Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-04-15, 00:36
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Εγώ, όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-04-15, 05:57
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι που ξέχασα: τις ιστορίες αυτές μάλλον εσυ τις έθιξες. Αν υποθέσαμε οτι σε ενδιέφερε το αντικείμενο θα περίμενα κάτι ερωτήσεις του στιλ: υπάρχουν δαίμονες; (εκτός του τυπογραφείου). Αν ναι θα μπορούσαμε να τους ελέγξουμε; Να τους βάλουμε να κάνουν διάφορα πράγματα για μας; Αν ναι, τι κέρδη και συνέπειες θα έχει αυτό.
Ισως περίμενε κάποιος το εξής: υπάρχει Διάβολος; Αν ναι, τι ακριβώς θα ήταν αυτό; Αυτο που λέει η εκκλησία; Ποιά εκκλησία; Η Μεσαιωνική; Μήπως αυτή του La Vey; Ποιός μίλησε για συμβολαια; Ο Goethe ; Ο Robert De Niro στο Angel Heart. Ο φιλος μου ο Μήτσος;
Βλέπεις apofasismenos; Πλήθος τα ερωτήματα και δυστυχώς αναπάντητα. Αντι για αυτό βλέπω σπατάλη χρόνου, κυρίως για ανθρώπους που θα μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο. Εγω σίγουρα και πιθανόν και εσύ.
Καλημέρα, τα πράγματα είναι απλούστατα κι αυτό είναι καλό διότι κανείς δεν θέλει να κουράζεται όταν πληκτρολογεί ξάπλα στον καναπέ.
Εγώ αυτό κάνω,βαριέμαι μέχρι και να είμαι καθιστός. Ακολουθεί μακροσκελής ανάλυση.

Πήγα το θέμα λίγο "ανάποδο τιμόνι" μπας και έχουμε καμιά άποψη αλλά απ'ότι βλέπω δεν είναι στα προβλεπόμενα (μέχρι τώρα).
Είναι λογικό να μην είναι, εξάλλου ποιος ξέρει τι κουβαλάει το μυαλό του καθενός; ας μην ξανοιγόμαστε, ίσως να είναι κι η "μόνη" σωστή
και λιτή-ξερή ολοκληρωμένη απάντηση πέραν όλων. Νομίζω ότι όλοι έτσι ξεκινάμε στο booting.
Ας δούμε τώρα ένα μέρος όσων έγραψες (με την δική μου λογική) και να εξηγήσω γιατί δεν το ξεκίνησα
σύμφωνα με το παράδειγμά σου (θα παραδειγματίσω ουδέτερα).

Έγραψες: "υπάρχουν δαίμονες; (εκτός του τυπογραφείου). Αν ναι θα μπορούσαμε να τους ελέγξουμε;
Να τους βάλουμε να κάνουν διάφορα πράγματα για μας; Αν ναι, τι κέρδη και συνέπειες θα έχει αυτό".

α) "υπάρχουν δαίμονες;"
εγώ προσωπικά δεν θέλω να υπάρχουν, δεν ξέρω αν υπάρχουν, υποθέτω όμως ότι θα υπάρχουν μιας που έτσι λέει αρκετός κόσμος
κι έχουν συμβεί διάφορα. Έχούμε κι άλλους (γύρω μας) να λένε ότι δεν μπορεί να υπάρχει μόνο ο (καλός) Θεός
οπότε ακούγεται λογικό να υπάρχουν κι οι δύο πλευρές.

β) "θα μπορούσαμε να τους ελέγξουμε; να τους βάλουμε να κάνουν διάφορα πράγματα για μας;"
χμμμ...κατεργαράκο τάδε (χιούμορ), θες να βγάλεις κέρδος ε; να κάνουν τι για'σένα; εδώ ο αδερφός στον αδερφό βρίσκει πατήματα.
Φαντάσου σε αυτή την περίπτωση τι έχει να γίνει.

γ) "αν ναι, τι κέρδη και συνέπειες θα έχει αυτό;"
εμ βέβαια...θες και την ασπίδα σου μουρντάρη ε; κάτσε λες μην "σκάσει" κανένα πρόβλημα και ήδη είμαι φορτωμένος
όπως λίγο πολύ όλοι, δεν θα τ'αντέξω μανούλα είπε ο ποιητής και λιποθύμησε.

(παύση)

Αυτές οι ερώτησεις είναι απλές με την έννοια ότι παραχωρούν ένα ευρύ πεδίο συζήτησης αλλά δεν έχουν "ζουμί".
Θα μπουν, θα γράψουν απόψεις, θα πέσει και καμιά διαφωνία και μετά μάσα και ξάπλα, το βγάλαμε το μεροκάματο και σήμερα...
Στην δική μου αναζήτηση-θέμα έφερα τα πράγματα προ τετελεσμένων και όντως ρώτησα πράγματα που μου φαίνονται
πιο ανεξήγητα από τα απλά (επίσης ανεξήγητα).
Απλώς προτίμησα να ρωτήσω πράγματα χειροπιαστά που ήδη κάνουν άνθρωποι ανάμεσά μας στην ζωή.
Πήρα πολλά ως δεδομένο λοιπόν και βασίστηκα στην άτοπο απαγωγή.
Δεν πρόκειται για καμιά πατέντα-καινοτομία, απλά έτσι επέλεξα.

Βασική παράμετρος επίσης στο θέμα είναι η εναρμόνιση με το περιβάλλον ποσταρίσματος.

Σκέψη-συννεφάκι: ======>

που βρίσκομαι;
σε σάιτ με μεταφυσικά θέματα. Με ελκύει; ε...ναι, λιγάκι...αλλά πιο πολύ η επιστήμη. Αυτοί οι άνθρωποι εδώ μέσα είναι λίγο ή πολύ
πιο κοντά στο αντικείμενο από'μένα. Ξέρω ότι αρκετοί έχουν διαφορές με εμένα όπως όλοι μεταξύ μας φυσικά.
Παράδειγμα: η πλευρά μου αν δει ένα (άψυχο) μηχάνημα που κάνει κάτι πρωτοποριακό, θα κάτσω να το χαζέψω, θα σκεφτώ πως δουλεύει
ποιος το έφτιαξε κτλ. Αν είναι βόμβα, φυσικά τον "ήπια".
Αντίθετα αν η πλευρά μου δει ένα (έμψυχο-τουλάχιστον να περπατάει) αλλόκοτο ον να με κοιτάζει απειλητικά και το οποίο δεν αναγνωρίζω
στην βάση δεδομένων μου, θα σκεφτώ αν έχω κάποιο όπλο ή αν δεν έχω, τουλάχιστον να βρω το κουζινομάχαιρο.
Ενδέχεται να τρομάξω, χώρια που παράλληλα θα θυμηθώ τον Ιησού (ένστικτο επιβίωσης).
Ισχύει και το αντίθετο από την πλευρά άλλων μελών αν με πιάνεις.
Είναι τι σε ελκύει πιο πολύ βρε παιδί μου...

Υ.Γ Αυτό σου το ποστ ήταν πιο "απαλό".

(δεν έχει ιμότικον στο edit; )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 24-04-15 στις 06:14
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-04-15, 06:11
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ, όχι;
Εσύ έχεις φοβερό νικ (ακόμα και ηχητικά).

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-04-15, 09:01
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην δική μου αναζήτηση-θέμα έφερα τα πράγματα προ τετελεσμένων και όντως ρώτησα πράγματα που μου φαίνονται πιο ανεξήγητα από τα απλά (επίσης ανεξήγητα).
Απλώς προτίμησα να ρωτήσω πράγματα χειροπιαστά που ήδη κάνουν άνθρωποι ανάμεσά μας στην ζωή.
Πήρα πολλά ως δεδομένο λοιπόν και βασίστηκα στην άτοπο απαγωγή.
Δεν πρόκειται για καμιά πατέντα-καινοτομία, απλά έτσι επέλεξα.

Βασική παράμετρος επίσης στο θέμα είναι η εναρμόνιση με το περιβάλλον ποσταρίσματος.

Σκέψη-συννεφάκι: ======>

που βρίσκομαι;
σε σάιτ με μεταφυσικά θέματα. Με ελκύει; ε...ναι, λιγάκι...αλλά πιο πολύ η επιστήμη. Αυτοί οι άνθρωποι εδώ μέσα είναι λίγο ή πολύ
πιο κοντά στο αντικείμενο από'μένα. Ξέρω ότι αρκετοί έχουν διαφορές με εμένα όπως όλοι μεταξύ μας φυσικά.
Δεν ρώτησες αυτό το πράγμα. Μας είπες οτι σκέφτεσαι να "κάνεις συμβόλαιο με τον διάβολο" και μας (το forum) ρώτησες την γνώμη μας. Αρκετοί σε ρώτησαν διάφορα πράγματα, μεταξύ των οποίων και εγω. Παραδέχομαι οτι οι δικές μου ερωτήσεις ήταν απλά αφορμή για να σε κάνω να μιλήσεις, να γράψεις λίγα παραπάνω και να δω τι ρόλο βαράς. Από τα συμφραζόμενα αγαπητέ προκύπτει οτι ανοίγεις κουβέντα απλά για να την ανοίξεις, για να περάσει η ώρα δηλαδή. Δεν πιστεύεις τίποτα απο αυτά που λες, και πιθανότατα τίποτα και απο αυτά που θα σου πουν. Οπότε ποιός ο λόγος να συνεχίσουμε; Είναι μια μοφή trolling αυτό. Διανοητικό φυσικά αλλά η ουσία παραμένει η ίδια. Καλή συνέχεια.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-04-15, 13:40
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ρώτησες αυτό το πράγμα. Μας είπες οτι σκέφτεσαι να "κάνεις συμβόλαιο με τον διάβολο" και μας (το forum) ρώτησες την γνώμη μας. Αρκετοί σε ρώτησαν διάφορα πράγματα, μεταξύ των οποίων και εγω. Παραδέχομαι οτι οι δικές μου ερωτήσεις ήταν απλά αφορμή για να σε κάνω να μιλήσεις, να γράψεις λίγα παραπάνω και να δω τι ρόλο βαράς. Από τα συμφραζόμενα αγαπητέ προκύπτει οτι ανοίγεις κουβέντα απλά για να την ανοίξεις, για να περάσει η ώρα δηλαδή. Δεν πιστεύεις τίποτα απο αυτά που λες, και πιθανότατα τίποτα και απο αυτά που θα σου πουν. Οπότε ποιός ο λόγος να συνεχίσουμε; Είναι μια μοφή trolling αυτό. Διανοητικό φυσικά αλλά η ουσία παραμένει η ίδια. Καλή συνέχεια.
Κοίταξε...

στα φόρα η απαραίτητη προυπόθεση υγείας στην συζήτηση είναι να αποδεχτούν εκετέρωθεν οι πλευρές ότι ο καθένας λέει ότι νομίζει.
Επί 2.000 χρόνια να μιλάμε μπορεί να ψιλοπροσεγγίσουμε ο ένας τον άλλον αλλά ο καθένας θα εξακολουθήσει να λέει ότι θέλει.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω απολύτως τίποτα, ότι άνοιξα θέμα για να περάσει η ώρα ή ότι τρολλάρω.
Πιστεύω και βάση όσων δείχνουν τα δεδομένα (μου) ότι κάτι "παίζει" στον περίγυρο και νομίζω ότι έχω γίνει σαφής
έστω κι αν δεν είμαι 100% "βουτηγμένος" (με την έννοια της εμπειρίας) σε αυτά τα θέματα όπως άλλα μέλη.

Ήταν λογικό κάποια στιγμή, κάποιος να δοκιμάσει να δει, τι ρόλο βαράω. Κι αυτό προβλεπόμενο είναι όπως είπα πιο πάνω με άλλα λόγια.
Βασικά δεν περίμενα πιο βαριές αντιδράσεις δεδομένου ότι ο ψυχισμός στο συγκεκριμένο σάιτ αποφεύγει τις βαρβαρότητες στις εκφράσεις.

Έχεις (αν μου επιτρέπεις) την τάση να νομίζεις ότι κάτι κρύβεται. Ίσως λόγω ιδιοσυγκρασίας. Δέξου όμως και την ευθεία οδό με απλά λόγια.

Υπάρχει (λένε) ένας που τον λένε διάβολο κι είναι κακό παιδί βάση όσων γνωρίζουμε κι ακούμε, το γνωρίζουμε αυτό από πρώτο χέρι; όχι.
Ακούγεται ότι είναι δεκτικός αλλά κι απαιτητικός. Τι ακριβώς συμβαίνει; μήπως μπορώ να μάθω; ίσως...αλλά πως θα μάθω;
θα ρωτήσω και θα ζυγίσω. Πως θα ρωτήσω; θα πω την αλήθεια. Ποια είναι η αλήθεια; ότι έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο νταραβεριού
(είναι και μια πρόκληση) αλλά όπως ανέλυσα, ζύγισα, δήλωσα...αν πάω, θα πάω με "άδεια χέρια". Με νοιάζει πως πήγαν οι προηγούμενοι;
με καίει; φυσικά και όχι. Γιατί (επίσης) ρωτάω; διότι ο Ιησούς (που επίσης δεν έχω δει φανερά) δεν ζητάει κάτι φοβερό.
Ο διάβολος γιατί λένε ότι ζητάει; άρα κάτι βρωμάει στην υπόθεση.

Από'κει και πέρα, όπως έχω ήδη γράψει, ο ένας ρωτάει τον άλλον. Απαντήσεις δεν έπεσαν στο τραπέζι.
Υπήρξα συγκεκριμένος με ερωτήματα πάνω σε πράξεις ανθρώπων που ήδη κάνουν...πίνακες,επικλήσεις,ερωτήματα για προστασία
που άλλοι πάνε ξεκρέμαστοι κι άλλοι σαν αστακοί, απορία για αγγέλους που συντροφεύουν άτομα τα οποία καλούν κακά πνεύματα
(περίεργα πράγματα μου φαίνονται) κτλ και δεν απάντησε κανείς. Δεν παίζει ρόλο ούτε πως βλέπω τον διάβολο, ούτε τι περιμένω κτλ.
Αυτά θα ήταν όλα αεριτζίδικα που θα μπορούσα να γράψω ότι βολεύει.

Επέλεξα να γίνω συγκεκριμένος...όπως και πιστεύω ότι έγινα.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 24-04-15 στις 13:42
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-04-15, 14:06
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Επιπροσθέτως και μετά την τελευταία τοποθέτησή μου, έχω και μια άλλη απορία.
Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν κάτι ξόρκια (πάντα μου γύριζαν τα έντερα σε αυτή την λέξη) για αρπαγές ψυχών.
Πάει λέει κάποιος/α και "σουφρώνει" δηλαδή μια ξένη ψυχή για να κάνει παιχνίδι με ξένες πλάτες;
αυτό ας πούμε, κατά πόσο είναι επιτρεπτό να γίνεται από τον Θεό; διότι υποτίθεται ότι αφού αυτός είναι ο ανώτερος όπως ακούγεται
δίνει και τις σχετικές άδειες για ότι διεξάγεται. Είπαμε...ελεύθερη βούληση για τους ανθρώπους...κάτι που μπορώ να το δεχτώ
(αν και θα προτιμούσα να είναι όλα τέλεια χωρίς δοκιμασίες) αλλά αυτό μοιάζει πολύ "χονδρό".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 24-04-15 στις 14:08
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-04-15, 09:59
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos
Επιπροσθέτως και μετά την τελευταία τοποθέτησή μου, έχω και μια άλλη απορία.
Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν κάτι ξόρκια (πάντα μου γύριζαν τα έντερα σε αυτή την λέξη) για αρπαγές ψυχών.
ο καθένας μπορεί να λέει ο,τι θέλει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-15, 23:44
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gnostic Student Εμφάνιση μηνυμάτων
ο καθένας μπορεί να λέει ο,τι θέλει
http://www.metafysiko.gr/forum/showt...t=1123&page=24

ποστ 239...φυσικά το έχω διαβάσει κι αλλού.
__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 27-04-15 στις 23:46
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-04-15, 08:03
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Νομίζω οτι κάτι τέτοια προκύπτουν απο κατανάλωση βιβλίων φάνταζυ σε συνδιασμό με έλλειψη παιδείας στον αποκρυφιστικό χώρο. Αρχίζουν να συγχέουν τι γράφουν διάφοροι συγγραφείς στον πρώτο με το τι περιλαμβάνει η παράδοση στον δεύτερο.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 28-04-15 στις 08:04
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-04-15, 11:45
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω οτι κάτι τέτοια προκύπτουν απο κατανάλωση βιβλίων φάνταζυ σε συνδιασμό με έλλειψη παιδείας στον αποκρυφιστικό χώρο. Αρχίζουν να συγχέουν τι γράφουν διάφοροι συγγραφείς στον πρώτο με το τι περιλαμβάνει η παράδοση στον δεύτερο.
Αν κι ακούγεται φοβερότερο κάποιων άλλων που κατά καιρούς διαβάζουμε, έχω να προσθέσω ότι κανείς στην συνέχεια του θέματος
(και πέρασαν αρκετά ποστ) δεν του είπε "τι'ναι αυτά που λες κύριος; (ή με κάποιον άλλον τρόπο).
Ποιος ξέρει όμως; ίσως να το άφησαν στο φλου λόγω ευγένειας.
__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 28-04-15 στις 11:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.