Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 13-11-09, 15:55
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα σας αναφέρω κάτι που μου συνέβει σήμερα....
Πήγα το ΙΚΑ για κάποιο κρύωμα που έχω και λόγο κάποιων άλλων
προβλημάτων υγείας....
¨Εχουν δημιουργηθεί γραφεία ΓΡΙΠΗΣ σε όλα τα ΙΚΑ όπου και σε εξετάζουν...
Δεν μου βρήκαν κάτι ύποπτο και ήταν ένα απλό κρύωμα...
Στην ερώτηση που τούς έκανα εάν πρέπει να κάνω το νέο εμβόλιο η απαντησή
του ήταν "η πολιτεία έχει πεί πως πρέπει να γίνει"...
Σε άλλη ερώτηση που του έκανα εάν ΕΣΕΙΣ ΣΥΝΙΣΤΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΝΕΟ
ΕΜΒΟΛΙΟ ??

Η απάντηση ήταν μα σας απάντησα....

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-11-09, 13:50
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Μπορεί ο εμβολιασμός για τον Η1Ν1 να έχει ξεκινήσει και επίσημα από τη Δευτέρα (16/11), η ιατρική κοινότητα ωστόσο φαίνεται πως δεν αποδέχεται ελαφρά τη καρδία το εμβόλιο που έχει προμηθευτεί η χώρα μας.

Μάλιστα, ο Στράτος Πλωμαρίτης, παθολόγος – λοιμωξιολόγος, υπέβαλλε τη Δευτέρα την παραίτηση του από επικεφαλής της επιτροπής πανδημίας της γρίπης στο νοσοκομείο Άγιος Παύλος της Θεσσαλονίκης, εκφράζοντας τη διαφωνία του για τον εμβολιασμό.

Ο κ. Πλωμαρίτης κάνει λόγο για «τρομολάγνα» σενάρια της γρίπης, υποστηρίζοντας πως ο Η1Ν1 δεν είναι τόσο επικίνδυνος όσο παρουσιάζεται. «Η νέα γρίπη είναι πιο φιλική, πιο ήπια από την κοινή γρίπη» διατείνεται ο λοιμωξιολόγος, σε συνέντευξη του.

«Είναι ανήθικο και αντιδεολογικό να συμμετάσχω σε επιτροπή επιτροπή που στόχο έχει να πείσει για τον εμβολιασμό. Εγώ δεν είδα κανένα επιχείρημα για να εμβολιαστώ. Τα συμφέροντα που κρύβονται πίσω από τη νέα γρίπη είναι τρομερά», καταλήγει ο κ. Πλωμαρίτης.
Πηγή: cosmo.gr
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-11-09, 19:59
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου δεν πολύ-πιστεύω στις θεωρίες συνομοσιολογίας αλλά κάποιες
φορές αναρωτιέμαι μην τυχόν κάνω λάθος....

Σας παραθέτω κάποια στοιχεία που πιστεύω πως θα πρέπει να τα διαβάσετε
με την δέουσα προσοχή...

H Γαλλία παραπέμπει τις Φαρμακευτικές Εταιρείες Baxter, Roche & Pharma
στο ΔιεθνέςΔιακαστήριο της
Χαγης...

Νοέμβριος 3, 2009 από mypharm


Le Monde - Diplomatique, Ιούλιος 2009
Η Γαλλία ταρακουνά το κατεστημένο των Φαρμακευτικών Εταιρειών στην Ευρώπη με την
παραπομπή των φαρμακευτικών εταιρειών BaxterkaiRoche & Pharmaστο Διεθνές Δικαστήριο
της Χάγης στις 12 Ιουλίου 2009 διότι έχει αποκαλυφτεί το μέγεθος αυτής της νέας τακτικής, που
θέλει νέους πελάτες, που να νομίζουν ότι κινδυνεύουν, για να πωλούνται τα νέα πανάκριβα και
επικίνδυνα φάρμακα κατηγορώντας τις 3 εταιρίες ότι σπέρνουν σκόπιμα τον πανικό και πως
σκόπιμα
σε εργαστήρια δημιούργησαν τον εν λόγω ιό καθώς και οι Γαλλικές αρχές ασκούν
δριμύ κατηγορώ ως προς την σκόπιμη απελευθέρωσή του στον αέρα με έναν και μοναδικό
σκοπό το κέρδος. Επίσης, εξετάζονται ταυτόχρονα σοβαρές και βάσιμεςκαταγγελίες από
δικηγόρους του UnitedStatesDepartmentofJusticeκαθώς και γιατρών και επιστημονικού
προσωπικού του Amercian Medical Association η εμπλοκή στην όλη υπόθεση της γρίπης των
χοίρων, δίκτυο καναλιών και επιχειρήσεων μέσων μαζικής ενημέρωσης οι οποίες όπως
υποστηρίζεται χορήγησαν ή αλληλο-χορηγήθηκαν με φαρμακευτικές εταιρίες έτσι ώστε να πάρει
το θέμα διαστάσεις διεθνούς εμβέλειας. Ηυπόθεση αναλαμβάνει ακόμα πιο διεθνή χαρακτήρα
μιας και το Μεξικό παραπέμπει την εταιρία Baxter επίσης στοδιεθνές δικαστήριο διότι όπως
λέει, όλοι οι θάνατοι στο Μεξικό τον περασμένοΑπρίλιο και Μαϊο εκτός από ένα περιστατικό
οφείλονται στο γεγονός τ' ότι τους χορηγήθηκε το εμβόλιο κατά τους μήνες
Δεκέμβριο 2008 και Ιανουάριο 2009- εμβόλια τα οποία περιείχαν μείγματα
από ανθρώπινους ιούς...

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 27-11-09 στις 20:01
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-11-09, 15:52
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Μιας και έχει γίνει τόσος.. ντόρος...

σας παραθέτω κάτι που εμένα μου φαίνεται λογικό.
Δεν θα πω από που είναι....



Πάμε λοιπόν.


Advice



The only portals of entry are the nostrils and mouth/throat.

In a global epidemic of this nature, it's almost impossible

to avoid coming into contact with H1N1 in spite of all

precautions.



While you are still healthy and not showing any symptoms of

H1N1 infection, in order to prevent proliferation,

aggravation of symptoms and development of secondary

infections, some very simple steps can be practiced



1. Gargle twice a day with warm

salt water or Listerine. *H1N1 takes 2-3 days after

initial infection in the throat/nasal cavity to proliferate

and show characteristic symptoms. Simple gargling prevents

proliferation. In a way, gargling with salt water has the

same effect on a healthy individual that Tamiflu has on an

infected one. Don't underestimate this simple,

inexpensive, and powerful preventative method.



2. Blow the nose hard once a day and swab both nostrils

with cotton buds dipped in warm salt water. This is very

effective in bringing down viral population.



3. Boost your natural immunity with foods that are rich in

Vitamins C and D.

If you have to supplement with Vitamin C tablets,

make sure that it also has Zinc to boost absorption.





4. Drink as much of warm liquids (tea, coffee, etc) as you

can. Drinking warm liquids has the same effect as gargling,

but in the reverse direction. They wash off proliferating

viruses from the throat into the stomach where they cannot

survive, proliferate or do any harm.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-12-09, 16:40
santian Ο χρήστης santian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Με το θέμα των εμβολιασμών ρε παιδιά τι να πώ και τι να πρωτοσκεφθώ. Πεστε μου καχύποπτη πεστε μου υπερβολικοί, αυτοί εκεί έξω κάτι ετοιμάζουν κάτω από τη μύτη μας. Και γιατί το λέω αυτό. Δεν ξέρω αν ακούστηκαν σε προηγούμενα posts τέτοιες απόψεις. Αλλά δεν σασ φαίνεται περίεργο που τους έχει φάει λύσσα κακιά να μας εμβολιάσουν ομαδικώς. Εντάξει, οι ευπαθείς ομάδες το καταλαβαίνω. Οι υπόλοιποι όμως? Λες και αν πάθει καμμιά μετάλλαξη ο ιός το εμβόλιο θα μας προστατεύσει. Για πειραματόζωα μας έχουν περάσει ρε παιδιά?? Δηλαδή αν γίνει κάποια μετάλλαξη θα πρέπει πάλι να εμβολιαστούμε με upgrade εμβόλιο?? Αυτή τη δουλειά δηλαδή θα κάνουμε συνέχεια? Προς τί αυτή η τρομολαγνεία.Γιατί κάποιοι θέλουν να μας έχουν κάτω από μια νέου είδους τρομοκρατία??Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα και συνεχίζω. Προχθές άκουσα ότι μέσω του εμβολίου προσπαθούν να μας περάσουν ένα τσιπάκι το οποίο δεν φαίνεται με γυμνό μάτι με σκοπό την χειραγώγηση και τον μαζικό έλεγχο του παγκόσμιου πληθυσμού. Ωραία ας πούμε ότι συμβαίνει αυτό...ποιός θα ήθελε να το κάνει και με ποιό σκοπό και δεύτερον δεν μπορεί κάποιο να προμηθευτεί ένα μπουκαλάκι εμβολίου και να το αναλύσει ώστε να δεί αν υπάρχει μικροτσίπ?? Εγώ σκέφθηκα και κάτι άλλο...μήπως οι εξωγήινοι προσπαθούν να μεταλλάξουν το DNA μας, να το διαβρώσουν...γι αυτό έχουν φαγωθεί με τις έγκυες γυναίκες??? Τερατάκια θέλουν να βγάλουν. Ξέρετε ο νους μου πάει σε κάτι σενάρια όπου μετά το εμβόλιο ενεργοποιούν μια ειδική ουσία και αρχίζουν όλοι να γίνονται ζόμπι και οι λίγοι (αμβολίαστοι) που μένουν προσπαθούν να γλιτώσουν. Ε ναι ρε παιδιά συγνώμη για τις υπερβολές αλλά με τρελένει η επιμονή τους.
Αυτά για την ώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-12-09, 21:18
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Αν και τα έβγαλα σε άλλο thread ίσως θα έπρεπε να πάρουμε για μια φορά κάτι στα σοβαρά.
Σαν δεδομένο εγώ κρατώ 2-3 πράγματα.
1ον αυτός ο ιός εμφανίστηκε 1 φορά στο παρελθών και η ίδια εταιρία πλασάρε το εμβόλιο με αποτέλεσμα να πεθάνουν πολλοί!..
2on) Τότε στην Αμερική είχαν νόμο στο να δίνουν ΜΕΓΑΛΕΣ αποζημιώσεις για ιατρικά λάθη και το σταμάτησαν μετά από μερικές χιλιάδες θανάτους εξαιτίας αυτού του εμβολίου.
3on) Από το 75 μέχρι σήμερα μεσολάβησαν αλλαγές στους νόμους της Αμερικής. Δηλαδή ότι δεν παίρνει κανείς αποζημίωση και αν κάνουν εμβόλια η ότι άλλο, είναι με δική τους ευθηνή.

4on) Άξαφνο εμφανίζετε πάλι ο ιός με το ίδιο (ελαφρά αλλαγμένο) εμβόλιο και αυτή τη φορά υποχρεωτικό, αφού δεν υπάρχει κίνδυνος να δώσουν αποζημιώσεις..
5on) Φίλοι μου γιατροί δεν μου επιτρέπουν να το κάνω και εγώ το διαδίδω και δεν επιτρέπω ΟΥΤΕ στους δικούς μου να το κάνουν. Σήμερα δα και μια φίλη μου δημοσιογράφος – συγγραφέας, μου ειπε το ιδιο πράγμα.
Γιατί τόσο περιορισμένος αριθμός εμβολίων σε κάθε χώρα? 1/3

Καλό είναι να μην το κάνετε.. βλέπεται κάπου πανδημία? Όλο αυτό είναι media που βλέπεται τριγύρω.

Είναι υπέρ αρκετά για εμένα να ΜΗΝ το κάνω. Για σας.

Πρώην υπουργός υγείας Νορβηγίας.

http://www.youtube.com/watch?v=SWaV39N3Cfs Για όσους δεν ξέρουν αγγλικά

http://www.youtube.com/watch?v=LNYj5...eature=channel

Ολόκληρη η συνέντευξη στην αγγλική..συνδέει και εξωγήινους!.

ps: Ξέρεται πόσα λεφτά παίρνουν τα κανάλια, εφημερίδες, περιοδικά, ποστερς, νοσοκομεία ιδιωτικά (σε όλη τη γη), για να πλασάρουν το εμβόλιο αυτό? Αν κραταγαν το 1/5 το χρημάτων αυτόν στην τσέπη τους και ήταν τόσο σοβαρή και μεγάλη ανάγκη, θα υπήρχαν εμβόλια για όλο το κόσμο. Αυτό που βλέπω στην τηλεόραση από το πρωί είναι διαφημίσεις και όχι τον Ιώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 01-12-09 στις 21:30
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-12-09, 18:41
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Επειδή τον τελευταίο καιρό η Ελληνική κοινή γνώμη, με αφορμή τον Ιό Η1Ν1 και το εμβόλιο κατα του συγκεκριμένου Ιού, εχεί κατακλυστεί από κάθε λογής ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ - ΜΠΑΡΟΥΦΟΛΟΓΙΕΣ (μη εξαιρουμένου και του παρόντος ΦΟΡΟΥΜ), απο τους αυτόκλητους, επι παντός επιστητού, ειδικούς (τέτοιους καλά ναμαστε διαθετουμε πολλους που κατα περίσταση παρουσιάζονται σαν Σεισμολόγοι, Εγκληματολόγοι, Επιδημιολόγοι κ.λ.π.) θεωρώ σκόπιμο να παραθέσω το παρακάτω άρθρο το οποίο χωρίς φανφάρες και υστερίες δινει πιστεύω αξιόλογες πληροφορίες για το όλο θέμα.

"Η συζήτηση για το εμβόλιο της νέας γρίπης
ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ
Καθηγητή υγείας του παιδιού στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας
& επιδημιολόγου στο ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 29/11/2009
ΠΗΓΗ: http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=508476

Τον τελευταίο καιρό γίνεται πολλή συζήτηση για το εμβόλιο της νέας γρίπης. Κατά τη γνώμη μου η συζήτηση αυτή είναι συχνά άστοχη, γιατί επιχειρείται να δοθεί απάντηση σε ένα θέμα προσωπικής και συλλογικής υγείας (θα κάνω το εμβόλιο εγώ και η οικογένειά μου με ιδεολογικο-πολιτικά κυρίως κριτήρια (οι φαρμακοβιομηχανίες κερδίζουν υπέρογκα ποσά από το εμβόλιο και τη γρίπη).
Στην πραγματικότητα πρόκειται για δύο διαφορετικές συζητήσεις. Η πρώτη: Tο εμβόλιο της γρίπης είναι αποτελεσματικό; Έχει μήπως σοβαρές παρενέργειες; Ποιοι είναι οι κίνδυνοι από την ίδια τη γρίπη (από τους οποίους το εμβόλιο προστατεύει); Η δεύτερη συζήτηση: Ποιος ο ρόλος των φαρμακοβιομηχανιών; Τα συμφέροντα δημιούργησαν κλίμα φόβου για μια ήπια αρρώστια; Πόσα θα κερδίσουν οι εταιρείες από τον μαζικό εμβολιασμό;
Ασφαλώς οι εταιρείες κερδίζουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το εμβόλιο δεν είναι ασφαλές και αποτελεσματικό. Άλλο θέμα το ένα και άλλο το άλλο.
Άνοδος του επιδημικού κύματος στην Ελλάδα
Βρισκόμαστε σε φάση ταχείας ανόδου του επιδημικού κύματος και παράλληλα γενίκευσης του εμβολιασμού στην Ελλάδα. Η πιο «τεχνική» συζήτηση για το εμβόλιο δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να παρακαμφθεί στο όνομα της «πολιτικής»: η προστασία της υγείας έχει προτεραιότητα.
Γιατί φέτος γίνεται τόσος θόρυβος, ενώ άλλες χρονιές ούτε συζητάμε για τη γρίπη; Φέτος έχει εμφανιστεί ένα νέο στέλεχος του ιού της γρίπης, στο οποίο κανένας στον πλανήτη δεν είχε ανοσία (το ίδιο έγινε και το 1918, το 1957, το 1968). Έτσι αναμένεται να αρρωστήσει ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων (πανδημία), πιθανώς της τάξης του 10-20% του πληθυσμού. Και μάλιστα, ένα μεγάλο μέρος από αυτούς αναμένεται να αρρωστήσουν σχεδόν ταυτόχρονα.
Γιατί τόση κινητοποίηση, ενώ η γρίπη είναι μια ήπια αρρώστια; Δεν είναι έτσι ακριβώς. Η γρίπη είναι ήπια στη μεγάλη πλειονότητα των περιπτώσεων. Ωστόσο, σε μικρή αναλογία ατόμων μπορεί να προκαλέσει πνευμονία, σύνδρομο αναπνευστικής δυσχέρειας, ανεπάρκεια άλλων συστημάτων κ.α. Ο καθένας μας έχει μικρή πιθανότητα να αρρωστήσει σοβαρά (2-3 στα 1.000) ή να καταλήξει σε θάνατο (1 στις 10-20.000). Όμως, αθροιστικά σε όλον τον πληθυσμό, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ένα σημαντικό αριθμό συμπολιτών μας με σοβαρή νόσο (κυρίως νεαρής ή μέσης ηλικίας, όπως έχει δειχθεί), ορισμένοι από τους οποίους θα χρειαστούν νοσηλεία στην εντατική και κάποιοι θα καταλήξουν σε θάνατο. Η σχεδόν ταυτόχρονη νόσηση πολλών από εμάς μπορεί να οδηγήσει σε δοκιμασία το σύστημα υγείας και σε έλλειψη μονάδων εντατικής νοσηλείας όταν κάποιοι τις χρειαστούμε.
Αυτή ακριβώς είναι η ιδιομορφία της φετινής κατάστασης: αναμένεται να αρρωστήσει από γρίπη (τη νέα γρίπη) ένας πολύ μεγαλύτερος αριθμός ανθρώπων από ό,τι συνήθως. Και ενώ αναλογικά η πιθανότητα σοβαρής νόσου ή θανάτου είναι περίπου ίδια όπως κάθε χρόνο, ο απόλυτος αριθμός μπορεί να είναι μεγάλος.
Εμβόλιο: όπλο ασφαλές και αποτελεσματικό
Μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το εμβόλιο, αφού οι γιατροί έχουν διχαστεί; Οι γιατροί δεν έχουν ακριβώς διχαστεί. Την τελευταία 20ετία στην ιατρική έχει συντελεστεί μια σιωπηρή επανάσταση: τείνει να γίνει κοινός τόπος στην επιστημονική κοινότητα ότι δεν υπάρχουν πια αυθεντίες. Το κρίσιμο δεν είναι η γνώμη του Α ή Β καθηγητή ή ειδικού (ή μη ειδικού), αλλά η τεκμηρίωση με βάση δεδομένα και μελέτες. Για το εμβόλιο της γρίπης τα επιστημονικά και ερευνητικά δεδομένα είναι συντριπτικά. Η επίκληση του «νομίζω» και του «φοβάμαι» δεν μπορεί να σταθεί με ίδιο βάρος απέναντι στον όγκο των δεδομένων που υπάρχουν.
Τι λένε τα δεδομένα. Ότι το εμβόλιο έχει μεγάλη αποτελεσματικότητα. Πάνω από 90-95% όσων εμβολιάζονται δημιουργούν αντισώματα σε προστατευτικά επίπεδα. Επιπλέον, το εμβόλιο έχει πολύ μεγάλο βαθμό ασφάλειας. Ήδη, όπως έχει συνοψίσει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, έχουν εμβολιαστεί περίπου 65 εκατομμύρια άνθρωποι με διάφορες μορφές πανδημικού εμβολίου, χωρίς σοβαρές παρενέργειες. Οι παρενέργειές του είναι κυρίως τοπικές ή ήπιες. Έχουν επίσης εμφανιστεί αλλεργικές αντιδράσεις που μπορούν να αντιμετωπιστούν και αντιμετωπίζονται στα εμβολιαστικά κέντρα.
Αντίθετα με αυτά που λέγονται καμιά φορά, το εμβόλιο έχει πίσω του μεγάλη εμπειρία – όχι ακριβώς το ίδιο, αλλά πολλά από τα συστατικά του και η τεχνολογία με την οποία παρασκευάζεται. Οι μελέτες δεν έχουν τεκμηριώσει σοβαρές παρενέργειες, παρ’ότι εγγύηση ασφάλειας 100% δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει για καμία ιατρική παρέμβαση. Έχει τεκμηριωθεί όμως πολύ μεγάλος βαθμός ασφάλειας. Αντίθετα, η ίδια η γρίπη έχει τους κινδύνους που αναφέρθηκαν παραπάνω. Μάλιστα, γυναίκες σε κατάσταση εγκυμοσύνης έχουν 10 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να αρρωστήσουν σοβαρά, ενώ άτομα με αναπνευστικά προβλήματα 3 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα.
Το θέμα των παρενεργειών του εμβολίου της γρίπης δεν μπορεί να τίθεται εν κενώ. Η θέση ορισμένων γιατρών ότι «δεν ξέρω εάν το εμβόλιο είναι ασφαλές» δεν είναι «ουδέτερη» ή «αθώα». Έχει και αυτή μεγάλο βάρος και ευθύνη. Δεν μπορεί παρά να γίνεται συγκριτική στάθμιση των κινδύνων.
Όλοι μπορούν να προστατευθούν με το εμβόλιο. Ιδιαίτερα όσοι ανήκουν σε ειδικές ομάδες: τα άτομα με ορισμένα χρόνια νοσήματα (από το αναπνευστικό, την καρδιά, τα νεφρά ή το ήπαρ, ανοσοκαταστολή από νόσο ή φάρμακα κ.λπ.), οι έγκυες γυναίκες, οι γιατροί και νοσηλευτές (που επιπλέον καλούνται να μην αποτελούν κίνδυνο για τους ασθενείς τους), όσοι φροντίζουν βρέφη ηλικίας κάτω από 6 μηνών, τα παιδιά 6 μηνών έως 5 ετών.
Είναι κρίμα η δυνατότητα προστασίας με εμβολιασμό να ακυρωθεί από δισταγμούς που προέρχονται από ένα τελείως άλλο είδος συζήτησης.
Συνηθισμένες ενστάσεις για το εμβόλιο της νέας γρίπης
Το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει μια νευρολογική πάθηση που ονομάζεται σύνδρομο Guillain-Barre.
Αυτό είχε συμβεί στις ΗΠΑ το 1976 με συχνότητα 1 στις 100.000. Έκτοτε όχι μόνο έχει αλλάξει ριζικά η τεχνολογία παρασκευής των εμβολίων, αλλά και το θέμα έχει μελετηθεί εξαντλητικά. Σε πολύ μεγάλη μελέτη 12ετούς διάρκειας που έγινε στη Βρετανία, έχει βρεθεί ότι είναι σημαντικά πιο πιθανό να πάθει κανείς αυτή τη νευρολογική πάθηση από την ίδια τη γρίπη παρά από το εμβόλιο.
Το εμβόλιο περιέχει υδράργυρο που είναι βλαπτικός.
Το εμβόλιο της νέας γρίπης περιέχει μικρή ποσότητα αιθυλικού υδραργύρου (ονομάζεται και “θειομερσάλη”), που παίζει ρόλο συντηρητικού. Βλαπτική επίδραση έχει βρεθεί ότι έχει άλλη μορφή υδραργύρου, ο μεθυλικός υδράργυρος, που αργεί να αποβληθεί και παραμένει στον οργανισμό για μεγαλύτερο διάστημα. Για δεκαετίες, μέχρι το 1999, πολλά παιδιατρικά εμβόλια περιείχαν θειομερσάλη. Σε μελέτες με μεγάλο αριθμό παιδιών δεν έχει δειχθεί βλαπτική επίδραση στην υγεία ή την ανάπτυξη
Το εμβόλιο περιέχει σκουαλένιο που μπορεί να βλάψει την υγεία.
Το σκουαλένιο είναι έλαιο που παράγεται από πολλούς ανώτερους οργανισμούς, μεταξύ των οποίων και ο άνθρωπος. Χρησιμοποιείται στα εμβόλια για την ενίσχυση της παραγωγής αντισωμάτων από το ανοσοποιητικό σύστημα (και γι’αυτό ονομάζεται “ανοσοενισχυτικό”). Είναι σε χρήση από το 1997 και περιέχεται σε εμβόλια που έχουν λάβει εκατομμύρια άτομα χωρίς να τεκμηριωθεί βλαπτική επίδραση. Υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις οτι τα εμβόλια νέας γρίπης με ανοσοενισχυτικό δημιουργούν ανοσία που διαρκεί περισσότερο και -υπό ορισμένες συνθήκες- μπορεί να συνεχίσουν να έχουν αποτέλεσμα στην περίπτωση που ο ιός υποστεί μετάλλαξη."
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη THE KEEPER OF SECRET : 05-12-09 στις 18:42
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-12-09, 18:47
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Επειδή δεν προλαβαίνω να κάνω quote να απαντήσω επιγραμματικά σε δυο τρία που εγράφησαν.
Καταρχάς ζούμε περισσότερο από ότι πριν 100 χρονια για τον πολύ απλό λόγο ότι τρώμε καλλίτερα λόγο πληθώρας αγαθών. Όχι πολύ παλιά αλλα πριν μονο 50 χρονια το αυγό αποτελούσε πολυτέλεια τόσο που αγόραζες αγαθά με αυτό.
Η πεινα είναι που προκαλεί πολλές αρρώστιες και όχι η έλλειψη φαρμακων. Πεινα έλλειψη βιταμινών και μετάλλων.
Το εμβόλιο όπως και κάθε εμβόλιο περιέχει υδράργυρο, αιτια που προκαλεί κάθε είδους νευρολογική καταστροφή τέλος!
Σε ένα από τα video που παρατέθηκαν δεν είναι καμια πρώην υπουργός νορβηγίας αλλα της φινλανδίας.
Στη σουηδία υπάρχουν περιπτώσεις θανάτων από αλλεργικά σοκ τα οποια αποσιωπούνται όπως και το 60% των ειδήσεων στη χωρα μιας και η ενημέρωση είναι τραγικά φτωχή.
Επίσης στη σουηδία όλα τα παιδιά αναγκάζονται να κάνουν το εμβόλιο είτε το θέλουν οι γονείς τους είτε όχι ακόμα και στο νηπιαγωγείο που δουλεύει η κοπέλα μου. Αν και έχει γονείς που κρατάνε τα παιδιά 2 βδομάδες τώρα σπίτι για αυτό το λόγο.

Μην ονειρεύεστε κράτη ονειρικά. Και η σουηδία ακόμα έχει τα χουντικά της δυστυχώς.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 05-12-09, 19:43
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν προλαβαίνω να κάνω quote να απαντήσω επιγραμματικά σε δυο τρία που εγράφησαν.
Καταρχάς ζούμε περισσότερο από ότι πριν 100 χρονια για τον πολύ απλό λόγο ότι τρώμε καλλίτερα λόγο πληθώρας αγαθών. Όχι πολύ παλιά αλλα πριν μονο 50 χρονια το αυγό αποτελούσε πολυτέλεια τόσο που αγόραζες αγαθά με αυτό
Η πεινα είναι που προκαλεί πολλές αρρώστιες και όχι η έλλειψη φαρμακων. Πεινα έλλειψη βιταμινών και μετάλλων.
Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν τρώμε καλλιτερα σήμερα, περισσότερο ναι, αλλα για καλλίτερα δεν νομίζω.
Το προσδόκιμο ζωής τώρα, έχει αυξηθεί γιατί πολύ απλά αρρώστιες που κατα το παρελθόν στην κυριολεξία "θέριζαν" τον πληθυσμό πλέον έχουν εξαληφθεί και μάντεψε ποιός ευθύνεται γι' αυτό. ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εμβόλιο όπως και κάθε εμβόλιο περιέχει υδράργυρο, αιτια που προκαλεί κάθε είδους νευρολογική καταστροφή τέλος!
Ναι αλλα αιθυλικό υδράργυρο (θειομερσάλη), που σε μελέτες με μεγάλο αριθμό παιδιών δεν έχει δειχθεί βλαπτική επίδραση στην υγεία ή την ανάπτυξη τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη σουηδία υπάρχουν περιπτώσεις θανάτων από αλλεργικά σοκ τα οποια αποσιωπούνται όπως και το 60% των ειδήσεων στη χωρα μιας και η ενημέρωση είναι τραγικά φτωχή.
Ειμαι περίεργος πως αφου αποσιωπούνται οι Θάνατοι εσύ τους έμαθές. εκτός βέβαια και αν είναι θάνατοι σαν αυτούς εδώ http://www.metafysiko.gr/forum/showp...2&postcount=37

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης στη σουηδία όλα τα παιδιά αναγκάζονται να κάνουν το εμβόλιο είτε το θέλουν οι γονείς τους είτε όχι ακόμα και στο νηπιαγωγείο που δουλεύει η κοπέλα μου. Αν και έχει γονείς που κρατάνε τα παιδιά 2 βδομάδες τώρα σπίτι για αυτό το λόγο.
Για τη Σουηδία τώρα τι να πώ, άρθρο της Le Monde - Diplomatique, που αναδημοσιεύτηκε σε δεκάδες site και blogs της χώρας μας(ενδεικτικα http://www.piraeuspress.gr/index.php...-24&Itemid=141), την ανέφερε ώς μία απο τις πρώτες χώρες που απαγόρευσαν την χορήγηση του εμβολίου.
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 05-12-09, 23:23
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Ένα άτομο που δεν αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας είναι στο χέρι του να αποφασίσει να εμβολιαστεί ή όχι. Ηλικιωμένοι και μωρά ή άνθρωποι που παρουσιάζουν προβλήματα υγείας θα πρέπει να το συζητήσουν η οικογένειά τους ή οι ίδιοι με έναν γνωστό τους γιατρό που να έχει ενημερωθέι για το εμβόλιο της νέας αυτής γρίπης και να είναι αντικειμενικός πάνω απο όλα.
Προσωπικά, συμφωνώ με γιατρούς και δημοσιογράφους μόνο για τη διαφορετικότητα και την ποικιλία συμπτωμάτων που έχει η νέα γρίπη(δεν ξέρεις απο που θα σου έρθει). Ενώ δεν νοσώ συχνά όταν μου συμβεί έχω πρόβλημα συνήθως με ερεθισμένο λαιμό και συνάχι, αυτή τη φορά έχω δέκατα και μυοσκελετικά προβλήματα, συμπτωματολογία δηλαδή άγνωστη για εμένα, νιώθεις ξένος με αυτό που σου συμβαίνει, δεν το αναγωρίζεις σαν κάτι το οποίο είχες ξανά και πέρασε, είναι κάτι καινούριο.
Απο την άλλη βρε παιδιά όλοι μας γνωρίζουμε πως ξεπλένουν το χρήμα οι φαρμακευτικές δεν είναι κάτι νέο αυτό οπότε "μια απο τα ίδια"(guns and money) άλλωστε αν δεν κάνω λάθος είναι μια ή δυο φαρμακευτικές εταιρίες μόνο που παρέχουν το εμβόλιο αυτό...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.