Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #371  
Παλιά 01-03-12, 19:01
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Η υπνική παράλυση, προσπαθεί να εξηγήσει μονάχα το γιατί το σώμα του ανθρώπου που βιώνει μια "νυχτερινή επίσκεψη της Μόρας", παραμένει ακίνητο για ένα μικρό χρονικό διάστημα, όπως και το γιατί ο άνθρωπος αυτός
έχει..."παραισθήσεις", εκείνες ακριβώς τις στιγμές.

Δεν προσπαθεί όμως να εξηγήσει, ούτε θα μπορούσε φυσικά, το γιατί αυτές οι "παραισθήσεις" έχουν την δυνατότητα να μετατοπίσουν το σεντόνι ή το πάπλωμα του κρεβατιού, ή να ανοίξουν τα παράθυρα του δωματίου, ή να ρίξουν στο πάτωμα ένα ποτήρι με νερό, και λοιπά και λοιπά...

Δυστυχώς, υπάρχουν πολλά τέτοια περιστατικά που, με έναν μάλλον αντιεπιστημονικό και σίγουρα άκομψο τρόπο, καλύπτονται γρήγορα-γρήγορα κάτω από τον ορισμό "υπνική παράλυση", ενώ υπάρχουν σαφείς ενδείξεις πως πρόκειται για κάτι παραπάνω από αυτό...
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #372  
Παλιά 01-03-12, 19:31
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρος οτι αυτες οι "ενδειξεις" οντως υπαρχουν;

Ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα της "μεταφυσικης" ερευνας ειναι η αδυναμια της να παρεχει επαρκεις αποδειξεις και δεδομενα

Το ξυραφι του Οκκαμ το εχεις ακουσει;
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #373  
Παλιά 01-03-12, 20:25
Arga_Star-clad Ο χρήστης Arga_Star-clad δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού --
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 132
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορα αναμεσα στην "φυσικη" εξηγηση που παραθετει ο Tashows και στην "μεταφυσικη" εξηγηση στην οποια επιμενεις εσυ ειναι οτι η πρωτη βασιζεται σε αποδεδειγμενες σε ενα μεγαλο βαθμο επιστημονικες γνωσεις, ενω η δευτερη σε δοξασιες, πεποιθησεις και εξ'αποκαλυψεως αληθειες σε καποιους "φωτισμενους" ανθρωπους.
Ωπ, η συζήτηση άναψε (; ) πάνω που πήγαινα να απαντήσω κι εγώ.. καταρχήν ναι, είναι αλήθεια πως επιμένω λίγο περισσότερο προκλητικά και προβοκατόρικα..

Ωστόσο, Voel, προσωπικά θα έβαζα τα εισαγωγικά στην λέξη εξήγηση. Είμαστε σίγουροι πως οι επιστημονικές ερμηνείες, που μερικές φορές εύκολα διατυπώνονται, όντως εξηγούν κάτι σε ένα αμφιλεγόμενο θέμα, αντί να περιγράφουν απλώς κάτι. Οι επιστημονικές εξηγήσεις όντως υπάρχουν ;

Επίσης, οι επιστημονικές εξηγήσεις έρχονται πάντα για να εξηγήσουν κάτι που μέχρι χθες ήταν ανεξήγητο, κάτι που οι προηγούμενες επιστημονικές εξηγήσεις αρνούνταν...

Δεν είμαι υπέρ των μεταφυσικών εξηγήσεων γενικώς, και διατηρώ τον σκεπτικισμό μου σε πολλά θέματα, αλλά συνεχίζω να διατυπώνω τις ερωτήσεις μου σε εκείνους τους τομείς που η γνώση μας δεν είναι ολοκληρωμένη, ίσως ούτε καν επαρκής.

Επίσης, πολλές φορές συνηθίζουμε να ''τσουβαλιάζουμε'' κάτω από μία ονομασία, μία ταμπέλα, φαινόμενα που μπορεί να είναι διαφορετικά. Ναι, ίσως να υπάρχει η απλή, υπνική παράλυση... Ναι, όμως, ίσως να υπάρχει και εκείνη η υποκειμενική στιγμή που καταρρίπτει τις συμβάσεις της αντικειμενικής μας πραγματικότητας και μας δείχνει όψεις που κανονικά δεν εξηγούνται...

(π.χ. προσθέτοντας στον c.r. μπορούμε να αναφέρουμε περιπτώσεις ''Μόρας'' όπου ο μάρτυρας κινείται, σηκώνεται κτλ, οπότε η λεγόμενη υπνική παράλυση δεν είναι και τόσο παράλυση, είναι ίσως υπνική μετα-παράλυση, κτλ)

Νομίζω πως η ουσία του φαινομένου της Μόρας είναι βασικά αυτή : ότι για μια στιγμή θέτει υπό αμφισβήτηση τον συμβατικό κόσμο της συναινετικής μας πραγματικότητας, για μια στιγμή ξαφνικά μάς μεταφέρει ''αλλού''... γι' αυτό και όσοι το έχουν ζήσει πολλές φορές δεν μπορούν να ικανοποιηθούν με την ερμηνεία της υπνικής παράλυσης... Ναι, εντάξει, μπορεί να είναι απλώς υπνική παράλυση, αλλά δεν ακούγεται αρκετό...
__________________
argastaras.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arga_Star-clad : 01-03-12 στις 20:27
Απάντηση με παράθεση
  #374  
Παλιά 01-03-12, 20:49
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παρατηρείται γενικά μια εμμονή ορισμένων φίλων που ενδιαφέρονται, είτε ενδελεχώς και σοβαρά, είτε εντελώς επιφανειακά και περιστασιακά, για τέτοια φαινόμενα, στην ανεύρεση αποδείξεων, αδιαφορώντας παράλληλα ή δίνοντας ελάχιστη σημασία σε όσες ενδείξεις έχουν καταγραφεί σχετικά.

Ειδικότερα για το συγκεκριμένο θέμα, εάν υπήρχαν "επαρκείς αποδείξεις", ίσως να μην ήταν απαραίτητο να συζητάμε εδώ τώρα, αφού κάλλιστα θα μπορούσε ήδη να είχε εξηγηθεί κατά το μεγαλύτερό του μέρος, αν όχι ολοκληρωτικά, το φαινόμενο που προσπαθούμε να εξετάσουμε.

Σίγουρα, κατά την διάρκεια μιας τέτοιας από κοινού έρευνας, κι εφόσον όλα γίνονται καλοπροαίρετα, η υιοθέτηση μιας επιστημονικής μεθόδου ή -ας πούμε απλούστερα- η "επιστημονική ματιά" του καθενός δεν είναι κάτι το αρνητικό ή το ανεπιθύμητο, αρκεί να μην καπελώνει οποιουδήποτε άλλου είδους "ματιά", και φτάσουμε μοιραία όλοι μας να ψάχνουμε απεγνωσμένα για..."επαρκείς αποδείξεις" τελικά.

Θεωρώ, ούτως ή άλλως, ατυχές, το να δοκιμάζει κάποιος να δώσει την "απόλυτη" απάντηση, με αρκετά επιστημονικοφανές ύφος, σε ένα ερώτημα που αφορά εκατομμύρια ανθρώπων εκεί έξω, ίσως και σε μεγαλύτερο ποσοστό από τον ίδιο, μάλιστα.

Είναι αλήθεια πως έχουν καταγραφεί προσωπικές εμπειρίες πολλών ανθρώπων τα τελευταία χρόνια ανά τον κόσμο, στις οποίες αναφέρονται ορισμένα πράγματα που ξεφεύγουν κατά πολύ από τον ορισμό της υπνικής παράλυσης. Παρόλ' αυτά, ακόμη κι αυτές, παραδόξως βαφτίζονται ως "υπνική παράλυση"...
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #375  
Παλιά 01-03-12, 21:01
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Η επιστημη (τουλαχιστον η σωστη επιστημη) ουδεποτε επικαλεστηκε οτι κατεχει την απολυτη γνωση.

Θα διαφωνησω επισης με την θεση σου οτι οι εξηγησεις και οι θεωριες της επιστημης διατυπωνονται ευκολα. Το συμαντικο ειναι οτι οι οποιες εξηγησεις αυτη παρεχει συνεχεια τιθενται υπο αμφισβητηση, ελεγχο, κριτικη και συχνα συμπληρωνονται, η ακομα και καταρριπτονται καθε φορα που υπαρχουν νεα δεδομενα.

Απο την αλλη μερια η μεταφυσικη παρεχει εξηγησεις οι οποιες περισσοτερο βασιζονται στην πιστη του ανθρωπου που τις διατυπωνει, στη θεληση του να πιστεψει στο μεταφυσικο και λιγοτερο σε δεδομενα, αποδειξεις και στοιχεια που θα μπορουσε να παραθεσει καποιος στο ευρυ κοινο προς ελεγχο, κριτικη και αξιολογηση.

Προσωπικα δεν ειμαι αρνητικος στην υπαρξη του μεταφυσικου ωστοσο οι "πιστοι" στις διαφορες θεωριες, και ειδικα σε θεωριες και αποψεις που εχουν την δυναμικη να αλλαξουν εντελως την εικονα του κοσμου μας καλο θα ηταν να συμπεριφερονται με την δεουσα σοβαροτητα.

Δεν εχω κανενα προβλημα να αλλαξω την εικονα που εχω για τον κοσμο, αυτη ομως η αλλαγη θα πρεπει να βασιζεται σε καποια στοιχεια και αποδειξεις τα οποια η μερια των "μεταφυσικων" δεν εχει ακομα κατορθωσει να συλλεξει και/'η να παρουσιασει με πειστικο τροπο.

Τολμω να πω οτι για ενα "κινημα" που υποστηριζει οτι προσπαθει να απελευθερωθει απο καποιες ιδεοληψιες και δογματισμους, η μεταφυσικη κινδυνευει να μετατραπει σε ιδεοληψια και δογματισμο η ιδια.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #376  
Παλιά 01-03-12, 23:14
Arga_Star-clad Ο χρήστης Arga_Star-clad δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού --
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 132
Προεπιλογή

Ωραίες απαντήσεις, αν μου επιτρέπετε να το πω

Ναι, έχεις δίκιο για την επιστήμη. Αυτό που εννοούσα είναι ότι ορισμένες ερμηνείες σε αμφιλεγόμενα θέματα δίνονται εύκολα (τί ήταν αυτό ; μα φυσικά το τάδε απλό πράγμα.. κτλ)

Σε όλα τα άλλα με βρίσκεις σύμφωνο.
__________________
argastaras.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #377  
Παλιά 02-03-12, 01:22
Tashows Ο χρήστης Tashows δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Πολύ ωραίες απαντήσεις όντως. Χαίρομαι που δεν αρπάχτηκε κανείς.
Το πρόβλημα με τη Μόρα είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δε γνωρίζουν καλά, τα όσα ισχύουν για τον ύπνο. Αν το είχα πάθει κι εγώ πρωτού αρχίσω να μαθαίνω για τον ύπνο και τα όνειρα, θα τρόμαζα και πολύ πιθανό να πίστευα ότι είναι όντως κάποιο πνεύμα και όντως συνέβη στον ξύπνιο μου. Έχω βιώσει όμως κι άλλα πράγματα μέσα σε ύπνο και όνειρα, τόσο ρεαλιστικά και αληθοφανή (καλά και κακά) που όταν ξύπνησα είχα "τρομάξει" από τη δύναμη αυτή που έχει το κεφάλι μας. Ωστόσο συνεχίζω να είμαι σίγουρος ότι όλα συνέβησαν σαν ένα όνειρο. Μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι γι αυτούς που βιώνουν αυτήν την δύναμη, στην κατάσταση ανάμεσα στον ύπνο και τον ξύπνιο, να δεχτούν ότι ήταν στο κεφάλι τους κι όχι στην πραγματικότητα. Μέχρι τώρα όσα γεγονότα μου έχουν διηγηθεί ή έχω βιώσει, χρησιμοποιώντας αυτά που έχω μάθει είτε διαβάζοντας είτε από προσωπική εμπειρία, μπορούσα να τα εξηγήσω λογικά. Αυτά με τα ποτήρια που αναφέρθηκαν, τα παράθυρα και τα σεντόνια, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, αλλά αν μπορούσε το άτομο που τα βίωσε να μου τα διηγηθεί λεπτομερώς, πιθανόν να μπορούσα να τα εξηγήσω... Και πάλι όμως, γιατί το να κουνηθεί το σεντόνι, να πέσει ένα ποτήρι και να ανοίξει ένα παράθυρο, είναι ενδείξεις ότι υπάρχει ένα πνεύμα? Εμένα αυτό μου φαίνεται η εύκολη εξήγηση κι όχι το να αναλύουμε πως συνέβη κάτι επιστημονικά...
Φιλικά πάντα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tashows : 02-03-12 στις 01:25
Απάντηση με παράθεση
  #378  
Παλιά 02-03-12, 01:29
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

O c.r. μίλησε ωραία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την αλλη μερια η μεταφυσικη παρεχει εξηγησεις οι οποιες περισσοτερο βασιζονται στην πιστη του ανθρωπου που τις διατυπωνει, στη θεληση του να πιστεψει στο μεταφυσικο και λιγοτερο σε δεδομενα, αποδειξεις και στοιχεια που θα μπορουσε να παραθεσει καποιος στο ευρυ κοινο προς ελεγχο, κριτικη και αξιολογηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω κανενα προβλημα να αλλαξω την εικονα που εχω για τον κοσμο, αυτη ομως η αλλαγη θα πρεπει να βασιζεται σε καποια στοιχεια και αποδειξεις τα οποια η μερια των "μεταφυσικων" δεν εχει ακομα κατορθωσει να συλλεξει και/'η να παρουσιασει με πειστικο τροπο.
Στοιχεία και αποδείξεις λοιπόν...
Τι αποδείξεις θα σου ήταν επαρκείς για να αλλάξεις την εικόνα που έχεις για το θέμα της Μόρας;
Και πόσο εφικτό είναι να σου παρέχει κάποιος αυτές της αποδείξεις;
Αν τεχνικά δεν είναι εφικτή η συλλογή αυτών των αποδείξεων για τον Α ή τον Β λόγο, ποια θα ήταν η άποψή σου για το θέμα;

Και αν πάλι τεχνικά ήταν εφικτό να βρεις αποδείξεις αλλά αυτό απαιτούσε κόπο ή προσωπική προσπάθεια που δεν είσαι διατεθημένος να καταβάλλεις, ποια θα ήταν η άποψή σου τοτε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Τολμω να πω οτι για ενα "κινημα" που υποστηριζει οτι προσπαθει να απελευθερωθει απο καποιες ιδεοληψιες και δογματισμους, η μεταφυσικη κινδυνευει να μετατραπει σε ιδεοληψια και δογματισμο η ιδια.
Ας μην κάνουμε τέτοιες γενικεύσεις, δεν νομίζω ότι βοηθούν κάπου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Arga_Star-clad
είναι αλήθεια πως επιμένω λίγο περισσότερο προκλητικά και προβοκατόρικα..
Μαζί σου! Σε δουλειά να βρισκόμαστε
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #379  
Παλιά 02-03-12, 21:04
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στοιχεία και αποδείξεις λοιπόν...
Τι αποδείξεις θα σου ήταν επαρκείς για να αλλάξεις την εικόνα που έχεις για το θέμα της Μόρας;
Και πόσο εφικτό είναι να σου παρέχει κάποιος αυτές της αποδείξεις;
Αν τεχνικά δεν είναι εφικτή η συλλογή αυτών των αποδείξεων για τον Α ή τον Β λόγο, ποια θα ήταν η άποψή σου για το θέμα;
Θεωρω οτι δεν ειναι παραλογο να ζηταει καποιος στοιχεια προκειμενου να πειστει για μια υποθεση/θεωρια η οποια αν ευσταθει δυναται να αλλαξει τον τροπο που θεωρουμε τον κοσμο σαν ανθρωποτητα.

Τωρα το ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να παρεχει καποιος αποδειξεις, η εστω ενδειξεις για την Μορα ειναι κατι το οποιο θα πρεπει να απασχολησει τον μελετητη που θελει να με πεισει για κατι. Ειναι δικη του δουλεια να βρει στοιχεια οτι αυτο που λεει ισχυει και να τα εκθεσει στο φως της κριτικης.

Σαν Voel εχω ολη την καλη διαθεση να ακουσω και να πιστεψω και να δω με ανοιχτο μυαλο ο,τι στοιχεια εχει καποιος να μου παραθεσει, αλλα λυπαμαι, ο λογος μονο του καθε κ.Bright δεν αρκει, ουτε μπορω να δεχτω ακριτα την καθε εξ'αποκαλυψεως αληθεια που φανερωνεται σε καποιους "εκλεκτους" οι οποια εν συνεχεια αυτο-προσδιοριζονται ως αυθεντιες.

Ηθελα επισης να σημειωσω οτι το κυνηγι απτων αποδειξεων του μεταφυσικου δεν αποτελει ουτε ταμπου, ουτε καποιο ειδος "ιεροσυλιας".

Χαρακτηριστικα μπορω να αναφερω περιπτωσεις "κυνηγων φαντασματων" οι οποιοι στις ερευνες τους εκτος απο μεντιουμ χρησιμοποιουν και μια πληθωρα επιστημονικων οργανων και μεσων με τα οποια προσπαθουν να καταγραψουν αν οχι τα φαντασματα καθεαυτα, τουλαχιστον τα "πατηματα" τους στον φυσικο κοσμο.

Αλλο παραδειγμα ειναι οι σοβαροι UFO hunters οι οποιοι δεν βασιζουν τα επιχειρηματα τους μονο σε μαρτυριες αλλα και σε μια ολοκληρη σειρα απο ερευνες, καταγραφες, και κυνηγι στοιχειων, συχνα επιστημονικων, τα οποια και στο τελος της μερας παραθετουν ωστε ο καθενας να τα δει, να τα εξετασει και να τα κρινει.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #380  
Παλιά 06-03-12, 13:51
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω οτι δεν ειναι παραλογο να ζηταει καποιος στοιχεια προκειμενου να πειστει για μια υποθεση/θεωρια η οποια αν ευσταθει δυναται να αλλαξει τον τροπο που θεωρουμε τον κοσμο σαν ανθρωποτητα.
Όπως και δεν είναι παράλογο να προβληματίζεται κάποιος όταν ανά τον κόσμο αναφέρονται παρόμοιες εμπειρίες που καταρρίπτουν την τρέχουσα επικρατούσα θεωρία

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα το ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να παρεχει καποιος αποδειξεις, η εστω ενδειξεις για την Μορα ειναι κατι το οποιο θα πρεπει να απασχολησει τον μελετητη που θελει να με πεισει για κατι. Ειναι δικη του δουλεια να βρει στοιχεια οτι αυτο που λεει ισχυει και να τα εκθεσει στο φως της κριτικης.
Δεν είμαστε σε συνέδριο για να οφείλει κάποιος να παρέχει αποδείξεις και δε νομίζω ότι προσπαθεί κάποιος να πείσει κάποιον άλλο για κάτι.
Συζητάμε εμπειρίες και φαινόμενα και προσπαθούμε να δούμε τι μπορεί να συμβαίνει.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν Voel εχω ολη την καλη διαθεση να ακουσω και να πιστεψω και να δω με ανοιχτο μυαλο ο,τι στοιχεια εχει καποιος να μου παραθεσει, αλλα λυπαμαι, ο λογος μονο του καθε κ.Bright δεν αρκει, ουτε μπορω να δεχτω ακριτα την καθε εξ'αποκαλυψεως αληθεια που φανερωνεται σε καποιους "εκλεκτους" οι οποια εν συνεχεια αυτο-προσδιοριζονται ως αυθεντιες.
Αναφέρεσαι σε κάποιο χρήστη του φόρουμ ή σε προσωπικά βιώματα;
Γιατί εδώ δεν έχω δει κάποιον να το παίζει αυθεντία. Εκτός αν αναφέρεσαι σε εκείνους που έχουν διαβάσει 50 βιβλία και νομίζουν ότι γνωρίζουν τον κόσμο.
Όσον αφορά τώρα το σε ποιους εμφανίζονται αυτά τα φαινόμενα λίγο να ασχοληθείς θα καταλάβεις ότι όλοι είμαστε ικανοί για το κάτι παραπάνω. Τέλος, η προσωπική εμπειρία μπορεί να γίνει η καλύτερη απόδειξη.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 06-03-12 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.