Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-03-10, 22:28
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Thumbs up

Αν και χρόνια αργότερα θα ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου καθώς και θα ήθελα να συνεχιστεί η συζήτηση μιας και δεν ακούστηκαν πολλές απόψεις!

Γενικά εξοργίζομαι με κάθε μορφή σεξισμού από οπουδήποτε και αν προέρχεται!

Οι προκαταλήψεις-ας μου επιτραπεί ο όρος- που γνωρίζω είναι οι εξής:

α)το κλασσικό με την έμμηνο ρύση!!για να μην πω γραφικό!Τις ημέρες αυτές απαγορεύεται η γυναίκα να μεταλάβει, να φιλήσει εικόνα και υπάρχουν και φανατικές-κυρίως γιαγιάδες- που λένε πως απαγορεύεται και η είσοδος στην εκκλησία(σιγά την απώλεια λεω εγώ)!!

Ας απαντήσει κάποιος της εκκλησίας για ποιό λόγο γίνεται αυτό!!Θεωρείται κακό το οτι η γυναίκα αιμοραγει?Πράγμα το οποίο είναι φυσικό αφού με βάση τον χριστιανισμό ο θεος μας έπλασε και μας τις δύστυχες?Ας μου αναφέρει κάποιος της εκκλησίας τι ακριβώς έχει πει ο Χριστος για την απαγόρευση!Είναι δυνατόν να στερεί από τα τέκνα του το σώμα και το αίμα του με αιτία μια φυσική λειτουργία?

β)αν και δεν έχω καταλήξει αν πιστεύω ακόμα στον θεό του χριστιανισμού, θεωρώ το Άγιο Όρος μαγευτικό τόπο,από φωτογραφίες βέβαια μιας και επειδή είμαι γυναίκα απαγορεύεται φυσικά να πάω!

Αυτό γιατί?Έχω ακούσει τα απίστευτα!Έχω ακούσει την δικαιολογία ότι επισκέφτηκε το μέρος η Παναγία και μαγεύτικε τόσο που ήθελε να είναι η μόνη γυναίκα που πήγε εκεί!Λίγο εγωκεντρικό δεν νομίζετε?

Επίσης σε εκπομπή-νομίζω ήταν οι 'Πρωταγωνιστές'-ακουσα τους μοναχούς του Όρους να αναφέρουν πως απαγορεύεται η είσοδος στις γυναίκες διότι μπορεί να σκανδαλιστούν οι ίδιοι αν αυτές κυκλοφορούν και προκαλούν!

Και αντιλέγω εγώ:νομίζω πως κάποιος φαίνεται δυνατός όταν βρίσκεται μπροστά στον πειρασμό αλλά δεν υποκείπτει και στην τελική δεν νομίζω πως η γυναίκες θα έτρεχαν μέχρι το Άγιο Όρος με σκοπό να αποπλανήσουν τους μοναχούς!!Με τους κοσμικούς ικανοποιούνται όλες οι ανάγκες!!

Δεν θα συνεχίσω με το θέμα των μοναχών γιατί θα εξοργιστώ και θα περάσω σε χαρακτηρισμούς που δεν αρμόζουν στην σοβαρότητα του φόρουμ και τη δική μου!

γ)οι γυναίκες δεν γίνονται ιέρειες και απαγορεύεται να μπουν στο ιερό!Την παπαδιά βέβαια την έχω δει μικρή πολλές φορές να μπαίνει!Πραγματικά δεν γνωρίζω για ποιό λόγο!

Τα παραπάνω θεωρώ και εγώ πως οφείλονται αποκλειστικά στο πατριαρχικό πρότυπο το οποίο φυσικά περιθωριοποιεί τις γυναίκες από τα εκκλησιαστικά γίγνεσθαι-άλλο ένα σημάδι είναι ο γυναικωνίτης- και δεν πιστεύω πως υπάρχουν σαφείς 'οδηγίες' απ'ο το θεό!

Και αν κάποιος αντιτάξει τα λεγόμενά μου με χωρία από την Παλαιά και Καινή Διαθήκη... απαντώ ότι γράφτηκαν από ανθρώπους και συγκεκριμένα άντρες σε εποχές με πατριαρχικές κοινωνίες!!

Επίσης αναρωτιέμαι οι Απόστολοι γιατί ήταν όλοι άντρες...?

Φιλικά
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-03-10, 15:02
Το avatar του χρήστη panoramix
panoramix Ο χρήστης panoramix δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Μα ολόκληρη η δομή του χριστιανισμού είναι εγωκεντρική... άρα δεν είναι για τα ελεύθερα μυαλά...
__________________
Το χειρότερο είναι η πολυκοσμική μοναξιά:ro lleyes:
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-03-10, 16:28
silverCOSTAS Ο χρήστης silverCOSTAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panoramix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ολόκληρη η δομή του χριστιανισμού είναι εγωκεντρική... άρα δεν είναι για τα ελεύθερα μυαλά...


Φίλε, η δομή του Χριστιανισμού είναι Χριστοκεντρική,

και των ελευθέρων μυαλών εγωκεντρική....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-03-10, 17:05
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Ας μην κολλήσουμε στην ανάλυση της δομής του χριστιανισμού και της εκκλησίας δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ!

Αλλά Κώστα να σου θυμίσω ότι σε άλλο νήμα αναφέρεις

Παράθεση:
Μάθε λοιπόν, η Ορθοδοξία ποτέ Της δεν ενδιαφέρθηκε για νούμερα και ποσότητες. Δεν ενδιαφέρεται για "πρόβατα".
Ενδιαφέρεται για τους εν ελευθερία σκεπτόμενους ανθρώπους.
Γιατί αλλάζεις τα λεγόμενά σου?

Επίσης θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο θέμα της θέσης της γυναίκας στην χριστιανική ορθόδοξη εκκλησία-δεν λέω θρησκεία γιατί επεναλαμβάνω ότι δεν θεωρώ ότι ευθύνεται η θρησκεία αλλά η Εκκλησία!

Φιλικά
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-03-10, 07:02
silverCOSTAS Ο χρήστης silverCOSTAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από friedman Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατί αλλάζεις τα λεγόμενά σου?

Aν παραθέσεις τα κατ΄ εσέ αντικρουόμενα γραπτά μου
θα μπορέσω να απαντήσω.



Παράθεση:

Επίσης θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο θέμα της θέσης της γυναίκας στην χριστιανική ορθόδοξη εκκλησία-δεν λέω θρησκεία γιατί επεναλαμβάνω ότι δεν θεωρώ ότι ευθύνεται η θρησκεία αλλά η Εκκλησία!
Όταν η Εκκλησία είναι ο στύλος και το εδραίωμα της αληθείας,
δεν υφίσταται θέμα ευθύνης.
Η λανθασμένη κρίση για την Εκκλησία, δημιουργεί το πρόβλημα.

Η θέση της γυναίκας δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη στην Εκκλησία από αυτή που της έχει δώσει.
Η γυναίκα-από το ανθρώπινο γένος-στο πρόσωπο της Παναγίας έλαβε την πρώτη θέση, ανώτερη του ανδρός!

Από την διδασκαλία της Εκκλησίας μου έμαθα να τιμώ, αγαπώ, και να σέβομαι
περισσότερο την μάνα μου από τον πατέρα μου. Περισσότερο την αδελφή μου από τον αδελφό μου, περισσότερο την κόρη μου από τον γιο μου.
Τι πλέον τούτου θέλεις;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-03-10, 12:12
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων



Σύντροφε silverCostas

Εγώ έχω παρατηρήσει πως κανένα σου γραπτό δεν είναι αντικειμενικό
και λίγα είναι λογικά

Συνοδίτη Ενώχ, ποια είναι τα μέτρα και τα σταθμά που χρησιμοποιείς
στην κρίση σου;

Ευτυχώς ή για άλλους δυστυχώς, δεν υπάρχουν παρά δύο είδη:
Τα Χριστοκεντρικά και τα εγωκεντρικά.

Χρησιμοποιείς λοιπόν τα δεύτερα και λογικό να σου δίνουν
λάθος μετρήσεις για μένα.


Παράθεση:
Μου δίνεις την εντύπωση πως με, σχεδόν, κάθε σου γραπτό προσπαθείς να
προσυλιτίσεις "πρόβατα" στην θρησκεία σου....

Μάθε λοιπόν, η Ορθοδοξία ποτέ Της δεν ενδιαφέρθηκε για νούμερα και ποσότητες. Δεν ενδιαφέρεται για "πρόβατα".
Ενδιαφέρεται για τους εν ελευθερία σκεπτόμενους ανθρώπους.
Δι' αυτό τον λόγο ο Θεός κατεβάζει τις αποφάσεις του στο επίπεδο της ανθρώπινης νοητικής ικανότητας
ακριβώς όπως συγκαταβαίνει να δέχεται τις ανθρώπινες σκέψεις, επειδή επιθυμεί να έχει επικοινωνία με τον λαόν Του, και όχι με "πρόβατα".
Μέσα στην πιο στενή συνάφεια με την επιθυμία αυτή ο Θεός ομολογεί τη δική του αγάπη για τους ανθρώπους και τον πόθο του
να ακούει τους ανθρώπους να ομολογούν την ευγνώμονα αγάπη τους σ' Αυτόν και να τους βλέπει να αποκαλύπτουν
τις θλίψεις τους και τις φροντίδες τους σ' Αυτόν με υική εμπιστοσύνη και να ζητούν την βοήθειά του.
Ενεργώντας έτσι, οι άνθρωποι ανυψώνονται σε ανώτερο φως και ζωή. Ο Θεός ζει, ζουν και οι άνθρωποι.
Και οι δύο πλευρές φανερώνουν αυτή τη ζωή τους με ένα συναρπαστικό διάλογο.
Ο Θεός δεν είναι ψυχρός και αδιάφορος ούτε θέλει τον άνθρωπο να είναι ψυχρός και δύσπιστος προς αυτόν, αλλά ούτε και "πρόβατο".
Ο Θεός δημιούργησε τους ανθρώπους ως υπάρξεις που θα ποθούσαν πνευματικό φως και ζέση.
Τους δημιούργησε ως πνευματικούς σπινθήρες και αυτός ο ίδιος είναι Εκείνος που είναι το πνευματικό Πυρ.


Νάσαι πάντα καλά.

================================================== ========
Aυτή είναι ολόκληρη η απάντησή σου!

Παράθεση:
Τι πλέον τούτου θέλεις;
Τι πλέον τούτου?Γιατί απαγορεύεται τις μέρες τις εμμηνου ρύσης να μεταλάβω και να φιλήσω τις εικόνες?Που είναι η αγάπη και ο σεβασμός στη συγκεκριμένη περίπτωση?

Γιατί οι μοναχοί του Αγιου Όρους βλέπουν τις γυναίκες σαν προκλητικά όντα και μόνο?Που είναι η αγάπη και ο σεβασμός στην συγκεκριμένη περίπτωση?

Το να μιλάμε γενικά για την Παναγία και γενικά για τις διδαχές εμένα δεν μου λύνει τις απορείες μου!!

Παράθεση:
Η θέση της γυναίκας δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη στην Εκκλησία από αυτή που της έχει δώσει.
Η γυναίκα-από το ανθρώπινο γένος-στο πρόσωπο της Παναγίας έλαβε την πρώτη θέση, ανώτερη του ανδρός!
Νομίζω πως η θέση της γυναίκας στη θρησκεία ναι μπορεί να είναι καλή ΑΛΛΑ η θέση της στην Εκκλησία-προσοχή στο διαχωρισμό-δεν νομίζω!!

Φιλικά
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-03-10, 15:06
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silverCOSTAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την διδασκαλία της Εκκλησίας μου έμαθα να τιμώ, αγαπώ, και να σέβομαι
περισσότερο την μάνα μου από τον πατέρα μου. Περισσότερο την αδελφή μου από τον αδελφό μου, περισσότερο την κόρη μου από τον γιο μου.
Τι πλέον τούτου θέλεις;
Μα ο Χριστούλης, αν δεν το ξέρεις, την μάνα του την έβριζε με χυδαία λόγια λέμε.
Σκουπίδι την είχε κάνει και μπροστά σε κόσμο. Μάλιστα. Σε ένα γάμο που είχανε πάει.

Παράθεση:
Μάθε λοιπόν, η Ορθοδοξία ποτέ Της δεν ενδιαφέρθηκε για νούμερα και ποσότητες. Δεν ενδιαφέρεται για "πρόβατα".
Αυτή η μανία σας να μας δείξετε το "αληθινό φως" που σας έχει γίνει έμονη ιδέα και αυτοσκοπός λέμε... καταντάει κάπου και "επί του πονηρού".


Παράθεση:
Ο Θεός δεν είναι ψυχρός και αδιάφορος ούτε θέλει τον άνθρωπο να είναι ψυχρός και δύσπιστος προς αυτόν, αλλά ούτε και "πρόβατο".
Ο Θεός δημιούργησε τους ανθρώπους ως υπάρξεις που θα ποθούσαν πνευματικό φως και ζέση.
Τους δημιούργησε ως πνευματικούς σπινθήρες και αυτός ο ίδιος είναι Εκείνος που είναι το πνευματικό Πυρ.
Έχεις σπουδάσει κάτι; Από μόνος σου τα εμπνέεσαι αυτά ή κάπου τα βρίσκεις;
Δηλαδή μου κάνει φοβερή εντύπωση. Τέτοια οι παπάδες δεν λένε πάντως.
Είσαι από καμιά αίρεση μήπως;
Και να είσαι δεν είναι κακό, μια χαρά, μην ντρέπεσαι...απλά για να ξέρουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-03-10, 15:32
silverCOSTAS Ο χρήστης silverCOSTAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από friedman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι πλέον τούτου?Γιατί απαγορεύεται τις μέρες τις εμμηνου ρύσης να μεταλάβω και να φιλήσω τις εικόνες?Που είναι η αγάπη και ο σεβασμός στη συγκεκριμένη περίπτωση?
Tο άσχημο με το ιντερνέτ είναι το γεγονός ότι δεν γνωρίζουμε-εκτός των άλλων-την ηλικία του/της συμφορουμίστα/στριας.

Τώρα αν είσαι 15-30 ετών δικαιολογείσαι να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις.
Αν είσαι από 30 και πλέον είναι απογοητευτικό...

Είμαι άνδρας και έχω τo ίδιο πρόβλημα με σένα, δηλαδή εάν την προηγούμενη νύκτα έχω ενύπνια ρύση, υπόκειμαι στις ίδιες διατάξεις.
Πρόσεξες αν διατύπωσα ποτέ μομφή κατά των διατάξεων της Πατερικής διδασκαλίας της Εκκλησίας; Εσύ γιατί το κάνεις;

Μεταξύ μας τώρα η ερώτηση : Φλέγεσαι τόσο πολύ για τον Χριστό, κοινωνάς κάθε Κυριακή και τις καθημερινές, και σου είναι αδύνατον να υποφέρεις την στέρηση Κοινωνίας της εβδομάδος της εμμήνου ρύσης;;
Μήπως εμφωλεύει έλλειψη αγάπης για την Εκκλησία σου;



Παράθεση:
Γιατί οι μοναχοί του Αγιου Όρους βλέπουν τις γυναίκες σαν προκλητικά όντα και μόνο?Που είναι η αγάπη και ο σεβασμός στην συγκεκριμένη περίπτωση?
Οι μοναχοί του Αγίου Όρους και ... κάθε Όρους έχουν σεβασμό και αγάπη στις γυναίκες και προσεύχονται αδιαλείπτως για εσάς.

Υπάρχει κάτι που δεν αντιλαμβάνεσαι για τους μοναχούς. Τι νομίζεις ότι είναι,
άγγελοι; Άνδρες είναι με πάθη και αμαρτίες. Έχουν αίσθηση της αμαρτωλότητάς τους και της ματαίας αυτής ζωής.
Πηγαίνουν στο Άγιο Όρος για αγώνα κατά των παθών και θεραπεία με σκοπό να φθάσουν κάποιο βαθμό αγιοσύνης, πάντα με τη χάρη του Κυρίου.

Όλοι οι μοναχοί δεν μπορεί να βλέπουν τις γυναίκες σαν προκλητικά όντα.
Ασφαλώς ένας αριθμός εξ αυτών-ανάλογα με την φύση τους- θα προκαλούνται από την εμφάνιση των γυναικών. Γιατί εμείς οι λαϊκοί δεν προκαλούμεθα από την εμφάνιση των γυναικών; Ίσως όχι όλοι, δεν γνωρίζω.
Εγώ πάντως ναί...
Είναι κακό; Δεν νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-03-10, 16:25
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Thumbs down

Παράθεση:
Τώρα αν είσαι 15-30 ετών δικαιολογείσαι να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις.
Αν είσαι από 30 και πλέον είναι απογοητευτικό...
Aγαπητέ μου Κώστα δεν καταλαβαίνω προς τι ο ηλικιακός διαχωρισμός!Εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι σκέφτεσαι!

Παράθεση:
Είμαι άνδρας και έχω τo ίδιο πρόβλημα με σένα, δηλαδή εάν την προηγούμενη νύκτα έχω ενύπνια ρύση, υπόκειμαι στις ίδιες διατάξεις.
Δεν το κατάλαβα αυτόΤι εννοείς με το 'ενύπνια ρύση'?

Παράθεση:
Μεταξύ μας τώρα η ερώτηση : Φλέγεσαι τόσο πολύ για τον Χριστό, κοινωνάς κάθε Κυριακή και τις καθημερινές, και σου είναι αδύνατον να υποφέρεις την στέρηση Κοινωνίας της εβδομάδος της εμμήνου ρύσης;;
Το θέμα δεν είναι αν φλέγομαι τόσο και αν κοινωνώ συνέχεια!Το θέμα είναι γιατί μου απαγορεύει η εκκλησία να κοινωνισω εκείνη την εβδομάδα!Για ποιό λόγο και με βάση ποιά διδασκαλία του θεού!!Σαφή απάντηση τόσα χρόνια δεν έχω πάρει από κανένα!

Να κατανοήσω την προαπαιτούμενη καθαρότητα της ψυχής (εξομολόγηση κλπ) αλλά για μια φυσιολογικότατη λειτουργία ή αλλιώς μια λειτουργία 'του θεού' γιατί να μου απαγορεύεται η Θεία Κοινωνία!

Παράθεση:
Όλοι οι μοναχοί δεν μπορεί να βλέπουν τις γυναίκες σαν προκλητικά όντα.
Ασφαλώς ένας αριθμός εξ αυτών-ανάλογα με την φύση τους- θα προκαλούνται από την εμφάνιση των γυναικών. Γιατί εμείς οι λαϊκοί δεν προκαλούμεθα από την εμφάνιση των γυναικών; Ίσως όχι όλοι, δεν γνωρίζω.
Εγώ πάντως ναί...
Είναι κακό; Δεν νομίζω.
Είναι λογικά αυτά που λες Κώστα και συμφωνώ!ΑΛΛΑ από τη στιγμή που είναι μοναχός και έχει δώσει κάποιους όρκους στο θεό πρεπει ο ΙΔΙΟΣ να τους τηρεί με αυτοσυγκράτηση και όχι να οδηγεί σε απαγορεύσεις τρίτους-στην προκειμένη περίπτωση τις γυναίκες!Και στην τελική αν πήγαιναν γυναίκες στο Όρος δεν θα πήγαιναν με μίνι!!

Φιλικα
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-03-10, 21:27
silverCOSTAS Ο χρήστης silverCOSTAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από friedman Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν το κατάλαβα αυτόΤι εννοείς με το 'ενύπνια ρύση'?

Όταν ο άνδρας στο όνειρό του κάνει σεξ και εκσπερματώνει
δεν είναι καθαρός να κοινωνήσει κ.λ.π.

Μην αρχίσεις με τη λογική επεξεργασία : μα αφού Κώστα είναι φυσιολογικό,
ο οργανισμός βιολογικά θέλει να εκτονωθεί και αφού ο Δημιουργός τον
έπλασε με αυτές τις λειτουργίες του σώματος ....

Έχω την εντύπωση ότι "ξύνετε τα νύχια" σας για να βρίσκετε αιτίες να
"πολεμάτε" την Εκκλησία.

Δεν είμαι Κληρικός, δεν είμαι κατηχητής, δεν έχω σχέση με ενορίες.

Αν πάω να κοινωνήσω δεν με ρώτησε ποτέ κανένας αν είχα ενύπνιο ρύση,
αν είμαι καθαρός, αν.. αν.. αν..

Αγάπα την Εκκλησία σου. Θέλεις να κοινωνήσεις; κοινώνησε.
Θέλεις να προσκυνήσεις τις εικόνες, προσκύνησέ τες.

Εσείς όλοι δεν επαναλαμβάνετε συνεχώς τη λέξη : Αγάπη;

Έχε λοιπόν αγάπη για όλους και για όλα και θα πας στον Παράδεισο!



Παράθεση:
Το θέμα δεν είναι αν φλέγομαι τόσο και αν κοινωνώ συνέχεια!Το θέμα είναι γιατί μου απαγορεύει η εκκλησία να κοινωνισω εκείνη την εβδομάδα!Για ποιό λόγο και με βάση ποιά διδασκαλία του θεού!!Σαφή απάντηση τόσα χρόνια δεν έχω πάρει από κανένα!


Διότι εξέρχεται αίμα από τον οργανισμό.

Και εκείνος που έχει μια πληγή και αιμορραγεί για τον ίδιο λόγο δεν επιτρέπεται να κοινωνήσει.

Και εδώ αν αρχίσεις την λογική επεξεργασία δεν θα βρούμε άκρη...


Παράθεση:
Είναι λογικά αυτά που λες Κώστα και συμφωνώ!ΑΛΛΑ από τη στιγμή που είναι μοναχός και έχει δώσει κάποιους όρκους στο θεό πρεπει ο ΙΔΙΟΣ να τους τηρεί με αυτοσυγκράτηση και όχι να οδηγεί σε απαγορεύσεις τρίτους-στην προκειμένη περίπτωση τις γυναίκες!Και στην τελική αν πήγαιναν γυναίκες στο Όρος δεν θα πήγαιναν με μίνι!!
Έχει δώσει όρκους ο μοναχός;

Χίλιους όρκους έχω δώσει στην γυναίκα μου και στο Θεό,
αλλά όταν βλέπω τα μάτια σου τα μαύρα φωτιές εξέρχονται,
με κατακαίγουν, κεραυνοί και αστραπές, διαλύομαι χάνομαι,
ο πυρετός φθάνει στους...45!

Και εσύ μου λες για μίνι; Από χιλιόμετρο μακριά που θα σε βλέπει να πλησιάζεις ήδη θα κτυπιέται σαν ...ψάρι...

Πάλι την λογική θα αρχίσεις;

Μα Κώστα τότε δεν τον έκανε ο Θεός για μοναχό αλλά για
έγγαμο βίο...

Σε παρακαλώ, άφησε τον κάθε ένα να πορεύεται το δρόμο του.

Πορεύου και συ εν ειρήνη καλή μας Μαριάννα!...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.