Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 31-07-08, 10:24
theosym3 Ο χρήστης theosym3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

[QUOTE=ΛΥΚΑΙΟΣ 1981]Ενδιαφέρον για το θέμα που συζητάμε, είναι το βιβλίο του Μπαλάνου "Κάτι που έρπει, σαν σκιά". Εκεί πρότεινε ως έναν τρόπο άμυνας στον σκιώδη επισκέπτη να ανοίγουμε ραδιόφωνο, φως ή τηλεόραση. Καθώς αυτό προσπαθεί να μπει τον 3διαστατο χώρο μας, είναι λογικό ότι πρέπει να συγχρονιστεί. Όταν λοιπόν αλλάξεις το πεδίο του χώρου, τότε το εμποδίζεις.[/QUOTΕ]


Το συγκεκριμενο βιβλιο δεν το εχω διαβασει. Επισης, ποτε δεν ειχα καποια παρομοια εμπειρια, εκτος απο καποιους περιεργους εφιαλτες. Ωστοσο η απορια μου ειναι η εξης: πως μπορει καποιος να ανοιξει τηλεοραση, ραδιοφωνο ή φως, απο τη στιγμη που η σκια του εχει παραλυσει το σωμα?? Αυτο φαινομενικα ειναι αδυνατο. Εκτος κι αν μιλαμε για περιπτωσεις οπου η σκια "επιτιθεται" χωρις να παραλυει το θυμα της, αν υπαρχουν τετοιες... Δεν ξερω, με μπερδεψε λιγο αυτος ο τροπος αμυνας...
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 01-08-08, 11:56
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η σκιά μας βλέπει σαν τροφή; σαν παιχνίδι; ή μας σέβεται καθόλου;Υπάρχει περίπτωση να φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη;
Η σκια απ οτι γνωριζω τρεφεται απ τα εντονα συναισθηματα μας.Συνηθως ''επιτιθεται'' σε ατομα ''αδυναμα'' ψυχολογικα και συναισθηματικα.Οντως ειναι παραξενο που ειχες εσυ την εμπειρια..ισως οφειλεται καπου αλλου...ισως παλι ηθελε να σε τρομοκρατησει προκειμενου να πετυχει το σκοπο της.

Σαν παιχνιδι αμφιβαλλω να μας βλεπουν.Το σιγουρο ειναι πως προκειμενου να αποκομισουν εστω και την ελαχιστη ενεργεια(συναισθηματικη πχ) επιτιθενται σ εμας,πραγμα που σημαινει πως βρισκονται σε πολυ χαμηλο επιπεδο.Μπορουμε ευκολα να τις διωξουμε με τη θεληση μας και μονο.

Η σκια δεν νομιζω να ''φοβαται''.Αν εσυ φοβασαι διευκολυνεις το εργο της.Αν ομως επικαλεσθεις τη δυναμη του ''φωτος''(ξεπερασεις το φοβο σου) σε αφηνει ησυχο.

Προσωπικα μου εχει γινει πολλες φορες κατι παρομοιο.Οντως παραλυεις και δεν μπορεις να αντιδρασεις.Αλλα παντα μπορεις να την αντιμετωπισεις αποτελεσματικα αν το παρεις αποφαση.

Ειχα και μια λιγο παραξενη εμπειρια και δεν ξερω αν προκειται για σκια ή κατι αλλο...!?!...Ενα βραδυ που κοιμομουν,ξαφνικα ξυπνησα(νομιζα οτι ειχα ξυπνησει).Τοτε μια γυναικα με μαυρη στολη(σαν χαρος ενα πραγμα)με πλησιασε.Ειχε κατι κερια μαζι της και κατι ηθελε να μου κανει.Τοτε ενιωσα εντονη ''αρνητικη'' ενεργεια να εκλυεται προς το μερος μου απο αυτην.Πραγματικα ηταν ΠΟΛΥ εντονο το συναισθημα.Αμεσως καταλαβα πως κατι δεν παει καλα και απ το υπνοδωματιο πηγα στο σαλονι και της ελεγα να μεινει μακρυα μου!Τοτε στο σαλονι στον καναπε ειδα μια αλλη γυναικα να καθεται.Φορουσε την ιδια στολη με την προηγουμενη.Ηθελα να της μιλησω αλλα τοτε ενιωσα την ιδια ανατριχιαστικη ενεργεια να βγαινει και απο αυτην...λες και η αυρα μου παρελυε και ''ζαλιζομουν''...Τοτε με πλησιασε και η αλλη γυναικα και δεν ηξερα τι να κανω.Ειχα κατατρομαξει.Τοτε ειναι που γυρισα στο σωμα μου.Δεν μπορουσα να κουνηθω για ορισμενα δευτερολεπτα ουτε να αντιδρασω.Εβλεπα ομως το δωματιο.Και στο διαστημα που μεσολαβησε μεχρι να συνελθω τελειως ενιωθα αυτες τις δυναμεις να με περιτριγυριζουν...μεχρι που εβλεπα και κατι παραξενες ''σκιες'' απο οντα να πετανε γυρω μου.Η αρνητικη ενεργεια που ενιωθα δεν περιγραφεται....πραγματικα ενιωθα πως απειλουμαι
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 17-08-08, 23:31
maria_d Ο χρήστης maria_d δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!
ΘΑ ΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.
ΠΡΙΝ 3 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΑ, ΗΜΟΥΝ ΜΕ 2 ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ, ΟΤΑΝ ΠΕΣΑΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΕΓΩ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Κ Η ΑΛΛΗ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΞΥΠΝΗΣΑ Κ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΤΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ (ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ), Κ ΕΝΩ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΟΝ ΦΩΣ Η ΣΚΙΑ ΓΥΡΙΣΕ Κ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ. ΤΟΤΕ ΘΥΜΑΜΕ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ.
ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ. ΞΕΡΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΟΤΙ "ΚΑΤΙ ΤΡΑΒΗΞΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ" ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΠΑΡΑΜΑΝΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΦΥΛΑΚΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΤΟΧΑΝΤΡΟ. ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΓΥΡΙΣΑ Κ ΤΗΣ ΕΙΠΑ "ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΦΥΛΑΚΤΟ" Κ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΕΙΞΩ, ΟΜΩΣ ΤΟ ΦΥΛΑΚΤΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΜΑΝΑ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΗ, ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΣΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 23-08-08, 12:04
Το avatar του χρήστη Louper
Louper Ο χρήστης Louper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Περιοχή: Land Of Muses
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σχετικά με τις Σκιές, θα συμφωνήσω με την Wildchild και προσωπικά το έχω καταπολεμήσει πολλές φορές. Με το που ένιωθα τα πρώτα σημάδια, δηλαδή το μούδιασμα και την παρουσία της, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να το διατάξω να φύγει και να του δείξω οτί δεν το φοβάμαι.
Έχω πάρα πολλά χρόνια να έρθω αντιμέτωπη με τους σκιώδεις εισβολείς και αυτό γιατί πλέον έχω πάρει τα ανάλογα μέτρα.

Πάντως μία πολύ απλή ευχή που πιάνει είναι το "Ιησούς Χριστός νικά, και όλα τα κακά σκορπά".
Μου την είχε μάθει η μητέρα μου, όταν ήμουν πολύ μικρή και άρχισα να της αναφέρω διάφορα περίεργα περιστατικά.

Η μικρή μου αδερφή ,η οποία δεν ασχολείται με τίποτα μεταφυσικό, έβλεπε ένα ίσκιο μέσα στο σπίτι μας και το έβλεπε ημέρα. Το είχε πει και σε μένα και στη μαμά μου.
Ένα μεσημέρι είχαμε τσακωθεί άσχημα ενώ είμασταν μόνες στο σπίτι [εγώ ήμουν 10 και η αδερφή μου 9] και επειδή δεν ήθελα να την χτυπήσω, αν και με είχε νευριάσει απίστευτα, πήγα και κλειδώθηκα στο δωμάτιο των γονιών μου μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.
Κάποια στιγμή ήρθε η αδερφή μου στην πορτά και την χτυπούσε με όλη της τη δύναμη φωνάζοντας και κλαιγοντας οτι βλέπει τον ίσκιο να βγαίνει απο τον ξενώνα [το διπλανο δωμάτιο] και πως έρχεται καταπάνω της. Εγώ φυσικά άνοιξα κατευθείαν και την έβαλα μέσα στο δωμάτιο των γονιών μας, που η μητέρα μου είχε το εικονοστάσι και άρχισα να λέω την ευχή, ενώ η αδερφή μου ήταν σε κατάσταση πανικού. Εκεί μας βρήκε η μαμά μου όταν γύρισε και φυσικά της είπαμε ακριβώς τι είχε γίνει.
Η αδερφή μου από τότε κοιμάται πάντα με ανοιχτο φως, και έχει μία εικόνα του Χριστού πάνω από το κρεβάτι της.

Εγώ από την άλλη, επείδη από μικρή είχα αρχίσει να ψάχνομαι, προσπάθησα να εντοπίσω την πηγή αυτής της Σκιάς. Η αδερφή μου πάντα την έβλεπε να βγαίνει από τον ξενώνα, και ποτέ και για κανένα λόγο δεν πήγαινε σε αυτό το δωμάτιο. Εγώ καθόμουν εκεί με τις ώρες, προσπαθώντας να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται.'Ωσπου στα 11, είπα στη μάνα μου πως θέλω να γίνει το δωμάτιο μου.
Μέσα σε αυτό το δωμάτιο είχαμε μόνο ένα κρεβάτι και μία ντουλάπα, που δεν ήταν δικά μας, Για την ακρίβεια ανήκαν σε κάποιους οικογενειακούς φίλους που μέναμε στην ίδια οικοδομή, οι οποίοι τα είχαν στην αποθήκη κάποιων συγγενών τους και ύστερα από ένα καυγά που είχαν, τα πήραν από εκεί κακήν κακώς. Και επειδή δεν χωρούσαν στο σπίτι τους, η μαμα μου πρότεινε να τα πάρει αυτή γιατί είχαμε ένα επιπλέον δωμάτιο, και να τα έπαιρναν όταν θα μπορούσαν. Η οικογένεια αυτή εκείνο τον καιρό άρχισε να αντιμετωπιζει κάποια σοβαρά προβλήματα [υγειας κυρίως] και φυσικά δεν είχαν καμιά διάθεση να ασχοληθούν με τα έπιπλα.
Όταν αποφάσισα να πάρω εκεινο το δωμάτιο, είπα στη μητέρα μου πως δεν θέλω αυτά τα έπιπλα και θέλω καινούργια. Όπως και έγινε. Την ημέρα που αρχίσαμε να ξεμοντάρουμε τα έπιπλα, βοηθούσα και εγώ. 'Οταν ξεμοντάραμε την ντουλάπα, είχε μείνει το τελευταίο κομμάτι, που είναι το πάτωμα της ντουλάπας. Με το που το σήκωσα, είδα από κάτω ένα μικρό σωρο με διάφορα σιτηρά, μαύρα φτερά και διάφορα άλλα χαριτωμένα. Τι είχε γίνει? Ο συγγενής τους , τους είχε κάνει μάγια , τα είχε βάλει σε ένα φάκελο και το είχε καρφώσει κάτω από την ντουλαπα τους. Και γι'αυτό αντιμετώπιζαν όλα αυτά τα προβλήματα.
Από την άλλη, παίρνοντας την ντουλάπα στο σπίτι μας, μας πήρε και εμάς η μπάλα, γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις μάγια μεσα στο σπίτι σου, και ας προορίζονται για άλλο.Xρονικά ταίριαζαν τα γεγονότα, γιατί τα φαινόμενα άρχισαν με το που βάλαμε τα "καταραμένα" έπιπλα στο σπίτι μας. Και η Σκιά σταμάτησε να κανει την εμφάνιση της, με το που έγιναν όλες οι απαραίτητες ενέργειες.

Οπότε υπάρχει και αυτή η εκδοχή για την προέλευση της Σκιάς, τουλάχιστον έτσι όπως το έχω ζήσει εγώ.


__________________
Sopor Fratrem Mortis Est
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 07-10-08, 12:55
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Θα ήθελα να αναφέρω μια προσωπική μου εμπειρία σχετικά με την Σκιά, που με παραξένεψε πολύ, γιατί και άλλες φορές έχω νιώσει να ξυπνάω παραλυμμένη από τον τρόμο και να αισθάνομαι ότι κάτι είναι δίπλα μου – δυο φορές μάλιστα νόμιζα ότι προσπαθούσε να μου τραβήξει την κουβέρτα∙ αλλά τώρα συνέβη κάτι διαφορετικό.
Ήταν πρωί, περίπου 9 και το φως του ήλιου έμπαινε μέσα από τα παντζούρια. Εγώ είχα ξυπνήσει, αλλά ήμουν ξαπλωμένη στο κρεβάτι με κλειστά τα μάτια, όμως σε πλήρη εγρήγορση, καθώς άκουγα από έξω τους ήχους της πόλης και σκεφτόμουν όσα έπρεπε να κάνω στην διάρκεια της μέρας. Σε κάποια στιγμή άκουσα δίπλα στο αυτί μου μια μικρή εκπνοή∙ αρχικά νόμισα πως ήταν η ιδέα μου, αλλά μετά – παρότι το θεώρησα παράλογο – αποφάνθηκα πως έμοιαζε με ανάσα. Αυτό κράτησε μερικά δευτερόλεπτα, όταν ξαφνικά ένιωσα κάτι μικρό και σχετικά ελαφρύ να μου πατά το στέρνο και το στήθος. Χωρίς καθόλου να φοβηθώ – ωστόσο άρχισα να αναπνέω γρήγορα γιατί νόμισα ότι μπορεί να άρχιζα να παραλύω, λόγω παλαιότερων εμπειριών μου από την Σκιά – άνοιξα τα μάτια και κούνησα το χέρι μου, κάνοντας νόημα σε ό,τι ήταν να φύγει.
Κατάλαβα αμέσως ότι ήταν η Μόρα, όμως δεν είδα καμιά σκιά, γιατί στο δωμάτιο υπήρχε φως. Να αναφέρω επίσης έναν συσχετισμό που δεν ξέρω αν έχει μεγάλη σημασία. Είμαι φοιτήτρια. Το περιστατικό αυτό συνέβη στα τέλη Σεπτεμβρίου, όταν γύρισα στην πόλη όπου σπουδάζω από τις καλοκαιρινές μου διακοπές. Ακριβώς έναν χρόνο πριν, όταν για πρώτη φορά έμεινα μόνη μου σε ένα άδειο σπίτι, το ίδιο βράδυ με επισκέφθηκε η Σκιά και τότε είχα παραλύσει και είχα τρομάξει πολύ. Τώρα όμως κατά έναν ανεξήγητο λόγο, δεν ένιωσα καθόλου φόβο.
Εκείνο που με παραξενεύει, γι’ αυτό και γράφω το μήνυμα αυτό, ήταν οι ανάσες που άκουσα και συνέχισα να ακούω κάθε νύχτα, από το βράδι της ίδιας μέρας έως και έξι μέρες μετά. Θα σκεφτείτε ότι ίσως ο θόρυβος που έμοιαζε με ανάσα ήταν μόνο ένα παιχνίδι του μυαλού μου, ωστόσο εγώ το άκουγα δίπλα μου μέσα στο δωμάτιο, σαν μια μικρή κοφτή εκπνοή. Τώρα έχει πλέον σταματήσει εδώ και δυο μέρες και στο δωμάτιο τα βράδια επικρατεί απόλυτη ησυχία.
Μήπως μπορεί να μου πει κανείς, αν αυτό το πλάσμα ήταν απλώς μια Σκιά, γιατί μπορούσα να το νιώσω και να ακούσω την ανάσα του;
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 26-11-08, 01:08
jamesdx Ο χρήστης jamesdx δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Όπως είχα γράψει και παλιότερα έτσι ήταν και η δικιά μου πρώτη εμπειρία με την σκιά. Κοιμόμουν μπρούμυτα, και ενώ ακόμα δεν με είχε πάρει ο βαθύς ύπνος αλλά είχα συνείδηση ένιωσα μια παρουσία να μπαίνει στο δωμάτιο που εκδηλώθηκε σαν κύμα ενέργειας και το αισθάνθηκα σαν μαύρο που ερχόταν κατα πάνω μου το οποίο ανέβηκε επάνω μου και ένιωσα σαν να με πιέζει κάποιος στην πλάτη ένα βάρος και στην συνέχεια την ανάσα του στον λαιμό μου, στο αυτί μου. Εγώ είχα παγώσει μέχρι που έφυγε. Οπότε μάλλον είναι ίσως μια από τις προσπάθειες εκδήλωσής της σκιάς η ανάσα. Δεν ξέρω. Πάντως από τότε είχα πάρα πολλές εμπειρίες.

Υπήρχε ένα βράδυ που το πέρασα (μιας κ το κρεβάτι μου έχει ακριβώς δίπλα φως) με το ένα χέρι στον διακόπτη. Όποτε αισθανόμουν ότι κάτι έρχεται ξύπναγα και πάταγα το διακόπτη.

Πάντως κάποια στιγμή, το είχα πάρει τόσο στο χαβαλέ και που έλεγα πριν κοιμηθώ άντε έλα γρήγορα σήμερα γιατί νυστάζω. Τότε ερχόταν αλλά πιο ήπια. Γενικά αυτό με τον φόβο τρέφεται.

Πάντως δεν ξαναήρθε όταν αισθανόμουν σίγουρος με εμένα και άρχιζαν να σκέφτομαι το φως πριν κοιμηθώ. Μια ωραία ασπίδα είναι να σκεφτείς πριν κοιμηθείς ότι σε περιβάλει γύρω σου ένα τεράστιο στεφάνι απο φώς. Και γενικά να σκεφτείς εσένα το σώμα σου ολόκληρο μες στο φως.
Aπό τότε δεν την ξαναείδα!

Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 14-10-09, 17:32
aisopos Ο χρήστης aisopos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή κατι δεν μου κολλαει

αν υποθεσουμε οτι ο καθενας εχει τον αγγελο του γιατι ο καθενας να μην εχει και τη σκια του? οι αγγελοι εχουν διαβαθμισεις ετσι και οι σκιες. εχω δει πολλες διαφορετικες σκιες αλλα εκανα οτι θα εκανα οταν θα συναντουσα και τον αγγελο μου ρωτησα χωρις φοβο τι θελει. και μιλησε. μου ειπε οτι ηταν ενας αδικοχαμενος γιος. εφυγε απο πανω μου και καθοταν εκει και με κοιταζε. πως να σας πει καποιος τι θελει αν δεν σας τραβηξει την προσοχη. δεν καταλαβα ποτε πως να τον βοηθησω. απο αλλες σκιες εφαγα ξυλο πολυ ξυλο εσταζε η μυτη μου αιμα απτις μπουνιες. και απο αλλες ενιωσα ενα χαδι οπως η μανα χαιδευει το παιδι της στο κεφαλι. απο αυτα πιστευω οτι καμμια δεν ειναι ιδια . δεν πιστευω οτι τα γεννησε το μυαλο μου για 2 λογους. ο 1 ειναι οτι με ειχε αρπαξει μια σκια με ειχε κολλημενο στο τοιχο αλλα δεν πατουσαν τα ποδια μου κατω με κρατουσε στον αερα και εκοβε βολτες πανω μου ουρλιαζοντας. οταν με αφησε επεσα με τα δυο γονατα κατω και δεν κοιμομουν ημουν ξυπνιος. το 2 ο αγγελος μου μου ειπε να κλεισω τα ματια και να νιωσω τη φωτια μεσα μου. το κανα και ξυπνιος παλι ειδα ολο το σωμα μου μεστις φλογες. τη γαμησα τι σκιουλα . την πεταξα απο πανω μου σαν σκατο. αουτο που εμεινε και το λεω και ανατριχιαζω ηταν οτι οπως την πεταξα εμεινε το περιγραμμα του χεριου μου στο τοιχο σαν ζωγραφια. λες και καποιος ειχε ζωγραφισει με καρβουνο το χερι μου στο τοιχο. η σπιτονοικοκυρα μου με διωξε απτο σπιτι γιατι νομιζε οτι εκαιγα τον τοιχο. χαχαχαχαχ.
απλα ρωτηστε ολα εχουν μια απαντηση
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 15-01-10, 19:14
fairyland Ο χρήστης fairyland δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Salo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους!!!

Θα ήθελα να σας διηγηθώ και εγώ την προσωπική μου ιστόρια, αφού πρώτα ξεκαθαρίσω πως είμαι υπέρ της αντίληψης πως στην εμφάνιση αυτής της περιβόητης σκίας παίζει σημαντικό ρόλο η ψυχική κατάσταση του ''θύματος του εισβολέα'' εκείνη τη δεδομένη περίοδο, μιας και η ''στιγμή'' μου φαίνεται υπερβολικά συντομη.
Με βάση τη δικιά μου εμπειρία, τολμώ να πω πως η εμφάνιση της σκιάς ήταν η κορυφή μιας πυραμίδας γεγονότων εκείνης της περιόδου( πριν περίπου ένα χρόνο) αλλά μονάχα όσον αφορά εμένα. Γιατί όσων αφορά το δεύτερο πρόσωπο που σχετίζεται στην ιστορία, επέίτα από κάποιο καιρό που έκατσα να το σκεφτώ αναρωτήθηκα εάν δεν ήμουν τελικά εγώ ο πρωταγωνιστής.
Για να εξηγηθώ. Δεν με παραψένεψε τόσο πολύ το γεγονός της 'επίθεσης' , αλλά πιο πολύ πως βρήκα το κινητρό του να έρθει και μάλιστα το ίδιο το κίνητρο είναι αυτό που με μπερδεύει.
Λοιπόν, προφανώς ήταν νύχτα και προφανώς κοιμόμουν, όπως κάνουν όλοι.. , στο ίδιο κρεβάτι με την τότε κοπέλα μου. Ήταν μια πολύ έντονη βδομάδα για εκείνη. Την είχα βρει σε μια έξαλλη κατάσταση οπότε και δεν γινόταν να την αφήσω μόνη της το βράδυ. Εγώ ήμουν σε καλή κατάσταση, καλύτερα ψύχραιμη, αν και ελαφρα απελπισμένος, που δεν μπορούσα να την ηρεμήσω. Τελικά κατάφερα να την πείσω να ξαπλώσει έπειτα από πάρα πολλή ώρα, που άκουσα αρκετά παρεξηγίσιμα πράγματα. Και εννοώ μεταφυσικά. Και τότε αφού επιτέλους κοιμήθηκα, ένιωσα αυτήν την 'σκιά' έπειτα από μια ακολουθία εφιαλτών. Η δύναμη της που ένιωσα πάνω μου ήταν σίγουρα κλιμακωτή. Με το που συνειδητοποιω τι γίνεται αυτό το μουγγό 'γ..το ' μ' έπνιξε. Και εκεί άρχισαν τα δύσκολα. Θυμάμαι πάντως επειδή είναι σχετικά πρόσφατο ότι με άφησε, περισσότερο απ' ότι το έδιωξα. Όλα καλά ως εδώ. Η μόνη ερώτηση είναι εάν τίθεται θέμα φύλου της σκιάς. Μιας και εγώ ενστικτωδώς θα χαρακτήριζα θυληκή.
Την ώρα που ας πούμε προσπαθούσα να ξεφύγω, κατάφερα να ανοίξω τα μάτια μου, και η κοπέλα μου επίσης ξαπλωμένη με κοιτούσε τελείως ανέκφραστη όση ώρα διέρκεισε αυτό. Όταν αφού εφυγε η σκιά της εξήγησα τι έπαθα, και τη ρώτησα γιατί με κοιτούσε μ ανοιχτά τα μάτια και δυσχέραινε ακόμα πιο πολύ την κατάσταση μου είπε πως δεν ήθελε να με τρομάξει. Που σημαίνει πως φαινόταν 100% τι γινόταν. Εάν όμως έχεις παραλήσει, έχεις μουγγαθεί και το μόνο που καταφέρνεις κάποια στιγμή είναι να ανοίξεις τα μάτια σου, πως γίνεται να φαίνεται το μέγεθος της πάλης;;; (εννοείται πως η κοπελα δεν είναι μαγισσα ).
Από τη στιγμή που η κοπέλα ήταν πολύ περισσότερο καταβεβλημένη ψυχολογικά και σωματικά και επομένως ευάλωτη, γιατί επιτήθηκε σε μένα; που μάλιστα προσπαθούσα νωρίτερα ένα όλοκληρο βράδυ να επαναφέρω τη λογική και την ψυχραιμία ως καλό plan . Θα μου φαινόταν πολύ πιο λογικό οι ρόλοι στην ιστορία να ήταν αντίστροφοι..
Η σκιά μας βλέπει σαν τροφή; σαν παιχνίδι; ή μας σέβεται καθόλου;Υπάρχει περίπτωση να φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη;
καλησπερα..διαβαζωντας την εμπειρια σου θυμηθηκα μια παρομοια την οποια ειχα βιωσει πριν καποια χρονια....
απο μικρη εβλεπα και ενιωθα διαφορα πραγματα χωρις ομως να μου προκαλουν το αισθημα του φοβου.....μεχρι την πρωτη μου επισκεψη απο την μορα η σκιερο....ενοιωθα να παραλυω να κοβεται η ανασα μου ελεγα το πατερ ημων η καλυτερα προσπαθουσα αλλα ενω σκεφτομουνα το πατερ ημων εβγαιναν λεξεις απο το στομα περιεργες αλλοκοτες που μου εδιναν την εντυπωση οτι ηταν κατι σαν βρισιες(οταν λεω ελεγα εννοω σκεφτομουνα γιατι δεν μπορουσα να μιλησω)
για καποιο διαστημα οι επισκεψεις ηταν εντονες σχεδον σε καθημερινη βαση....
ωσπου καποια στιγμη σταματησαν...ετσι ξαφνικα..
ενα βραδυ λοιπον και ενω κοιμομουν μαζι με το αγορι μου τον αισθανθηκα να παλευει στον υπνο του ...ξυπνησα και γυρισα απο την μερια του και τον ακουμπησα στον ωμο προσπαθωντας να τον ξυπνησω..τοτε ενοιωσα ενα κρυο να με διαπερνα και ανατριχιασε ολοκληρο το σωμα μου .....αρχισα να λεω δυνατα το πατερ ημων (μαλλον πολυ δυνατα γιατι ξυπνησε και το αγορι μου)
οταν με κοιταξε ειδα το προσωπο του τρομαγμενο...τον ρωτησα γιατι με κοιταει ετσι και μου ειπε οτι το προσωπο μου ηταν ¨΄αγριεμενο΄ τον ρωτησα τι εβλεπε και μου ειπε οτι κατι που τον εμποδιζε να κουνηθει και να αντιδρασει...
απο εκεινο το περιστατικο αρχισα να καταλαβαινω οτι ναι η μορα η ο σκιερος ειναι οντοτητες αρνητικες οι οποιες τρεφονται απο τον φοβο μας ...και ναι μπορουμε να τις διωξουμε...αρκει να το ζητησουμε εντονα.....
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 11-04-10, 22:23
valentine Ο χρήστης valentine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2010
Περιοχή: οδος 1000ων ονειρων
Μηνύματα: 4
Talking ετυχε

καλησπερα σε ολους
πριν ενα μηνα περιπου,μετα απο μια μερα στο σχολειο,φροντηστηριο κ.α. πηγα σπιτι για να κοιμηθω,στον υπνο μου ειδα μια σκια(μαυρα ρουχα,χωρις να μπορεις να ξεχωρισεις που ειναι το κεφαλι[οχι οτι φαινοταν κ'ολας] και το σωμα,ενα πραγμα σαν τον χαρο)μου κρατουσε τα χερια και στεκοταν-καθοταν πανω απο εμενα.Μολισ πηγα να τον δω καθαρα,με μια αστραπιεα κηνηση εφηγε και πηγε μπροστα απο το κρεβατι μου.Ακριβως διπλα μου κοιμοταν ο αδελφος μου,γυρισα το κεφαλι να τον δω και να του φωναξω για να ξυπνησει αλλα δεν μπορουσε να βγει η φωνη μου ηταν σαν καποιος να εσβησε τον ηχο,ενω κανονικα θα επρεπε να ειχα ''σηκωσει'' ολο τον δευτερο οροφο με την φωνη μου δεν εγινε τιποτα.Μετα γυρισα για να ξαναδω την σκια-χαρο εκεινη ακομη εβλεπε τον αδελφο μου,μολις καταλαβε πτι την εβλεπα γυρισε σε εμενα και μου ειπε πως ηρθε να με ''παρει'' εγω της ειπα πως δεν φευγω,αλλα μου ειπε πως πρεπει να παρει καποιον γιατι θα χαλασει η αλυσιδα,εγω συνεχισα να της λεω οτι δεν θα την αφησω να παρει κανεναν,εκεινη ομως με ανεση μου ειπε πως θα παει να παρει καποια φιλη μου.Εγω με οση δυναμη ειχα της ειπα να φυγει(αλλα δεν μπορουσα να κουνηθω κατα τη διαρκεια της συζητησεις) οταν το ειπα στην μαμα μου μου ειπε να προσεχω,ενω οταν το ειπα στον αδελφο μου μου ειπε οτι λεω βλακειες(συγγνωμη για την εκφραση).μετα απο κατι μερες περιπου μολις πηγε να με παρει ο υπνος και να γυρισω απο την αλλη ειδα μια σκια να στεκετε απο διπλα μου(χωρις να μπορω να δω το προσωπο της) και κατα καποιον τροπο την εννιωσα να γελαει με ενα αυταρεσκο γελιο.
μπορειτε να μου πειτε αν ηταν απλα ενα ονειρο ή κατι παραπανω

με εκτιμηση και σεβασμο
valentine
Υ.Γ.ζητω συγγνωμη αν ξεφυγα απο την συζητηση και αλλαξα την πορια της.
Υ.Γ.2 ειμαι νεο μελλος οποτε αμα κανω καποιο λαθος διορθωστε με
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 12-04-10, 10:56
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

θα συμφωνησω με τον αδερφο σου η επιροη απο τις ιστοριες που μας λενε περι χαρου σκοτεινων κακων δυναμεων και λοιπα ειναι εμφανης χαλαρωσε ο θανατος δεν ειναι καποιο ον που του αρεσει να μας τρομοκρατει ο θανατος ειναι μια φυσικη διαδικασια που υπαρχει και απλα συμβαινει
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.