Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-08-14, 03:32
jeroby Ο χρήστης jeroby δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2014
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.
Παρακολούθησα και την συγκεκριμένη καθώς και από άλλα forums, συζητήσεις, για την συγκεκριμένη περίπτωση (του κ. Γιώργου Πασχαλίδη). Πρόσφατα, λοιπόν, βρέθηκα για πρώτη φορά και σε μια ομιλία του, συνοδεύοντας κάποιο αγαπημένο κοντινό μου πρόσωπο!
Προσωπικά εγώ δηλώνω δύσκολος άνθρωπος και απιστοθωμάς (όχι πως τα χαίρομαι ιδιαίτερα σαν χαρακτηριστικά μου, αλλά τα έχω, τα άτιμα...) Αυτό στο οποίο κατέληξα ήταν το εξής:
Άν ΕΓΩ(ο ίδιος) είχα μια βαριά πάθηση με φανερές τις ενδείξεις της εξέλιξής της όπως π.χ. Σκλήρυνση Κατά Πλάκας και είχα επισκεφθεί τον εν' λόγο ή οποιονδήποτε κύριο και είχα ξεκάθαρες ενδείξεις ίασης, θα το έλεγα παντού!
Αυτό που προτείνω, λοιπόν, είναι οσοι θεραπεύτηκαν να γράψουν την εμπειρία τους (όχι τύπου: "είχα πονοκέφαλο μα τώρα....ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ!") και να είναι ανοιχτοί σε μια, ακόμη και ζωντανή, επικοινωνία (τηλεφωνική, ηλεκτρονικη, προσωπική κ.λ.π) με τους ενδιαφερόμενους, γιατί έτσι και κόσμος θα οφεληθεί και πιο ξεκάθαρο θα είναι το πεδίο.Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει συμβεί ήδη κάτι τέτοιο!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-08-14, 12:58
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jeroby Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.
Παρακολούθησα και την συγκεκριμένη καθώς και από άλλα forums, συζητήσεις, για την συγκεκριμένη περίπτωση (του κ. Γιώργου Πασχαλίδη). Πρόσφατα, λοιπόν, βρέθηκα για πρώτη φορά και σε μια ομιλία του, συνοδεύοντας κάποιο αγαπημένο κοντινό μου πρόσωπο!
Προσωπικά εγώ δηλώνω δύσκολος άνθρωπος και απιστοθωμάς (όχι πως τα χαίρομαι ιδιαίτερα σαν χαρακτηριστικά μου, αλλά τα έχω, τα άτιμα...) Αυτό στο οποίο κατέληξα ήταν το εξής:
Άν ΕΓΩ(ο ίδιος) είχα μια βαριά πάθηση με φανερές τις ενδείξεις της εξέλιξής της όπως π.χ. Σκλήρυνση Κατά Πλάκας και είχα επισκεφθεί τον εν' λόγο ή οποιονδήποτε κύριο και είχα ξεκάθαρες ενδείξεις ίασης, θα το έλεγα παντού!
Αυτό που προτείνω, λοιπόν, είναι οσοι θεραπεύτηκαν να γράψουν την εμπειρία τους (όχι τύπου: "είχα πονοκέφαλο μα τώρα....ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ!") και να είναι ανοιχτοί σε μια, ακόμη και ζωντανή, επικοινωνία (τηλεφωνική, ηλεκτρονικη, προσωπική κ.λ.π) με τους ενδιαφερόμενους, γιατί έτσι και κόσμος θα οφεληθεί και πιο ξεκάθαρο θα είναι το πεδίο.Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει συμβεί ήδη κάτι τέτοιο!
Ίσως επειδή δεν θεραπευτικέ κανένας. Ειδικά η Σκλήρυνση κατά Πλάκας είναι μια πάθηση που τα συμπτώματά της "προχωρούν" πολύ αργά και είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς αν θεραπεύτηκε, μετά απο μερικές συνεδρίες. Θα το δείξει ο χρόνος.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-08-14, 01:37
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jeroby Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.
Παρακολούθησα και την συγκεκριμένη καθώς και από άλλα forums, συζητήσεις, για την συγκεκριμένη περίπτωση (του κ. Γιώργου Πασχαλίδη). Πρόσφατα, λοιπόν, βρέθηκα για πρώτη φορά και σε μια ομιλία του, συνοδεύοντας κάποιο αγαπημένο κοντινό μου πρόσωπο!
Προσωπικά εγώ δηλώνω δύσκολος άνθρωπος και απιστοθωμάς (όχι πως τα χαίρομαι ιδιαίτερα σαν χαρακτηριστικά μου, αλλά τα έχω, τα άτιμα...) Αυτό στο οποίο κατέληξα ήταν το εξής:
Άν ΕΓΩ(ο ίδιος) είχα μια βαριά πάθηση με φανερές τις ενδείξεις της εξέλιξής της όπως π.χ. Σκλήρυνση Κατά Πλάκας και είχα επισκεφθεί τον εν' λόγο ή οποιονδήποτε κύριο και είχα ξεκάθαρες ενδείξεις ίασης, θα το έλεγα παντού!
Αυτό που προτείνω, λοιπόν, είναι οσοι θεραπεύτηκαν να γράψουν την εμπειρία τους (όχι τύπου: "είχα πονοκέφαλο μα τώρα....ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ!") και να είναι ανοιχτοί σε μια, ακόμη και ζωντανή, επικοινωνία (τηλεφωνική, ηλεκτρονικη, προσωπική κ.λ.π) με τους ενδιαφερόμενους, γιατί έτσι και κόσμος θα οφεληθεί και πιο ξεκάθαρο θα είναι το πεδίο.Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει συμβεί ήδη κάτι τέτοιο!
Δηλαδή εσύ για να πιστείς θα πρέπει να συναντήσεις τους "θεραπευμένους" του εν λόγω κυρίου; Η "μεθοδολογία" του και μόνο , η οποία δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα, δεν αρκεί για να τον κατατάξεις στους απατεώνες; Όλοι αυτοί που παρακολουθούν συστηματικά τις "διαλέξεις" του υποστηρίζουν οτι έχουν βοηθηθεί. Για έναν άνθρωπο με ορθή σκέψη αυτό δεν είναι αρκετό. Προσωπικά αμα δεν βρώ βάση σε κάτι και αμα δεν μου εξηγήσουν με αδιαμφισβήτητους όρους τον τρόπο με τον οποίο αυτό συντελείται τότε όσους θεραπευμενους ή βοηθημένους και να συναντήσω δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη.

Παράθεση:
Τι μένος είναι αυτό για κάποιον που προσπαθεί να βοηθήσει τον κόσμο έχοντας τη δική του άποψη και φιλοσοφία
Προσπαθεί να βγάλει λεφτά. Το οτι βοηθάει είναι δική σου υποκειμενική άποψη.

Παράθεση:
Ουτε λεφτα ζητάει.
Λεφτά μπορεί να μην ζητάει αλλά η κονσομασιόν δίνει και παίρνει. Ο πραγματικός στόχος των συνεδριών είναι αυτός: Να πουλήσει βιβλία και σιντιά.

Παράθεση:
Ξεστραβωθείτε λίγο διαβάζοντας το λινκ και θα επανέλθω με προσωπική εμπειρία που ταιριάζει γάντι με το όνομα της διεύθυνσης της σελίδας σας
το λινκ είναι από έγκριτο κατα τη γνώμη μου σάιτ:
Αγαπητέ ξεστραβωμένε, το λινκ σου είναι διαφημιστικό. Δεν επικυρώνει την θεωρία του Πασχαλίδη. Δεν εξηγεί με ποιόν τρόπο οι οδηγίες του φέρνουν αποτέλεσμα. Δεν είναι δυνατόν οι άνθρωποι να χωρίζονται σε 12 τύπους χωρίς να λαμβάνονται υπ όψιν γεννετικά κριτήρια. Για να μη μιλήσω για το χάρισμα της διόρασης....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-08-14, 23:12
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Από φιλικό μου πρόσωπο έμαθα προ 2 ετών για τον Πασχαλίδη. Θεράπευσε τη μητέρα του από σοβαρή ασθένεια. Οι γιατροί θεώρησαν ότι έγινε θαύμα. Θεωρώ αξιόπιστη τη μαρτυρία του γιατί είναι ένα άτομο πρακτικό και προσγειωμένο που δεν πιστεύει σε υπερφυσικές-μεταφυσικές δυνάμεις και η μητέρα του επισκέφθηκε τον Πασχαλίδη, χωρίς ο ίδιος να το γνωρίζει. Του το αποκάλυψε μετά τη θεραπεία της, η οποία ήταν απότομη και ανεξήγητη. Στη συνέχεια μια κοινή φίλη με ένα χρόνιο πρόβλημα υγείας επισκέφθηκε τον Πασχαλίδη και βοηθήθηκε και αυτή σε μεγάλο βαθμό. Σήμερα έχει σχεδόν θεραπευθεί πλήρως, γεγονός που με έκανε να προβληματιστώ για τον άνθρωπο αυτό. Όπως μου είπαν, δεν παίρνει χρήματα και τα έσοδά του είναι από την πώληση των βιβλίων του. Η φίλη μου ανέφερε περιπτώσεις ατόμων που γνώρισε στις συναντήσεις, που και αυτοί θεραπεύθηκαν...
Προσωπικά η μόνη "λογική" εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι αυτός ο άνθρωπος διαθέτει κάποιου είδους δύναμη να "ξυπνάει" κάποιες εσωτερικές ψυχικές δυνάμεις που όλοι έχουμε, ώστε να θεραπεύουμε μόνοι μας το σώμα μας. Νομίζω ότι αυτές οι εσωτερικές δυνάμεις ενεργοποιούνται και με τη δύναμη της πίστης στο Θεό, γι' αυτό έχουμε και τις περιπτώσεις ατόμων που θεραπεύθηκαν μετά από επισκέψεις σε ναούς, τάματα, προσευχές κ.λπ. Η θεραπευτική θεϊκή δύναμη δεν είναι εκ των άνω, αλλά εκ των έσω.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-08-14, 00:47
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Από φιλικό μου πρόσωπο έμαθα προ 2 ετών για τον Πασχαλίδη. Θεράπευσε τη μητέρα του από σοβαρή ασθένεια. Οι γιατροί θεώρησαν ότι έγινε θαύμα. Θεωρώ αξιόπιστη τη μαρτυρία του γιατί είναι ένα άτομο πρακτικό και προσγειωμένο που δεν πιστεύει σε υπερφυσικές-μεταφυσικές δυνάμεις και η μητέρα του επισκέφθηκε τον Πασχαλίδη, χωρίς ο ίδιος να το γνωρίζει.
Ε πες μας και ποια ήταν αυτή η ασθένεια...
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-08-14, 01:02
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Πονοκέφαλος!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-08-14, 11:51
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να θίγεις εμπειρίες μεταφυσικού είδους, δημόσια, και ειδικά σε φόρουμ στο ίντερνετ, και μάλιστα ενόπιων συγκεκριμένων συνομιλητών που όχι μόνο δεν τους ξέρεις, αλλά κυκλοφορουν εδω (μάλλον) αποκλειστικά για να καταστρέψουν κάθε είδους μεταφυσική πεποίθηση. Εχουν κάνει εξαρχής την θεώρηση οτι όλα είναι κακόβουλα, απάτες, προσπάθεια για εκμετάλευση, τσαρλατανισμός κτλ.
Θα συμβουλέψω τον όποιον έχει σκοπό να επισκευτεί ανθρώπους σαν τον Πασχαλίδη, απλά να πάει και να τους βρεί και να αποφασίσει αν του λέει κάτι (ψυχικά) αυτή η διαδικασία που τους βάζουν να κάνει. Πάντως θα διαπιστώσει οτι άνθρωποι σαν τον Π. δεν ζητάνε χρήματα παρά έχουν ένα κουτί με δωρεές. Αν νομίζουν οτι τους βοήθησε ή θα τους βοηθήσει ας ρίξουν οτι θέλουν. Αν νομίζουν οτι είναι απατεώνες ας μην ασχοληθούν άλλο. Θα έχουν χάσει μερικές ώρες απο την ημέρα τους. Τοσο απλά. Ούτε βιβλία τους να αγοράσουν, ούτε CDs ούτε τίποτα. Ετσι κι αλλιώς η μέθοδοι και οι πρακτικές ενεργειακής θεραπείας δεν έχουν και τόσο σχέση, ούτε με το είδος της νόσου που έχεις ή νομίζεις οτι έχεις, ούτε με το αν θα θεραπευτείς, επιφανειακά ή ολοκληρωτικά. Αυτό ειναι άλλο θέμα αλλα δεν θα κάτσω να το αναλύσω στο ίντερνετ. Υπάρχουν βιβλία, μερικά είναι αρκετά σοβαρά, διαβάστε να δείτε τι λένε κάποιοι συγγραφείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 29-08-14 στις 11:57
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-08-14, 21:50
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Θεώρησα σκόπιμο να μη δώσω λεπτομέρειες για τη φύση της ασθένειας. Παρ' όλα αυτά, εάν για κάποιους έχει σημασία, είναι η γνωστή επάρατη νόσος. Η δε φίλη μου έχει σχεδόν αποθεραπευτεί από τη λεύκη. Μήπως χρειάζεται να καταθέσω και πλήρες ιατρικό ιστορικό;;;;
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 29-08-14 στις 21:50
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-08-14, 23:23
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεώρησα σκόπιμο να μη δώσω λεπτομέρειες για τη φύση της ασθένειας. Παρ' όλα αυτά, εάν για κάποιους έχει σημασία, είναι η γνωστή επάρατη νόσος. Η δε φίλη μου έχει σχεδόν αποθεραπευτεί από τη λεύκη. Μήπως χρειάζεται να καταθέσω και πλήρες ιατρικό ιστορικό;;;;
Όχι δεν χρειάζεται, αλλά δεν υπάρχει και λόγος να το κρύβεις.

1) Η μητέρα μιας φίλης ενός nickname σε ένα φόρουμ δεν λέει τίποτα. Δεν τίθεται δηλαδή ζήτημα προσωπικών δεδομένων, ακόμα κι αν δώσεις το ιατρικό ιστορικό. Δεν εκτίθεται η μητέρα της φίλης σου.
2) Το να κρύβεις την ασθένεια, κάνεις τον άλλο πιο καχύποπτο στο να πιστέψει στην μαρτυρία σου.

Εσύ πιστεύεις πως η ίαση οφείλεται αποκλειστικά στον κ. Πασχαλίδη; Δεν έκανε δηλαδή καμιά θεραπεία παράλληλα π.χ. χημειοθεραπεία, ακτινοθεραπεία;
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libero : 29-08-14 στις 23:23
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-08-14, 04:05
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Προς όλους τους συνανθρώπους μας που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα υγείας , οι ίδιοι ή κάποιο κοντινό τους πρόσωπο:

Τα προβλήματα υγείας δεν μας τα στέλνει ούτε ο θεός , ούτε η μαύρη μας η μοίρα , ούτε οφείλονται στο μάτι το κακό ή στα άστρα και τα ζώδια. Είναι δυστυχώς ένα κομμάτι της ζωής μας και εμείς ως άνθρωποι θα πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε με μαχητικότητα και ηρωισμό. Στα πλαίσια αυτής της μαχητικής αντιμετώπισης είναι και η συσπείρωση. Υπάρχουν σύλλογοι και οργανώσεις ατόμων που υποφέρουν από σοβαρές ασθένειες όπως είναι ο καρκίνος ή η μεσογειακή αναιμία. Μέσα σε αυτούς τους χώρους το άτομο έρχεται σε επαφή μέ άλλους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, με γιατρούς που εργάζονται επάνω στην θεραπεία ή δουλεύουν με ασθενείς, γίνεται ανταλλαγή απόψεων , υπάρχει πληροφόρηση και δράση πάνω σε μια πραγματική επιστημονική βάση.

Από την άλλη μεριά, το να εθελοτυφλείς μπροστά στο πρόβλημά σου και να γίνεσαι έρμαιο στα θαύματα που σου υπόσχεται ο κάθε κομπογιαννίτης αδικεί πρώτα εσένα και τις ικανότητές σου, τους συνανθρώπους σου με το ίδιο πρόβλημα που το παλεύουν αλλιώς και στην τελική μπορεί να είναι και επικίνδυνο γιατί τα "θαύματα" δεν είναι για όλους.

Ειπώθηκε οτι υπάρχουν άτομα που ισχυρίζονται οτι η μέθοδος του Πασχαλίδη είναι αποδοτική. Η πραγματικότητα είναι οτι για όλους τους κομπογιαννίτες υπάρχουν άτομα που επιβεβαιώνουν τις ικανότητές τους. Ακόμη και εγώ αν πω το φλυτζάνι σε 100 άτομα σίγουρα θα έχω ένα ποσοστό επιτυχίας. Το θέμα είναι η μεθοδολογία που έχει ο καθένας και η πραγματική της βάση. Η λέυκη για παράδειγμα είναι αυτοάνοσο νόσημα και δεν υπάρχει θεραπεία. Όσο και αν ορκίζεται κάποιος οτι η θεραπεία του Πασχαλίδη πιάνει αν δεν καταφέρει να εξηγήσει επ ακριβώς με ποιόν τρόπο η συγκεκριμένη διατροφή εμποδίζει το ανοσοποιητικό να επιτεθεί στα ίδια του τα μελανοκύτταρα , είναι σαν να μην έγινε.

Ειπώθηκε οτι ο Πασχαλίδης δεν ζητάει χρήματα. Η πραγματικότητα είναι οτι αμα πας στις συνεδρίες του και πιστέψεις αυτά που σου λέει τότε θα αγοράσεις και τα βιβλία του. Οι συνεδρίες του γίνονται μόνο για κονσομασιόν και μάλιστα κάτω απο άσχημες συνθήκες.

Ειπώθηκε οτι ο Πασχαλίδης είναι εμπειρία μεταφυσικού είδους. Η πραγματικότητα είναι οτι ο Πασχαλίδης δεν έχει καμία σχέση με μεταφυσικές εμπειρίες. Πρόκειται για έναν άνθρωπο με υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη. Ούτε ο ίδιος δεν εντάσσει την μεθοδολογία του στα πλαίσια της μεταφυσικής. Έχει φαγωθεί για να αποδείξει οτι η μέθοδος αυτή έχει επιστημονική βάση.

Ειπώθηκε οτι ο Πασχαλίδης και η πίστη στον θεό ενεργοποιούν την αυτοθεραπευτική ικανότητα. Την αυτοθεραπευτική μας ικανότητα την ενεργοποιούμε μόνοι μας κάνοντας πράγματα για τον εαυτό μας. Δεν περιμένουμε απο άλλους για εμάς , χωρίς εμάς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.