Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 10-02-17, 23:48
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Βασικά εσύ ξέρεις καλύτερα τι έγινε, πως έγινε γιατί εσύ το έζησες. Σίγουρα κάτι λέει η αίσθηση που είχες , για κάποιον λόγο θα την είχες. Δεν μας είπες όμως για ποιον λόγο κατά την γνώμη σου, ήθελαν να καταραστούν μια κοπέλα την οποία δεν γνώριζαν;
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-02-17, 00:12
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως Robespierre, μου φαίνεται λίγο δύσκολο να χρησιμοποιηθούν τέτοιοι τρόποι μέσα σε μέσο μαζικής μεταφοράς. Απ'ότι γνωρίζω αυτά τα πράγματα θέλουν την ησυχία τους και με κάποιο τρόπο να σε απομονώσουν .
Οχι ρε συ, κυρίως σε δημόσια μέσα την πέφτουν. Για μένα τσίμπησαν την πληροφορία μέσα σε λεωφορείο. Αν πάει τσιγγάνος και ρωτάει στο ξεκάρφωτο κάπου, θα τον μυριστούν αμέσως. Βρίσκουν καλοπροαίρετους και τους ανοίγουν συζήτηση. Γενικά μιλάω, αυτοί που κάνουν αυτές τις κομπίνες.

Επίσης me lene, αυτά με την τσιγγάνικη μαγεία και τις τσιγγάνικες κατάρες, νομίζω πως προέρχονται τα περισσότερα από μυθιστορήματα. Πάντως μιας και κυκλοφορεί η φήμη, την εκμεταλλεύονται οι τσιγγάνοι για να πουλάνε μαγγανείες στους αφελείς και να φοβερίζουν όσους δεν ανταποκρίνονται στη ζητιανιά
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 11-02-17, 07:16
me lene Ο χρήστης me lene δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2017
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά εσύ ξέρεις καλύτερα τι έγινε, πως έγινε γιατί εσύ το έζησες. Σίγουρα κάτι λέει η αίσθηση που είχες , για κάποιον λόγο θα την είχες. Δεν μας είπες όμως για ποιον λόγο κατά την γνώμη σου, ήθελαν να καταραστούν μια κοπέλα την οποία δεν γνώριζαν;
Γιατί δεν μας χωνεύουν (εμάς τους Έλληνες εννοώ) για αυτό! Αν ο άλλος είναι κακός δεν χρειάζεται να έχει λόγο. Επίσης μπορεί να της έκατσα με στραβό μάτι...σιγά μην με συμπάθησε κιόλας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη me lene : 11-02-17 στις 07:28
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-02-17, 07:16
me lene Ο χρήστης me lene δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2017
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ρε συ, κυρίως σε δημόσια μέσα την πέφτουν. Για μένα τσίμπησαν την πληροφορία μέσα σε λεωφορείο. Αν πάει τσιγγάνος και ρωτάει στο ξεκάρφωτο κάπου, θα τον μυριστούν αμέσως. Βρίσκουν καλοπροαίρετους και τους ανοίγουν συζήτηση. Γενικά μιλάω, αυτοί που κάνουν αυτές τις κομπίνες.

Επίσης me lene, αυτά με την τσιγγάνικη μαγεία και τις τσιγγάνικες κατάρες, νομίζω πως προέρχονται τα περισσότερα από μυθιστορήματα. Πάντως μιας και κυκλοφορεί η φήμη, την εκμεταλλεύονται οι τσιγγάνοι για να πουλάνε μαγγανείες στους αφελείς και να φοβερίζουν όσους δεν ανταποκρίνονται στη ζητιανιά
Πάντως όλο και κάποιου είδους χάρισμα θα έχουν για να μαντέψουν το σπίτι μου μέσα σε ολόκληρη Αθήνα αν είναι έτσι όπως τα λες.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 11-02-17, 07:25
me lene Ο χρήστης me lene δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2017
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Τέλος πάντων, δεν μπήκα να διαφωνήσω με κανέναν. Απλά το συμπέρασμα μου είναι ότι πολλές από αυτές όντως ασχολούνται με τέτοια. Και πάλι δεν θεωρώ ότι πιάνουν ή ότι ισχύουν σαχλαμάρες, άλλα ότι αυτές ασχολούνται ασχολούνται.
Όσο για το ψάρεμα στα Μέσα είναι λίγο κουλό αυτό που είπες...δεν μπορεί κάποιος να μαντέψει που μένεις ίσως εσύ μένεις επαρχία και όχι εδώ στην Αθήνα που και την οδό ακόμα να ξέρει κάποιος μες στις πολυκατοικίες άντε να σε βρει. Επίσης, αν ήταν τόσο απλά θα ρώταγαν το όνομα σε όλους και θα τους πέρναν όλους από πίσω.
Πάντως καλά κάνεις και το ανέφερες να ναι ψιλιασμένος ο κόσμος
Επίσης αν έχετε πάει ποτέ στον Άγιο Κυπριανό θα δείτε ότι το 1/3 του κόσμου στην εκκλησία είναι τσιγγάνοι. Αυτό κάνει δείχνει σίγουρα πως τα πιστεύουν πάντως. Οπότε λογικό να ασχολούνται κιόλας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη me lene : 11-02-17 στις 07:31
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 11-02-17, 07:34
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Me lene, σε ένα φόρουμ μπαίνεις για να ακούσεις εναλλακτικές γνώμες που ίσως δεν έχεις σκεφτεί, για αυτό που σε προβληματίζει. Μην το παίρνεις σαν διαφωνία.
Robespierre μίλησα για τις μεθόδους που ανέφερες(υπνωτισμός,υποβολή). Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να τα κάνεις αυτά μπροστά σε άσχετο κόσμο...
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-02-17, 07:41
me lene Ο χρήστης me lene δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2017
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Me lene, σε ένα φόρουμ μπαίνεις για να ακούσεις εναλλακτικές γνώμες που ίσως δεν έχεις σκεφτεί, για αυτό που σε προβληματίζει. Μην το παίρνεις σαν διαφωνία.
Robespierre μίλησα για τις μεθόδους που ανέφερες(υπνωτισμός,υποβολή). Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να τα κάνεις αυτά μπροστά σε άσχετο κόσμο...
Έχεις δίκιο. Όσο αφορά τον υπνωτισμό ή την υποβολή δεν ξέρω αν κάποιος το έχει πάθει ποτέ και μπορεί να μας πει την εμπειρία του. Δεν έχω καμιά τέτοιου είδους εμπειρία προσωπικά για αυτό ίσως μου φαίνεται χλωμό. Πάντως υπάρχει πιθανότητα κάποιος να σε υπνωτίσει χωρίς να το θέλεις ή είναι καθαρά κάτι σαν μαγεία;
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 11-02-17, 13:54
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Οι περισσότεροι ξέρουν τον υπνωτισμό από αυτά που βλέπουν σε ταινίες ή κάνουν ταχυδακτυλουργοί σαν τον Κόπερφιλντ. Δεν γίνεται ακριβώς έτσι, δεν χρειάζονται εκκρεμή, φωτεινές πηγές, άμπρα καντάμπρα, τελετές σε βωμούς κτλ. Υποβολή επίσης σου κάνουν τύποι που πουλάνε αντικείμενα και υπηρεσίες, όλα βασίζονται σε κοινές αρχές. Η υπνωτική υποβολή σε βάζει σε κάποια λειτουργία ασυνείδητης κατάφασης, βάζοντας σε να επιβεβαιώνεις πράγματα που πιστεύεις ή θεωρείς ότι αποδέχεσαι ή είναι θετικά. Στο τέλος σου πετάει και το ζητούμενο για τον θύτη, δηλαδή σου αποσπά την θετική σου δήλωση σε κάτι που επιδιώκει αυτός. Να σου πει τη μοίρα σου, να σου ρίξει τα χαρτιά, να σου πουλήσει μια βλακεία και θα του πεις την ιστορία της ζωής σου, που μένεις, τι κάνεις και πόσα κουβαλάς επάνω σου. Αν η στιγμή είναι η ιδανική και αν σε βρει αδύναμο, θα του δώσεις μόνος σου και τα λεφτά σου, θεωρώντας ότι έγινε μια τίμια ανταλλαγή. Αυτό κάνουν οι έμπειροι, τσιγγάνοι και μη. Είναι τέχνη πολύ παλιά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από me lene Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως όλο και κάποιου είδους χάρισμα θα έχουν για να μαντέψουν το σπίτι μου μέσα σε ολόκληρη Αθήνα αν είναι έτσι όπως τα λες.
Καλό μου παιδί, δεν μαντεύει κανένας που μένεις. Ο ένας τσιγγάνος σου πιάνει κουβέντα και σε ψαρεύει. Αν μάθει κάτι χρήσιμο, κάνει (αθέατο) σήμα σε άλλον που βρίσκεται ήδη μαζί του (δεν τον έχεις προσέξει) και εκείνος σε παρακολουθεί που θα πας. Έτσι βρίσκουν που μένεις, αν γυρίσεις σπίτι σου φυσικά. Την επόμενη ημέρα περνάει κάποιος από αυτούς και σκάει ένα παραμύθι, αν πετύχει ηλικιωμένο μόνο του, για να του φάει λεφτά. Απλά πράγματα σου λέω. Τώρα αν θέλεις να στήσουμε μια ιστορία με σασπένς στιλ Drag me to Hell, που είπε κι ο johnkokk, έχει ειδική κατηγορία το φόρουμ :-D

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 11-02-17 στις 14:01
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 11-02-17, 14:11
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Έχω παρακολουθήσει υπνωτισμό γι'αυτό το λέω. Βέβαια ήταν από τύπους που δεν θα τους χαρακτήριζες και τα πιο ηθικά στοιχεία αλλά υπήρξαν απτά αποτελέσματα στον υπνωτιζόμενο. Ξεκίνησαν για πλάκα, για να του κάνουν αναδρομή σε προηγούμενες ζωές(έτσι έλεγαν) αλλά κατάφεραν και άλλα πιο συγκεκριμένα πράγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-02-17, 16:14
me lene Ο χρήστης me lene δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2017
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ηλικιωμένος στο σπίτι 20χρονης δύσκολο! Εκτός αν ήμουν παντρεμένη με κάναν 90χρονο για να τον κληρονομήσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.