Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-04-14, 18:01
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Για να είμαι αντικειμενικός, έκατσα και διάβασα επισταμένα την συγκεκριμένη σελίδα:

http://georgepashalidis.com/

και διαπιστώνω ότι ο Γιώργος Πασχαλίδης που μου είχαν αναφέρει οι γνωστοί μου (πριν περίπου μια δεκαετία όμως) και ο συγκεκριμένος "ερευνητής" Γ. Πασχαλίδης είναι το ίδιο άτομο! Ομολογώ ότι πρέπει να ανασκευάσω, γιατί αυτά τα καραγκιοζλίκια (γιατί περί αυτού πρόκειται) δεν τα είχα υπόψη μου. Μάλλον ο συγκεκριμένος είναι και καβάλησε το καλάμι αγρίως στον δεκαετία που πέρασε. Καλύτερα λοιπόν να μην τον επισκεφτείτε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 12-04-14 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-04-14, 18:41
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.


Φίλε μου heretic δυστυχώς υπάρχουν πολλοί σχετικοί ανά την υφήλιο....
Αυτό που κατέθεσες πράγματι υπάρχουν καραγκιοζλίκια και νομίζω πως πρέπει
να σταματήσουμε το θέμα
εδώ και να προσθέσω πως πρέπει να προσέχουμε
πολύ και μάλιστα οι άνθρωποι που χρήζουν ιατρικής περίθαλψης να μην την
αφήνουν την θεραπεία τους....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-04-14, 21:26
Το avatar του χρήστη Feanor12
Feanor12 Ο χρήστης Feanor12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2010
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

¶ρα όντως μιλάμε για τσαρλατάνο ή κάτι παρόμοιο!Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-14, 23:55
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Όταν ξεκίνησε ο συγκεκριμένος, τηρούσε κάποιες βασικές αρχές δεοντολογίας, δεν έκανε διαγνώσεις, βοηθούσε ψυχικά ας το πούμε, ενεργειακά όπως το λένε τώρα, τον ασθενή (κατά φαντασία ή μη) και είχε απλά ένα κουτί για donations και τίποτε άλλο. Δεν ξέρω αν το κάνει ακόμα αλλά αυτά τα "συνέδρια" που έχει βγάλει (αν προσέξεις λίγο γίνονται από διοργανωτές τύπου Λιακόπουλου) έχουν εντελώς εφετζίδικο προσανατολισμό. Τεσπα καλύτερα μακρυά αν και ρώτησα και εξακολουθεί να έχει πιστούς οπαδούς. Πρέπει να σταθείς μια μέρα εκεί μόνο για να δεις τι παίζει. Μόνο στο εξωτερικό υπάρχουν μερικοί που αξίζουν, όπως στη Βραζιλία για παράδειγμα. Αλλά έχει σημαντικό κόστος, εκτός κι αν έχεις χρήμα για να πας ή είσαι εντελώς απελπισμένος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 12-04-14 στις 23:58
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-14, 05:26
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοίταξε, έχω σοβαρές αμφιβολίες στο αν τον έχεις συναντήσει πραγματικά
Μπορεί ανάμεσα στις κοσμοθεωρίες μας και στις φιλοσοφίες μας να υπάρχει ένα χάσμα όμως δεν νομίζω οτι μου αξίζει να με αποκαλείς "ψεύτη" μόνο και μόνο για να δώσεις αξία στην δική σου τοποθέτηση την οποία ανακάλεσες κι όλας

Τον Πασχαλίδη τον επισκέφτηκα πριν απο περίπου δύο χρόνια , όχι για δικό μου πρόβλημα αλλά για κάποιου πολύ κοντινού μου ανθρώπου. Εκείνο τον καιρό τουλάχιστον, η φήμη του Πασχαλίδη διαδίδονταν με την μέθοδο "από στόμα σε στόμα". Δηλαδή , πρώτα κάποιος γνωστός σου έλεγε γι αυτόν και τις θαυματουργές τεχνικές του και μετά εσύ έμπαινες στον κόπο να ψάξεις στο ίντερνετ για το ποιόν του. Η αλήθεια είναι οτι απο την πρώτη αναζήτηση που έκανα κατάλαβα κατευθείαν περι τίνος πρόκειται. Ο λόγος για τον οποίο πήγα τελικά ήταν για να κάνω τον σοφέρ (μιας και η εμφάνιση του κ. Πασχαλίδη θα ελάμβανε χώρα σε κάποιο απομακρυσμένο προάστιο των Αθηνών ) και γιατί με τα μυαλά που είχα τότε πίστευα οτι θα ήταν κακό να προσγειώσεις έναν άνθρωπο που αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας κόβοντάς του την όποια ελπίδα είχε , έστω και αν αυτή ήταν φρούδα.

Την ημέρα της συνάντησης φτάσαμε λοιπόν σε ένα απομονωμένο σπιτάκι περίπου στις 11 το πρωί. Καμια 30αρια άτομα περίμεναν στην αυλή όπου δεν είχε σκιά ούτε αρκετές καρέκλες για να καθίσουν όλοι. Όσο περιμέναμε συνειδητοποίησα οτι οι περισσότεροι είχαν σοβαρά προβλήματα υγείας που δεν αντιμετωπίζονται απο την επιστήμη ή ήταν συγγενείς τέτοιων ανθρώπων. Μιλάμε για καρκίνους , σκλήρυνση κατα πλάκας , μεσογειακή αναιμία και άλλα παρόμοια για τα οποία η ιατρική όχι απλά δεν έχει βρεί θεραπεία αλλά καλά καλά δεν ξέρει τι τα προκαλεί. Όταν τελικά άνοιξε η πόρτα, ήρθαμε αντιμέτωποι με ένα επιτελείο ας το πούμε, το οποίο μας φακέλωσε κανονικά. Συμπλήρωνες μια αίτηση δηλαδή με τα στοιχεία σου και το πρόβλημα υγείας που έχεις . Στην συνέχεια μας οδήγησαν σε ένα σχετικά μικρό δωματιάκι , το οποίο ήταν γεμάτο καρέκλες , θεατρικά τοποθετημένες, και μπροστά τους είχε ένα γραφείο για τον Πασχαλίδη. Σε μια γωνιά του χώρου υπήρχε μίνι έκθεση βιβλίου με όλα τα βιβλία και τα σιντί που είχε εκδόσει αυτός μέχρι τότε. Το επιτελείο που μας φακέλωσε (3-4 κυρίες ήταν που σε κάθε φράση τους δοξάζαν το όνομα του Πασχαλίδη με ιεραποστολικό ζήλο) εκτελούσε και χρέη ταξιθέτριας για να μας καθίσει ήσυχα στις θέσεις μας και να μας ετοιμάσει για την είσοδό του.

Ο Πασχαλίδης αξιώθηκε τελικά να εμφανιστεί και απο την πολύωρη παρουσίαση - ομιλία - σεμινάριο - θεραπευτική συνεδρία που ακολούθησε μπορώ να συνοψίσω την θεωρία του - πρακτική του στα εξής σημεία:
  • Σε κάποια φάση της ζωής του του συνέβει ένα ακαθόριστο μεταφυσικό γεγονός απο το οποίο και μετά απέκτησε την ικανότητα της διόρασης ή ενόρασης οπως θέλεις πες το , η οποία του επιτρέπει όχι μόνο να καταλαβαίνει τι πρόβλημα έχεις αλλά να μπορεί να το θεραπεύσει κι όλας με την δύναμη του μυαλού του.
  • Έχει βρέι έναν δείκτη που μετράει την ευεξία σου σε ποσοστό επι τοις εκατό ( και μάλιστα σου λέει με το που σε δεί πόσο επι τοις εκατό είσαι υγιής!)
  • Και την θεραπεία μπορεί να την κάνει με την δύναμη του μυαλού του χωρίς καν να απαιτείται η φυσική παρουσία του ασθενούς!!!
  • Χωρίζει τους ανθρώπους σε τρείς μεγάλες κατηγορίες (Α,Β,Γ) , οι οποίες μεγάλες χωρίζονται σε μικρότερες (Α από πατέρα , ¶ απο μητέρα κτλ) με βάση τον χαρακτήρα του καθενός. Είναι σε θέση με το που σε δεί να αναγνωρίσει σε ποια κατηγορία ανήκεις...
  • Ή κάθε μεγάλη ομάδα παρουσιάζει ξεχωριστά προβλήματα τα οποία προκαλούνται απο την έλλειψη συγκεκριμένων μετάλλων και αντιμετωπίζονται με κατάλληλη διατροφή. Αν εγώ είμαι ¶ για παράδειγμα και έχω μεσογειακή αναιμία τότε μπορώ με κατάλληλη διατροφή να αντιστρέψω τα συμπτώματα...!!!
  • Καθ όλη την διάρκεια της συνεδρίας έκανε ανελέητη κονσομανσιόν παραπέμποντας μας στα βιβλία του και στα σιντί του.
Η πρώτη εντύπωση που αφήνει είναι οτι πρόκειται για έναν άνθρωπο συμπαθητικό του οποίου το παρουσιαστικό όμως δεν συνάδει με την ευεξία που στους άλλους υπόσχεται. ( είναι υπερβολικά χοντρός) Στο θέμα της διάγνωσης πάλι έπεσε σε όλα έξω αφού: σε έναν φίλο μας που έίχε έρθει μαζί του είπε οτι τα προβλήματά του πηγάζουν απο το ότι έχει πάθει μετατόπιση σπονδύλου ενώ ο άνθρωπος έχει αυτοάνοσο στην πραγματικότητα και επιπλέον αναφέρθηκε και στους γονείς μου αποτυγχάνοντας να παρουσιάσει έναν ρεαλιστικό δείκτη ευεξίας μιας και έδωσε αρκετά υψηλότερο ποσοστό στον έναν που είναι άρρωστος απο ότι στον άλλο που είναι υγιής. Στην πραγματικότητα είναι ένας άνθρωπος με υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη , την οποία και χρησιμοποιεί για να βγάλει κέρδος εις βάρος ανθρώπων που στην απελπισία τους είναι διατεθειμένοι να αγοράσουν το οποιοδήποτε βιβλίο που τους υπόσχεται την σωτηρία.

Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας λοιπόν;Είναι προτιμότερο ο περίγυρος ένος ανθρώπου με σοβαρα προβλήματα υγείας να το ενισχύει ψυχικά και σωματικά προκειμένου αυτό να αντιμετωπίσει την κατάστασή του με θάρρος παρά να το αφήνει στα χέρια του οποιουδήποτε υπόσχεται οτι θα κάνει πράγματα γι αυτόν χωρίς αυτόν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xtabay : 13-04-14 στις 05:32
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-04-14, 12:57
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Δεν σε είπα "ψεύτη" έτσι όπως το γράφεις. Επειδή νόμιζα ότι ο Γ. Πασχαλίδης και ο "ερευνητής" που έχει γράψει όλα αυτά τα βιβλία είναι διαφορετικά άτομα, υποπτεύτηκα ότι μπορεί να συνάντησες τον άλλον. Έχει τόσο μεγάλη διαφορά η εικόνα που δίνεις εσύ για αυτόν από αυτήν που μου έχουν περιγράψει, που εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι έχει μερικά υποκειμενικά στοιχεία μέσα. Παρότι ανασκεύασα δημόσια και δεν έκανα τουμπεκί, θα εξακολουθήσω να λέω ότι δεν νομίζω ότι ο τύπος είναι επικίνδυνος, απλά έχει διολισθήσει στην γραφικότητα. Αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτων των όποιων ικανοτήτων. Στο αν υπάρχουν οι ικανότητες αυτές, αυτό είναι άλλο θέμα. Το "φακέλωμα" μάλλον γίνεται επειδή κρατάει στατιστικά για τις όποιες "μελέτες" του. Δέχεται ακόμα δωρεές ή ζητάει πληρώμη;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 13-04-14 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-14, 13:38
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Αυτη η θεραπειας μεσω διατροφης σε συναρτηση με τις τρεις κατηγοριες ανθρωπολογικων τυπων, θεραπευει οχι αυτους που εχουν αλτσχαιμερ, αλλα αυτους που εχουν σταματησει να σκεφτονται.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-04-14, 22:47
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η φίλη Ευσταθια δίνει μια απάντηση σωστή....
" θεραπευει οχι αυτους που εχουν αλτσχαιμερ, αλλα αυτους που εχουν
σταματησει να σκεφτονται. " (όλα τα λεφτά)

Πιστεύω πως το θέμα θα πρέπει να σταματήσει εδώ αλλά και ο θεματοθέτης
έβγαλε το συμπέρασμά του οπότε το να σέρνουμε το θέμα δεν θα μας βγάλει
πουθενά και μάλιστα όταν ο φίλος xtabay έχει ιδία αντίληψη για το πρόσωπο
αυτό...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-04-14, 22:17
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Avatargr δεν νομίζω να πειράζει κάποιον αν το θέμα τραβηχτεί λίγο παραπάνω. Αφού ο θεματοθέτης έβγαλε τα συμπεράσματά του, ο xtabay τα έχει βγάλει εδώ και καιρό, κι εσύ χάνεις την ώρα σου, επέτρεψε σε κανέναν άλλον να εκφραστεί. Εκτός αν νομίζεις ότι καλύτερα να το διαγράφαμε κιόλας μην τυχόν και μάθει κανένας παραπάνω για τον Πασχαλίδη και κάνει το λάθος και πάει. Κάτι χιλιάδες Ελληνες πάντως που συνωστίζονται και στον Πασχαλίδη και σε άλλους πιο διάσημους του εξωτερικού, είναι όλοι αγράμματοι και κορόιδα. Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν μόλις μάθουν ότι έχουν κάτι ανίατο είναι η διαθήκη τους. Μα τέλος πάντων μόνο debunking προσφέρει αυτή η σελίδα;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-05-14, 22:50
fotis777 Ο χρήστης fotis777 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2014
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Με συγχωρείτε που επεμβαίνω αλλά διάβασα κάποια ποστ εδώ και βγήκα έξω από τα ρούχα μου.Τι μένος είναι αυτό για κάποιον που προσπαθεί να βοηθήσει τον κόσμο έχοντας τη δική του άποψη και φιλοσοφία.Μόνο καλό προσπαθεί να κάνει ο άνθρωπος.Ουτε λεφτα ζητάει.Ξεστραβωθείτε λίγο διαβάζοντας το λινκ και θα επανέλθω με προσωπική εμπειρία που ταιριάζει γάντι με το όνομα της διεύθυνσης της σελίδας σας
το λινκ είναι από έγκριτο κατα τη γνώμη μου σάιτ:
http://www.iatrikostypos.com/ellada-...BB%CE%BF%CF%85

Τα πυροτεχνήματα και τα επιχειρήματα του είδους :''ειναι τσαρλατάνος,δεν είχε καρέκλες και τέντες'' καθώς και ο αφορισμός και υπεραπλούστευση των πάντων είναι ο εύκολος δρόμος.Ο δύσκολος δρόμος είναι η αναζήτηση, η υπομονή,και η διαλλακτικότητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.