Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 19-05-13, 15:51
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητε φιλε Gabriell υποτιμας πολυ τις δυνατοτητες και το αισθητηριο του ''εαυτου'', σιγουρα ολοι κοιμουνται μεχρι να τους δειξει τον δρομο καποιος , αλλα ο ανθρωπος εχει μεσα του τεραστιες δυναμεις και δυνατοτητες. Βεβαια τωρα θα πρεπει να παμε σε αλλη εκτιμηση για την μοναδα του καθενος, ποιος ειναι, απο που ερχεται, που βρισκεται και τι κανει και πρατει σαν υπαρξη..!!
Επετρεψε μου να μην διατυπωσω γνωμη και αποψη, δεν ειναι ολα για ολους ...!!!! ουτε ολοι για ολα ..!!!
Ομως ο καθενας ειναι εν δυναμει και μπορει να γινει δασκαλος του εαυτου του.
Καλά τα λες
Δεν διαφωνώ, απλά θέτω έναν προβληματισμό. Ας πούμε μίλησες για μονάδα κλπ.. ο άνθρωπος μέσα του όμως δεν έχει μόνο την μονάδα
Αυτό που αποκαλούμε "εαυτός", "ο εαυτός μου" είναι μια πολυπολική οντότητα, κάπου μέσα στην πολλαπλότητα βρίσκεται και η μονάδα και το νομίζω οτι το βασικό πρόβλημα της ύπαρξης ξεκινάει απο αυτό: Να κατανοήσουμε τι είναι εαυτός και όλα τα μέρη του.
γιατί μπορεί αυτό που θεωρούμε "εαυτός" να μην εαυτός, και αυτό πάλι που δεν το θεωρούμε, να είναι
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-07-13, 15:07
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

...η αναξιοπιστία αναφέρεται στην πολιτική και στο αποτέλεσμα που θέλουν να πετύχουν στους πολλούς. Μην λησμονούμε πως οι περισσότεροι έχουν "Ομάδα ισχύος" απο πίσω.

Σχεδόν όλοι χρησιμοποιούν μίξη αληθινών και φτιαγμένων στοιχείων, ώστε ο ανυποψίαστος αποδέκτης να... επαληθεύει αυτά που μπορεί να επαληθεύσει, και να του δημιουργείται η εντύπωση οτι είναι αληθινά και τα υπόλοιπα (!). Που με κάποια δικαιολογία δεν μπορεί να ελέγξει. Ή επειδή ο συγγραφέας "είναι απο τους ελάχιστους που κατανοούν σωστά τις σουμεριακές δέλτους", βλ. Σίτσιν, ή επειδή έχει μοναδικό ή δυσεύρετο υλικό.

Έτσι δεν μπορεί να επαληθευτεί τίποτα. Ο κάθε "πιστός" τέτοιου υλικού, στην καλύτερη περίπτωση βλέπει υποτιθέμενη μετάφραση, στη χειρότερη βλέπει συμπεράσματα του συγγραφέα ή προβαλλόμενη απόδοση του κειμένου με... μυθιστορηματικό τρόπο, προσθαφαιρέσεις και προσαρμογές.

Και μένοντας στον Σίτσιν, θα σχολιάσω οτι αυθαίρετα προσανατολίζει το κάθε αρχαίο κείμενο τεχνολογικά και "ουφικά", ενώ τα περιστατικά αφορούν σε εμφανίσεις Θεών και σε Πνευματισμό και ενοράσεις. Τα περισσότερα είναι περιστατικά Θεοφάνειας. Κάθε λέξη δεν έχει μόνο μία σημασία. Όλα εξαρτώνται απο τα συμφραζόμενα, τα πριν και τα μετά. Προσαρμόζοντας λοιπόν τα πάντα, και μάλιστα σε μία γραφή που δεν χρησιμοποιείται σήμερα, μπορείς να αλλάξεις εντελώς το θέμα και να εμφανίσεις Πρόσωπα και πράγματα σαν κάτι άλλο. Ενώ στα αρχαία ελληνικά, μπορούμε να ελέγξουμε τι γράφει ο αρχαίος και πόση παραποίηση έχει κάνει ο προπαγανδιστής, γιατι έχουμε την ίδια γραφή και εύκολα καταλαβαίνουμε τις διαλέκτους αφου μιλάμε απόγονό τους.

Πολύ απλά, γράφουν ό,τι θέλουν με τέχνασμα για να πείθουν οτι το υλικό τους είναι αξιόπιστο. Ένα κατά τα άλλα εμφανώς προπαγανδιστικό υλικό με σκοπούς ομαδοποίησης και ελέγχου.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 21-07-13 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-02-16, 18:34
Disd Ο χρήστης Disd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2016
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή οσσο μας παιρνει...

Εμενα μια χαρα μου φενεται ο οσσο μονο που δεν ειπε και τιποτα καινουριο.
Και οι τεχνικες του μονο δικες του δεν ειναι. Εγω βλεπω οτι εκανε πραναγιαμα ο οσσο, και υποστηριζε τη ζωη σε κοινοτητα. Τωρα τα μπλεξιματα με τα οικονομικα και το λαιφσταιλ κτλ. κρινει ο καθενας. Εμενα μου φενεται κομπλε. Η ζωη εμπεριεχει και το ζωωδες, της επιβιωσης. Ο καθενας αφυπνιζεται σε διαφορα επιπεδα και με διαφορους τροπους αναλυει και δρα. Αν ηταν ο βουδας θα τα χε κουλαντρισει πιο καλα. Αλλα δεν ηταν.

Εγω θαθελα να βαλω τη Μπλαβατσκυ και τους θεοσοφιστες.
Καποιος?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.