Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-09, 17:56
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Lightbulb Δίκτυο "Κυνηγών Σπάνιων Βιβλίων και Συγγραμμάτων"

Μέσα από αυτό το thread θα ήθελα να απευθύνω πρόσκληση σε όσους ερευνητές (ταυτόχρονα και μέλη του φόρουμ) ασχολούνται με το "σπορ" του κυνηγιού σπάνιων βιβλίων και συγγραμμάτων (συμπεριλαμβανομένων και των e-books), για τη δημιουργία ενός δικτύου επικοινωνίας, κυρίως μέσω e-mail και ως εκ τούτου τη δημιουργία μιας ειδικού τύπου mailing list για το σκοπό αυτό.
Τα σπάνια αυτά βιβλία πρέπει οπωσδήποτε να σχετίζονται με τη θεματολογία που απασχολούν τις συζητήσεις του Φόρουμ του Μεταφυσικού. Ο στόχος της άτυπης αυτής διαδικτυακής συντροφιάς που θα δημιουργηθεί, είναι η συζήτηση για σπάνια βιβλία και συγγράμματα, η διάδοση γνώσης και πληροφοριών στους ενδιαφερόμενους, η βοήθεια που θα προσφέρεται σε κάθε ερευνητή που αναζητά κάποιο σπάνιο σύγγραμμα, καθώς επίσης και διάφορες "βιβλιοσυναντήσεις" που ίσως αποφασίσουμε να οργανώσουμε.

Το πως θα μπορέσει η "ομάδα" αυτή να "παρουσιάσει" κάτι προς τα έξω είναι κάτι που δεν έχω επεξεργαστεί ακόμα (και για να πω την αλήθεια δεν το θέτω σαν προτεραιότητα στο μυαλό μου).

Θα παρακαλούσα για το τέλος, στο thread αυτό να απαντήσουν άνθρωποι που ασχολούνται ήδη με το "σπορ" του κυνηγιού βιβλίου.

__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 04-01-09 στις 18:03
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-09, 18:12
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Α ναι… αυτό είναι πραγματικά ενδιαφέρον! Και μάλιστα, πριν λίγες μέρες είχα ξεκινήσει κάτι παρόμοιο στο προσωπικό μου ιστότοπο μονάχα που οι επιλογές μου αφορούν αποκλειστικά τον αποκρυφισμό!
Όπως και αν έχει, αν θέλετε ορισμένα πολύ ενδιαφέρον (και αρκετά από αυτά πολύ σπάνια) βιβλία εσωτερισμού σε μορφή pdf μπορείτε να δείτε την λίστα μου εδώ: http://necronomicongnosis.blogspot.c...ch/label/chaos
Επίσης, έχω εντοπίσει αυτό το εξαιρετικό site από την Φιλανδία (http://www.ixaxaar.com) το οποίο διαθέτει πολλά καλά σπάνια βιβλία. Στέλνουν κανονικά και στην Ελλάδα σε πολύ λογικές τιμές και τα παιδιά είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικά!
Επίσης, με ενδιαφέρει πολύ το βιβλίο της Laura Knight-Jadczyk, High Strangeness: Hyperdimensions and the Process of Alien Abduction. Μόλις πρόσφατα κυκλοφόρησε η δεύτερη επαυξημένη έκδοση. Δυστυχώς όμως έχω την πρώτη, ενώ δυσκολεύομαι να βρω ένα on-line bookshop για να το αγοράσω με κάρτα visa electron (από το amazon έχει εξαντληθεί!). Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια!
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arrakis : 04-01-09 στις 18:14
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-09, 18:14
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Μια ερώτηση μόνο, διευκρινιστική: Τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο σπάνια βιβλία;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-09, 18:20
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

1) Θα παρακαλουσα οσοι δηλωνετε τη συμμετοχη σας να μου στελνετε e-mail στο gatewaybeet[@]hotmail.com για να συνταξω τη mailing list επικοινωνιας των μελών του δικτύου, όπου και θα γίνονται οι συζητήσεις.

2) Με τον όρο σπάνια βιβλία εννοώ κάθε βιβλίο ή σύγγραμμα που είναι δυσεύρετο στα κοινά βιβλιοπωλεία. Συνήθως αναζητούμε αυτού του τύπου τα βιβλία σε "ψαγμένα" βιβλιοπωλεία, σε παλαιοπωλεία, ή τα εντοπίζουμε σε ιδιωτικές συλλογές. Σπάνιο βιβλίο είναι επίσης ένα έργο που έχει εκδοθεί σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων, σπάνιο και ιδιαίτερο βιβλίο αποτελεί σίγουρα και ένα πόνημα που έχει εκδοθεί αρκετές δεκαετίες ή και αιώνες πριν, ακόμα και αν κάποιος μπορεί να το εντοπίσει σε κάποια ιστοσελίδα του διαδικτύου.

Ελπίζω να ήμουν σαφής.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 04-01-09 στις 18:21
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-09, 19:47
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Με το σπορ ασχολούμαι εδώ και 3-4 χρόνια έχοντας συγκεντρώσει στη βιβλιοθήκη μου περιορισμένο αριθμό βιβλίων των αρχών του 20ου αιώνα (1901-1940), καθώς και 2-3 από τα μέσα του 19ου (1850 περίπου). Η θεματολογία τους δεν είναι αποκλειστικά μεταφυσικού περιεχομένου (π.χ. συλλέγω παλιές εκδόσεις της Βίβλου και λοιπών θρησκευτικών βιβλίων), αν και έχω ορισμένα βιβλία τέτοιου είδους.
Περιμένω με περιέργεια να δω πως μπορεί να δουλέψει κάτι τέτοιο, όταν μάλιστα μιλάμε για έντυπα βιβλία και όχι ηλεκτρονικής μορφής. Όπως και να' χει, δηλώνω ενδιαφέρον σε αυτό το εγχείρημα.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-09, 09:41
Rightman Ο χρήστης Rightman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2006
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=68654508
Ενας σύγχρονος διωγμός βιβλίων
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-09, 18:51
evlia Ο χρήστης evlia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Μηνύματα: 10
Question Κυνήγι βιβλίων

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά!υπάρχει κάποια ιστοσελίδα,που να αναφέρεται σε σπάνια βιβλία;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evlia
Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά!υπάρχει κάποια ιστοσελίδα,που να αναφέρεται σε σπάνια βιβλία;
Σπάνια βιβλία:

http://www.spaniavivlia.gr/default.aspx

Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να βρει κανείς στην παραπάνω ιστοσελίδα, δεν έχω προλάβει να την αξιολογήσω. Την βρήκα τυχαία πριν λίγο καιρό ψάχνοντας για ένα όχι και τόσο σπάνιο βιβλίο (έκδοσης 2003). Την αναφέρω όμως ενδεικτικά, καθώς είναι και ελληνική.

Παράθεση:
Κάθε βιβλίο το οποίο παρουσιάζεται στις σελίδες μας αποτελεί σπάνια Έκδοση : ή/και εξαντλημένο βιβλίο ή/ και μεταχειρισμένο. Επιλέγοντας την "Εκδήλωση ενδιαφέροντος" αναλαμβάνουμε να ψάξουμε και να βρούμε για εσάς το/α βιβλίο/ α που επιθυμείτε. Η διαθεσιμότητα των βιβλίων επιβεβαιώνεται από την ομάδα του Spaniavivlia.gr μέσα σε 5- 7 εργάσιμες ημέρες.

Στην πλειοψηφία τους στα βιβλία του spaniavivlia.gr δεν είναι διαθέσιμη η τιμή. Αυτό συμβαίνει επειδή, η τιμή διαμορφώνεται ανάλογα με το σύνολο των χαρακτηριστικών του κάθε αντιτύπου, όπως για παράδειγμα τον αριθμό έκδοσης, την παλαιότητα, σπανιότητα, την κατάσταση αντιτύπου κ.ά.
Για να πραγματοποιηθεί παραγγελία, επικοινωνούμε μαζί σας τόσο για το κόστος αγοράς όσο και για τον χρόνο παράδοσης.

Μόνο εφ' όσον εγκρίνετε εσείς την διεκπεραίωση της παραγγελίας, προχωράμε στην ολοκλήρωση και αποστολή της.
Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-09, 21:21
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53 Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Περιοχή: ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Για ρίξτε μιά ματιά εδώ

www.eleftheriskepsis.gr
__________________
ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ (ΑΝΝΙΒΑΣ)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-04-09, 17:01
Το avatar του χρήστη algozron
algozron Ο χρήστης algozron δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

πάντα ήθελα να βρώ σπάνια βιβλία, αλλά ουτέ το που να ψάξω ήξερα, ούτε το πως και το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι το χρηματικό..
Θέλω να μπώ σε αυτή την ομάδα αν και δε ξέρω το πόσο θα μπορέσω να φανώ χρήσιμος. Ε-μαιλ στλέλνουμε απο εδώ ή απο το κανονικό μας;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.