Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 03-08-13, 13:28
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

1/8/2013
Το Κάστρο των Πατησίων (άρθρο στην AV)
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 08-08-13, 13:08
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eliyahu Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάς πολύ σωστά φίλε μου. Τώρα δεν ξέρω αν οι παραθέσεις της Αγίας Γραφής είναι 100% ακριβείς , αλλά καλύτερα κάποια πράγματα να μην τα πολυσκαλίζουμε . Είναι πολύ επικίνδυνος αυτός ο κόσμος
...υπάρχει και πιο σίγουρη λύση, των 2 σημείων.
1) Έρευνα
και 2) Ανάλυση, Κριτική, Διόρθωση και Βελτίωση του νου μας, των συμπερασμάτων μας και γενικά του εαυτού μας.

1) Εάν ερευνήσεις αντικειμενικά -χωρίς να πας να επικυρώσεις με προκατάληψη ό,τι σου είναι πιο ευχάριστο ιδεολογικά ή δογματικά- θα δεις οτι καμία απο τις θρησκευτικές αναφορές δεν αποδεικνύεται ιστορικό γεγονός, αλλά μιλάμε για... Φανταστική Λογοτεχνία με μετατροπές ιδεών και σκηνών απο τη Μυθολογία και απο θρύλους, ένα υλικό που δημιουργήθηκε και χρησιμοποιήθηκε για εκπαιδευτικούς και προπαγανδιστικούς λόγους. Περνάει δουλική νοοτροπία στον υπήκοο, του εισάγει βασικές εντολές φόβου και υποταγής σε κάποιο παντοδύναμο Πρόσωπο, που βρίσκεται απο πάνω του και τιμωρεί όποιον δεν ακολουθει τους όρους του. Έτσι υπακούει ευκολότερα ηγέτη και κυβερνήτη.

2) Εάν συναισθηματο-αναλυθείς και νοο-αναλυθείς, θα δεις οτι ολα αυτά που φοβάσαι είναι προσωπικά σου θέματα. Και όταν τα καθαρίσεις και τα λύσεις, δεν θα φοβάσαι τίποτα και θα βλέπεις καθαρά τί ισχύει παντού. Και πως δουλεύει και πού χρησιμεύει κάθε τι.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 08-08-13 στις 13:55
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 14-09-13, 02:30
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polystrofos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη αν σας χαλασα την αναζητηση φαντασματων και θρυλων, αλλα τα πραγματα ειναι παντα απολυτως λογικα, αρκει να εχεις διαθεση να ψαξεις σοβαρα το θεμα.
Αφενός να υπενθυμίσουμε σε μερικούς αναγνώστες πως η σχετική ανάρτηση βρίσκεται στην κατηγορία "Θρύλοι και Παραδόσεις" και πως αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός, να περιγράψουμε δηλαδή τους θρύλους και τις παραδόσεις -αληθινές ή όχι δεν έχει σημασία- που συνδέονται με ένα συγκεκριμένο χώρο. Από 'κει και πέρα είναι επιλογή του καθενός αν θα τα πιστέψει ή όχι.

Όσον αφορά το θέμα της έρευνας σε ένα "στοιχειωμένο" τόπο από ηθική και μόνο άποψη να το δούμε το θέμα -άσχετα με το αν το πιστεύουμε στα στοιχειώματα ή όχι όλοι- δε θα πρέπει να προσπαθούμε να 'εισβάλουμε' σε μια ξένη ιδιοκτησία, ακόμη κι αν είναι εντελώς ακατοίκητη. Ειλικρινά, ποιος από εμάς θα ήθελε να μπαινοβγαίνουν άσχετοι στο οικόπεδο του(ακόμη κι αν ο ίδιος έχει να πατήσει εκεί χρόνια)?

Και για να συνοψίσουμε την ιστορία του περιβόητου κτιρίου, όπως αυτή περιγράφεται στο άρθρο που ανάρτησε ο Viktor_Belenko

Παράθεση:
Κτισμένο το 1914, ιδιοκτησία της αρχοντικής κεφαλονίτικης οικογένειας Τυπάλδου ( Tipaldus ) της Χρυσής Βίβλου με ρίζες από τη Νάπολη της Ιταλίας , ακατοίκητο από το 1993, χαρακτηρισμένο διατηρητέο το 2008, έχει αντέξει σεισμούς, καιρικά φαινόμενα , αλλά και ανθρώπινες εισβολές.
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 18-05-15, 19:03
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Καλησπέρα...

υπάρχει κι άλλο ένα τέτοιο περίεργο σπίτι επί της Πατησίων λίγο μετά την Γαλατσίου με κατεύθυνση προς Κηφισιά.
Αυτό είναι επίσης μυστήριο σε εμφάνιση (έχω καιρό να το δω) αλλά αν περάσω και το δω, θα το φωτογραφίσω.

Έχει φανερή διαφορά με το προηγούμενο που αναφέρατε στον τρόπο κτισίματος αλλά και στό ότι αρκετός κόσμος το έχει πλησιάσει αρκετά.
Είναι σε πολύ φανερό σημείο, κάποιες φορές τοξιμομανείς το χρησιμοποιούν ως "έδρα" ενώ δεν λείπουν κι οι περίεργοι (χαχαχαχα)
που πάνε να το δουν από κοντά. Κάποτε φοβόταν ο κόσμος, τώρα πια όχι.

Να σημειώσω ότι δεν έχω δει ζώα να πλησιάζουν ποτέ μόνα τους κι αυτό δεν μου πολυαρέσει. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό
αλλά πάντοτε εμπιστεύομαι (πιο πολύ) τα ζώα σε τέτοια θέματα. Έχω ισχυρή γνώμη βάση καταγραφής με κάμερα και πόρισμα αρκετών ωρών.
Σιγά μην κάτσω εγώ όρθιος να περιμένω. Σύμφωνα πάντως με τους κατοίκους της γύρω περιοχής, αποτελεί ένα απλά παρατημένο οίκημα
και νομίζω ότι έχουν δίκιο.

Δεν θυμάμαι όμως να μου είχαν πει το όνομα του ιδιοκτήτη.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 18-05-15 στις 19:08
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.