Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #311  
Παλιά 29-07-11, 13:53
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oriana Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν απο καποια χρονια ειχα ζησει και γω ενα περιστατικο με την μορα.Επεσα ενα βραδυ να κοιμηθω (μπρουμητα οπως παντα)και μεσα στον υπνο μου ενιωσα δυο παλαμες να με παταν δυνατα στην πλατη με αποτελεσμα να ξυπνησω και να ανοιξω τα ματια μου στο απολυτο σκοταδι.ακομα και ξυπνια ενιωθα να με πιεζει και καταλαβα πως δεν ειναι ονειρο.μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα ειχα ιδρωσει ολοκληρη και ενω μπορουσα να κουνηθω φοβομουν να απλωσω το χερι μου για να αναψω το φως.ετρεχαν σκεψεις στο μυαλο μου για το τι συμβαινει και ειπα το πατερ ημων και εφυγε ξαφνικα.αναψα το φως και δεν υπηρχε τιποτα.ξυπνησα τους γονεις μου και τους το ειπα και μου ειπαν δεν ειναι τιποτα σε πλακωσε η σκια σου.απο τοτε δεν μπορω χωρις να φοραω τον σταυρο μου.
Προχτές μετά από πολύ καιρό μου συνέβη όμως τελευταία φοράω σταυρό και έχω φυλακτό κάτω από το μαξιλάρι μου και δε με πλησίασε το ένοιωσα αλλά για κάποιο λόγο δε με πλησίασε.Απλά είδα τη σκιά να περνάει από τα πόδια του κρεββατιού και επειδή δε με πλησίασε κρατούσε και καλά τα μαχαιροπήρουνα μου και τα χτύπαγε κάτω να κάνει θόρυβο να με ενοχλήσει.Πήγε στη κουζίνα και εγώ σηκώθηκα να δω αλλά δε το έβλεπα και φυσικά ένοιωθα ξύπνια όταν μου συνέβη.Την ανατριχίλα την ένοιωσα όταν πέρασε.
Τελευταία είμαι αγχωμένη πολύ με θέμα δουλειάς και βλέπω ότι έχω ξανανοίξει αυτή τη πόρτα που χα κλείσει.
__________________
Σκέφτομαι άρα υπάρχω....
Απάντηση με παράθεση
  #312  
Παλιά 07-08-11, 17:43
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

To φαινόμενο/αισθανόμενο που λένε "Μόρα" δεν είναι το ίδιο σε όλους. Αναλόγως του ανθρώπου και του χρονικού σημείου της ζωής του που γίνεται μπορεί να του το προκαλεί πνεύμα, μπορεί να είναι και θέμα του εγκεφάλου, απο παροδικό φυσιολογικό μέχρι παθολογικό. Δεν μπορούμε να λέμε οτι όλα όσα έχουν κάποια κοινά στοιχεία περιγραφής και συμπτώματα, είναι το ίδιο. Πρέπει να έχεις "ιστορικό" και... "φάκελο" του ατόμου, κατάσταση της βιολογίας του, με τί θέματα ασχολείται, αν έχει πάρει κάποια Μύηση, απο ρέικι μέχρι Υψηλή, κλπ. Ακόμη και με Μύηση Ρέικι αρχίζουν σιγά - σιγά να ενεργοποιούνται τα κέντρα περισσότερο απο πριν, οπότε καταλαβαίνεις και περισσότερες πληροφορίες, και έχεις και αρχή ή βελτίωση μεταφυσικών αισθήσεων. Κάποιων. Σε νηπιακό στάδιο βέβαια με Μύηση Ρέικι.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση με παράθεση
  #313  
Παλιά 07-08-11, 22:12
Το avatar του χρήστη elsa
elsa Ο χρήστης elsa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2011
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Μου εχει τυχει και μενα αυτο που λετε περιπου 2 λεπτα κρατησε.
Δεν μπορουσα να κουνηθω να αναπνευσω καλα καλα και ενιωθα ενα πολυ μεγαλο βαρος στον θωρακα.
Και οταν πηγαινε να μιλησω δεν μπορουσα ουτε καν να ψιθυρισω.
Τρομαξα λιγο η αληθεια ειναι, ισως ειναι οντως αυτο το φαινομενο που δεν εχει ξυπνησει ακομα η συνειδηση
Απάντηση με παράθεση
  #314  
Παλιά 08-08-11, 12:16
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Την επιστημονική άποψη την ξέρουμε και είναι υπολογίσιμη. Την μεταφυσική όμως?
Δυο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν. Σκεπτομορφή δικιά μας ή ξένη οντότητα.

Και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το τι βιώνουμε εκείνη την στιγμή και αν ταιριάζει με άλλων ανθρώπων η εμπειρία μας.

Το συνηθέστερο είναι σκεπτομορφή.
Σε περιόδους με πολύ στρες ή αν έχουμε φοβίες, μπορούμε να δημιουργήσουμε πολλά στο αστρικό. Όταν κοιμόμαστε πάμε στο αστρικό. Τα όνειρα είναι του αστρικού. Όποιες φοβίες έχουμε εκεί μπορούν να πάρουν μορφή (αστρικό). Οπότε μια εμπειρία τέτοιου είδους (μεταξύ ύπνου ξύπνιου), συνήθως είναι σκεπτομορφή. Η μόρα είναι ταμπέλα και μόνο.

Αν είναι οντότητα μπορεί να έρθει ανά πάσα στιγμή και όχι μόνο στον ύπνο. Το φαινόμενο μόρα ας πούμε αναφέρετε πάντα όταν κοιμόμαστε.

Όσο για το ρεικι δεν έχει καμιά σχέση με αυτό το φαινόμενο όπως και τα περισσότερα γνωστά συστήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #315  
Παλιά 17-08-11, 18:37
Tashows Ο χρήστης Tashows δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Έχω βαρεθεί το σκηνικό με τη Μόρα και τα κακά πνεύματα. Διαβάστε λίγο για τα όνειρα, την κατάσταση ανάμεσα στον ύπνο και στην εγρήγορση, την υπνοπαράλυση και σταματήστε να φοβάστε γελιότητες. Όλα αυτά τα φαινόμενα τρέφονται από το φόβο σας. Και όταν λέω τρέφονται, δεν εννοώ ότι είναι κάποιο πνεύμα που γουστάρει να φοβίζει κόσμο, αλλά ο ίδιος σας ο εγκέφαλος που πραγματοποιεί τους φόβους σας. Τα όνειρα και η κατάσταση του γλαρώματος έχουν να κάνουν με το τι περιμένεις να συμβεί. Όσο πιο έντονα πιστεύεις ότι κάτι συγκεκριμένο θα συμβεί τόσες περισσότερες πιθανότητες να συμβεί. Ή καλύτερα όχι να συμβεί, αλλά να το βιώσεις. Κοινώς σταματήστε να φοβάστε και όλα αυτά θα εξαφανιστούν.
Απάντηση με παράθεση
  #316  
Παλιά 18-08-11, 16:20
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Συμφωνώ και προεκτέινω: Δεν είναι ότι αυτά περί "μόρα" κλπ. τρέφονται από εμάς αλλά καλό είναι να θυμίσουμε πως τέτοια ιδεολογήματα τρέφουν και τις τσέπες κάποιων οι οποίοι τα προωθούν διακαώς...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #317  
Παλιά 25-08-11, 14:33
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Στα Λατινικά Μόρα σημαίνει σταμάτημα (απότομο), εμπόδιο, καθυστέρηση.
Μπορεί να μην είναι λατινική η λέξη, αλλά σίγουρα το περιγράφει όπως ακριβώς είναι.

Δεν είναι οντότητα σε καμιά περίπτωση αυτό το φαινόμενο. Στα παλιά χρόνια αεριζόταν το κατσίκι και το λέγανε δαιμονισμένο, δεν θα έλεγαν για τέτοιο φαινόμενο ότι λένε. Η θεωρίες για το τι είναι μόρα κατά παραδόσεις είναι σχετικά γελοίες...

Η επιστήμη έχει αγγίξει πολύ αυτό που συμβαίνει κατά τι διάρκεια αυτού του βιώματος, απλά δεν υπολογίζει τα άυλα πεδία του ανθρώπου...
Απάντηση με παράθεση
  #318  
Παλιά 09-09-11, 11:53
mai Ο χρήστης mai δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Καλημέρα και από μένα.είμαι νέο μέλος,με έντονο ενδιαφέρον για μεταφυσικά ζητήματα,ίσως λόγω ιδιοσυγκρασίας αλλά και λόγω αναλογων εμπειριών.
Θα ήθελα να μοιραστω μαζί σας μια περίεργη "μεταφυσική" εμπειρία μου,η οποία δεν ξέρω ωστόσο αν εντάσσεται στο φαινόμενο "μόρα".
Στο πατρικό μου σπίτι έχουμε μια εσωτερική σκάλα που οδηγεί σε ένα δωμάτιο,στο επίπεδο της ταράτσας.Κάποιες φορές,ειδικά το καλοκαίρι,έφευγα από το δωμάτιό μου και κοιμόμουν σε αυτό το δωμάτιο,κυρίως όταν έρχονταν η αδερφή μου με τα ανήψια μου και υπήρχε έλλειψη χώρου.
Ενα καλοκαιρινό βράδυ που είχε σχετικό αέρα-πριν 3 χρόνια περίπου-,και ενώ κοιμόμουν,ένιωσα μέσα στον ύπνο μου πνιχτές συζητήσεις,σαν ψίθυροι στον αέρα.Συγχρόνως ένιωθα μια πολύ εντονη ζέστη,σαν κάψιμο στο λαιμό,μια δυσάρεστη αίσθηση γενικότερα σε συνδυασμό με πολύ εντονο φόβο.Οταν έγινε πολυ δυσάρεστο για να το αντέξω αλλο,ξύπνησα τελειως-ήταν μια κατάσταση ύπνου ξύπνιου-,απέδωσα το όλο δυσάρεστο συναίσθημα στον τρελαμένο εκείνη τη νύχτα αέρα,και πήγα και κοιμήθηκα στο σαλόνι.
Οταν ξύπνησα το πρωί και με είδε η μητέρα μου,μου είπε ολο απορια "τι είναι αυτό που έχεις πάνω στην μπλούζα σου,στην πλάτη,αίμα?".Φοβήθηκα και κοιταχτηκα στον καθρέπτη,και όντως στο πίσω μέρος της μπλούζας,ψηλά στην πλάτη, υπήρχαν έντονα κόκκινα σημάδια,τα οποία όμως δεν ήταν αίμα,αλλά αλειμμένο κόκκινο κερι που μύριζε κανέλα,κερί το οποίο υπηρχε παραδίπλα από μενα,πάνω σε ένα σεντούκι ενώ κοιμόμουν στο πάνω δωμάτιο.
Εχω συζητησει το συμβαν με τη μητερα μου και άλλους δικούς μου ανθρωπους,αλλα κάποια εξηγηση πειστική δεν έχει δοθεί.Σημειωτέον, ότι γενικά στο πατρικό μου συνέβαιαν διάφορα,μετακινήσεις και πετάγματα αντικειμένων στον αέρα,κινήσεις που τις έβλεπαν 2 ή περισσότερα άτομα της οικογένειας.Ωστόσο,πρώτη φορά μου συνέβη κάτι τόσο "πραγματικό" και ξεκάθαρο.Προσπαθώντας να το εξηγήσω αναρωτήθηκα μήπως είμαι υπνοβάτης και αυτοπασαλείφθηκα με κερί,αλλα ποτε κανείς (οικογένεια ή σύντροφος),δεν έχει αντιληφθεί κάτι τετοιο..
Συγνώμη για τη μακροσκελή ιστορία,είμαι άτομο που ψάχνεται,έχω σπουδάσει και ψυχολογία,αλλά δεν μπόρεσα να βρω λογική ή μη εξηγηση για αυτήν την εμπειρία μου...
Απάντηση με παράθεση
  #319  
Παλιά 12-09-11, 04:33
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Το φαιvόμεvο/αισθαvόμεvο που λέvε "Μόρα", απαραιτήτως πρέπει vα περιλαμβάvει και δύσπvοια και βάρος στο στήθος, και vα υποθέτεις οτι κάτι κάθεται εκεί, ή vα το βλέπεις κιόλας.

Av δεv υπάρχει βάρος στο στήθος και δεv υποθέτεις/βλεπεις κάτι κακο, μιλάμε για άλλο θεμα. Κατάσταση αδυvαμίας κίvησης και ομιλίας για μικρο ή μέτριο χροv. διαστημα, ειvαι άλλο. Με ταχύτατες σκέψεις και ταχυκαρδία.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 12-09-11 στις 04:33
Απάντηση με παράθεση
  #320  
Παλιά 09-10-11, 19:41
Σοφια43 Ο χρήστης Σοφια43 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή μορα

το εχω παθει εκατονταδες φορες,δεν ειναι τπτ αλλο περαν του εαυτου μας την ωρα που ειμαστε μεταξυ υπνου και ξυπνιου.συνηθως γινεται οταν μας πρωτοπερνει ο υπνος.μετα απο χρονια που καταλαβα απο που προερχεται μπορω πλεον και το σταματαω την ωρα που παει να ξεκινισει.τωρα πια δε με πιανει ποτε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.