Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-08-06, 10:18
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από quick messenger service
Θα σου πρότεινα αντί να τα απορρίψεις να τα διαβάσεις τουλάχιστον άλλες τρεις φορές το καθένα ...και ειδικά τις σελίδες που αναλύουν τα φαινόμενα που ονομάζεις παραισθήσεις ...
Σκέψου ότι αν δεν υπήρχαν τα τρία πρώτα βιβλία είναι πολύ πιθανόν να μη γνωρίζαμε τον carlos ….
Και φυσικά δε θα υπήρχαν και όλα τα παρελκόμενα ...σχολές, ινστιτούτα ,ομάδες κλπ



Οι ουσίες φυλακίζουν μόνο όσους δε τις σέβονται και τις χρησιμοποιούν για αναψυχή αφου οι ουσίες δε προκαλούν "καταστάσεις " αλλά δίνουν το ερέθισμα στις ενδορφίνες ,που αυτές είναι μέρος του συνόλου την βιολογικής μας υπόστασης...και είναι αυτές τελικά αλλάζουν που το state of mind ..και όχι καθαυτές οι Ληφθείσες ουσίες...


μετά τιμής

Δόν Χουάν Χενάρο (α.α.)
Φυσικά και έχω διαβάσει τα δυο πρώτα βιβλία αρκετές φορές επίσης. Το τρίτο βέβαια δεν αναφέρεται στις ουσίες τις αφορίζει θα έλεγα (ταξίδι στο Ιξτλάν). Θα επιμείνω στην αποψή μου αν και είμαι από αυτούς που τις σέβομαι και ποτέ δεν τις χρησιμοποίησα για αναψυχή. Το οτι αντιδρούμε σε κάποιες ουσίες σημαίνει τελικά οτι ο εγκέφαλος μας μπορεί να τις παράγει αφού υπάρχουν υποδοχείς γι αυτές αν ξέρεις τι εννοώ. Τέλος πάντων σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ είχα παραπλανηθεί αρκετά στο παρελθόν. Η εισαγωγή στο Ταξίδι στο Ιξτλάν ξεκαθαρίζει το τοπίο, διαβασε τη. Συμφωνώ πάντως οτι δεν θα γνωρίζαμε τον Καστανετα αν δεν ήταν τα πρώτα βιβλία όμως είναι και ο λόγος που είναι παρεξηγημένος τελικά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-08-06, 10:37
quick messenger service Ο χρήστης quick messenger service δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-08-2006
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τέλος πάντων σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ είχα παραπλανηθεί αρκετά στο παρελθόν. Η εισαγωγή στο Ταξίδι στο Ιξτλάν ξεκαθαρίζει το τοπίο, διαβασε τη. Συμφωνώ πάντως οτι δεν θα γνωρίζαμε τον Καστανετα αν δεν ήταν τα πρώτα βιβλία όμως είναι και ο λόγος που είναι παρεξηγημένος τελικά.
αν και δεν αισθάνομαι καθόλου παραπλανημένος δε ξέρω τι να σου πώ γιατι δε ξέρω τι έκανες που το έκανες και με ποιόν ....αν θες πές μου γρήγορα γιατι πρόκειτε να πάω ταξίδι......

* αντι των 2 βιβλίων εκ παραδρομής έγραψα 3.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-08-06, 11:16
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Ένα βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου τελευταία είναι το "οι διδασκαλίες του Δον Κάρλος" του Βικτορ Σάντσες. Το συνιστώ σε όλους ανεπιφύλακτα είναι μια σύνοψη και πρακτική εφαρμογή των όσων είπε ο Καστανέτα. Βέβαια καλό θα είναι κάποιος να έχει διαβάσει πρώτα τουλάχιστόν τα 11 από τα 12 βιβλία του Καστανέτα με τη σειρά (τα μαγικά περάσματα μπορούν να παραληφθούν ίσως). Τέλος πάντων στην εισαγωγή αναφέρεται στους αναγνώστες του Καστανέτα και παραθέτω τα λεγόμενα του για να προσέχουμε όλοι μας

…Φαίνεται πως η πλειονότητα των αναγνωστών τον Καστανέντα δεν έχουν ακόμη καταλάβει με ποιο τρόπο μπορούν να εφαρμόσουν το περιεχόμενα των βιβλίων του.
Ανάμεσα στους αναγνώστες του υπάρχουν συχνά εκείνοι ο οποίοι θεωρούν τα βιβλία του ως διασκεδαστική λογοτεχνία χωρίς να βλέπουν σε αυτά τίποτα περισσότερα από έναν τρόπο για να περάσουν την ώρα τους. Οι διανοούμενοι συνήθως τα απορρίπτουν ως απλοϊκή φαντασία, και τα θεωρούν άχρηστα από λογοτεχνικής άποψης. Είναι δε ακόμη περίεργο, το ότι υπάρχου και κάποιοι φανατικοί διανοούμενοι οι οποίοι ενοχλούνται από τα κείμενα του Καστανέντα, και ιδιαίτερα από τον "ασεβή" δον Χουάν, ο οποίος ήταν πάντα έτοιμος να διακωμωδήσει τις διανοητικές αναζητήσεις. Μήπως αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο απορρίπτουν τα γραπτά του Καστανέντα; 'Ίσως. Σε κάθε περίπτωση, είναι αλήθεια πως οι διανοούμενοι γενικά δεν διαβάζουν Καστανέντα (αν και υπάρχουν αρκετοί, ειδικά στους ακαδημαϊκούς κύκλους, οι οποίοι τον διαβάζουν στα κρυφά).
Στο άλλο άκρο του φάσματος έχουμε τον φανατικό, ο οποίος χωρίς καμιά ουσιαστική εμπειρία πάνω σε αυτές τις διδασκαλίες θεωρεί τα πάντα ως αλήθεια, προσπαθώντας να τα κατανοήσει κυριολεκτικά. Είναι το είδος των ατόμων πού "βλέπουν" συμμάχους και τόπους δύναμης σε κάθε τούς βήμα. 'Όλα αυτά είναι ασφαλώς, προϊόντα της φαντασίας και όχι της εμπειρίας. Είναι φανατικοί όχι επειδή τους αρέσουν τα βιβλία του Κάρλο Καστανέντα, αλλά επειδή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μπουν στον κόπο και να εφαρμόσουν στην πράξη τις προτάσεις που παρουσιάζει στα κείμενά του και οι οποίες απαιτούν ακλόνητη αποφασιστικότητα. Αντίθετα, γεμίζουν το μυαλό τους με φαντασιώσεις σε αντίβαρο όλων εκείνων τα οποία η νωθρή τους ύπαρξη δεν τους επιτρέπει να ζήσουν άμεσα.


Κοντά στους φανατικούς είναι και οι λάτρεις της μαριχουάνα και των άλλων ναρκωτικών, οι οποίοι χρησιμοποιούν τα γραπτά του Καστανέντα για να δικαιολογήσουν τις έξεις τους. Πιστεύουν πως, μέσα από την τεμπέλικη κατανάλωση κάποιου ναρκωτικού, θα αποκτήσουν "σοβαρότητα" ενώ απλώς βαφτίζουν τη συνήθειά τους "αναζήτηση της γνώσης". 'Όπως οι φανατικοί, έτσι και οι εθισμένοι σε ναρκωτικές ουσίες υποκαθιστούν το σοβαρό έργο με φαντασιώσεις και λεκτικές συζητήσεις, με την επιπλέον δυσκολία πως οι φαντασιώσεις αυτές γίνονται περισσότερο αληθοφανείς χάρη στην επίδραση των ναρκωτικών. Τα ναρκωτικά, ασφαλώς, χωρίς κάποια αλλαγή στις συνήθειες, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για να βελτιώσουν το εγώ τους ή την καθημερινή ζωή τους.
Ακόμα και όταν ο εθισμένος έχει πρόσβαση σε "φυτά δύναμης", όπως αυτά που χρησιμοποιούν οι γηγενείς στις τελετές τους, απλώς καταφέρνει να μετατρέψει τη χρήση αυτών των μαγικών φυτών (πεγιότ, τολοάκ, μανιταριών, κ.λπ.) σε κάτι που μοιάζει με καινό μεθύσι. Στην περίπτωσή τους, οι ουσίες αυτές ενισχύουν τους δομικούς περιορισμούς, υποδηλώνοντας μια διαφυγή από την πραγματικότητα και όχι μια συνάντηση μαζί της. Ασφαλώς, τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά με τους ιθαγενείς, οι οποίοι χρησιμοποιούν τα ιερά φυτά τους για να ενισχύσουν τη διαδικασία της γνώσης που έχουν κληρονομήσει από τους προγόνους τους, και την οποία ακολουθούν με αυστηρή πειθαρχία και προετοιμασία. Οι δυο καταστάσεις δεν έχουν κανένα κοινό σημείο.
Υπάρχουν επίσης αναγνώστες που δεν ανήκουν σε καμιά από τις κατηγορίες που ανέφερα πιο πάνω και οι οποίοι βρίσκουν τις ιδέες του Καστανέντα ελκυστικές, αλλά απλώς δεν γνωρίζουν πώς να τις Θέσουν σε εφαρμογή.
'Έτσι, παρά την αξία των βιβλίων του Καστανέντα και τις μεγάλες πωλήσεις τους, τα κείμενά του δεν έχουν τεθεί επαρκώς σε πρακτική εφαρμογή. Στην πραγματικότητα, η πλειονότητα των αναγνωστών του ανήκει σε μία από αυτές τις τρεις κατηγορίες.
Η πρόχειρη ανάγνωση αυτών των βιβλίων, σε συνδυασμό με τη βαθιά ριζωμένη αφηρημάδα των σύγχρονων ανθρώπων, εμποδίζει την πρόσβαση στο Θησαυρό της διδασκαλίας του δον Χουάν σχεδόν σε όλους.



Καλό ταξίδι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 02-08-06 στις 11:24
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-08-06, 19:21
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Παιδιά δεν έχει νόημα να διαβάσετε ένα βιβλίο του Καστανέτα. Πρέπει να τα διαβάσετε όλα και με τη σειρά που τα έχει γράψει διότι σε κάθε επόμενο βιβλίο εξηγεί πράγματα που αφήνει αδιευκρίνιστα στα προηγούμενα. Όσον αφορά τα δυο πρώτα βιβλία που αναφέρονται στη χρήση των παραισθησιογόνων αυτά είναι τα λιγότερο σημαντικά και μπορούν να παραλειφθούν αρχικά. Αυτό διευκρινίζεται στο τρίτο βιβλίο (Ταξίδι στο Ιξτλάν) όπου γίνεται μια καινούρια αρχή και το θέμα μπαίνει στη σωστή του βάση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Εν κατακλείδι μην κρίνετε τον Καστανέτα αν δεν διαβάσετε όλα τα βιβλία του ‘το ένα συμπληρώνει το άλλο.
Η διδασκαλία του Δον Χουάν
Μια ξεχωριστή πραγματικότητα
Ταξίδι στο Ιξτλάν
Ιστορίες δύναμης
Δεύτερος κρίκος δύναμης
Το δώρο του αετού
Εσωτερική φλόγα
Η δύναμη της σιωπής
Η τέχνη των ονείρων
Τα μαγικά περάσματα
Ο τροχός του χρόνου
Η ενεργός πλευρά του απείρου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 11-08-06 στις 19:22
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-08-06, 20:21
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε Ποσειδώνιος
θα συμφωνούσα μέχρι το βιβλίο "η τέχνη των ονείρων"
Τα υπόλοιπα δύσκολα ανταποκρίνονται στο πνεύμα του συγγραφέα και είναι αμφιλέγομενα.(οι ενστάσεις δεκτές )
Όμως θα έλεγα σε όλους οτι οι προσωπικές εμπειρίες και τα βιώματα του C.C. διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο, ΔΕΝ μπορούν να βοηθήσουν ουσίες (ναρκωτικά) στο να σπάσει η λογική εφ όσον τα βιβλία του μας δείχνουν μια σκιαγράφηση του τι συμβαίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-08-06, 21:20
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Πραγματικά ήθελα και εγώ να πω κάτι για τα δυο τελευταία βιβλία και δεν ήξερα τι. Νομίζω ότι δεν τα έχω διαβάσει αρκετά - μια και είναι σχετικά καινούρια - και είναι ανώριμα μέσα μου. Πάντως νοιώθω ότι όντως μέχρι την τέχνη των ονείρων τα λέει όλα. Θέλω να τα ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή και να απόκτήσω μια πιο σίγουρη άποψη. Άλλα πολύ εύκολο να λές ότι δεν είναι δικά του. Μήπως δεν είμαστε αρκετά έτοιμοι να τα δούμε σαν δικά του;

Το τελευταίο που λες δεν το κατάλαβα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 11-08-06 στις 21:21
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-08-06, 22:53
Το avatar του χρήστη boogieman
boogieman Ο χρήστης boogieman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2005
Μηνύματα: 111
Wink

Καταρχας συμφωνο με τα λεγομενα του Ποσειδωνιου....

τα βιβλια του C.C καλο θα ηταν να διαβαστουν με την σειρα.....
οταν ειχα διαβασει το 1 βιβλιο ειπα οτι δεν λεει και πολλα πραγματα ο "τυπος"...

αλλα ολα αλαξαν απο το 2 βιβλιο και μετα....
αφου και ο ιδιος o Don Juan του ειπε οτι του ελεγε μπαρουφες για να τον τραβηξει στο μονοπατι των "μαγων"....χαχα...

το βιβλιο "Ο Τροχος του χρονου" ειναι αποσπασματα απο τα προηγουμενα βιβλια του...αν δεν εχεις διαβασει τα προηγουμενα βιβλια του πολλυ πιθανο να μπερδευτεις σε πολλα σημεια,και να μην καταλαβαινεις πολλα πραγματα....

το βιβλιο του Σαντσες επισης μου αρεσε...αν και εμαθα οτι ειχε προβληματα μετα, απο την "Cleargreen".......(δικαστηρια,κ.λ.π)...

οποιος ακομα ενδιαφερεται,εχω να του προτεινω να ριξει και μια ματια στο βιβλιο του "Lujan Matus" "The Art of Stalkin Parallel Perception"....

http://www.parallelperception.com/index.html

to οποιο δεν νομιζω να κυκλοφορει ακομα στην Ελλαδα.....
(αν υπαρχει καποιος που να το εχει, please ας μου στειλει ενα μνμ....)

ριξτε και μια ματια στο φορουμ του....εχει πολλα ενδιαφεροντα πραγματα να δει & να μαθει κανεις........
__________________
"We are the Ones we've been waiting for"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-06, 15:11
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι καλημέρα

Η σειρά με την οποία μπορούν να διαβαστούν τα βιβλία του C.C. κατά τη δική μου εκτίμηση, είναι

1) Το Ταξίδι στο Ιξτλάν
Περιγράφει αναλυτικά την αρχή της μαθητείας του C.C., με μεγάλες αναφορές τόσο στις αρχές της κοσμοθεώρησής των Τολτέκων όσο και σε πρακτικού επιπέδου ασκήσεις.

2) Το Ιστορίες Δύναμης
Συμπληρώνει κάποια κενά σχετικά με τις ψυχικές δυνατότητες και τη στάση ζωής που πρέπει να έχουν οι πολεμιστές, καθώ επίσης δίδονται κάποιες περαιτέρω ασκήσεις και επεξηγήσεις.

3) Το Μια ξεχωριστή πραγματικότητα
Ένα βιβλίο που περιέχει πολλές σημαντικές γνώσεις σχετικά με τα φυτά δύναμης, τις διδασκαλίες, και την υπόλοιπη ομάδα του. Ασχολείτε με τη Γνώση, και την κατάκτησή της.

4) Η Διδασκαλία του Δον Χουάν
Ασχολείτε σχεδόν αποκλειστικά με τα φυτά Δύναμης. Ένα υπέροχο βιβλίο που δίνει στον αναγνώστη πραγματικά μια εικόνα της χρησιμοποίησής τους για το "σπάσιμο της λογικής" και τη περαιτέρω εξέλιξη του Κάρλος. Βέβαια είναι καταπληκτικά τα κομμάτια της φιλοσοφίας που δίνει και που ο κάθε πολεμιστής πρέπει να βιώσει.

5) Το Δεύτερος Κρίκος Δύναμης
Ο Κάρλος προχωράει παραπέρα στη γνώση. Έρχεται αντιμέτωπος με μια πανίσχυρη μάγισσα τη Ντόνα Σολεντάδ, όπου το Σολεντάδ σημαίνει στα ισπανικά και μοναξιά. Ένα εκπληκτικό βιβλίο που δίνει το μέγεθος των δυνατοτήτων της Γυναίκας, της θηλυκής Δύναμης.

6) Το "Δώρο του Αετού"
Ίσως το σημαντικότερο βιβλίο όλων. Ένα βιβλίο όπου δίδεται η σημαντικότερη διδασκαλία στο Κάρλος, καθώς και η σύνθεση των ομάδων, και το πως μπορεί κάποιος να δουλέψει το "Ονείρεμα" η τη "Καταδίωξη". Μετά απο αυτό το βιβλίο νομίζω οτι ο σοβαρός αναγνώστης περνάει στη διαστάση της κατανόησης "της άλλης μεριάς"

7) Το "Εσωτερική φλόγα"
Ένα βιβλίο πολύ δύσκολο, το οποίο μιλάει για τους "μικρούς τυράνους" εκτός άλλων, το οποίο "ραφηνάρει" κατά κάποιο τρόπο όλη τη κοσμοθεωρία του Κάρλος. Εδώ αναφέρεται εκτενώς στα ανόργανα όντα και στο τρόπο διαχείρησής τους.

8) Το η "Δύναμη της Σιωπής"
Σ' αυτό κλείνει τη διδασκαλία του με την αναφορά στη γραμμή αναδοχής των δασκάλων του Δον Χουάν καθώς και με αναλύσεις σε επιμέρους ζητήματα των διδασκαλιών του Κάρλος.

9) Το Η τέχνη των Ονείρων"
Έδώ με γλαφυρό τρόπο και γραμμένο με το τρόπο που γράφτηκαν και τα υπόλοιπα βιβλία είναι πραγματικά για αυτούς που ασχολούνται με ονείρεμα το πιο συναρπαστικό "εγχειρίδιο" για μελέτη και άσκηση.

Τη σειρά των βιβλίων την δίνω βάση της δυσκολίας στης κατανόηση των διδασκαλιών του, και θεωρώντας οτι κάποιος δε θα μείνει απλός αναγνώστης. Έτσι νομίζω οτι σιγά σιγά πρέπει να "εισβάλει" κάποιος σ αυτό το κόσμο που περιγράφει ο Κάρλος.
Όλα τα βιβλία του Καστανέντα είναι μια περιπλάνηση, μια εξερεύνηση σε ένα χώρο μυστηριακό που ξεδιπλώνουν σιγά σιγά τις απεριόριστες δυνατότητες που όλοι έχουμε και μπορούμε να βρούμε μέσα μας. Η ενέργεια και η διαχείρησή της - σχετικά με τις ασκήσεις - σ΄αυτή τη κατά τη γνώμη μου σειρά των βιβλίων είναι η πιο βατή για έναν αναγνώστη ο οποίος θέλει να ασχοληθεί.
Το σημαντικότερο και το πιο κατανοητό στην αρχή είναι η Φιλοσοφία που παραθέτει σχετικά με τον άνθρωπο και τη ζωή του. Είναι σημαντικό να τις δώσουμε την ενέργεια του αξίζουν γιατί πριν τις ασκήσεις χρειάζεται μια δυνατή ψυχή ένα δυνατό πνεύμα.
Ελπίζω όσο μπορούσα μέσα απο τη δική μου υποκειμενική γνώμη να έδωσα κάποιες πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν.
(αν θέλετε περαιτέρω κουβέντα σε κάποια ζητήματα ευχαρίστως να τη κάνουμε)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-08-06, 12:44
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Φίλε sprite

Πιστεύεις δηλαδή ότι η σειρά που έγραψε τα βιβλία δεν είναι η σωστή για να τα διαβάσουμε. Ενδιαφέρον λάθος φίλε μου. Αλλά μάλλον εσύ γνωρίζεις καλύτερα από τον ίδιο τον Καστανέντα.

Πάντα μου έκανε εντύπωση το ότι καθένας καταλαβαίνει τον Καστανέντα με τον δικό του τρόπο. Αλλά και ότι εγώ όταν ξαναδιαβάζω ένα βιβλίο το καταλαβαίνω διαφορετικά (ίσως γιατί την δεύτερη φορά έχει μεγαλώσει η αντίληψη μου). Αυτός όμως μιλά για συγκεκριμένα πράγματα άσχετα αν εμείς μπορούμε να καταλάβουμε ή όχι.

Νομίζω οι αναφορές που δίνεις για τα βιβλία είναι αποπροσανατολιστικές για τα μέλη του Φόρουμ. Αλλά πριν μιλήσω για αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί στη σειρά των βιβλίων παρεμβάλεις τα δυο πρώτα και με άλλη μάλιστα σειρά μετά τις ιστορίες δύναμης. Λες ότι τα βάζεις κατά σειρά δυσκολίας. Μα πιστεύεις ότι οι ιστορίες δύναμης που μιλά για το τονάλ και το ναγουάλ είναι ευκολότερες από τα δυο πρώτα που ουσιαστικά μόνο περιγράφει εμπειρίες που δεν μπορεί και ο ίδιος να εξηγήσει (ιδίως στο πρώτο) και έχουν περισσότερο λογοτεχνικό περιεχόμενο θα έλεγα
Ύστερα στην εισαγωγή στο ταξίδι στο Ιξτλάν μας συντονίζει μακριά από το πνεύμα των δυο πρώτων βιβλίων. Εγώ νομίζω ότι τα δυο πρώτα μπορούν να παραλειφθούν αρχικά και να τα διαβάσει κάποιος στο δεύτερο πέρασμα για να έχει μια πιο συνολική άποψη. Επίσης για το λόγο ότι μπορεί να σταματήσει μετά την ανάγνωση τους και να μην πάει παραπέρα και έτσι να μείνει με λάθος εντύπωση για το νόημα της φιλοσοφίας των Ινδιάνων. Πρέπει να αρχίζουμε είτε από το πρώτο βιβλίο αλλά να διαβάζουμε οπωσδήποτε μέχρι και το ταξίδι στο Ιξτλάν πριν αποφασίσουμε να συνεχίσουμε ή να σταματήσουμε με τον Κάρλος Καστανέτα ή να ξεκινήσουμε από το ταξίδι στο Ιξτλάν και να συνεχίσουμε τη σειρά όπως έχει. Σκέψου ακόμα Το ταξίδι στο Ιξτλάν μετά το πρώτο μέρος συνεχίζει χρονολογικά εκεί που μας είχε αφήσει στο Μια ξεχωριστή πραγματικότητα. Και ο δεύτερος κρίκος δύναμης έρχεται να λύσει τις απορίες μας για το τέλος των Ιστοριών δύναμης και εκείνης της βουτιάς στον γκρεμό. Σκέψου να παρεμβάλουμε ανάμεσα τα άλλα δυο βιβλία.

Φίλε μου δεν νομίζεις ότι ήδη το θέμα είναι αρκετά μπερδεμένο από μόνο του για να το μπερδεύουμε και εμείς αλλάζοντας αυθαίρετα τη σειρά των βιβλίων.

Στον πρόχειρο τρόπο που αναφέρεσαι στα βιβλία να πω τουλάχιστον δυο πράγματα. Στην Εσωτερική Φλόγα μιλά βασικά για την κυριαρχία της συνείδησης καθώς αναλύει την Πρώτη , Δεύτερη και Τρίτη Προσοχή. Οι μικροί τύραννοι είναι βέβαια βασική και χρήσιμη γνώση άλλα όχι και το κεντρικό θέμα. Επίσης στην δύναμη της σιωπής που θεωρώ το δυσκολότερο βιβλίο βοηθιέται από την αναφορά στους μάγους για να εξηγήσει το πολύ δύσκολο θέμα της εκδήλωσης και του χειρισμού των επιταγών του πνεύματος αναλύωντας την τέχνη της καταδίωξης. Δεν θα πω για τα άλλα που γράφεις τουλάχιστον προς το παρόν.

Καθένας επίσης μπορεί να θεωρεί σημαντικότερο όποιο βιβλίο θέλει. Το δώρο του αετού δεν είναι για μένα το σημαντικότερο βιβλίο. Η αλήθεια είναι ότι είναι το πιο αποκαλυπτικό αφού μας δίνει τα μεγαλύτερα μυστικά της ομάδας του Ναγκουάλ όπως το νόμο. Για μένα σημαντικότερο είναι πάντα το ταξίδι στο ιξτλάν γιατί σηματοδοτεί το ξύπνημα του Κάρλος Καστανέντα και διότι αν μου έλεγαν πιο βιβλίο να διαλέξω για κάποιον που θέλει να διαβάσει μόνο ένα βιβλίο αυτό θα υποδείκνυα . Νομίζω όλα τα άλλα βιβλία εξηγούν αυτό το βιβλίο σταθμός. Αλλά είπαμε κάθενας νομίζει ότι θέλει.

2bκοντινιου....πλιζ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 13-08-06 στις 12:49
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-08-06, 11:58
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε Ποσειδώνιος

Η άποψή μου είναι υποκειμενική, και εκφράζει τη δική μου οπτική γωνία στο θέμα της ανάγνωσης των βιβλίων του Κάρλος Καστανέντα.(αυτό το έθεσα στο πόστ μου αλλά μάλλον με λάθος τρόπο)
Διάβασα προσεχτικά τα όσα έγραψες, και πραγματικά αισθάνομαι οτι είσαι ένας άνθρωπος που ασχολείτε σοβαρά με το θέμα και ομολογώ οτι χαίρομαι.
Αν έγινα αποπροσανατολιστικός σε σχέση με την άποψή μου για το θέμα ειλικρινά συγνώμη. Οι λόγοι που παρέθεσα αυτή τη σειρά ανάγνωσης ήταν μια καλοπροαίρετη πρόταση για κάποιον που θα θελήσει να "γνωρίσει" αυτή τη γνώση και επιπλέον να μπορέσει να εισάγει στοιχεία της στη βιωματική του.
Δε διαφωνώ σε τίποτα απο όσα γράφεις, πραγματικά δίνεις μια εικόνα που είναι εύστοχη για το νέο αναγνώστη και μπορεί να τον βοηθήσει στο ξεκίνημά του.
Ειλικρινά αισθάνθηκα και πάλι οτι μαθαίνω και αναπροσαρμόζω τις απόψεις μου προς το καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.