγαπάς ζεις, όταν αγαπιέσαι αξίζεις, όταν αγαπάς και αγαπιέσαι αξίζει να ζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-09, 15:25
Elfen Lied Ο χρήστης Elfen Lied δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Την σκια την είδα κανονικα !!! Όσο αναφορά στο αν υπήρχε παράθυρο, υπήρχε αλλα με κλείστο πατζούρι.Επιπλέον δεν υπαρχει περιπτωσει να περασε κανεις γιατι μενω στον πεμπτο οροφο!!! Και ισως θα πρέπει να αναφέρω ότι η σκια έμενε στο ιδιο σημείο και δεν αντικρίσα καμία κινηση!
Σχετικά με την Μορα από οσα εχω διαβάσει και έχω δει ξερω οτι θα μου είχε επιτεθει με καπιο μεσο παράλυσης ετσι ώστε να μην μπορέσω να κουνηθώ!!
__________________
Οσοι κάνουν πως τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν έμας που τα ξέρουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elfen Lied : 04-09-09 στις 15:26 Αιτία: Θα ήθελα να ρωτήσω αν την σκιά την είδες με την περιφερειακή σου όραση η κανονικά….επίσης αν εκεί κοντά υπάρχει παράθυρο όπου ενδεχομένως να πέρασε κανένας από έξω και να έκανε αντανάκλαση μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-09, 16:28
Elfen Lied Ο χρήστης Elfen Lied δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Μάλλον θα πρέπει να αναφέρω οτι αυτη η σκια ειχε όψη νάνου!!!
Αν σας μπέρδεψε η λέξη <<παραμορφωμένο>>
__________________
Οσοι κάνουν πως τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν έμας που τα ξέρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-09, 21:00
Το avatar του χρήστη evaihp
evaihp Ο χρήστης evaihp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Ηρακλειο,Κρητης
Μηνύματα: 3
Smile

γεια!!!και εγώ έχω πάθη κάτι παρόμοιο με εσένα...ένα βράδυ ξύπνησα και είδα απέναντι από το κρεβάτι μου μια σκιά που έμοιαζε με άνθρωπο αλλά σε αντίθεση με εσένα ήταν πολύ ψιλή.Δυστυχώς δεν μπορούσα να την δω καλά γιατί εχω μυωπία.Το μόνο που έγινε είναι ότι άρχισε να μικραινει και να μετακινείτε προς το ανιγμα τής ντουλάπας όσο εγώ ανοιγόκλεινα τα μάτια μου γιατί νόμιζα ότι ονειρευόμουν....τι να ήταν άραγε???πάνε πολλά χρόνια από τότε και δεν έχει ξανά γίνει κάτι παρόμοιο ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-09, 22:05
The Dark Queen Ο χρήστης The Dark Queen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elfen Lied
Το συγκεκρίμενο γεγόνος συνέβη πριν απο 2 μήνες!
Ενα βράδυ που είχα ξαπλώσει στο κρέβατι με απώτερο σκόπο να κοιμιθώ δεν με έπιανε ύπνος και καθώς στριφογυρνούσα αντικρίζω μια σκια διαγώνια της βιβλιοθηκης μου! Πρεπει να αναφερω ότι η σκια έμιαζε με άνθρωπο αλλα καπως παραμορφωμένο! Σηκωθικα μετα απο λίγη ώρα για να δω τι ηταν και μόλις κοίταξα πισω απο την βιβλιοθικη δεν ηταν κανεις! Επιπλέον μολις ξαναξάπλωσα η σκια δεν υπήρχε!!

Καμια ιδεα στο τι μπορει να συνεβει?????
Το έχω πάθει και εγώ αυτό πάρα πολλές φορές και ακόμα το παθαίνω και ψάχνω μια απάντηση.....Υπό άλλες συνθήκες,θα μπορούσα να σου πω πως ήταν κάτι της φαντασίας σου (χωρίς παρεξήγηση) ή παιχνίδισμα του φωτός,έστω και αυτού του ελάχιστου που υπήρχε.Αλλά με αυτά που έχω πάθει και περάσει,δεν μπορώ να πω κάτι τέτοιο.Κοίτα.....εγώ πιστεύω πως δεν ζούμε μόνοι μας.Ζούμε μαζί με <<πνεύματα>> (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη) όπου εκείνα στην ουσία μας επιτρέπουν να ζούμε μαζί τους.Μπορεί να ήταν κάποιο πνεύμα (εάν πιστεύεις σε αυτά).......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-09, 22:08
The Dark Queen Ο χρήστης The Dark Queen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από The Dark Queen
Το έχω πάθει και εγώ αυτό πάρα πολλές φορές και ακόμα το παθαίνω και ψάχνω μια απάντηση.....Υπό άλλες συνθήκες,θα μπορούσα να σου πω πως ήταν κάτι της φαντασίας σου (χωρίς παρεξήγηση) ή παιχνίδισμα του φωτός,έστω και αυτού του ελάχιστου που υπήρχε.Αλλά με αυτά που έχω πάθει και περάσει,δεν μπορώ να πω κάτι τέτοιο.Κοίτα.....εγώ πιστεύω πως δεν ζούμε μόνοι μας.Ζούμε μαζί με <<πνεύματα>> (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη) όπου εκείνα στην ουσία μας επιτρέπουν να ζούμε μαζί τους.Μπορεί να ήταν κάποιο πνεύμα (εάν πιστεύεις σε αυτά).......
Και συγγνώμη εάν οι απόψεις μου γενικότερα μπορεί να είναι κάπως ανώριμες ή άσχημα διατυπωμένες αλλά είμαι καινούρια στο φόρουμ και ασχολούμαι μόλις ένα χρόνο με τετοια θέματα (τον θεωρώ πολύ λίγο)....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-09-09, 13:29
Το avatar του χρήστη awakened_in_chaos
awakened_in_chaos Ο χρήστης awakened_in_chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baggelis
Θα ήθελα να ρωτήσω αν την σκιά την είδες με την περιφερειακή σου όραση η κανονικά….
Baggelis γιατι το ρωτας αυτο?
Εχει τυχει παντως 2-3 φορες ετσι οπως καθομαι χαλαρη να συλλαβω με την ακρη του ματιου μου ''κατι'' σα σκια αλλα πιστευω πως δεν ειναι κατι που ανηκει στη σφαιρα του μεταφυσικου...απλα τα ματια ''ξεγελουν'' εκεινη τη στιγμη..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-09, 17:20
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Οταν ημουν μικρη, γυρω στα 12, συχνα κοιμομουν μαζι με την μητερα μου.
Θα ορκιζομουν πως οταν τα φωτα εσβηναν και αναμμενο εμενε μονο το φως νυχτος, οτι εβλεπα στον τοιχο απεναντι απο το κρεββατι, σκιες να χειρονομουν, κλπ.κλπ.
Δεν φοβομουν, μπορω να πω πως ειχα αρχισει να το βλεπω μαλλον διασκεδαστικο.
Τωρα πλεον δεν μπορω να αποσαφηνισω τι ηταν αυτες οι σκιες που εβλεπα και που ειχαν το μεγεθος κανονικου ανθρωπου.
Ηταν οντως σκιες?
Ηταν η παιδικη φαντασια μου?
Η' ηταν τα "παιχνιδια" των ματιων μου στο ημιφως?
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-09, 20:03
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ----

Επειδή είχα και εγώ στο παρελθόν μια παρόμοια εμπειρία, αλλά σε πιο τρομακτικό βαθμό, οι ερμηνείες που έλαβα είναι τρεις, και επιτρέψτε μου να τις πώ και εγώ με τη σειρά μου.

1. Αυτό που είδες μπορεί να ήταν απλά μια παραμόρφωση της εικόνας που έβλεπε το μάτι..μπορεί καμια φορά να συμβεί, αν είμαστε κουρασμένοι και θολώνουν τα μάτια μας. Άλλωστε και στο σκοτάδι ι οπτική μας ικανότητα περιορίζεται, δεν είμαστε δα και κουκουβάγιες.

2. Μιά άλλη ερμηνεία είναι αυτό που αποκαλείται "Σκιά", κάτι για το οποίο επίσης υπάρχουν πολλές ερμηνείες και έχει αναλυθεί και αλλού στο παρόν φόρουμ. Δε θυμάμαι τον ακριβή τίτλο του θέματος, αλλά όποιος ψάχνει βρίσκει.

3. Η τρίτη ερμηνεία είναι να αποτελεί η σκιά αυτή παρουσία κάποιου δαίμονα, σημάδι ότι μπορεί να σου έχουν κάνει μάγια (αν πιστεύεις σ'αυτά). Λίγο τραβηγμένο βέβαια, αλλά μου το είπαν και αυτό, οπότε πρέπει να το μεταφέρω.

Τώρα αν θες να το αντιμετωπίσεις όταν τυχόν ξανασυμβεί, αυτό είναι άλλο θέμα, ο καθένας έχει διαφορετικές άμυνες και διαφορετικό τρόπο ενστικτώδους αντίδρασης σε μια τέτοια περίπτωση. Απλά κράτα την ψυχραιμία σου και όλα τα βολεύεις...
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.