Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-09, 13:25
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Thumbs up <ΑΥΡΑ>

Αύρα..
Το ενεργειακό φωτεινό πεδίο γύρω από το ανθρώπινο σώμα, που λέγεται ότι είναι το αιθερικό μας σώμα.
Επίσης έχει αποδειχτεί, ότι το χρώμα και το μέγεθος της αύρας μας αλλάζει ανάλογα με την κατασταση της υγείας μας, ή την διάθεση μας.
Ανέκαθεν άκουγα πως υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι μπορούν να δουν την αύρα του άλλου με γυμνό μάτι(εκτός από την μέθοδο Kirlian).Πρόσφατα όμως, διαβάζοντας ένα βιβλίο για μεταθανάτιες εμπειρίες,(δεν μας ενδιαφέρει αυτός ο τίτλος) σε κάποιο κεφάλαιο η συγγραφέας παρέθεται έναν απλούστατο τρόπο με τον οποίο μπορεί καποιος να δει την αύρα του και το χρώμα αυτής. Μας λέει λοιπόν ότι ανάλογα με τον χαρακτήρα και το πνεύμα κυρίως του καθενός,η αύρα έχει ένα συγκεκριμένο χρώμα. Παράδειγμα κάποιος υλιστής και που σκέφτεται πολύ(έτσι το έγραφε) το χρώμα της αύρας του είναι σκούρο μπλε ή πράσινο και εκπέμπει 250hz(ειδικές μετρήσεις που έκανε με ηλεκτρόδια). Οσο ανεβαίνουν οι μετρήσεις αλλάζει και το χρώμα σε κόκκινο(300), μωβ(500),ανοιχτό γαλάζιο(700) και όσοι έχουν θεραπευτικές ικανότητες ή έντονα ψυχικά χαρίσματα και εκπέμπουν πάνω από 900hz το χρώμα είναι γαλακτερό λευκό ή χρυσό!
Το πείραμα έχει να κάνει ως εξής:
Βάζουμε το χέρι μας 2-3 εκατοστά πάνω από λευκό φόντο και εστιάζουμε σε ένα απο τα δάχτυλα για λίγα δευτερόλεπτα. Γύρω από το χέρι σιγά σιγά θα εμφανιστεί ένα φωτεινό περίγραμμα που αμεσως θα πάρει καποιο χρώμα.(φυσικά δεν έχασα ευκαιρία και το έκανα αμέσως)!! Το φόντο που χρεισιμοποίησα εγώ, ήταν η επιφάνεια του πλυντηρίου(!).....μη γελάτε αυτό μου ήρθε στο νου εκείνη την ώρα! Το αποτέλεσμα ηταν ωωωω.. άκρως ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ!!!! Ενα ανοιχτο γαλάζιο φωτεινότατο χρώμα ξεπρόβαλε γύρω απο την παλάμη μου!!!! Βέβαια μόλις μου έφυγε ο εντυπωσιασμός, σκέφτηκα..''κι αν είναι παιχνίδι των ματιών(γιατι εστιάζεις...χαζεύεις πάνω σε κάτι μεμονομένα το λέω εγω '' κι έτσι τοποθέτησα ένα άψυχο αντικείμενο πάνω απο τον λευκό φόντο μου, να δω τι θα δω αυτη τη φορα, γιατι περίμενα να δω το ιδιο χρώμα ώστε να πειστώ για το ''παιχνίδισμα'' των ματιών.Γκλουπ!!!.......το στυλό(αυτό έβαλα) είχε άλλο χρώμα!!! πρασινωπό!! έβαλα και άλλο αντικείμενο.......σκουρο μωβ αυτή τη φορα!!!!! δοκίμασα κι άλλα και μετά ξανά το χέρι μου το οποίο επέμαινε στο ανοιχτο γαλαζιο!!
Θα'θελα λοιπόν, όσοι απο εσάς το δοκιμάσετε να μου πειτε την γνώμη σας και αν πιστεύετε ότι έχει κάποια βάση! Πιστεύω πάντως ότι θα εντυπωσιαστείτε!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-09, 13:39
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Το δοκίμασα! Αχνό γαλάζιο προς λευκό σχηματίστηκε γύρω από τα δάκτυλά μου. Στα γυαλιά ηλίου (βραχίονας) ένα μωβ απαλό, γκρι γύρω από το κινητό. Πρέπει, όμως, να εστιάσεις πάνω από 2 λεπτά για να είναι ξεκάθαρο...
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-10, 15:44
greca Ο χρήστης greca δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Εγώ πάλι είναι κάτι που βλέπω στους ανθρώπους από μικρή ηλικία και ευτυχώς συνεχίζω να το βλέπω αβίαστα. Πολλές φορές μάλιστα αν κάποιος είναι όρθιος βλέπω ολόκληρο το σώμα του μέσα στο χρώμα.
Είναι κάτι που δεν θέλω να χάσω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-10, 19:26
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greca Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι είναι κάτι που βλέπω στους ανθρώπους από μικρή ηλικία και ευτυχώς συνεχίζω να το βλέπω αβίαστα. Πολλές φορές μάλιστα αν κάποιος είναι όρθιος βλέπω ολόκληρο το σώμα του μέσα στο χρώμα.
Είναι κάτι που δεν θέλω να χάσω!!!
Μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα από το χρώμα της αύρας που βλέπεις; Και αν, όταν τους γνωρίζεις όντως έχεις πέσει μέσα;
Και μια ακόμα ερώτηση: το χρώμα που βλέπεις στον καθένα παραμένει σταθερό ή μεταβάλλεται ανάλογα με τις περιστάσεις, τη διάθεση του ατόμου κλπ..;
Σορρυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά η απάντησή σου μου κίνησε το ενδιαφέρον.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-10, 19:51
Το avatar του χρήστη apaleftos
apaleftos Ο χρήστης apaleftos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα από το χρώμα της αύρας που βλέπεις; Και αν, όταν τους γνωρίζεις όντως έχεις πέσει μέσα;
Και μια ακόμα ερώτηση: το χρώμα που βλέπεις στον καθένα παραμένει σταθερό ή μεταβάλλεται ανάλογα με τις περιστάσεις, τη διάθεση του ατόμου κλπ..;
Σορρυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά η απάντησή σου μου κίνησε το ενδιαφέρον.
Να απαντήσω εγώ... κάτι μου λέει οτι θα με ρώταγες το ίδιο!

Βλέπω κι εγώ από μικρός διάφορα... Δεν είμαι σίγουρος οτι αυτό που βλέπω στους ανθρώπους (και όχι μόνο) είναι η αύρα.
Σε εμένα όχι... δεν είναι το ίδιο κάθε φορά ειδικά στους ανθρώπους.
Όσο για τα συμπεράσματα... αναλόγως τι εννοείς...

Δυστυχώς όμως είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω συνειδητά.
__________________
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΕΥΧΕΣΑΙ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

φίλοι greca και apalefte , θα ήθελα και γω αν μπορείτε να μου πείτε σχετικά με τα χρώματα και την ένταση που βλέπετε. παράδειγμα ενός ζευγαριού, ατόμων που μαλώνουν, και ασθενών, και αν αλληλεπιδρούν οι μεταξύ τους οι αύρες δυο διαφορετικών ανθρώπων.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-09, 13:47
Ennio Ο χρήστης Ennio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2009
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Προσπάθησα να κάνω αυτό το πείραμα όμως δεν πρόσεξα κάτι, ίσως έφταιγε ο χαμηλός φωτισμός, όμως εφόσον εσύ δοκίμασες ένα στιλό, δηλαδή ένα άψυχο αντικείμενο και είδες πάλι κάποιο χρώμα γύρω γύρω τότε δεν μπορείς να βασίζεσαι σε αυτό το πείραμα. Εάν έχεις χρόνο βγάλε μια φωτογραφία το χέρι σου, εκτύπωσέ την, κόψτην γύρω γύρω και επανέλαβε το ίδιο πείραμα με την φωτογραφία και με το χέρι σου και θα δεις το ίδιο χρώμα. Εάν δεις διαφορετικό χρώμα συμβαίνει είτε διότι η φωτογραφία είναι δισδιάστατη είτε διότι το πείραμα αυτό ισχύει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-09, 15:09
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Φίλε Ennio. Χρησιμοποιησα ένα άψυχο αντικείμενο γιατί σκέφτηκα ότι τα ''άψυχα'' αντικείμενα δεν έχουν αύρα...
(..και λέω θα δω κατι άλλο...ή τίποτα).Δεν έχω παραθέσει στο κείμενό μου ό,τι χρησιμοποίησα γιατί δεν ήθελα να βγει ένα τερααάστιο κείμενο)... που να δεις παράδειγμα τι υπέροχα χρώματα εβγαλαν οι ενεργειακες πέτρες μου...Ομως υπέθεσα οτι αφού η αύρα είναι μια...''ενέργεια'' τότε κάθε τι έμψυχο ή άψυχο, έχει μια ενέργεια να προβάλει. Δεν υποστηρίζω ακράδαντα το πείραμα αυτό, γι'αυτό άλλωστε ζητώ και την δική σας γνώμη.Τώρα όσον αφορά το δισδιάστατο......επέτρεψέ μου να σου ζητήσω να μου το εξηγήσεις λιγάκι, γιατί εκτός απο την παλάμη μου, και τα υπόλοιπα αντικείμενα ανήκαν στην ίδια ''διάσταση''. (αν το αντιλαμβάνομαι σωστα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου).Κι επειδή προσπάθησα να το αναλύσω,(για το αν θα δω το ίδιο χρώμα) γι'αυτο και έβαλα άλλα αντικείμενα..και μετά ξανά το χέρι μου, γιατι λέω...αν ''παιχνιδίζουν'' τα μάτια με τα χρώματα, αν ξανα βάλω το χέρι μου, θα αποκτήσει άλλο χρώμα απο το αρχικό....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-09, 04:50
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Σχετικα με την αυρα, ολα εμψυχα και αψυχα εχουν αυρα. Διαφερει ως προς τα ποσα "στρωματα" ή επιπεδα θα εχει αναλογα σε ποιον ή τι ανηκει.
Η ανθρωπινη-λενε- αποτελειται απο επτα επιπεδα, ολα διαφορετικου παχους και χρωματος. Αλλο αντιστοιχει στην υγεια, αλλο στην συναισθηματικη κατασταση κλπ.
Παντως μου κανει εντυπωση το ποσο ευκολα την ειδατε! Συνηθως θελει πολυ εξασκηση και προσπαθεια για να δεις τις αυρες. Μαλιστα οι τεχνικες που ειχα διαβασει ειναι με φοντο ουδετερο (πχ γκρι) και απαλο φωτισμο. Και σε λευκο φοντο οντως κουραζοταν πολυ τα ματια μου(οποτε δοκιμασε και σε πιο ουδετερο να δουμε τι θα γινει!)

Παράθεση:
.αν ''παιχνιδίζουν'' τα μάτια με τα χρώματα, αν ξανα βάλω το χέρι μου, θα αποκτήσει άλλο χρώμα απο το αρχικό....
Αν "παιχνιδιζουν" θα δεις χρωμα διαφορετικο, αναλογα τι χρωμα εχει το αντικειμενο που κοιτας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-11-09, 10:11
Το avatar του χρήστη mariaelli
mariaelli Ο χρήστης mariaelli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Χαιρομαι πολύ που βρήκα αυτό το θέμα με την αύρα. Μου συμβαίνει και εμένα να βλέπω κάτι. Δεν ξέρω αν είναι η αύρα. Εχω γράψει ακριβώς τι βλέπω σε προηγούμενο ποστ στις προσωπικές εμπειρίες στην σελίδα 3 στο θέμα ΟΡΑΤΗ ΑΥΡΑ και είναι το τελευταίο ποστ. Αν θέλετε διαβάστε το και πείτε μου την γνώμη σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.