Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-08-08, 06:53
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλημέρα.

Το θέμα έχει απασχολήσει αρκετά φόρα στο εξωτερικό, τόσο επιστημονικά όσο και "συνομωσιολογικά". Όλοι ή σχεδόν όλοι συγκλίνουν στην άποψη ότι η έλλειψη αποδείξεων όπως τουλάχιστον απεικονίζεται στο άρθρο της Πράβντα αλλά και η μεγάλη δόση εικασίας σε συνδυασμό με ορισμένους αποτρεπτικούς παράγοντες όπως η μεγάλη απόσταση του Δία από την Γη (πενταπλάσια από την απόσταση Ήλιου-Γης) αλλά και η μικρή μάζα του Δία προκειμένου για την μετατροπή του σε άστρο, τουλάχιστον με τον τρόπο που υποννοεί ο Ρώσος, συνηγορούν πως η θεωρία του στερείται επιστημονικής αξιοπιστίας και δεν πρέπει να ληφθεί στα σοβαρά.

Καθώς η είδηση συγκεντρώνει όλα τα απαραίτητα χαρακτηριστικά για να κατηγορηποιηθεί ως «hoax», ήμουν έτοιμος να προτείνω το κλείδωμα του θέματος, αλλά τελικά, με λίγη επιμονή κατάφερα να επιβεβαιώσω ότι τουλάχιστον ο Δρ. Ντρομπισέφσκι είναι υπαρκτό πρόσωπο και επιστήμονας, μεγάλος σε ηλικία. Το 2006 μάλιστα συμμετείχε ως ομιλητής στο διεθνές συνέδριο «6th International Workshop on the Identification of Dark Matter» που διοργάνωσε το ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος στην Ρόδο.

Η διακήρυξη του συνεδρίου δυστυχώς αναρτήθηκε μόνο στα αγγλικά, αλλά ούτως ή άλλως δεν αναφέρει κάτι σε σχέση με τα φαινόμενα στον Δία. Τέλος πάντων, ορισμένα από τα πονήματά του συγκεκριμένου επιστήμονα μπορούν να βρεθούν εδώ και εδώ. Από ό,τι φαίνεται, το όνομά του είναι Edward Mikhail, όχι Eduard αλλά αυτό το αποτέλεσμα εμφανίζεται μόνο στο ρωσικό google. Ωστόσο, η αναζήτηση ως "Drobyshevski Ε. Μ." (με i και όχι y) εμφανίζει αρκετά σχετικά αποτελέσματα από διεθνή συνέδρια, εργασίες, βιβλιογραφία κτλ.

Τελικά τείνω στο συμπέρασμα ότι απλώς η πράβντα φούσκωσε τις δηλώσεις του, ή απλώς παρέλειψε κάθετι που θεώρησε περιττό ή "βαρετό", όπως τις ενδείξεις και εξηγήσεις που τυχόν κατέθεσε ο Ρώσος. Οπωσδήποτε πάντως θα κρατήσω πλέον σαφείς αποστάσεις από τον χαρακτηρισμό "ψυχασθενής άσχετος", χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι υιοθετώ την ερμηνεία του των φαινομένων στον Δία και τα φεγγάρια του, τα οποία φαινόμενα εν τέλει δεν αμφισβητεί κανείς...

Προσωπικά, από την ελάχιστη επαφή που έχω με την αστροφυσική (όχι, δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω τα πάντα) η ερμηνεία του μου φαίνεται τραβηγμένη και ως προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων, αλλά τελικά είναι μάλλον κλίνω προς το ότι η ερμηνεία του όπως μεταδόθηκε από την πράβντα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Διότι αν είπε όσα αναφέρονται στο άρθρο, και μόνο αυτά, και με τον τρόπο που παρουσιάζονται, τότε όχι, δεν πρέπει να ληφθεί στα σοβαρά.

Πάντως, μεταξύ άλλων, εντόπισα και μια πρωτότυπη ερμηνεία των φαινομένων αυτών: Συγκεκριμένα, κάποιος στο φόρουμ του abovetopsecret.com υποστήριξε το εξής: Στην ταινία Odyssey 2010 όπου ο Δίας μετατρέπεται σε ήλιο, μνημονεύεται η Pravda. Η είδηση τώρα για τον Δία μεταδόθηκε αποκλειστικά από την Πράβντα 1,5 χρόνια πριν το 2010, άρα ο Δίας θα.............................................. (Άλμα λογικής++)

Φιλικά.

Υ.Γ. Και ένα παράπλευρο «καλό» από την υπόθεση: Στην αναζήτηση στο google "Eduard Drobyshevsky Jupiter", το παρόν θέμα στο metafysiko.gr εμφανίζεται στα πρώτα αποτελέσματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 19-08-08 στις 06:57
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-08, 07:34
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα και απο εμένα. Θέλω να πω το εξής. Μπορεί πράγματι η είδηση να είναι παραφουσκωμένη μια και όπως διαπίστωσε ο Victor ο καθηγητής όντως είναι υπαρκτό πρόσωπο.
Πάντως εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι για άλλη μια φορά κάτι το οποίο παρουσιάστηκε ως σενάριο σε μια ταινία επιστημονικής φαντασίας (το οποίο βέβαια βασιζόταν σε βιβλίο), εμφανίζεται πολλά χρόνια μετά ως είδηση στην επίσημη σελίδα μιας εφημερίδας που όπως και να το κάνουμε θεωρείται αρκετά σοβαρή.
Επειδή πάντα προσέχω αυτά που δείχνουν στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας, γιατί τα θεωρώ ασφαλή τρόπο για να βγει μια πληροφορία χωρίς να δημιουργήσει σάλο ή για να προετοιμάσει υποσυνείδητα τον κόσμο για κάτι που θα πραγματοποιηθεί στο εγγύς μέλλον, σκέφτομαι κατά πόσο αυτό το σενάριο θα μπορούσε να περιέχει ψήγματα αλήθειας.
Όσο για το αν κάτι είναι εφικτό να συμβεί ή όχι βάσει των επιστημονικών δεδομένων που έχουμε, επιτρέψτε μου να πω ότι δεν μου λέει τίποτε γιατί πάρα πολλές φορές έχουν καταρριφθεί αξιώματα της επιστημονικής κοινότητας. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω ότι για την επιστημονική κοινότητα της Αγγλίας του 19ου αιώνα αποτελούσε αξίωμα ότι δεν μπορεί να κατασκευαστεί μηχανή βαρύτερη του αέρα η οποία θα μπορεί να ίπταται. Και βέβαια οι ονειροπόλοι αδελφοί Ράϊτ τους διέψευσαν.
Και όχι μόνο αυτό. Δεν σκέφτηκαν το πιο απλό. Ότι η ίδια η φύση τους διέψευδε αφού υπήρχαν γύρω τους πουλιά τα οποία πετούσαν και τα οποία είναι βεβαίως βαρύτερα του αέρα...
Το θέμα είναι ότι ζούμε σε μια εποχή που θα συμβαίνουν συνεχώς εξελίξεις γύρω μας και καλές και κακές...
Το τι τελικά θα γίνει απο όλα αυτά με τα οποία έχουμε βομβαρδιστεί όλα αυτά τα χρόνια θα μας το δείξει το μέλλον.. και νομίζω ότι το μέλλον αυτό είναι πολύ κοντά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 19-08-08 στις 07:36
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-08, 15:27
Alpine Ο χρήστης Alpine δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2005
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι η επιστήμη στην Ρωσσία δεν βρίσκεται
πάντα τα στενά όρια του κριτικού ορθολογισμού.Και αυτό δεν αποτελεί απαραιτήτως μομφή,όπως τουλάχιστον εγώ το λαμβάνω υπόψη.
__________________
Το πάθος για καταστροφή είναι πάθος για δημιουργία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.