Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-05-08, 12:47
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic

Αλλά δεν θέλω να συνεχιστεί αυτό διότι ο σκοπός του συγκεκριμένου δεδηλωμένου μασόνου είναι να κλειδωθεί το ενοχλητικό για τη μασονία θέμα, και αυτό είναι ηλίου φαεινότερο..

Καλα πιστευεις πως αυτος ειναι ο σκοπος του alet;

Αν μη τι αλλο ειναι ενας ανθρωπος με κυρος,γνωσεις και μετριοπαθη σταση στο forum και δεν νομιζω να οργανωνει καποιο υποχθονιο σχεδιο με σκοπο να κλειδωθει αυτο το θεμα...

Εξαλλου ρε sceptic αυτα που γραφεις μπορει καποιος να τα βρει στο διαδικτυο...δεν προκειται για καποια αποκρυφη γνωση...

Συνεχισε στο θεμα σου και μη νομιζεις πως ολοι οι Τεκτονες ειναι ιδιοι και ειναι και εναντιον σου...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
  #32  
Παλιά 20-05-08, 13:13
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
ενας ανθρωπος με κυρος,γνωσεις και μετριοπαθη σταση
παλιάνθρωπος είναι...

εντεταλμένος από τη μασονική στοά..

Είδες το πρώτο πράγμα που έκανε ο συγκεκριμένος είναι να επιτεθεί την αξιοπιστία του Ζαγκάμι... κλασική τακτική..

Η αλήθεια είναι ότι ο Ζαγκάμι από τότε που τα έβγαλε όλα αυτά ...
εεε...
η ζωή του πρακτικά καταστράφηκε..
τον χώρισε η γυναίκα του..
του πήραν το παιδί του..
του κατέσχεσαν τον υπολογιστή με σωρία στοιχείων μέσα που ενοχοποιούσαν το Βατικανό τους σιωνιστές ακόμα και ηγέτες των μουσουλμάνων..
τον συνέλαβε και τον φυλάκισε η νορβηγική αστυνομία με εντολές αρχηγών της αστυνομίας που είναι μέλη του O.T.O.
υπέστει βασανιστήρια..
προσπάθησαν να τον βγάλουν ψυχοπαθή..
Ακριβώς το ίδιο προσπάθησε εδώ να βγάλει και εμένα ο παλιάνθρωπος μασόνος alet.. όπως όλοι διάβασαν και είδαν, όποιος έχει δηλαδή μάτια και βλέπει και όχι οποιος αλληθωρίζει όπως εσύ ΛεοΜορφέους..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 20-05-08 στις 13:17
  #33  
Παλιά 20-05-08, 13:41
aspirin Ο χρήστης aspirin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2007
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Είναι ολοφάνερη η δράση της μασονίας και στην Ελλάδα. Κοιτάχτε πως έχουν καταντήσει τον Έλληνα. Απο κεί που ήταν άρχοντας, τρέχει από το πρωϊ ώς το βράδυ να πληρώσει τα χρέη του. Κ ούτε λόγος για μόρφωση, παιδεία και αντίδραση σε ότι τον καταστρέφει.
  #34  
Παλιά 20-05-08, 14:08
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αποφάσισα να μην απαντήσω εγώ… Απαντάει αντί για εμένα ο συγγραφέας Διονύσης Χαριτόπουλος στο «Εγχειρίδιο Βλακείας»

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ydroxoos^^
Αγαπητέ φίλε skeptic περνώ το θάρρος να σε ευχαριστήσω όχι για αυτά που γράφεις μιας και τα γνωρίζω λόγω του χώρου του οποίου κινούμε αλλά για τον μικροπανικό που έσπειρες σε ορισμένους του forum.
Συνέχισε άφοβα να παραθέτεις τα γνωστά σε εμάς όπως επισημαίνω και παραπάνω χωρίς κανένα ενδοιασμό και στην περίπτωση που κάπου τελειώσουν οι πληροφορίες σου θα χαρώ να σου δώσω επιπλέον


Διονύσης Χαριτόπουλος: Αν το καταφύγιο του ανθρώπου είναι η κοινωνία, του βλάκα είναι η ομάδα, η συσπείρωση με άλλους βλάκες…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skeptic
Παραθέτω λίγα από τα στοιχεία του αρχείου μου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skeptic
για το σκάνδαλο της διαβόητης μασονικής στοάς Π2 (Προπαγάνδα 2).

Αναμενόμενο,
συνεχίζω με στοιχεία...για την ιστορία του σκανδάλου... σκέτη φρίκη, διαφθορά, σήψη, βρώμα!!!!!!!!!

Και μη πείτε ότι δεν γνωρίζουν διότι αν εγώ ως ερευνητής γνωρίζω 10 αυτοί ως εκ των έσω γνωρίζουν 100 και τα κρύβουν...

Διονύσης Χαριτόπουλος:Ο γελοίος είναι άλλου είδους ταραχή. Είναι βλάκας με έπαρση. Η μεγάλη ιδέα που έχει για τον εαυτόν του τον χαντακώνει και γίνεται φαιδρός, γραφικός, καβαλημένος, δήθεν, ψώνιο…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skeptic
παλιάνθρωπος είναι...
εντεταλμένος από τη μασονική στοά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skeptic

προσπάθησαν να τον βγάλουν ψυχοπαθή..
Ακριβώς το ίδιο προσπάθησε εδώ να βγάλει και εμένα ο παλιάνθρωπος μασόνος alet.. όπως όλοι διάβασαν και είδαν, όποιος έχει δηλαδή μάτια και βλέπει και όχι οποιος αλληθωρίζει όπως εσύ ΛεοΜορφέους..

Διονύσης Χαριτόπουλος:Ο μικρονοϊκός που αισθάνεται ανήμπορος να πραγματοποιήσει τις επιθυμίες και τα «θέλω» του , στρέφεται κατά των άλλων. Αν από ιδιοσυγκρασία είναι άτολμος και εσωστρεφής θα γίνει μνησίκακος, σαν σκορπιός κάτω από την πέτρα που περιμένει να βάλλεις το χέρι σου. Αν είναι δυναμικός και εξωστρεφής θα γίνει αριβίστας, κάθαρμα έτοιμο για όλα προκειμένου να αναπληρώσει την ανημποριά του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aspirin
Είναι ολοφάνερη η δράση της μασονίας και στην Ελλάδα. Κοιτάχτε πως έχουν καταντήσει τον Έλληνα. Απο κεί που ήταν άρχοντας, τρέχει από το πρωϊ ώς το βράδυ να πληρώσει τα χρέη του. Κ ούτε λόγος για μόρφωση, παιδεία και αντίδραση σε ότι τον καταστρέφει.
Αγαπητέ aspirin,
Θεωρείς πως για το έλλειμμα παιδείας στην Ελλάδα ευθύνεται ο Τεκτονισμός ;
Δηλαδή θεωρείς πως ευθύνεται ο Τεκτονισμός που το κείμενο σου -των μόλις 44 λέξεων- βρίθει συντακτικών, ορθογραφικών και εννοιολογικών λαθών ;
Επί παραδείγματι, μόνο ορθογραφικά:
Κοιτάχτε: λάθος - Σωστό: Κοιτάξτε
Απο κεί: λάθος - Σωστό: Από εκεί
Κ ούτε: λάθος - κι ούτε
σε ότι τον καταστρέφει:λάθος - Σωστό: σε ό,τι τον καταστρέφει
Νομίζω πως τίποτε από αυτά δεν στο δίδαξαν λανθασμένα στο σχολείο σου, όσο κακοί κι αν ήταν οι δάσκαλοι σου.

Αγαπητέ aspirin,
Θεωρείς πως ο Τεκτονισμός ευθύνεται για το έλλειμμα παιδείας ;
Θεωρείς πως ο Τεκτονισμός ευθύνεται για τον υπερδανεισμό ; ΄
Θεωρείς πως ο Τεκτονισμός ευθύνεται για την κατάντια του Ελληνισμού ;
Θα χαρώ να ακούσω τις προσωπικές σου εμπειρίες από τον Τεκτονισμό που σε οδήγησαν να εξάγεις αυτά τα συμπεράσματα κι όχι βέβαια τις δήθεν εμπειρίες του κάθε τυχάρπαστου απατεωνίσκου τύπου Λαμπρόπουλου στην Ελλάδα ή Ζαγκάμι στην Ιταλία.

Αγαπητέ aspirin,
Κάποια στιγμή θα έπρεπε όλοι μας να πάψουμε να αναζητούμε άλλοθι σε συνωμοσίες και σκοτεινά κέντρα για τη δική μας ανεπάρκεια.
Κάποια στιγμή πρέπει να την συνειδητοποιήσουμε κι αν μπορούμε να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε.
__________________
Cogito ergo sum
  #35  
Παλιά 20-05-08, 14:45
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Κάποιοι εδώ μίλησαν για πανικό των (τυχόν) Τεκτόνων του φόρουμ. Πριν προλάβουν να χαρούν για την τρύπα στο νερό που κάνανε, να θυμίσω τα εξής:

Υπάρχουν κάποια δεδομένα σε αυτές τις ιστορίες περί συνωμοσιών. Άτομα τα οποία ενδιαφέρονται βαθύτατα για τέτοια θέματα, άτομα που σκοπό έχουν το κοινό συμφέρον και αποφασίζουν να κάνουν ενδελεχή έρευνα πάνω στο πως λειτουργούν τα εσωτερικά τάγματα, προσεγγίζουν το ζήτημα με αντικειμενικότητα και δικαιοσύνη. Δεν υποθέτουν εξ αρχής τίποτα και προχωρούν στα "ενδότερα" των ταγμάτων για να βρούνε μια άκρη στο ζήτημα.

Κανείς δεν αρνείται πως όπως πάντα, έτσι και τώρα, τα εσωτερικά τάγματα έχουν στους κόλπους τους μερικά άτομα που ντροπιάζουν το τάγμα. Αυτό είναι δεδομένο. Είναι όμως επίσης δεδομένο πως τόσο το τι εκφράζει ένα τάγμα, όσο και το τι προωθούν τα περισσότερα μέλη του, είναι άσχετο και πραγματικά αντίθετο από την λυπηρή μειοψηφία.

Άτομα που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν τι συμβαίνει στα εσωτερικά τάγματα και να βρουν τις όποιες αρνητικές τους πλευρές, πραγματικά δεν έχουν ανάγκη κανέναν skeptic να τους μάθει τα γεγονότα. Πόσο μάλλον όταν αυτό το άτομο είναι κοινός κλέφτης δημοσιεύσεων άλλων προσώπων (το απέδειξα πιο πάνω). Αν κάποιος περιμένει από τον όποιο skeptic να "ξεστραβωθεί", λυπάμαι εκ των προτέρων για την επιλογή του. Αυτός που ενδιαφέρεται ψάχνει, αυτός που ψάχνει βρίσκει και αυτός που βρίσκει αποκτά μόνος του γνώμη και δεν περιμένει να του ταΐσουν μια δανεική γνώμη.

Σαφώς τα τάγματα χρησιμοποιήθηκαν από ορισμένους για ίδιον όφελος αλλά ταυτόχρονα χρησιμοποιήθηκαν και από αυτόκλητους σωτήρες του λαού, σαν τον φίλο μας τον skeptic, o oποίος νομίζει πως ο έχων άποψη και γνώμη θα κάτσει να ασχοληθεί με το παραλήρημά του. Κατανοούμε λοιπόν πως το αναγνωστικό κοινο του skeptic δεν είναι άλλο από άτομα που μια ζωή περιμένουν από άλλους να τους πουν τι να αποδεχτούν, τι να πιστέψουν και τι να κρατήσουν ως (δανεική-κλεμένη) γνώμη. Κατά συνέπεια, πρόκειται για άτομα που δεν είναι ικανά να διαμορφώσουν άποψη, ένα κίνημα αντίδρασης ή κάτι σχετικό. Επομένως το αναγνωστικό κοινό του skeptic αποτελείται από άτομα που χαρακτηρίζονται από έλλειψη στοιχειώδους έστω κριτικής σκέψης. Άρα λοιπόν, πραγματικά ο αγώνας του φίλου skeptic είναι όντως μια τρύπα στο νερό. Κανείς που σέβεται τον εαυτό του, κανείς που πιστεύει στην αντικειμενικότητα, κανείς που διακρίνεται από ειλικρινή τάση για έρευνα και απαντήσεις δεν θα περιμένει να τα μάθει αυτά από τον όποιο skeptic.

Σε όλα αυτά, προσθέτω τη χαρακτηριστικά εσκεμμένη στάση του skeptic να ΜΗΝ απαντά στα επιχειρήματα και τις θέσεις άλλων μελών αλλά και στα όσα του προσάπτω περί κοινής κλοπής δημοσιεύσεων. Είναι δεδομένο πως το άτομο αυτό θέλει απλώς να ακουστεί. Πραγματικά δεν ενδιαφέρεται να κοινοποιήσει τα της Ρ2, Ρ3 ή Ρ143 Στοάς αλλά απλώς ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ! Θέλει να ξεσπάσει, να αυτοικανοποιηθεί, να νοιώσει σημαντικός με το να βλέπει 3-4 άτομα να ασχολούνται μαζί του. Παίρνει υπόσταση και ύπαρξη μέσα από αυτές τις απαντήσεις και προφανώς έχει μεγάλη ανάγκη την προσοχή του κόσμου. Επομένως skeptic, συνέχισε το γελοίο παραλήρημά σου, καθώς η λογική και η δίκαιη κρίση βρίσκεται έτη φωτός μακριά από τις πρακτικές σου. Τα ίδια έκανε και ο δημοσιογράφος Τσαρούχας και το μόνο που κατάφερε ήταν να πλουτίσει λίγο περισσότερο εκδίδοντας το γνωστό βιβλίο του περί Τεκτονισμού. Εσύ πιστεύεις πως ο κάθε ανίδεος θυμάται πλέον το βιβλίο που αγόρασε για να μάθει την αλήθεια; Σαφέστατα όχι! ίδια λοιπόν είναι και η δική σου εξέλιξη...

Είμαι απόλυτα ακριβής όταν αναφέρω πως είσαι αδιακρίτως ενάντια σε κάθε οργάνωση που δεν μπορείς να καταλάβεις. Το προφίλ της υπογραφής σου αλλά και ο τρόπος που γράφεις είναι αδιάψευστα στοιχεία πως αυτό που (νομίζεις πως) κυνηγάς είναι ο οργανωμένος εσωτερισμός χωρίς εξαιρέσεις αλλά και οτιδήποτε σχετίζεται με την εξουσία γενικότερα. Αντιπαθείς αδιακρίτως όλους όσοι κατέχουν την εξουσία και δεν αμελείς ποτέ να καις τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Φυσικά, αυτή η διάκριση απαιτεί οξεία κριτική σκέψη την οποία σαφώς και ΔΕΝ διαθέτεις. Πιο πριν μου επισήμανες ξεκάθαρα (δες τι έγραψες) πως ότι και να σου απαντήσουμε, δεν σου καίγεται καρφί! Αυτό που θέλεις είναι απλώς να τα πεις, να ξεσπάσεις και στο βωμό της αυτοϊκανοποίησής σου δεν διστάζεις να κλέψεις τις δημοσιεύσεις άλλων μελών, ενώ παράλληλα επιδεικνύεις έξοχη ανικανότητα να απαντήσεις στα αποστομωτικά σε ρώτησε ο alet. Το μόνο που κάνεις είναι να μιλάς για "μασονάκια" κλπ, να βάζεις ταμπέλες σε όσους σε στήνουν στον τοίχο και απλώς να συνεχίζεις να παραθέτεις σεντόνια (και μετά να σκέφτεσαι πω πω τι σπουδαίος που είμαι! τι έγραψα πάλι!)

Σου το είπα και πριν και θα σου το θυμίσω και πάλι. Δεν είσαι καθόλου πρωτότυπος, ούτε προσφέρεις κάτι σημαντικό στην υγιή ενημέρωση περί συνωμοσιών κλπ. Επίσης, μην ξεχνάς πως κατά καιρούς δημιουργήθηκαν και κάποια "κινήματα" ενάντια στον οργανωμένο εσωτερισμό, τα οποία όχι μόνον διαλύθηκαν μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα αλλά επιπρόσθετα, κάποια μέλη τους πλέον μιλάνε με δικηγόρους και τους έχουν επιβληθεί περιοριστικοί όροι. Ξέρεις γιατί συνέβη αυτό; Όχι γιατί τα μέλη των ταγμάτων έχουν τις "άκρες" (πόσο έξω είσαι καημένε) αλλά γιατί τα κίνητρά τους δεν ήταν ανθρωπιστικά, ούτε έδρασαν με βάση την αντικειμενικότητα και τη δίκαιη κρίση. Στο βωμό λοιπόν της αυτοϊκανοποίησής τους κι επειδή ήθελαν να βλέπουν τις απαντήσεις τους στα φόρα και να λένε πόσο σπουδαίοι είναι, τώρα είναι ένα βήμα πριν τη φυλακή, γιατί όταν κατηγορείς μονίμως κάποιον χωρίς να έχει κάνει κάτι και όταν δεν έχεις αποδείξεις για όσα λες, παρά μόνον στηρίζεσαι σε γνώμες άλλων, τότε οι δυσάρεστες συνέπειες δεν αποτελούν έκπληξη...

Επομένως αγαπητέ μου skeptic,

συνέχισε το παραλήρημά σου...
συνέχισε να κλέβεις δημοσιεύσεις άλλων
συνέχισε να μην απαντάς στα σοβαρά επιχειρήματα της άλλης πλευράς (γιατί δεν έχεις τι να πεις)
συνέχισε να παραθέτεις τις απίστευτες αποκαλύψεις σου
συνέχισε να απευθύνεσαι σε κοινό που στερείται γνώμης
συνέχισε να αυτοϊκανοποιήσαι
συνέχισε να αποκτάς την υπόσταση που τόσο έχεις ανάγκη μέσα από ένα φόρουμ
συνέχισε να πολεμάς και όσους είναι απόλυτα σωστοί στις πράξεις του (εσύ ο δίκαιος κριτής)

Όλα αυτά σου τα γράφω για να καταλάβεις πως δεν είναι όλοι εδώ μέσα οι αμόρφωτοι τους οποίους παρακαλάς να σε διαβάσουν. Όσοι έχουν επίπεδο στη σκέψη τους, ξέρουν πως να κρίνουν τα εσωτερικά τάγματα και δεν ασχολούνται ούτε με ψευτοερευνητές της πεντάρας, ούτε με άτομα που πικραμένοι επειδή "έφαγαν πόρτα" από ένα τάγμα έγιναν οι μέγιστοι. Μου θυμίζουν αυτόν που αφού χωρίσει, αρχίζει να διαδίδει διάφορα για την πρώην του... Τι ξεπεσμός...

Και όπως σου ανέφερα από τον Ράϊχ, όταν ο πόλεμος που κάνεις είναι συνεχής, τότε παύει να είναι επικίνδυνος. Συνέχισε, συνέχισε, live your myth in Metafysiko.gr!!!

* η πλήρης απουσία των συντονιστών στις κατά παντός προσβολές του skeptic είναι χαρακτηριστική...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 20-05-08 στις 14:54
  #36  
Παλιά 20-05-08, 14:56
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Trithemius, αν και λες ότι είσαι μασόνος, γράφεις γράφεις γράφεις ολόκληρα κατεβατά αλλά δεν βλέπω να αποκαλύπτεις ουσιαστικά τίποτα, μιλάς για κάθαρση μέσα στις στοές, αλλά ταυτοχρόνως απόλυτη σιωπή, όπως σας έχουν καλώς διδάξει.
Και μάλιστα επιτείθεσε σε έναν που βγάζει κάποια στοιχεία, επιβεβαιωμένα στοιχεία από το διεθνή τύπο που αφορούν τρανταχτά σκάνδαλα της μασονίας, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μειώσεις την αξιοπιστία του.
Πραγματικά δεν πείθεις και δεν πείθεις διότι δεν κάνεις τίποτα. Η τρύπα λοιπόν στο νερό είναι όλη δικιά σου. Όπως το παραλλήρημα και οι ευθήνες είναι δικές σας. Ο "βέβηλος" (όπως τον αποκαλείτε) κόσμος έχει από καιρό καταλάβει τι καπνό φουμάρετε..

alet, για να έχεις το εγχειρίδιο της βλακείας πρόχειρο σημαίνει πως συχνά το συμβουλεύεσε, διάβασε λοιπόν εσύ το εγχειρίδιο της βλακείας και άσε άλλους να βγάλουν τα στοιχεία..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 20-05-08 στις 15:07
  #37  
Παλιά 20-05-08, 15:39
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Trithemius, αν και λες ότι είσαι μασόνος, γράφεις γράφεις γράφεις ολόκληρα κατεβατά αλλά δεν βλέπω να αποκαλύπτεις ουσιαστικά τίποτα, μιλάς για κάθαρση μέσα στις στοές, αλλά ταυτοχρόνως απόλυτη σιωπή, όπως σας έχουν καλώς διδάξει.Και μάλιστα επιτείθεσε σε έναν που βγάζει κάποια στοιχεία, επιβεβαιωμένα στοιχεία από το διεθνή τύπο που αφορούν τρανταχτά σκάνδαλα της μασονίας, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μειώσεις την αξιοπιστία του.
Πραγματικά δεν πείθεις και δεν πείθεις διότι δεν κάνεις τίποτα. Η τρύπα λοιπόν στο νερό είναι όλη δικιά σου. Όπως το παραλλήρημα και οι ευθήνες είναι δικές σας.
Πως δεν αποκαλύπτει αγαπητέ μου Skeptic.
1) Αποκαλύπτει πως τα κείμενα που παραθέτεις ως δικά σου δεν είναι δικά σου αλλά κλεμμένα
2) Αποκαλύπτει πως λόγω ανεπάρκειας αρνείσαι επιτιθέμενος να απαντήσεις σε ερωτήματα επί των κειμένων "σου"
3) Αποκαλύπτει πως η στάση σου είτε είναι προϊόν διαταραχής, είτε είναι ύποπτη είτε και τα δύο
4) Αποκαλύπτει πως ειδικά σε εσένα επιδεικνύεται ιδιαίτερη ανοχή από τους συντονιστές του forum

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Ο "βέβηλος" (όπως τον αποκαλείτε) κόσμος έχει από καιρό καταλάβει τι καπνό φουμάρετε.. .
Καλέ μου Skeptic o Τεκτονισμός όπως και τα περισσότερα εσωτερικά τάγματα δεν κάνουν τίποτε άλλο παρά να εφαρμόζουν την διδασκαλία του Ιησού:
Μὴ δῶτε τὸ ἅγιον τοῖς κυσὶ μηδὲ βάλητε τοὺς μαργαρίτας ὑμῶν ἔμπροσθεν τῶν χοίρων, μήποτε καταπατήσωσιν αὐτοὺς ἐν τοῖς ποσὶν αὐτῶν καὶ στραφέντες ῥήξωσιν ὑμᾶς.
αλλά και
Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν· πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμ βάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιγήσε ται.
(μην ξεχνάς πως αυτά τα 2 χωρία του Ευαγγελίου του Ματθαίου βρίσκονται ακριβώς όπως τα παρέθεσα. Το ένα κάτω από το άλλο)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
alet, για να έχεις το εγχειρίδιο της βλακείας πρόχειρο σημαίνει πως συχνά το συμβουλεύεσε, διάβασε λοιπόν εσύ το εγχειρίδιο της βλακείας και άσε άλλους να βγάλουν τα στοιχεία..
Στην εποχή μας είναι απαραίτητο να το συμβουλεύεσαι συχνά.
Για χάρη σου, παραθέτω κι άλλο ένα κομμάτι:
"οι άνθρωποι χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες: στους έξυπνους και στους βλάκες. Αν κι η μεταξύ τους διάκριση δεν είναι δύσκολη, όσοι ανήκουν στην πρώτη δεν το λένε κι όσοι ανήκουν στη δεύτερη δεν το ξέρουν".

Όπως σου είπε κι ο Trithemius: συνέχισε... live your myth in Metafysiko.gr
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 20-05-08 στις 15:44
  #38  
Παλιά 20-05-08, 15:53
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Trithemius, αν και λες ότι είσαι μασόνος, γράφεις γράφεις γράφεις ολόκληρα κατεβατά αλλά δεν βλέπω να αποκαλύπτεις ουσιαστικά τίποτα, μιλάς για κάθαρση μέσα στις στοές, αλλά ταυτοχρόνως απόλυτη σιωπή, όπως σας έχουν καλώς διδάξει.
Όταν πέρισυ το καλοκαίρι έψαχνα επίμονα να πάρω καινούργιο αυτοκίνητο, τελικά κατέληξα στο Renault Megane sedan. Πραγματικά μου άρεσε πολύ αυτό το αυτοκίνητο και κατά τη διάρκεια της έρευνας αγοράς που έκανα, το παράξενο είναι πως έβλεπα συνεχώς στον δρόμο αυτό το μοντέλο. Όπου και να πήγαινα, όπου και να γυρνούσα, εκεί το αυτοκίνητο... Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πως όταν κάτι μας έχει γίνει έμμονη ιδέα και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμό όπως στην περίπτωσή σου, τότε παντού βλέπουμε μασόνους, διαβόλους και τριβόλους! Ποιός σου είπε ονειροπαρμένε skeptic πως είμαι Τέκτων; από που κι ως που εξάγεις αυτό το συμπέρασμα; Εγώ αυτό που καυτηριάζω είναι η ερασιτεχνική σου προσέγγιση στο θέμα. Το ίδιο θα έκανα και αν αποκάλυπτες (δηλ. έκλεβες από άλλους) στοιχεία για την όποια παραβατική δραστηριότητα της εκκλησίας. Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις σχετικές απόψεις μου, θα καταλάβεις (μάλλον) πως έχω μάθει να ξεχωρίζω τα όποια θετικά βρίσκω. Αυτή μου η στάση μήπως με καθιστά δεσπότη;

Είναι δεδομένο πως οι δυνατότητά σου για επεξεργασία φραστικών δεδομένων είναι επικίνδυνα περιορισμένη, καθώς όταν βλέπεις πως κάποιος δεν συμφωνεί με όσα γράφεις, αυτόματα τον θέτεις στο "στρατόπεδο" αυτών που κατηγορείς! Εφαρμόζεις κι εσύ τη γνωστή τακτική του "όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου". Ακριβώς πάνω σε τέτοιες αποτυχημένες προσεγγίσεις στηρίζω την άποψή μου και λέω πως είσαι ένας wannabe ερευνητής της πλάκας, ένας οκνηρός ερευνητής του καναπέ που μαζεύει πληροφορίες από το internet για να προωθήσει την αυτόκλητη έρευνά του, αποσκοπώντας μόνον στoν αυτοθαυμασμό του.

Φυσικά, όσο η συντονιστική παρουσία εδώ είναι ανύπαρκτη, πάντα θα έχεις την ευκαιρία να κατηγορείς ισοπεδωτικά όποιον έχει άλλη άποψη και να τρέφεις την υπεροψία και την αλαζονία σου. Είπαμε, δεν απευθύνεσαι μόνον σε αμόρφωτους...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
  #39  
Παλιά 20-05-08, 16:11
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Φυσικά, όσο η συντονιστική παρουσία εδώ είναι ανύπαρκτη, πάντα θα έχεις την ευκαιρία να κατηγορείς ισοπεδωτικά όποιον έχει άλλη άποψη και να τρέφεις την υπεροψία και την αλαζονία σου.
Μάλιστα...
Από "φασίστες" όταν κλειδώνουμε θέματα για προφανείς και ευνοήτους λόγους, γινόμαστε "ανύπαρκτοι" όταν αφήνουμε κάποια συζήτηση πιστεύοντας ότι έχουμε να κάνουμε με μεγάλα "παιδιά" και όχι νήπια...
Αν κάποιοι από εδώ μέσα δε μπορείτε να συζητήσετε με κανόνες υγιούς συμπεριφοράς και "πολεμικές" τεχνικές διαλόγου, λυπάμαι πάρα πολύ, πραγματικά....
Sceptic δε ξέρω αν το κλείδωμα και αυτού του θέματος εξυπηρετεί κάποιον ή κάποιους, ωστόσο έχω βαρεθεί να γίνομαι σαν συντονιστής η μαμά που διορθώνει το πουκαμισάκι απ'το παιδάκι το πρωί, πριν περάσει το λεωφορείο για τον παιδικό σταθμό...

Εσείς δε θέλετε κάποιον να διευκολύνει τις συζητήσεις, θέλετε μπαμπά να σας μαλώνει ή παππού να σας χαρτζιλικώνει

Το παρόν αμπαρώνεται αρχικά και επίκειται από τον υπεύθυνο συντονισμού ανακοίνωση, μιας και οι κίτρινες κάρτες μαζευτήκαν πολλές.
Φιλικά
Εκ του συντονισμού.
Καληνύχτα σας
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.