Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-10-10, 12:32
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα σας παρακαλούσα να εξελιχθεί η συνομιλία χωρίς χαρακτηρισμούς, ειρωνείες και προσβλητικά λόγια.
Εκ του συντονισμού,
Melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-10, 15:34
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη κλειδοκρατωρ που θα απορρίψω το σωματίδιο της σκέψης.

Από την άλλη όχθη υπάρχουν αμέτρητοι επιστήμονες και πειράματα, που δουλεύουν πάνω στην θεωρία ότι η μνήμη βρίσκετε εξωτερικά του σώματος μας (η αύρα, ενεργεία, όπως θες πέστω..). Αυτό αν το ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις 1000δες πειράματα σε εξέλιξη και στοιχεία. Καθώς και ντοκιμαντέρ στο discovery, etc.

Το σωματίδιο της σκέψης πως και δεν έχει ΚΑΜΙΑ αναφορά, όμως γίνονται πειράματα και ασχολούνται επιστήμονες και χωρίς στοιχεία? Ίσως αν αποδειχτεί η θεωρεία που ανέφερα εγώ παραπάνω, βρεθεί και ένα στοιχείο (σωματίδιο) που στέλνει σήμα στον εγκέφαλο.. λολ.. δικια μου θεωρία αυτή.. ΧΑΧΑΧΑ
Έχεις την υποχρέωση να απορρίπτεις ό,τι δεν σου φαίνεται λογικό. Όμως πόσο παράλογο είναι;

Χωρίς να είμαστε φυσικοί, δεχόμαστε ως δεδομένα κάποια συμπεράσματα της επιστήμης, ότι
α. Το κύμα δεν είναι μόνο κύμα, είναι κυματοσωματίδιο, η παρατήρηση κάνει το κύμα, σωματίδιο.
β. Ο εγκέφαλός μας, ανάλογα με τη λειτουργία του εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα σε διαφορετικές συχνότητες από 0,1-60 Ηz.
Έτσι μπορούμε να συμπεράνουμε ότι το κύμα της σκέψης, ας πούμε σε κβαντικό επίπεδο, τη στιγμή της παρατήρησης, είναι ένα μετρήσιμο σωματίδιο.

Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο σωματίδιο δεν πρέπει να ανήκει σε κανένα από τα γνωστά κύματα, που έχουν καταγραφεί και έχουν κοινοποιηθεί, πρέπει να είναι κάτι άλλο.

Στην ερώτησή σου, γιατί δεν έχει γίνει γνωστή η έρευνα, δεν το ξέρω, όμως θα σου πω τη γνώμη μου.

Ο ψυχρός πόλεμος έχει τελειώσει ( ; ), όμως είναι γνωστό ότι οι περισσότερες έρευνες γίνονται για στρατιωτικούς λόγους.
Στην Αίγυπτο υπάρχουν δύο βράχια, το ένα κομμένο με λέιζερ, και το άλλο, αρχαίο, μοιάζει σαν να είναι και αυτό κομμένο με λέιζερ. Υπάρχουν γρανιτένια βράχια με τρύπες που στην σημερινή εποχή δεν υπάρχουν τρυπάνια να τις κάνουν. Οι πέτρες των πυραμίδων μεταφέρθηκαν 700 χιλ. Για όλα αυτά δίδονται διάφορες εξηγήσεις…

Αν όμως όλα αυτά έγιναν με τη δύναμη της σκέψεις, ποτέ δεν θα βγουν τα αποτελέσματα της έρευνα στη δημοσιότητα. Αν το μυαλό αποδειχθεί το πιο ισχυρό όπλο, και αφού ο κάθε ένας μπορεί να σκέφτεται, φαντάζεσαι πόσο επικίνδυνο θα ήταν να γίνει γνωστό σε ποια κατάσταση του εγκεφάλου εκπέμπεται το συγκεκριμένο κύμα;

Έχεις κάποιο λινκ για το θέμα της μνήμης;
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ : 12-10-10 στις 15:36
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-10, 17:07
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δεν το έχω ψάξει μέσο διαδικτύου, το είχα δει στο discovery IPTV. Σίγουρα υπάρχουν όλα τα βίντεο και ονόματα στο YouTube, θα ρίξω ένα search για να σου δώσω λινκς.. Και θα το ψάξω γενικότερα σε σελίδες πανεπιστήμιου μιας και ανέφεραν τότε αρκετά πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα με ονόματα.. Ταυτόχρονα ανέφεραν ότι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ στην επίσημη κοινοποίηση από την επιστημονική κοινότητα με δεδομένα.
Πέρα από αυτό το θέμα με τα σωματίδια και την αύρα.. Μήπως ξεφεύγουμε?
Ποιο πάνω κάποιος ανέφερε το φαινόμενο τις αυθυποβολής, η του ψυχαναγκασμού.. Πιστεύω ότι αν κάποιος κατέχει κάποιο χάρισμα η φωτίσει η οτιδήποτε άλλο και βγάζει κάποιες προβλέψεις. Αυτό δεν κατατάσσετε σε αυτή την κατηγορία.

Διότι για να βγάλει κάποιος μια τέτοια πληροφορία, σημαίνει ότι είναι δέκτης και ότι κάτι λαμβάνει από μια εξωτερική πηγή!.. (μιλάμε για έγκυρα πράγματα και όχι φαντασία. Διοτι αυτό πιστεύουν μερικοί, ότι όλα έγκεινται στον κόσμο τις φαντασίας και εκεί είναι που πλανεύονται η δουλεύουν με λάθος δεδομένα και εν συνεχεία λάθος αποτέλεσμα).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 12-10-10 στις 17:09
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-10, 19:04
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Σε ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ένα ντοκιμαντέρ του bbc, διότι δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω στο διαδίκτυο.. οτιδήποτε πάρει το μάτι μου θα ενημερώνω. Bολέψου για τώρα με αυτό το ντοκιμαντέρ 20 λεπτών και βλεπουμε. (δεν εχω δει το συγκεκριμένο, διότι όπως είπα εγώ το παρακολούθησα σε άλλο κανάλι, αν βάλουν επανάληψη και το δω θα σου βγάλω περισσότερα στοιχεία). ειναι 2 παρτ.


Medical Proof of mind and memory outside the body

αυτό που είχα δει εγώ τοτε είχε περισσότερο επιστημονικό ενδιαφέρων και μάλιστα πειράματα σε πολλές κατηγορίες ανθρώπων, Για παράδειγμα ανθρώπους με νοητικά προβλήματα, κτλ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 12-10-10 στις 19:45
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-10-13, 20:20
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Έχετε βγει λίγο off topic, το οποίο είναι ο Γέροντας Ιωσήφ Βατοπεδινος , παρακαλώ αν επανέλθετε αν γνωρίζεται περισσότερα , ειδικά για το θέμα του Αγίου Ιωάννη Εκ πενίας βασιλιά το οποίο είναι αρκετά διαδεδομένο, και υποτίθεται το υποστήριζε ο γέροντας...
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.