Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-09, 13:13
darkghost Ο χρήστης darkghost δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Η ιστορια της bloody mary

Γεια σας παιδια.

Σιγουρα ολοι θα εχετε ακουσει τον μυθο(γιατι πιο πολυ μυθος ειναι) που λεει οτι αν πεις στον καθρεφτη 3 φορες(αλλοι λενε 7) "bloody mary" θα ερθει το πνευμα μιας(που την σκοτωσαν η ηταν μαγισα υπαρχουν πολλες εκδοχες) και θα σε σκοτωσει.
Εγω χθες με κατι φιλους μου το δοκιμασαμε με διαφορους τροπους(ολοι μαζι,ενας ενας,3 και 7 φορες,σε διαφορετικους καθρεφτες κτλ) και δεν εγινε τιποτα.

Το εχει δοκιμασει κανενας αλλος?


To thread θα μεταφερθεί εντός ολίγων ωρών στην κατηγορία "Θρύλοι και Παραδόσεις"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 13-07-09 στις 14:03
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-09, 14:04
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Με το σκεπτικό ότι σχεδόν όλες οι ασχολίες μας πρέπει να έχουν κάποια ουσία για να τις κάνουμε, ειδικά σε τέτοια ζητήματα δεν θα πάψω να ρωτάω το γιατί κάποιος θέλει να προβεί σε μια τέτοια πράξη. Ακόμη κι αν θεωρούσαμε πως όντως η Bloody Mary είναι υπαρκτή, μεγαλύτερη σημασία έχει το γιατί έχουμε ανάγκη την παρουσία της...

*και ένα σοφό ρητό-σύσταση: Όταν κοιτάς διαρκώς την άβυσσο, κάποια στιγμή θα κοιτάξει και η άβυσσος εσένα...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-09, 14:17
Samael Ο χρήστης Samael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Το όλο σκηνικό με τη Bloody Mary το είδα από την σειρά Supernatural!!! Και στο τέλος, όπως πάντα άλλωστε, νίκησε το "καλό" και η Bloody Mary εξοντώθηκε! Οπότε όσες φορές και να τη φωνάξετε, δεν νομίζω να έρθει!!!
__________________
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
GOD IS DEAD!
For his mercy for man...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-09, 14:42
Το avatar του χρήστη morning star
morning star Ο χρήστης morning star δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: peristeri,athens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

ειτε προκειται για την bloody mary ειτε για το ανωνιμο πνευμα που τυχαινει να περναει απο την γειτονια,η ερωτηση,πραγματι ειναι ευλογη:
γιατι να θελει κανεις να το καλεσει?απο περιεργεια?ετσι για να περναει η ωρα?με την ελπιδα πως θα γινει κατι συναρπαστικο να εχουμε να το συζηταμε στον αυριανο καφε?
ας υποθεσουμε πως η εν λογω ιστορια δεν ηταν ενας ακομα αστικος θρυλος και ειχε καποιο αποτελεσμα η ολη πραξη,τοτε τι?
δεν βρισκω το λογο γιατι καποιος να θελει να παιξει μ'εναν,μυθο εστω,ο οποιος λεει πως αν καλεσεις αυτο το "πνευμα",αυτο δεν θα ερθει για να τα πειτε,αλλα θα ερθει για να σκοτωσει.
ποτε δεν ξερουμε τι θα γινει αμα δεν δοκιμασουμε κατι.ομως αν τελικα πιασει αυτο που δοκιμαζουμε τι κανουμε?γι'αυτο πρεπει να σκεφτομαστε διπλα πριν μπουμε σε οποιαδηποτε διαδικασια.αυτη την φορα ηταν ενας θρυλος,την επομενη θα ειναι?
δεν κανω κυρηγμα,απλα λεω μια γνωμη την οποια φανταζομαι συμεριζονται αρκετοι.και θα συμφωνησω με το ρητο που παραθεσε ο φιλος trithemius καθως και με το υπολοιπο post του...
Υ.Γ:αγαπητε μου samael,τελικα η "bloody mary" του "supernatural",δεν ηταν "μουφα"?νομιζω οτι τελικα ηταν η "τοπικη" και καλα mary που την εφαγε το μαυρο χωμα!μηπως η original,σουλατσαρει ακομα αμολητη????
__________________
"IF I AM A GUILTY MAN,MY CRIME IS IN DEARING TO BELIEVE;THAT THE TRUTH WILL OUT AND THAT NO ONE LIE CAN LIVE FOREVER.
I BELIEVE IT STILL.
MUCH AS YOU TRY TO BURY IT,THE TRUTH IS OUT THERE.
GREATER THAN YOUR LIES,THE TRUTH WANTS TO BE KNOWN..."

Fox Mulder,"The Truth"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-09, 15:53
darkghost Ο χρήστης darkghost δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καταρχας χαλαροστε
Απλα ρωτησα κατι.
Δεν ηταν δικη μου η ιδεα ηταν καποιου φιλου μου(δεν ασχολητε με το μεταφυσικο απλα το ηξερε)
Βασικα εκεινη την ωρα δεν ειχαμε να κανουμε κατι καλητερο και αφου ξεραμε οτι κατα 99% δεν θα γινει τιποτα ειπαμε να το δοκιμασουμε
Βεβαια τζαμπα ο κοπος γιατι δεν εγινε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-10, 15:55
adad747 Ο χρήστης adad747 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Μηνύματα: 1
Exclamation

katarxas uparxoun kapioi kanones gia auto to 8ema ....1 na einai 3 h wra to vradu dioti h trith wra meta ta mesanuxta legetai oti einai magemenh..2 o ka8repths prepei na einai oval sxhma kai na einai sto mpanio giati to oval moiazei me augo kai epishs legetai oti mporoun ekei mesa na genh8oun pneumata...3 8elei pisth kai fovo4..ena mauro h kokkino keri anameno..5 full panselhno kai trinh 13 h paraskeuh 6 prepei na eisai monos....ekei einai pou 8a ta klaseis(sorry kiolas ) kai katalevaineis oti hr83 to pneuma pou einai 40% na er8ei ..niw8eis ena aggigma ston omo sou tipote allo oute skwtomoi oute komena xeria oute aimata opws lene poles ekdoxes



Y.Γ Θα παρακαλούσα τα επόμενα μηνύματά σου να είναι στα ελληνικά! Εκ της συντονιστικής ομάδας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 04-10-10 στις 18:23
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-10, 04:56
Fox_Mulder Ο χρήστης Fox_Mulder δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σιγουρα ολοι θα εχετε ακουσει τον μυθο(γιατι πιο πολυ μυθος ειναι) που λεει οτι αν πεις στον καθρεφτη 3 φορες(αλλοι λενε 7) "bloody mary" θα ερθει το πνευμα μιας(που την σκοτωσαν η ηταν μαγισα υπαρχουν πολλες εκδοχες) και θα σε σκοτωσει.
Εγω χθες με κατι φιλους μου το δοκιμασαμε
Σίγουρα υπάρχουν και πιο σίγουροι τρόποι για να πεθάνει κάποιος

Πάντως έχω την εντύπωση ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, αυτοί που δοκιμάζουν τέτοιες -αμφιβόλου ποιότητας και προέλευσης- πρακτικές, δεν έχουν συνειδητοποιήσει αρκετά καλά τι κάνουν.

Είσαι σίγουρος ότι δε θα γίνει τίποτα; Τότε γιατί το κάνεις; (Η απάντηση "ε βαριόμασταν μωρέ και είπαμε να κάνουμε κάτι να περάσει η ώρα" δε γίνεται αποδεκτή γιατί υπάρχουν απείρως πιο ουσιώδη/διασκεδαστικά/χρήσιμα/κτλ πράγματα να κάνεις για να περάσει η ώρα )

Αν πιστεύεις ότι "μπορεί και να γίνει" τότε πάλι γιατί το κάνεις; Για να σου έρθει κάτι το οποιό ούτε ξέρεις να αντιμετωπίσεις αλλά ούτε και να διώξεις;
Άντε το κάναμε το "τελετουργικό" μας, ας πούμε ότι και καλά δεν είναι μύθος το όλο θέμα, ας πούμε ότι τελοσπάντων έσκασε μούρη η κυρία, τα είπαμε, ήπιαμε καφέ παρεούλα κτλ...
Μετά;
Πώς φεύγει;
Αν ισχύει το προφίλ της "μάγισσας που σκοτώνει" κτλ κτλ, δύσκολα θα ξαναμπει στο καθρέφτη για να πάει σε άλλη γη, σε άλλα μέρη. Το πιθανότερο είναι να θεωρήσει το σπίτι σου απείρως πιο ελκυστικό από έναν καθρέφτη και κάθε πρωί να ξυπνάτε παρεούλα

Συμπέρασμα: δε θα γίνει απολύτως τίποτα ακόμα και αν πεις 133 φορες Bloody Mary ή δε ξέρω και γω τι άλλο. Και καλό είναι να μην ανοίγουμε "πόρτες" με τέτοιο τρόπο γιατί ποτέ δε ξέρεις τι μπαίνει (και δε βγαίνει) μέσα από τη πόρτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-10, 13:59
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samael Εμφάνιση μηνυμάτων
Το όλο σκηνικό με τη Bloody Mary το είδα από την σειρά Supernatural!!! Και στο τέλος, όπως πάντα άλλωστε, νίκησε το "καλό" και η Bloody Mary εξοντώθηκε! Οπότε όσες φορές και να τη φωνάξετε, δεν νομίζω να έρθει!!!
Το bloody Mary είναι ποιο παλιό από το supernatural από μια τριλογία ταινιών «urban legends» το τελευταίο ονομάζετε bloodymary και διαφέρει από τα προηγούμενα 2.. διότι ενώ τα προηγούμενα ήταν και καλά αστικοί θρύλοι, αυτό είναι παρανορμαλ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-10, 15:40
ghostrider Ο χρήστης ghostrider δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το bloody Mary είναι ποιο παλιό από το supernatural από μια τριλογία ταινιών «urban legends» το τελευταίο ονομάζετε bloodymary και διαφέρει από τα προηγούμενα 2.. διότι ενώ τα προηγούμενα ήταν και καλά αστικοί θρύλοι, αυτό είναι παρανορμαλ.
σωστος και συγκεκριμενα στην πρωτη ταινια το λενε 2 κοπελες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-10, 14:54
alexparanormal Ο χρήστης alexparanormal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2010
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή ειδα κατι πολυ περιεργο πριν κοιμηθω (bloody mary)

εκεινη την μερα ασχοληθικαμε εγω και η παρεα μου πολυ με τον θρυλο της bloody mary (γενικα η παρεα μου και εγω ασχολουμαστε πολυ με τα μεταφυσικα).Τελος παντον το δωματιο μου ειναι μεσα στους καθρεφτες και πριν κοιμηθω ειδα μεσα στον καθρεφτη μια μαυρη μπαλιτσα να αιορητε και σιγα σιγα ειδα μια κοπελα με λευκο σκισμενο φορεμα μαυρα μαλλια χωρις ματια να με κοιταει εκεινη την στιγμη εκανα τον σταυρο μου και εξαφανιστικε (ποιο πριν ειχαμε κανει το 3 φορες bloody mary )και απο τοτε πονανε παρα πολυ τα ματια μου .Μποριτε να μου πειτε αυτο ειναι απο την συνιδιση μου η συνεβη στα αληθεια

ευχαριστο πολυ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexparanormal : 30-12-10 στις 15:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.