Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 18-01-06, 10:36
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Απλα πιστευω οτι δεν ακινητοποιηθηκε γιατι ηταν ξυπνια.
Γινεται να σε ακινητοποιησει χωρις να εχει προηγηθει υπνος???Jonathan help!
timio κ εμενα μου εχει τυχει το φαινομενο της σκιας κ σε κοντινα μου προσωπα αλλα δεν νομιζω να εχουμε ολοι εμεις κατι κοινο...απλα συμπτωση πιστευω.Κ το σκηνικο εγινε ετσι οπως το περιεγραψα.
Ενα αλλο περιστατικο που μου ειπε μια αλλη φιλη ειναι οτι ηταν ξαπλωμενη βραδυ στο κρεβατι κ η αδερφη της στο διπλανο κρεβατι κοιμοταν.
Ξαφνικα βλεπει μια σκια ανθρωπομορφη να μπενει απ΄την πορτα του δωματιου κ να πηγαινει προς αυτην,πατησε πανω στο κρεβατι (η κοπελα ενιωσε κανονικα το πατημα!) περασε απο πανω της(νομιζω πρεπει να την διαπερασε κ ολας..) κ εφυγε απο πισω της οπου υπηρχε ενας τοιχος οπου οδηγουσε εξω.
Ηθελα να το γραψω απ΄το καλοκαιρι αυτο το περιστατικο οπου εγινε αλλα ολο το ξεχνουσα.Ουτε εδω η κοπελα επαθε ακινησια απλα φοβηθηκε πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 18-01-06, 15:01
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

lucid, γίνεται, αλλά είναι δύσκολο να προσδιοριστεί ακριβώς αν η παράλυση είναι έμμεσο ή άμεσο αποτέλεσμα της παρουσίας της Σκιάς, άλλωστε είναι μια αντίδραση του οργανισμού, που μπορεί να συμβεί και υπό άλλες συνθήκες. Άλλοι μάρτυρες καταβάλλουν συνειδητά τεράστια προσπάθεια και δεν μπορούν να κινηθούν κι άλλοι λένε πως φοβώνται να το επιχειρήσουν.
Άλλοι πάλι διατηρούν τον έλεγχο των κινήσεων, αλλά δεν μπορούν να μιλήσουν.
Μάλλον αυτό εξαρτάται από το βαθμό της επίδρασης της Σκιάς τη δεδομένη στιγμή. Προσωπικά πιστεύω πως απλά εκείνη τη στιγμή αναλαμβάνει κάτι "ξένο" τον έλεγχο των εσωτερικών διακοπτών...
Σχετικά με τα άλλα περιστατικά που αναφέρθηκαν, θα επαναλάβω πως η εικονοποίηση της παρουσίας, σε κάποιο βαθμό, εξαρτάται από τον εκάστοτε μάρτυρα. Η "μαυροφορεμένη γριά" είναι από τις πλέον χαρακτηριστικές φιγούρες (κάτι έγραφε νωρίτερα και ο kourosava) και το άτομο που την βλέπει να μορφοποιείται μπροστά του, στην προσπάθειά του να μετατρέψει την φιγούρα σε κάτι λογικά κατανοήσιμο, εύκολα θα συμπληρώσει την εικόνα με κάποιες πινελιές και θα την κάνει π.χ. "θλιμμένη Παναγιά", ή "το φάντασμα της νεκρής μητέρας", κλπ... Αυτό συνήθως εξαρτάται από την κουλτούρα του κάθε μάρτυρα και τη γενικότερη διάθεση στην οποίαν βρίσκεται τη δεδομένη στιγμή.
Αυτό μερικώς απαντάει και στην ερώτηση σχετικά με το κατά πόσο συγκεκριμένα άτομα βρίσκονται ευκόλοτερα υπό την επιρροή της. Θα έλεγα πως περισσότερο εξαρτάται από διαθέσεις, αν και μάλλον τα άτομα που γεννιώνται με το χάρισμα της ενόρασης (το αποκαλούμενο 'second sight'), είναι ευκολότερο να την αντιληφθούν...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 18-01-06 στις 15:05
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 21-01-06, 22:10
witch Ο χρήστης witch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: Aθηνα-ΣΑΜΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Μια Περιεργη Εμπειρια

Γεια Σας! Θα ηθελα την γνωμη σας για μια περιεργη εμπειρια που ειχα τα Χριστουγενα.
Ειχα παει για Διακοπες στο νησι μου(Σαμος) και ενα βραδυ καθως κοιμομουν ενιωσα κατι βαρυ να καθετε στην κοιλια μου,μεσα στη νυστα μου υπεθεσα οτι ηταν το παπλωμα και επειδη εκανε κρυο ειχα βαλει δυο και ειχα σκεπασει και το προσωπο μου.Προσπαθησα να κουνηθω αλλα δεν μπορουσα κατι με πιεζε.Μετα προσπαθουσα να ξεσκεπασω το προσωπο μου αλλα ενιωθα δυο χερια να κρατανε το παπλωμα περιτο να σας πω οτι ειχα πανικοβληθει και δεν μπορουσα να μιλησω.Το μονο που σκεφτηκα ηταν να πω το Πατερ Ημων απο μεσα μου το περιεργο ειναι οτι μολις το <<ειπα>> οτι και αν ηταν αυτο εφυγε!
Ξερει κανεις τι ηταν αυτο? Η υπαρχει καποια αναλογη εμπειρια?
__________________
τα μυαλα οπως κ τα αλεξιπτοτα λειτουργουν πιο καλα οταν ειναι ανοιχτα
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 22-01-06, 00:38
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Πιθανολογω οτι μπορει να ηταν απλα μια συντομη διαταραχη πανικου.




-witch:Μετα προσπαθουσα να ξεσκεπασω το προσωπο μου αλλα ενιωθα δυο χερια να κρατανε το παπλωμα περιτο να σας πω οτι ειχα πανικοβληθει και δεν μπορουσα να μιλησω.Το μονο που σκεφτηκα ηταν να πω το Πατερ Ημων απο μεσα μου το περιεργο ειναι οτι μολις το <<ειπα>> οτι και αν ηταν αυτο εφυγε!


-Πανω στον φοβο μας πολλα "αισθανομαστε".(μια συντομη ψυχοσωματικη αντιδραση του εαυτου μας σε κατι που βλεπουμε,ακουμε ή ονειρευομαστε ειναι συνηθισμενο φαινομενο.) Η αποψη μου ειναι οτι ισως εβλεπες καποιο ονειρο το οποιο σε τρομαξε.Επισης το οτι ειπες απο μεσα σου το πατερ ημων και.. ηρεμησες νομιζω πως δειχνει οτι απλουστατα μεσω αυτης της προσευχης επαψες να φοβασαι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KANE : 22-01-06 στις 02:46
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 23-01-06, 19:19
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Witch, πιστεύω πως θα βρεις πολλές μαρτυρίες σ' αυτό το topic με χαρακτηριστικά που μοιάζουν πολύ με αυτά που περιγράφεις.

O Kane σου απαντάει "κρίση πανικού", κάτι που ενδεχομένως να μπορεί να συμβαίνει. Τι όμως την προκάλεσε εξ' αρχής; Ένας εφιάλτης;...
Αν και πολλές φορές, ακόμα και ο "εφιάλτης" υποδηλώνει επίθεση της Σκιάς, είμαι σίγουρος πως κι άλλες φορές έχεις δει άσχημα όνειρα, πολλά τόσο έντονα, που μπορεί να τα θυμάσαι, αλλά περιέργως δεν αντέδρασες έτσι.
Επομένως, όχι, δεν νομίζω πως έφταιγε κάποιο όνειρο...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 29-01-06, 18:12
witch Ο χρήστης witch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: Aθηνα-ΣΑΜΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Αγαπητε Jonathan ειμαι σχεδον σιγουρη(παντα υπαρχει μια αμφιβολια για ολα) οτι δεν προκληθηκε απο ονειρο πιστευω πως αν ηταν απο αυτο θα το θυμομουν αφου ηταν τοσο εντονο. Και ναι εχω δει ονειρα φρικιαστικα αλλα μονο οι σφιγμοι μου ανεβηκαν , τιποτα αλλο
__________________
τα μυαλα οπως κ τα αλεξιπτοτα λειτουργουν πιο καλα οταν ειναι ανοιχτα
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 29-01-06, 18:34
Το avatar του χρήστη FRODO
FRODO Ο χρήστης FRODO δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2006
Περιοχή: Κορωπι
Μηνύματα: 21
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από witch
Γεια Σας! Θα ηθελα την γνωμη σας για μια περιεργη εμπειρια που ειχα τα Χριστουγενα.
Ειχα παει για Διακοπες στο νησι μου(Σαμος) και ενα βραδυ καθως κοιμομουν ενιωσα κατι βαρυ να καθετε στην κοιλια μου,μεσα στη νυστα μου υπεθεσα οτι ηταν το παπλωμα και επειδη εκανε κρυο ειχα βαλει δυο και ειχα σκεπασει και το προσωπο μου.Προσπαθησα να κουνηθω αλλα δεν μπορουσα κατι με πιεζε.Μετα προσπαθουσα να ξεσκεπασω το προσωπο μου αλλα ενιωθα δυο χερια να κρατανε το παπλωμα περιτο να σας πω οτι ειχα πανικοβληθει και δεν μπορουσα να μιλησω.Το μονο που σκεφτηκα ηταν να πω το Πατερ Ημων απο μεσα μου το περιεργο ειναι οτι μολις το <<ειπα>> οτι και αν ηταν αυτο εφυγε!
Ξερει κανεις τι ηταν αυτο? Η υπαρχει καποια αναλογη εμπειρια?
Λεγεται αλαφροισκιοτος.Ειναι ενα κακο πνευμα το οποιο σε <<ενοχλει>> οταν εσυ κοιμασαι.Πολλοι ανθρωποι εχουνζησει αυτη την εμπειρια.Τυχενει να την εχω ζησει και εγω πολλες φορες.
__________________
Ψαξε βαθια μεσα σου και βρες το μυστικο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 11-02-06, 21:24
witch Ο χρήστης witch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: Aθηνα-ΣΑΜΟΣ
Μηνύματα: 14
Smile

Αγαπητε Frodo η αληθεια ειναι οτι αυτο το <πλασμα> με εχει ξαναενοχλησει ενω κοιμομουν αλλα οχι τοσο εντονα, εχω ομως την εντυπωση οτι αλαφροισκιοτο χαρακτηριζουν καποιο ατομο το οποιο βλεπει η αισθανεται πραγματα τα οποια δεν βλεπουν ολοι αλλα μονο ορισμενοι.Ισως να κανω κ λαθος..ευχαριστω για την απαντηση σου παντως!
__________________
τα μυαλα οπως κ τα αλεξιπτοτα λειτουργουν πιο καλα οταν ειναι ανοιχτα
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 12-02-06, 10:52
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Συμφωνώ Γουίτς. Κι εγώ ξέρω πως αλαφροϊσκιωτος είναι εκείνος που βλέπει όσα οι άλλοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να δουν. Έχει σχέση με την αρχαία ιστορία για τους έχοντες ελαφρύτερη σκιά, όταν δεν βάραιναν την ψυχή τους κακές πράξεις και ευκολότερα περνούσαν απέναντι στον Αχέροντα.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 16-02-06, 17:55
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Witch, αυτό που ένοιωσες μου συμβαίνει πολύ συχνά εδώ και χρόνια, τόσο που το έχω συνηθίσει και δε το δίνω και ιδιαίτερη σημασία. Δε μου έχει κάνει κακό. Στην αρχή είχα φοβηθεί και εγώ, αλλά όχι πλέον. Απλά, υπάρχει αυτό το δυσάρεστο συναίσθημα ότι κάτι σε πιέζει χωρίς να μπορείς να κουνηθείς. Αυτό συμβαίνει σε κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, σε μια ενδιάμεση ιδιαίτερα περίεργη "διάσταση". Πάντως, εγώ καταφέρνω να το κατευθύνω με τη σκέψη μου, π.χ. λέω ότι τώρα θα με πιέσει "εκεί" και το κάνει.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.