Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-09, 22:32
Elfen Lied Ο χρήστης Elfen Lied δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Παράξενη Συμπεριφορά ζώων

Καλησπερα! Αυτο ειναι το δευτερο thread που κανω και θα ηθελα να μοιραστω μια ακομα προσωπικη εμπειρια που ειχα!!!
Ολα αρχισαν μια μερα που ηρθε η αδερφη μου στο σπιτι για επισκεψη και εφερε και το σκυλο της μαζι. Με μεγαλη μας εκπληξη παρατιρισαμε οτι ο σκυλος δεν ηθελε με τιποτα να μπει στο σπιτι! Και οταν καταφεραμε και τον βαλαμε μεσα αμεσως βγηκε στο μπαλκονι! Τελος παντως δεν εδωσα πολυ σημασια σε αυτο! Μια αλλη φορα αποφασισα να αγορασω γιαλα με ψαρια! Και οντως τα αγορασα αλλα μια μερα αφοτου τα εβαλα στο σπιτι ψοφισαν! Τοτε ηταν που αρχισα να υποψιαζομαι κατι! Ετσι λοιπον πηρα και δευτερη φορα γιαλα! Και παλι ιχαν την ιδια καταληξη! Μεσα σε μια μερα ειχαν ψωφισει!
Απο εκεινη την μερα ανησυχω παρα πολυ! Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?
Αν θελετε ριξτε μια ματια στο πρωτο μου thread! Μπορει να εχει καποια σχεσει!
__________________
Οσοι κάνουν πως τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν έμας που τα ξέρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-09, 09:28
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Χωρις να θελω να κινδυνολογησω ή να προκαλεσω τον παραμικρο πανικο, ψαρια που ψοφουν σε ενυδρια ή γυαλες, ή σκυλια που αρνουνται να μπουν σε οικηματα (αυτο το τελευταιο μου συνεβη το 1999 με την δικη μου σκυλιτσα), συνηθως προαγγελουν επερχομενη ισχυρη σεισμικη δονηση.
Φυσικα υπαρχουν χιλιαδες αλλοι λογοι που μπορουν να κανουν τα ζωα να φερονται περιεργα, οπως το να μην αισθανονται ασφαλεια σε καποιο χωρο που ομως ουδεμια σχεση μπορει να εχει με κατι το μεταφυσικο ή με ενδεχομενο σεισμο.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-09, 11:47
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Δώσε μας σε παρακαλώ περισσότερα στοιχεία για το σπίτι σου.
Π.χ. σε ποιό όροφο είναι, που βλέπει, κατεύθυνση, εάν έχει φυσικό αέριο, σε ποιά περιοχή...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-09, 22:35
Elfen Lied Ο χρήστης Elfen Lied δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Λοιπον, το σπιτι βρισκετε ανω Κυψελη και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα παλιο.. (ανω 100 χρονων)! Ροτησα συγγενεις μου να μαθω παραπανω πληροφοριες για το σπιτι (μεχρι τοτε εμενε η μητερα μου αλλα τωρα μου το παραχωρησε). Απο οτι εμαθα, η γιαγια μου που εμενε σε αυτο το σπιτι ειχε πολυ εντονα προβληματα οσο αναφορα τον υπνο της. Πιο σγκεκριμενα δεν μπορουσε να κοιμιθει ευκολα σαν κατι να την ενοχλουσε. Επισης ο παππους μου ειχε μια συνηθεια να βριζει τα πνευματα σε καθημερινη βαση ( το εκανε για να μην βλασφημαει) Και οχι δεν εχω βαλει φυσικο αεριο στο σπιτι!!
__________________
Οσοι κάνουν πως τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν έμας που τα ξέρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-09, 06:34
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Οταν λες οτι ο παππους σου εβριζε τα πνευματα (?), τι ακριβως εννοεις?
Εβριζε τα Θεια??
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-09, 07:45
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω κανέναν, τα ψάρια στη γυάλα είναι πολύ πιθανό να μην αντέξουν και να ψοφήσουν άμεσα με την αγορά (ιδιαίτερα δε εάν πρόκειται για χρυσόψαρα). Ο σκύλος επίσης πιθανώς να θυμήθηκε την φύση του, ότι κανονικά ζει στη φύση δλδ και όχι σε διαμερίσματα στην άνω κυψέλη, και να αρνήθηκε έστω και προσωρινά να εισέλθει (μην κοιτάς που έχουμε αλλοτριώσει τη φύση τους αναγκάζοντάς τα να ζουν σε 2αρι στο παγκράτι πχ).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-09, 17:22
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Λοιπόν, δεύτερη σειρά ερωτήσεων:
Το σπίτι έχει υποστεί ποτέ ανακαίνιση στην διάρκεια της ζωής του;
Είναι το παλιό στιλ με μεγάλες πόρτες ή (και ) γυάλινες πόρτες;
Έχεις κοιμηθεί και σε άλλα δωμάτια εκτός από την κρεβατοκάμαρα;
Σε κάποια δωμάτια σου παρουσιάζεται κάποια θολούρα στα μάτια ή και ελαφρύς πονοκέφαλος;
Σε κάποιο δωμάτιο έχεις την αίσθηση ότι το μάτι σου έπιασε κάποια κίνηση, ακόμα και όταν είσαι μόνη σου;
Το καλοκαίρι κάποια σημεία είναι πιο κρύα από τα άλλα;
Έχεις φέρει κάποιο πτηνό (παπαγάλος, καναρίνι) στο σπίτι; Εάν ναι, ποιά ήταν η αντίδραση του;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-09, 23:29
Elfen Lied Ο χρήστης Elfen Lied δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες οτι ο παππους σου εβριζε τα πνευματα (?), τι ακριβως εννοεις?
Εβριζε τα Θεια??
Οχι ακριβως. Τα πνευματα των ανθρωπων που εχουν φυγει απο τη ζωη και τωρα μας κανουν τη ζωη δυσκολη! Αυτα τα πνευματα εννοει.
__________________
Οσοι κάνουν πως τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν έμας που τα ξέρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-09, 23:45
Elfen Lied Ο χρήστης Elfen Lied δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, δεύτερη σειρά ερωτήσεων:
Το σπίτι έχει υποστεί ποτέ ανακαίνιση στην διάρκεια της ζωής του;
Είναι το παλιό στιλ με μεγάλες πόρτες ή (και ) γυάλινες πόρτες;
Έχεις κοιμηθεί και σε άλλα δωμάτια εκτός από την κρεβατοκάμαρα;
Σε κάποια δωμάτια σου παρουσιάζεται κάποια θολούρα στα μάτια ή και ελαφρύς πονοκέφαλος;
Σε κάποιο δωμάτιο έχεις την αίσθηση ότι το μάτι σου έπιασε κάποια κίνηση, ακόμα και όταν είσαι μόνη σου;
Το καλοκαίρι κάποια σημεία είναι πιο κρύα από τα άλλα;
Έχεις φέρει κάποιο πτηνό (παπαγάλος, καναρίνι) στο σπίτι; Εάν ναι, ποιά ήταν η αντίδραση του;
Το σπιτι δεν εχει υποστει καμια ανακαινιση!
Το στυλ ειναι πολυ διαφορετικο απο τα υπολοιπα σπιτια! δηλαδη μεγαλες πορτες και περιεργη δομη!!
Εχω κοιμηθη σε ολα τα δωματια του σπιτιου εκτος του μπανιου και της κουζινας!
Οχι, ουτε πονοκεφαλος ουτε θολουρα!
Στο σαλονι καθε μερα εχω πολυ εντονη αισθηση κινισης και δεν μπορω να προσδιορισω καθολου τι ειναι αυτο που κινιται! Επισης στο σαλονι εχω παρατηρισει οτι αφηνω πραγματα και το πρωι μολις ξυπνισω εχουν αλλαξει θεση (μενω μονος μου στο σπιτι, επισης στο σαλονι ηταν που ειχα τα ψαρια και ψοφησαν)
Το σαλονι ακομα και με καλοριφερ ειναι συνηθως πιο κρυο απο τα υπολοιπα δωματια!
Δεν εχω φερει κανενα πτηνο!!
__________________
Οσοι κάνουν πως τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν έμας που τα ξέρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-12-09, 03:55
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

παραξενη συμπεριφορα ζωων λοιπον...

το μονο σιγουρο ειναι οτι ανθρωποι και ζωα δεν εχουν ακριβως κοινη αντιληψη παρολο που στο μεγαλυτερο ποσοστο χρησιμοποιουν τα ιδια αισθητηρια οργανα.καποια ζωα εχουν οξυμενη οσφρηση,αλλα βλεπουν πεντακαθαρα στο σκοταδι,αλλα ακουν σε αλλες συχνοτητες,αλλα χρησιμοποιουν ηλεκτρισμο,αλλα "φυσικο σοναρ" κ.α.Ισως δεν θα επρεπε να μας προβληματιζει απο μεταφυσικης αποψης η συμπεριφορα του καθε ζωου σε περιβαλλον που κατα τα δικα μας κριτηρια ειναι φυσιολογικο,αντιθετα θα επρεπε να μας κινει το ενδιαφερον για να μαθουμε περισσοτερα για τον χωρο μας.

πολλες φορες παρατηρω γατες να κοιτουν στο ταβανι και να αγριευουν.συνηθως οι γατες αγριευουν οταν βλεπουν εντομα να περιφερονται και προσπαθουν να τα πιασουν.η αληθεια ειναι οτι συχνα μου φαινεται παραξενη η συμπεριφορα τους αφου δεν εχω καταφερει να εντοπισω καποιο εντομο-και πιστεψτε με ψαχνω σχολαστικα,αφου με ενδιαφερει η συγκεκριμενη αντιδραση-.ακομη δεν εχω καταφερει να δωσω μια λογικη εξηγηση.

παντως τα ψαρια στο ενυδριο ειναι πολυ ευκολο να ψοφησουν,ειδικα αν στον χωρο υπαρχει φασαρια (κυψελη δεν ειπες οτι μενεις?).επισης ευκολα ψοφανε και τα παπαγαλακια.

οσον αφορα τα σκυλια,θα πρεπει να ξερεις οτι το καθενα εχει ξεχωριστη και εντονη προσωπικοτητα (για ολα τα ζωα ισχυει αυτο,απλα στα σκυλια ειναι πιο ευδιακριτο).ετσι λοιπον αν του σκυλου που αναφερεις του "καρφωθηκε" στο μυαλο να μην μπει στο σπιτι,εκεινος δεν θα μπει ο κοσμος να χαλασει.μπορεις καλλιστα να δοκιμασεις να φερεις και αλλα σκυλια στο σπιτι σου και να παρατηρησεις αντιδρασεις.

τελος για το σαλονι:
-την αισθηση κινησης την εχουμε ολοι μας (συνηθως με την ακρη του ματιου) και οφειλεται κυριως σε κινουμενες σκιες.οσο πιο προιδεασμενος ειναι καποιος,τοσο πιο εντονο ειναι το φαινομενο.
-για τα πραγματα που μετακινουνται (απ'οτι καταλαβα δεν συλλαμβανεις την κινηση επ'αυτοφορο),μπορεις να διαθεσεις καποια χρηματα για αγορα καμερας παρακολουθησης χωρου.προεχει βεβαια να σιγουρευτεις οτι οντως τα πραγματα αλλαζουν θεση.
-για το κρυο παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.ισως να εχεις απωλεια θερμοκρασιας απο τα κουφωματα,ισως τα σωματα να μην επαρκουν για τον χωρο,ισως απλα να χρειαζονται μια απλη εξαερωση.σημαντικο ειναι επισης το πατωμα αφου σε πολλα σπιτια το σαλονι ειναι μαρμαρο η πλακακι, ενω τα δωματια ξυλο.παντως με ενα απλο θερμομετρο χωρου,μπορεις να διαπιστωσεις εαν ειναι η ιδεα σου.

αφου λυσεις ολα τα παραπανω,μπορεις να εικαζεις για προσβεβλημενα πνευματα
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.