Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 29-08-05, 20:04
spiral_architect Ο χρήστης spiral_architect δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ακούσει ή διαβάσει κανένας σας αναφορές για το petit mal σχετικά με το θέμα. Επίσης θυμάμαι αμυδρά οτι σε κάποιο από τα βιβλία του ο Kenneth Grant μιλάει για "φασματικές ύαινες" πάλι σχετικά με το θέμα, αλλά θα πρέπει να ψάξω τη συγκεκριμένη αναφορά για να είμαι σίγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 30-08-05, 12:20
Το avatar του χρήστη Mournblade
Mournblade Ο χρήστης Mournblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2005
Περιοχή: Crematory (Athens)
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εγώ με τη σειρά μου ρωτάω όποιον γνωρίζει: Μπορεί κάποιος να καλέσει τη σκιά άθελά του (ή ηθελημένα?)???
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 30-08-05, 15:36
VIC Ο χρήστης VIC δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Χτες το βραδυ το βιωσα για δευτερη φορα τωρα που το ξανασκεφτομαι μου φαινεται αστειο θα ηθελα την επομενη αν υπαρξει να μη φοβηθω τοσο και καταλαβω περισσοτερα πραγματα για αυτο, ο αδερφος μου που ειμαστε και διδυμοι το εχει παθει 3 φορες ειμαστε στο ιδιο σπιτι σε διαφορετικα δωματια, εγω ειδα τη σκια καθοταν διπλα μου. το κακο ειναι οτι κοιμαμαι με τα χερια σταυρωμενα πανω στο στηθος σαν τους νεκρους και δεν μπορουσα να κουνηθω ουτε να φωναξω μεχρι που με επιασε πανικος και εκανα τρομερη προσπαθεια και την εβλεπα σιγα σιγα να γλυστραει απο διπλα μου και να χανεται αφου με ακουμπησε στο μαγουλο το οποιο οταν βρηκα το θαρρος και ανοιξα το φως ηταν παγωμενο
τωρα δεν ξερω τι ειναι αν ειναι η λιλιθ η μορα η γρια η ομορφη κοπελα εγω απλα ειδα μια σκια
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 30-08-05, 15:41
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή Σχόλια...

Αγαπητέ agaliarep, οι ιστορίες του παππού σου είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και νομίζω πως έχει πάντα κάποια γοητεία ν' ακούς τέτοιες αφηγήσεις που προέρχονται από μια περασμένη γενιά, που μοιάζει τόσο μακριά από τη δική μας, χωρίς να είναι... Αν ερευνήσεις τις σχετικές παραδόσεις στην Ευρώπη από περασμένους αιώνες, (για παράδειγμα, το έργο των αδερφών Γκρημ, κλπ), θα ανακαλύψεις περιστατικά που δεν απέχουν πολύ από τις ιστορίες που αναφέρεις κι όμως σήμερα, θεωρούνται ή τουλάχιστον αντιμετωπίζονται ως φανταστικές μυθοπλασίες. Όσο υπάρχουν ακόμη παππούδες, που έχουν τέτοια βιώματα να διηγηθούν, τόσο θα έχουμε την ευκαιρία να τα συγκρίνουμε με παλαιότερες παραδόσεις και να κατανοήσουμε πως αυτές δεν προέρχονται πάντα από τον κόσμο των παραμυθιών, αλλά δυστυχώς αυτή η γενιά σβήνει και χάνεται. Οι νεώτερες γενιές έχουν απομακρυνθεί από την επαρχία, την εξοχή, την φύση, μέρη φιλόξενα για το ζωντανό μυστήριο, κι έχουν συγκεντρωθεί στις μεγαλουπόλεις, απ' όπου έχουν εκλείψει τόσες πολλές μορφές ζωής, πόσο μάλλον άλλες παρουσίες, πολύ πιο ευαίσθητες στα εξοντωτικά φάσματα συχνοτήτων των πόλεων. Το αποτέλεσμα είναι πως οι νεώτερες γενιές έχουν αρνηθεί το παρελθόν τους και η φανταστική πραγματικότητα που καθορίζει τα όρια της σημερινής εποχής γίνεται ολοένα και περισσότερο στερητική για τον άνθρωπο (το γύρω έχει χαθεί, πίσω από τα ψευτοσοβαδισμένα τείχη της πόλης, και το μόνο μυστήριο που μένει βρίσκεται ψηλά, στον ουρανό, γι' αυτό και τα παράξενα πλάσματα σήμερα είναι πλέον «εξωγήινοι», που έρχονται από το διάστημα).
Όμως οι «σκιές», ή αν θέλεις, τα «σκιερά πλοκάμια», είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις «αλλοκοσμικών οντοτήτων» που δεν χαμπαριάζουν από τέτοιους περιορισμούς, η Σκιά φαίνεται αποφασισμένη να ακολουθήσει τον άνθρωπο παντού, κι έτσι οι εμφανίσεις της επιμένουν να καταγράφονται, ακόμα και μέσα στα «απόρθητα» κάστρα των ανθρώπων, στις πόλεις, στα διαμερίσματα, στις κρεβατοκάμαρές τους. Κι επειδή αυτή η εξαίρεση είναι εκτός των ορίων της κοινά αποδεκτής πραγματικότητας, η εμπειρία του «εισβολέα» σοκάρει εκείνον που τη ζει, ο οποίος επιπλέον είναι αναγκασμένος να την θάψει μέσα του, για να μην αντιμετωπίσει τον χλευασμό του περίγυρού του, για τον οποίον μια τέτοια ύπαρξη είναι φανταστική, για να μην καταλήξει στιγματισμένος και αποξενωμένος...
Η πρώτη εμπειρία, με τον σκιερό... ακροβάτη στο μαντρί, μου θυμίζει αρκετά τις παραδόσεις που σου έλεγα πριν. (Το πιθανότερο είναι η μορφή να φορούσε και καπέλο, αν και δεν ξέρω κατά πόσο ο πατέρας σου θυμάται πλέον τέτοιες λεπτομέρειες.) Επειδή εμφανιζόταν κατ' επανάληψη στο ίδιο σημείο, προφανώς αυτό περνάει από την πορεία της. (Αυτό δε σημαίνει πως εμφανίζεται εκεί κάθε βράδυ, αλλά κάποια βράδια, ίσως θα μπορούσες να την συναντήσεις εκεί κι εσύ, ακόμη και σήμερα...)
Η δεύτερη είναι αρκετά πιο πολύπλοκη και μάλλον θα χρειαζόταν να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες από τον παππού σου, που δυστυχώς, απ' ό,τι καταλαβαίνω, δεν ζει πια... Έχει όλα τα χαρακτηριστικά επίθεσης από Σκιά, η οποία εισβάλει στο χώρο από ένα παράθυρο που ασυνείδητα ανοίγει ο παππούς, ταξιδεύοντας ο ίδιος αυτή τη φορά σε άλλα πεδία (μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, βαδίζοντας «πέρα απ' το κατώφλι»), και εκεί, όπως έχω ξαναπεί, εκτός από την Βασιλεύουσα Σκιά, υπάρχουν και άλλες σκιερές οντότητες –οι «φασματικές ύαινες», ίσως, στις οποίες αναφέρθηκε ο spiral architect. Το πρόβλημα είναι πως αυτή η επιθετικότητα είναι εξαιρετικά ασυνήθιστη σ' εκείνες τις άλλες σκιές αλλά θα μπορούσε πολύ εύκολα να είναι συμπεριφορά σκιοπλοκαμιού, μόνο που τα πλοκάμια, δεν εμφανίζονται σε τετράδες... Το κώμα που ακολούθησε (ίσως κάτι παρόμοιο με το petit mal, που λέει ο spiral), επίσης υποδηλώνει παρουσία Σκιάς κι έτσι με βάση τα μάλλον ανεπαρκή δεδομένα που παρατίθενται, πιστεύω πως ο παππούς σου ίσως δέχτηκε την επίθεση σκιοπλοκαμιού, το οποίο απλά οπτικά το αντιλήφθηκε... «εις την τετάρτη», ή από κάτι άλλο, όπως π.χ. παραδοσιακούς δαίμονες, ή πολύ-πολύ τσαντισμένες...σαλαμάνδρες...

Archangelic, καταρχήν συγχαρητήρια για την πυγμή και το θάρρος σου. Ξέρω πολλούς που έχουν συζήσει για πολλά χρόνια μαζί του, αλλά ελάχιστους που βρήκαν τη δύναμη άμεσα να το πολεμήσουν και πολύ περισσότερο να το... δαγκώσουν, η υφή και η γεύση που περιγράφεις ωστόσο, έχει αναφερθεί και από άλλα άτομα που γνωρίζω. Νομίζω ότι στα ερωτήματά σου, «από που έρχεται» και «τι θέλει», έχω απαντήσει μέσα σ' αυτό το topic –το ρούφηγμα της ενέργειας, μην το φαντάζεσαι σουρρεαλιστικά-, και μέσα σου προσπαθούσε να μπει, γιατί η εισβολή της Σκιάς δεν σταματάει στον περιβάλλον χώρο, αλλά φτάνει στον εσωτερικό εαυτό -από εκει θα μπορούσε να σε ελέγξει Η αλήθεια είναι πως ενώ μπορεί να επιτίθεται σε όλους, κάποια άτομα, δείχνει να τα «συμπαθεί» περισσότερο και κάνει μακρόχρονους δεσμούς μαζί τους. Και τότε η αλλαγή κατοικίας δεν είναι πάντα αποτελεσματική. Ίσως αυτά τα άτομα να είναι οι λεγόμενοι «αλαφροϊσκιωτοι» του παρελθόντος, εκείνοι που έχουν την τάση να διεισδύουν σε άλλα πεδία και να «βλέπουν» ευκολότερα τι συμβαίνει γύρω (δεν είναι άσχετη π.χ. η ικανότητά σου να βλέπεις «προφητικά» όνειρα) – και συμβαίνει κι αυτό, όσο πιο πολύ «προσέχεις» τη Σκιά, τόσο περισσότερο σε προσέχει κι αυτή.
Η μόνη θετική συμβολή της εγκυμοσύνης είναι πως ίσως σου έχει οξύνει την αίσθηση της ευθύνης και να έχεις υποσυνείδητα ενισχύσει τα αμυντικά σου όπλα, αποκόβοντας έτσι τους όποιους δεσμούς, γενικά με το «υπερπέραν» (αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις, αν και τα προφητικά όνειρα έχουν σταματήσει). Αντίθετα, ο Παράκελσος έγραφε κάποτε πως η «Μόρα» ενοχλεί κυρίως τις εγκύους γυναίκες και σύγχρονες ιατρικές έρευνες δείχνουν πως τα περιστατικά αυξάνονται, κατά το δέυτερο και τρίτο στάδιο της εγκυμοσύνης. (Άλλωστε η παραδοσιακή Μόρα –Old Hag- συνηθίζει να πολιορκεί μωρά) Πιθανότερο βρίσκω να τρόμαξες τη Σκιά με τη στάση σου, και να σ' αφήσει ήσυχη για λίγο, (θα πρέπει ωστόσο να είσαι αρκετά προσεκτική αργότερα...)

Mournblade, απ' ό,τι ίσως κατάλαβες απ' τα παραπάνω, φυσικά και μπορείς να καλέσεις τη Σκιά ασυνείδητα, είτε περνώντας απ' τα «λημέρια» της (πες για παράδειγμα πως υπάρχει μια σπηλιά όπου λένε πως ζει ένας δράκος, κι εσύ κόβεις βόλτες εκεί μπροστά στην είσοδο...), είτε μέσω της εκκροής έντονων συναισθημάτων (πόνου, μελαγχολίας, κλπ...), ή ακόμα και συνειδητά.

Η Τυφώνεια φιλοσοφία, spiral, ασφαλώς σχετίζεται με τη Σκιά, αφού ο «Τυφών» είναι μια από μυθικές ονομασίες που… αντιστοιχούν στη Σκιά. Ο Κέννεθ Γκραντ άλλωστε έχει γράψει πολλά σχετικά έργα, όπως το “Cults of the Shadow” – το οποίο όμως δυστυχώς δεν έχω να προλάβει να μελετήσω ακόμα. (είναι ένα από τα πρέπει που υπολείπονται για την ολοκλήρωση του βιβλίου...)

Και, Μιχάλη, μη μου το κάνεις αυτό με τους σκελετούς, pleeeease… Προσπαθώ να πείσω κάποιον διάσημο κύριο πως η Σκιά δεν έχει άμεση σχέση με Νέφιλιμ (χμμμ... τα Incubi, όμως...). Τουλάχιστον βρες μου έναν απ' αυτούς τους σκελετούς...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 02-10-05 στις 14:12
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 30-08-05, 15:55
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Αυτό έλεγα πριν, VIC, για ορισμένα ιδιαίτερα βράδια... Και η Mournblade είχε σχετική εμπειρία χθες το βράδυ, απ' ότι μου έλεγε... (Σε ποια περιοχή μένετε, αλήθεια; )
Η Φαραωνική στάση σου, δε νομίζω πως έχει μεγάλη σημασία. Το πιθανότερο είναι πως σε όποιαν στάση κι αν βρισκόσουν, δε θα μπορούσες να κουνηθείς.
Αν έχεις την υπομονή να διαβάσεις τo topic απ' την αρχή, πιστεύω πως θα βρεις πολλές πληροφορίες, που ίσως σε βοηθήσουν να κατανοήσεις την παρουσία, καθώς και τρόπους να την απομακρύνεις, όταν δεν μπορείς να κινηθείς...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 30-08-05, 16:06
VIC Ο χρήστης VIC δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Χαλανδρι, σημερα ετυχε να ασχοληθω με το θεμα επειδη ειναι προσφατο και εχω λιγο χρονο στη διαθεση μου,
αν σου εχει συμβει και εχεις λιγο ανοιχτο μυαλο μπορεις να βρεις πολλες απαντησεις για τη σκια
2-3 μερες πριν απο την επισκεψη ειχα προβλημα με τον υπνο που συνηθως δεν εχω γιατι κουραζομαι πολυ και μπορω να κοιμηθω πολυ ευκολα οπως την αισθηση οτι καποιος ειναι μεσα στο δωματιο μπορει να ακουγεται αστειο αλλα θα δυσκολευτω να κοιμηθω σημερα
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 30-08-05, 16:17
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Γιατί να δυσκολευτείς;
Θα ξαπλώσεις, θα χαλαρώσεις, θα κλείσεις τα μάτια, θα επικαλεστείς με την καρδιά (κι όχι το μυαλό) τον αληθινό φύλακα-Άγγελο, που βρίσκεται στον βαθύτερο εαυτό σου, θα προσπαθήσεις να οραματιστείς το φωτεινό του πλέγμα ή ασπίδα να σε περιβάλει και, όνειρα γλυκά...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 30-08-05, 16:51
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Α, Jonathan, δεν εννοούσα τίποτα με Νεφιλίμ, απλώς απάντησα σε αυτό που είπε ο Επιμυθέας, εάν δηλαδή έχω ψάξει για τυχόν γραμμές Ley και γενικά για το εάν υπάρχει κάτι στην περιοχή. Την ιστορία με τους σκελετούς την έχω αναφέρει και σε εσένα.Όσο για το που βρίσκονται, τους πήρε η αρχαιολογική υπηρεσία και μάθαμε ότι μεταφέρθηκαν στην Αθήνα. Που ακριβώς δεν ξέρω. Άσε που δεν ήταν και εξωφρενικών διαστάσεων, ήταν απλώς μεταξύ 2 και 2,50 μέτρων από ότι μου είπαν.Τέλοσπάντων, ξέφυγα από το θέμα. Σκέφτομαι όμως πως προφανώς υπάρχει κάποια σύνδεση με το χώρο, δεδομένου ότι σε εμένα τουλάχιστον έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά σε συγκεκριμένους πάντα χώρους και όχι αλλού. Φαίνεται πως ήμουν ο μόνος που τον ακολουθούσε όπου πήγαινε και μάλλον πρέπει να νιώθω περήφανος για αυτή την αδυναμία που μου έδειχνε.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 30-08-05, 17:50
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Ναι, κατάλαβα τι εννοείς και θυμάμαι πως μου έχεις μιλήσει για τους σκελετούς. Ασφαλώς και υπάρχουν σημεία όπου ευνοούνται τέτοιες εκδηλώσεις και το θέμα σχετίζεται με τις γραμμές ley (σχετικό άρθρο "Μαύρες Πύλες στην Ελλάδα", στο Μυστική Ελλάδα του περασμένου Μαϊου). Το σημείο που αναφέρεις, μπορεί να λειτουργήσει ως "Πύλη", αφού συνήθως για να συμβεί αυτό, πρέπει ο χώρος να είναι φορτισμένος με πολύ έντονα συναισθήματα, που έχουν γεννηθεί κι ίσως για πάντα αποτυπωθεί, εκεί. Είτε τα άτομα στα οποία ανήκαν οι σκελετοί θανατώθηκαν στο σημείο, είτε πρόκειται για χώρο ταφής, όπου θρηνήθηκαν από άλλους, νομίζω πως πληρούν τα απαραίτητα χαρακτηριστικά. Αυτό επίσης μου θυμίζει τα γεγονότα που διαδραμματίστηκαν προ εικοσαετίας σε μια άλλη περιοχή, στη Σαλαμίνα, σε έναν συνοικισμό για τον οποίον υπήρχε μια έντονη φήμη (και στοιχεία), πως ήταν μερικώς χτισμένος πάνω σε αρχαϊκό νεκροταφείο. Εύλογα βέβαια θα πει κάποιος, πως έτσι είναι όλη σχεδόν η Ελλάδα και η Γη.
Ναι, θα συμφωνήσω. Και εκεί ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 30-08-05, 18:00
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Λοιπόν, μου δώθηκε μια ιδέα τώρα! Λέω να καταστρώσω ένα χάρτη της πόλης μου σημειώνοντας τις τοποθεσίες όπου έχουν συμβεί διάφορα τέτοια φαινόμενα.Και απευθύνω ανοιχτή πρόσκληση (προσ Θεού, μη θεωρηθεί ότι μιλάω σαν πολιτικός) σε όποιον θέλει να επισκευτεί τον τόπο μου για μια επιτόπια ξενάγηση - έρευνα στους χώρους εμφάνισης του παράξενου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.