Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-04-07, 14:10
swcrates Ο χρήστης swcrates δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Γεια σας και από 'μένα!

Θα ήθελα να ρωτήσω το μέλος lestat τι ακριβώς εννοεί όταν λέει:"βλέπω φαντασματάκια και ακούω φωνές". Lestat μπορείς να προσδιορίσεις τι ακριβώς βλέπεις και τι ακριβώς ακούς αν σου είναι εύκολο;
Φιλικά swcrates
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-11-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Τοποθετώ αυτά τα δύο ενδιαφέροντα βίντεο που αλίευσα στο youtube, μιας και εδώ ταιριάζουν καλύτερα. Πρόκειται για ένα ντοκυμαντέρ σχετικά με περιπτώσεις ανθρώπων που αντιμετώπισαν περιστατικά εμφάνισης φαντασμάτων και άλλων φαινομένων όπως poltergeist κλπ.
Δείτε τα, έτσι για να υπάρχει και κάποιο οπτικό υλικό, που κάνει τα πράγματα πιο ενδιαφέροντα...
http://www.youtube.com/watch?v=up-F6Ztstgk

http://www.youtube.com/watch?v=cQIEf...eature=related
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-12-07, 18:31
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Smile Φαντασματακια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lestat
γεια σε ολους!!
ειμαι καινουρια στο φορουμ... για να πω την αληθεια εχω ενα προβληματακι...εδω κ 13 χρονια περιπου βλεπω φαντασματακια κ ακουω φωνες,αρκετα συχνα.πολλα απο τα ονειρα που εχω συνηθως πραγματοποιουνται...δεν μπορω να πω οτι εχω βρει καποια λογικη εξηγηση σε αυτο που συμβαινει αλλα ολα αυτα αρχισαν οταν ημουν καπου 5-6 χρονων αμεσως μετα το θανατο της προ-γιαγιας μου...
μπορει να βοηθησει καποιος ή να ψαξω για ψυχιατρο???
Φιλε/η lestat
το να βλεπεις πνευματα ή φαντασματα κοινως δεν ειναι κατι κακο ουτε ειναι προβλημα ψυχικο....ειμαι και εγω ενας απλος ανθρωπος που τα βλεπει αλλα και τα νιωθω....δεν ειναι κατι το οποιο θα πρεπει να σε στειλει στον ψυχιατρο...ειναι απλως ενα γονιδιακο χαρισμα που περασε σε σενα με τον θανατο της προ γιαγιας σου..αποδεξου το οικογενειακο σου δωρο..αν θελεις μπορουμε να μιλησουμε και στο msn...παντως μην το αρνησε. το χαρισμα θα μεγαλωσει και δεν θα μπορεσεις να το ελεγξεις ποτε αν το αφησεις.....
με εκτιμηση
Witch Shadow
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-12-07, 14:21
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Υπαρχει μια διαχωριστικη γραμμη αναμεσα σε νεκρους και ζωντανους που σε καποιες περιπτωσεις μικραινει οποτε ειναι δυνατον να δουμε αυτο που λεμε φαντασμα η πνευμα , αυτη την ενεργεια τελως παντων...ειναι λογικο ανθρωποι που ειναι κοντα στον θανατο να ειναι πιο κοντα στους νεκρους....πολλοι ισως εχουν δει ετοιμοθανατο ανθρωπο που λιγο πριν φυγει ειναι χαμογελαστος και κοιταει ψηλα..(το εχω δει αυτο προσωπικα)...ολοι οι αλλοι που εχει τυχει να το ζησουμε αυτο μπορει να οφειλεται και σε συναισθηματικη φορτιση αλλα και σε χαρισμα οπως καποιοι θεωρω οτι το εχουν...μου εχει τυχει να δω ανθρωπο που εχει φυγει απο την ζωη ενω δεν κοιμομουν, οπως και μου εχει τυχει να αισθανομαι εντονες παρουσιες διπλα μου οταν καποιος κατι προκειται να παθει...το περιεργο ειναι οτι παντα καταλαβαινω ποιοι ειναι και γιατι εχουν ερθει...
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-12-07, 14:45
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από virus
Χτες διάβασα κάτι που μοθ κίνησε το ενδιφέρον.

Διάβασα ότι όσοι βρίσκονται πιο κοντά στο θάνατο έχουν περισσότερες πιθανότητες να δουν φάντασμα...

Η ερώτηση είναι γιατί?

Μήπως εάν και εφόσων υπάρχουν φαντάσματα μπορούν να ξέρουν πόσο θα διαρκέσουν οι ζωές μας? Η είναι κάτι άλλο?

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας...


Όταν πεθαίνουμε, βγαίνει το πνεύμα από το σώμα, από τα τσάκρα μας, και αναγνωρίζουμε ομοιους μας, δηλαδή αλλα πνεύματα, που υπάρχουν στην ίδια ενεργειακή συχνότητα με εμάς.
Είναι λίγα ων, που ξέρουν ποτε ο κάθε ένας από εμάς θα πεθάνει.
Την ώρα του θανάτου μας, την ορίζουμε εμείς με τις πράξεις, σκέψεις και τα συναισθήματα μας.
Αλλα όταν πεθάνουμε αυτό δεν σημαίνει πως ξαφνικά, επειδή είμαστε πνεύματα, γίναμε σοφοί.
Μετά τον θάνατο, είμαστε αυτοί, που ήμασταν πρώτου τον θάνατο μας. Με την αναγέννηση, η την ανάπτυξη σε διαφορες ζώνες του μεταφυσικού κόσμου

μπορούμε φυσικά να γίνουμε σοφοί, να υποστηρίζουμε την ανθρωπότητα και να εξελιχθούμε σε φωτισμένα ων, αν είμαστε ανοιχτοί σε αυτό και το θέλουμε

Αλλα πνεύματα, όπως το απόδειξε η ψυχολόγος Edith Φιόρε, δεν πηγαίνουν με τα φωτεινά ων και τους αγαπημένους τους ανθρώπους που τους περιμένουν στο φως, αλλα παραμένουν εδώ (άλλοι δεν ξέρουν πως είναι νεκροί), και μπαίνουν στο ενεργειακό παιδιά ανθρώπων που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση, όπως τα οι πεθαμένοι, πρώτου πεθάνουν η βρίσκονται στην ίδια πνευματική/ενεργειακή συχνότητα όπως τα πνεύματα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-12-07, 00:48
Το avatar του χρήστη d-tRaY
d-tRaY Ο χρήστης d-tRaY δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή !!!

Einai duskolos o prosdiorismos tou ti einai fantasma.Pantws opws genika einai gnwsto,einai polloi ekeinoi pou exoun kapoia sxetikh empeiria kai exoun akousei akoma perissoteres.To 8ema einai to giati!Einai to erwthma ekeino pou vasanizei ka8hmerina th zwh mas.Yparxoun polles 8ewries gurw apo to 8ema alla pote kaneis den einai sigouros gi autes.Proswpika pisteuw pws uparxei kapoia allh diastash sthn opoia pernaei o an8rwpos meta to 8anato tou 'h kata th diarkeia twn oneirwn tou.(astrikh diastash).
__________________
Believe In NothinG..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-02-08, 15:49
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Για μένα παιδιά σίγουρα μετά τον θάνατο του σώματος, κάτι εξακολουθεί να υπάρχει, είτε λέγεται νούς, ψυχή, ενεργητικός νους. Νομίζω ότι η ορολογία έχει δευτερεύουσα σημασία. Ένα ερώτημα το οποίο έχω, έχει να κάνει με την μορφή που εμφανίζονται, η οποία είναι παρόμοια προς την ανθρώπινη. Μήπως επειδή η μορφή αυτή μας είναι οικεία; Άλλωστε μία τόσο ισχυρή ενέργεια αν έρθει σε επαφή με τον εγκέφαλο πιθανόν να τον "κάψει" (όπως τελευταία παθαίνει ο υπολογιστής μου με τα βαριά προγράμματα!!). Επομένως δεν θα κάνει χρήση νοητικών δομών που ήδη υπάρχουν στον εγκέφαλο;
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-08, 00:12
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
Για μένα παιδιά σίγουρα μετά τον θάνατο του σώματος, κάτι εξακολουθεί να υπάρχει, είτε λέγεται νούς, ψυχή, ενεργητικός νους. Νομίζω ότι η ορολογία έχει δευτερεύουσα σημασία. Ένα ερώτημα το οποίο έχω, έχει να κάνει με την μορφή που εμφανίζονται, η οποία είναι παρόμοια προς την ανθρώπινη. Μήπως επειδή η μορφή αυτή μας είναι οικεία; Άλλωστε μία τόσο ισχυρή ενέργεια αν έρθει σε επαφή με τον εγκέφαλο πιθανόν να τον "κάψει" (όπως τελευταία παθαίνει ο υπολογιστής μου με τα βαριά προγράμματα!!). Επομένως δεν θα κάνει χρήση νοητικών δομών που ήδη υπάρχουν στον εγκέφαλο;

Τα φαντασματα φιλε μου μπορουν να εμφανιστουν με πολλους τροπους. Μερικοι ειναι ειτε με μορφη καποιου ζωου (οικειο πνευμα-familiar), ειτε σαν orb ειτε και σαν ανθρωπινη μορφη καπως και πολλες αλλες. Ο μεσος νους μπορει να κατανοησει αυτες τις μορφες, γιατι απλα ειναι ετσι μαθημενος.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-02-08, 14:11
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Τα φαντασματα φιλε μου μπορουν να εμφανιστουν με πολλους τροπους. Μερικοι ειναι ειτε με μορφη καποιου ζωου (οικειο πνευμα-familiar), ειτε σαν orb ειτε και σαν ανθρωπινη μορφη καπως και πολλες αλλες. Ο μεσος νους μπορει να κατανοησει αυτες τις μορφες, γιατι απλα ειναι ετσι μαθημενος.
Δεν διαφωνώ καθόλου, γι' αυτό και πιστεύω ότι η φύση έχει προνοήσει ώστε να δεχόμεθα μηνύματα με απλούς τρόπους. Στους τρόπους που λες, θα ήθελα να προσθέσω και συμπτώσεις, όπως πχ να σκέφτεσαι το όνομα αγαπημένου σου προσώπου που έχει φύγει και ξαφνικά να πέφτεις πάνω σε μια φωτογραφία μου.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-02-08, 16:15
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω ότι το θέμα των φαντασμάτων και της ικανότητας αναγνώρισης τους σε οποιαδήποτε ηλικία δεν έχει να κάνει με την ηλικία!!! Κατά την άποψη μου πρόκειται για μία λειτουργία του εγκεφάλου που δεν έχει ερμηνευθεί και ερευνηθεί ακόμα και που αποτελεί μυστήριο για τους περισσότερους.

Είναι γνωστό πλέον, αν και δεν έχει ερευνηθεί ακόμα, ότι ο εγκέφαλος γερνάει. Οι λειτουργίες του μειώνονται και πολλά από τα κύτταρα πεθαίνουν. Επίσης είναι γνωστό στις διάφορες ομάδες του μεταφυσικού ότι τα παιδιά παρουσιάζουν αυξημένη λειτουργία εγκεφάλου σε αντίθεση με κάποιον που βρίσκεται στην ηλικία των 70 ετών. Αλλά και πάλι αυτό είναι μία πεποίθηση βασισμένη στα στοιχεία του εγκεφάλου που γνωρίζουμε και έχουμε ερευνήσει.

Το θέμα των φαντασμάτων, της παρουσίας τους, της εμφάνισης τους, δεν έχει να κάνει με τις λειτουργίες του εγκεφάλου...τουλάχιστον όχι τις γνωστές. Εξερευνήσαμε το DNA αλλά και πάλι υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες τμήματα του που κατά την άποψη των ερευνητών δεν κάνουν τίποτα και απλά υπάρχουν. Ουσιαστικά δεν ξέρουμε τι κάνουν!!! Αν κάποιος σε ηλικία 20 ετών βλέπει φαντάσματα και τολμάει να το πει ορισμένοι θα καλέσουν έναν ψυχίατρο, άλλοι θα φωνάξουν έναν ιερέα και άλλοι θα κοιτάξουν έντρομοι τριγύρω τους και θα αρνηθούν την ύπαρξη τέτοιων φαινομένων. Λίγοι είναι εκείνοι που θα κατανοήσουν τί συμβαίνει... και αυτοί δεν θα ξέρουν ακριβώς την αλήθεια απλά θα γνωρίζουν από πρώτο χέρι τί σκέφτεται το άτομο που κάνει αυτές τις δηλώσεις.

Απλά ορισμένοι άνθρωποι λειτουργούν διαφορετικά. Βλέπουν αυτά που άλλοι δεν μπορούν να δουν και αισθάνονται πράγματα που άλλοι κοροϊδεύουν. Ότι και αν συμβαίνει σίγουρα δεν έχει σχέση με την ηλικία ενός ατόμου. Απλά με την λειτουργία κάποιων γονιδίων που δεν γνωρίζουμε και κατανοούμε ακόμα...
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.