Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-10-06, 03:27
cult Ο χρήστης cult δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Μετα απο καποιο μικρο δισταγμο,διοτι το γεγονος δεν συνεβη σε μενα προσωπικα,θα αναφερω ενα παρομοιο περιστατικο.Συνεβη στην κοπελα με την οποια ειχα δεσμο εκεινο το καιρο.Βρισκοταν σε καποιο κεντρικο δρομο με τη μητερα της. στη πολη στην οποια διαμεναμε εκεινη την εποχη.Χωρις καποιο προφανη λογο μια τσιγγανα τη πλησιασε .Δε θυμαμαι αν τη πλησιασε με καποια προφαση οπως στη περιπτωση του Μιχαλη,αν και ειναι πολυ πιθανο.
Αρχισε να της μιλαει για γεγονοτα γυρω απο τη ζωη της,παρελθοντος και μελλοντικου χρονου.Η κοπελα φυσικα εντυπωσιαστηκε.Αυτο που εμεινε χαραγμενο στη μνημη μου ειναι η αναφορα της γυρω απο τη σχεση που ειχαμε και το ατομο μου.Φανηκε να γνωριζει αρκετα για μενα.Η καταληξη ηταν να κανει μελλοντικη προβλεψη για το δεσμο μας,η οποιοα επαληθευτηκε 100%(και δεν μιλαω οτι ειπε ενα απλο "θα χωρισετε",ή "θα παντρευτειτε".Οι προβλεψεις της,ηταν ηταν πολυπλοκοτερες.Στο τελος οταν ειδε οτι η μητερα της κοπελας σαφως δυσπιστουσε στα λεγομενα της,γυρισε προς αυτη λεγοντας της "Δε με πιστευεις οτι λεω την αληθεια.Τοτε βαλε το χερι στη τσεπη σου και δειξε μου τι κρατας.Κρατας...(συγχωρεστε με αλλα δε θυμαμαι πλεον τι αντικειμενο(α) ηταν)".Η μητερα της ανοιξε το χερι της και η τσιγγανα αποδειχτηκε σωστη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-06, 17:51
Το avatar του χρήστη metatron
metatron Ο χρήστης metatron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Αν καποιος παει στην ινδια θα δει παρα πολλα παρομοια ισως και καλυτερα φαινομενα. Αυτο που εγινε με την ελια δεν ηταν κολπο ηταν αληθινο. Πολλοι ειναι αυτοι που εχουν δει ενα φακιρη να ανεβαινει μια σκαλα που δεν υπαρχει, αλλους να περπατανε στη φωτια κτλ. Η εξηγιση ειναι οτι υπαρχουν σε αυτο το κοσμο διαφορετικα επιπεδα που διαχωριζουν το καθε ενα απο εμας. Οσοι βρισκονται ενα σταδιο πιο κατω δεν μπορουν να εξηγισουν φαινομενα που συμβαινουν σε ενα ανωτερο σταδιο. π.χ. ο φακιρης δε μπορει να καταλαβει το επιπεδο ενος γογκι, οπως εμεις δε μπορουμε της τσιγγανας. Για να φτασει καποιος σε ανωτερο σταδιο πρεπει να αφυπνιστει και για να γινει αυτο πρεπει να εχει δασκαλο, πραγμα που ειναι σχεδον απιθανο να βρει καποιος στην Ελλαδα.
__________________
You talk about redefining my identity. I want a guarantee that I can still be myself.
There isn't one. Why would you wish to? All things change in a dynamic environment. Your effort to remain what you are is what limits you.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-11-06, 14:25
Nefertiti Ο χρήστης Nefertiti δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Χμ... δε συμμετέχω στο φόρουμ, κυρίως γιατί δεν έχω συχνά κάτι να πω. Το περιστατικό αυτό ωστόσο μου έφερε στο μυαλό κάτι που έγινε πριν από 3-4 χρόνια. Καθόμουν σε μια καφετέρια στο κέντρο της Αθήνας και ήρθε μια τσιγγάνα η οποία προσπαθούσε να με πείσει ότι μου είχαν κάνει μάγια. Δεν την πίστευα και της έλεγα να φύγει. Μου δίνει ένα μαντήλι και μου λέει κράτα το στο χέρι σου. Το κράτησα και όταν μετά από λίγο το άνοιξα το μαντήλι είχε δεθεί σε ένα σφιχτό κόμπο! "Να τα μάγια μου λέει" ή κάτι τέτοιο...
Εγώ φυσικά είχα εντυπωσιαστεί, αλλά της είπα κάτι σαν "δεν ξέρω πώς το κάνατε, αλλά πάντως μάγια δε μου έχουν κάνει" και την έδιωξα. Πάντως μου φαίνεται λίγο ύποπτο ότι και τα άλλα μαγικά που αναφέρθηκαν εδώ (με την ελιά και με το αντικείμενο από την τσέπη) είχαν να κάνουν με κάτι που κρατούσαμε όλοι... Δε λέω ότι είναι ταχυδακτυλουργικά κόλπα, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ορισμένα κόλπα δεν μπροούν να γίνουν καταννοητά απ' το μυαλό, όσο κι αν το τελευταίο προσπαθεί. Κι εγώ ΞΕΡΩ ότι το μαντήλι το κρατούσα και δεν άνοιξα ούτε στιγμή το χέρι μου. ΞΕΡΩ ότι ήταν λυτό και βρέθηκε δεμένο. Δύσκολα μπορώ να δεχτώ όμως, ότι επρόκειτο για μαγεία. Ίσως έχει κάτι ευτελές το όλο σκηνικό για να το δω έτσι, δεν ξέρω. Αν μου έλεγε βέβαια η γυναίκα διάφορα από το παρελθόν μου, μπορεί να είχα και άλλη γνώμη.

Να προσθέσω ότι κι εκείνη μου ζήτησε τσιγάρο και της έδωσα. Φυσικά δεν έχει καμία σχέση, τουλάχιστον με βάση την κοινή λογική.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefertiti : 05-11-06 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-06, 12:33
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

PAIDIA να πω κάτι.αυτο που κανουν ειναι ταχυδακτυλουργια,ταχυ+δαχτυλα kai αυτο με τη χαρτοπετσέτα και ολα.μη τσιμπατε.οσο για τα μάγια είναι μεροσ του story τους.το ξερω πωσ οταν καποιοσ το παθαινει πρωτη φορα ξαφνιάζεται-ενθουσιάζεται αλλα δε είναι τίποτα και σίγουρα οχι μαγεία.αν εχετε φιλο ταχυδακτυλουργο ζητησστε του να κανει το τρικ με το μπαλάκι που στο δινει και μετα η μπάλα βρισκεται στα χερια του.το ιδιο γινεται και με τη χαρτοπετσετα.στη δινει κομμένη χίλια κοματια η τη κοβεισ εσυ χιλια κομματια και μετά την έχεις καινούρια.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-06, 13:55
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φίλοι μου, μπορεί να μη με γνωρίζετε κάποιοι από εσάς, ωστόσο δεν θα άνοιγα ποτέ ένα θέμα μόνο και μόνο για να μιλήσω για ταχυδακτυλουργικά τρικ. Η εμπειρία δεν εξαντλείται στην ελιά, αλλά και σε άλλα φαινόμενα, όπως στη γνώση του παρελθόντος μου που φάνηκε να γνωρίζει σε κάποιο βαθμό. Και ας μην μου πείτε για συμπτώσεις, γιατί αυτά που είπε δεν ήταν "μεγάλη πόρτα θα διαβείς, κάποια από Γ. σε περιμένει σε 3 μέρες, χρόνια ή τέρμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-06, 15:38
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Θα ακουστεί πολύ παιδικό και ανώριμο αυτό που θα ρωτήσω, αλλά θα το κάνω...Μιχάλη είσαι σίγουρος ότι μετά από τη συνάντηση αυτή δεν σου έλειπαν λεφτά; Έχω λόγο που ρωτάω. Έστω και ψιλά...Σου έλειπαν;

Καθημερινά ακούμε τέτοια περιστατικά και σίγουρα ο ένας στους δύο για να μην πω περισσότεροι έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο. Όντως είναι ταχυδακτυλουργικά. Αυτό δε σημαίνει ότι όσα λένε δεν είναι αλήθεια ή έστω κάποια από αυτά. Είναι γνωστό ότι οι τσιγγάνες έχουν κάποιες τέτοιες ικανότητες...το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι τις χρησιμοποιούν για να πάρουν λεφτά ή μάλλον να κλέψουν τον άλλο. Συνέβη ακριβώς το ίδιο με του Μιχάλη στην κολλητή μου. Κάποιοι τη γνωρίσατε τότε στου Ψυρρή που ήμασταν! Αρκεί να σας πω ότι της πήρε η κυρία 20 Ευρώ. Πώς; Έλα ντε...Εδώ είναι το μυστήριο. Πέρα από το μαντήλι και από ένα ξύλο που εμφανιστήκε στο χέρι της κολλητής μου, κάτι έκανε και πάνε τα λεφτά. Και όχι, δεν της έπεσαν κάπου....
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-06, 18:35
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Μίκα μου, όπως ανέφερα στο πρώτο μου ποστ, δεν μου ζήτησε λεφτά και δεν μου έλειψε ούτε ένα δεκάλεπτο από την τσέπη μου. Μου ζήτησε μόνο ένα μαντίλι, στην περίπτωση που ξαναβρεθούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-11-06, 01:59
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, σκοπίμως δεν σας αναφέρω τους λόγους για τους οποίους θεωρώ πως η τσιγγάνα γνώριζε μερικά πράγματα από το παρελθόν μου και είναι αυτό ακριβώς το κομβικό σημείο που με κάνει να θεωρώ πως η ιστορία έχει "πολύ ψωμί". Η ακριβής και ολοκληρωμένη ιστορία θα σας παρουσιαστεί σε προσεχές άρθρο, όπου εξετάζω ορισμένες περιπτώσεις εμπειριών από το προσωπικό μου αρχείο.
Τότε...περιμένω με αγωνία να μάθω λεπτομέρειες...
Χαίρομαι που η δική σου εμπειρία διαφέρει απο κάποιες άλλες και δεν έφυγες με λιγότερα από όσα είχες επάνω σου .... Γιατί έχω όμως την αίσθηση ότι αυτή θα σε βρει ξανά;;;
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-07, 15:30
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Οι γριες τσιγγανες ειναι πολυ ισχυρες μαγευτρες.....Μαλιστα, επειδη στο χωριο μου τυχαινει να υπαρχουν αρκετες, εμαθα οτι οι Αρχι-ιερειες τους λεγονται Shivani, Shuvani, Shivana...ε τελος παντων κατι τετοιο....ολα τα της μαγειας τους περνανε απο τις ιδιες...μπορουν να κανουν και να λυσουν μαγια πανισχυρα.....ακομα και απο τις μαθητευομενες......
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-12-07, 16:05
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Δεν θυμάμαι πολύ καλά αλλά ίσως είχα γράψει την εμπειρία μου αυτήν και σε άλλο θέμα. Καλύτερα να μην γενικοποιούμε τέτοια πράγματα. Μπορεί πολλές να έχουν τρικ όμως μερικές έχουν πραγματικά χάρισμα.


Ήμουν στο καρναβάλι της Ξάνθης με την οικογενειά μου και με κάποιους άλλους συγγενείς. Μια τσιγγάνα ήρθε κοντά. Έλεγε την μοίρα. Δεν μπορώ να μιλήσω σκέφτηκα, για κάτι που δεν έχω δει. Αρχικά ζήτησε την παλάμη της θείας μου. Της είπε ακριβώς πόσα παιδιά έχει, που μένει και πως θα έχει έναν ευχάριστο βίο. Ήρθε μετά σε μένα. Της έδωσα την παλάμη μου. Μου είπε πως εκείνη την περίοδο ήμουν τσακωμένος με έναν γνωστό. Μου πε πως θα είναι το μέλλον μου με γνώση και πως κανονικά θα κάνω οικογένεια. Ε, εντάξει αυτά δεν είναι και τα πιο τρομερά. Το πιο τρομερό είναι πως σε ότι έλεγε έπεφτε μέσα! Όταν ζητούσε την παλάμη σου την άφηνες μπροστά της, και αυτήν μετρούσε σε ένα περίεργο δαχτυλίδι της κάποια κυκλάκια πάνω σε αυτό. Αμέσως σου έλεγε τί γινόνταν.

Η γυναίκα αυτήν φαινόνταν πράγματι πονηρή. Μπορεί να ταν .Το θέμα είναι πως όλοι όσοι ήταν εκεί γνωστοί μου μείναν άναυδοι. Της ρώτησα πως το κάνει. Εκείνη μου πε απότομα μην σε ενδιαφέρει. Ακόμα και αυτοί που δεν πιστεύαν τίποτα από τους συγγενείς μου δεν μιλήσαν καθόλου. Ακόμα και να μην το παραδέχονται μερικοί, κάτι τέτοιες περίεργες περιπτώσεις τις πιστεύουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα εκείνη την στιγμή η μάνα μου η οποία αν και δεν πίστευε τίποτα είπε σε μένα:<< Έπρεπε να το μάθω από αυτήν πως έχεις τσακωθεί με κάποιον;>>. Αν και έλεγε πως δεν πίστευε τα έπαιξε


Δε ξέρω αν έχουν το χάρισμα της μαντείας, αυθυπυβάλονται ή αν απλά έχουν κάτι τηλεπαθητικό. Προσπαθώ αν βρω σε ποιό σύστημα είναι στηριγμένες οι ρίζες μαγείας τους. Αν κάτσω και ψάξω λίγο ακόμα για την καταγωγή τους θα το βρω πιστεύω....

Αυτά ελπίζω να ήταν καταννοητά Ευχαριστώ
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.