Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 25-09-18, 22:07
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Η μετατόπιση των κατασκευών σε έναν σεισμό δεν είναι η ίδια. Εξαρτάτε από τον συντονισμό Ένας μακρινός σεισμός καταστρέφει ευκολότερα τις πολυκατοικίες 6 μέχρι 9 ορόφους και δεν πειράζει καθόλου τις μονοκατοικίες. Αντίθετα ένας κοντινός σεισμός καταστρέφει τις χαμηλές κατασκευές ενώ αφήνει άθικτες τις πολυκατοικίες. Όταν πετάξουμε μια πέτρα σε μια λίμνη στην αρχή δημιουργούνται μικρά κύματα με μεγάλη ταχύτητα και όσο ανταποκρίνομαι μεγαλώνουν Το ίδιο κάνει και ο σεισμός. Τα απομακρυσμένα μεγάλα κύματα αυξάνουν τον συντονισμό των υψηλών κατασκευών και τις καταστρέφουν ενώ τα μικρά και γρήγορα κύματα καταστρέφουν τις χαμηλές κατασκευές. Η ευρεσιτεχνία προστατεύει από τις μετατοπίσεις όλες τις κατασκευές μικρές μεγάλες σε οποιοδήποτε συχνοτικό πεδίο υπάρχει διότι ελέγχει τις ταλαντώσεις - μετατοπίσεις. Σχετικό βίντεο. https://www.youtube.com/watch?v=LV_U...Zs3gvEulYCex2A

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 25-09-18 στις 22:48
  #202  
Παλιά 26-09-18, 18:57
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Απλά και ευγενικά θα σας πω μερικές δικές μου αλήθειες. Είμαι άνθρωπος που μπορείς να τον πατήσεις κάτω αν κάποιος μου δείξει σεβασμό. Αν κάποιος είναι απρεπής μαζί μου αλλάζω. Χρόνια τώρα βράζω μέσα μου για την αδικία που γίνετε εις βάρος μου. Είναι μερικοί βαρόνοι επιστήμονες που μου την λένε στα φόρουμ αλλά δεν μπορούν να απαντήσουν στα ερωτήματά μου και δεν με ρωτούν Απλά λένε ότι αυτοί ξέρουν και δεν ξέρω εγώ. Δεν θα είμαι πια ευγενικός μαζί τους γιατί έχουν έναν σκοπό. Το ψεύδος την συκοφαντία και την προώθηση συμφερόντων. Δηλώνω ανοικτά χωρίς τροπή και φόβο ότι είμαι ο καλύτερος επιστήμονας στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών και όποιος το αμφισβητεί τον προκαλώ σε ανοιχτή συζήτηση. Για να σταματήσουν τα ψέματα για το δικό σας καλό.
Η μάχη αρχίζει ... αλλά δεν έχω αντίπαλο. Σιωπούν σαν τις κότες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 26-09-18 στις 19:01
  #203  
Παλιά 28-09-18, 05:05
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Talking ΦΘΗΝΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ

Το ανταγωνιστικό μυστικό κάθε επαγγέλματος. Πως να το πετύχετε αυτό.
Κάποτε όταν ήμουν νέος ήμουν ένας από τους ποιο γρήγορους και ποιοτικούς κτίστες. Είχα προσπαθήσει να μειώσω την κίνηση που έκανα στο κτίσιμο του τούβλου. Έβλεπα τους άλλους να πιάνουν το τούβλο από το ύψος του πατώματος να βάζουν λάσπη στην μετόπη του σκυμμένοι πάνω από την σκάφη και να το μεταφέρουν να το χτίσουν σε ένα ύψος μεγάλο. Αυτή η μεγάλη διαδρομή της κίνησης που έκαναν τους κούραζε από την μία οπότε έχαναν την απόδοσή τους γρήγορα και από την άλλη η μεγάλη διαδρομή είχε σαν αποτέλεσμα την μικρή απόδοση έργου. Βελτίωσα μικραίνοντας αυτήν την κίνηση και έγινα πολύ γρήγορος και ξεκούραστος. Με ένα τελάρο στο οποίο τοποθέτησα επάνω του την σκάφη στο κατάλληλο ύψος, με ένα ξύλο πάνω στην σκάφη όπου ο εργάτης μου τοποθετούσε ξεκούραστα τα τούβλα μίκρυνα την κίνηση. Πρώτο δούλευα όρθιος και δεν με πονούσε η μέση μου. Δεύτερον μίκρυνα την κίνηση του να πιάσω το τούβλο να του βάλω λάσπη και να το κτίσω. Ξεκούραστα η απόδοσή μου διπλασιάστηκε ταυτόχρονα ο χρόνος μου διπλασιάστηκε ώστε να μπορώ να εφαρμόσω όλες τις άλλες κινήσεις μου απαραίτητες για την ποιοτική εργασία. Αυτό ισχύει για όλες τις εργασίες. Μικραίνοντας την κίνηση αυξάνεις την απόδοση.
Το ίδιο συμβαίνει και στην εργασία του σοβά. Αντί να σκύβεις και να βάζεις λάσπη στο πηλοφόρι ( φραγκόφτυαρο ) και μετά στον τοίχο είναι καλύτερα τουλάχιστον για τις χαμηλές επιφάνειες να έχεις την σκάφη σε ένα επιθυμητό ύψος που σε βολεύει, να πιάνεις όρθιος την λάσπη απευθείας μέσα από την σκάφη και να την πετάς στον τοίχο. Αρκεί το σώμα σου και η σκάφη να είναι τοποθετημένα σωστά έτσι ώστε να σε βοηθούν να κάνεις αυτήν την κίνηση.
  #204  
Παλιά 29-09-18, 14:53
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή ΡΩΓΜΕΣ

Θα πω και εγώ κάτι για τις ρωγμές όχι σαν μηχανικός αλλά σαν εμπειροτέχνης εργολάβος και παλιός εργοδηγός δομικός Έχω την ανάγκη απλά να μεταδώσω την εμπειρία μου. Ρωγμές υπάρχουν πολλές και δημιουργούνται για διάφορους λόγους. 1) Ρωγμή από καθίζηση. Αυτή είναι μια πολύ επικίνδυνη ρωγμή. Την αναγνωρίζουμε εξετάζοντας το αρσενικό και το θηλυκό των δύο επιφανειών της ρωγμής το οποίο αν δεν ταιριάζει προήλθε από καθίζηση. 2) Λοξή ρωγμή στον κόμβο της πόρτας και του παραθύρου. Προέρχεται από την συστολή διαστολή της τοιχοποιίας που είναι και φέροντας οργανισμός λόγο διαφοράς θερμοκρασίας, και συνήθως αποτελείται από σκληρά υλικά όπως η άμμος θαλάσσης. Η ρωγμή παρουσιάζεται στον κόμβο διότι εκεί ευρίσκεται η πιο ασθενή μικρή διατομή του τοίχου. 3) Περιφερειακή περιμετρική ρωγμή κάτω από την πλάκα. Αυτή σχηματίζετε λόγο διαφορετικής διεύθυνσης που έχει η συστολή διαστολή της πλάκας με την φέρουσα τοιχοποιία. Αυτή η ρωγμή εμφανίζεται πάντα στον αρμό ευρισκόμενος μεταξύ του τελευταίου και του προ τελευταίου τσιμεντόλιθου. Αυτό συμβαίνει γιατί ο τελευταίος τσιμεντόλιθος κολλάει ισχυρά στο σκυρόδεμα της πλάκας και ο αρμός λάσπης που πατάει είναι ασθενέστερος. 4) Ρωγμή περιφερειακά του πλαισίου κολόνας - δοκού. Δημιουργείτε α) από το κακό σφήνωμα της τοιχοποιίας, β) την μη εφαρμογή του (πεταχτού) σοβά για καλύτερη πρόσφυση στην επιφάνεια του υποστυλώματος πριν το χτίσιμο. γ) από την απουσία της σφαλτογωνιάς στην γωνία του υποστυλώματος
5) Ρωγμές στην πλάκα. Ο ξυλότυπος διψάει για νερό. Αν δεν τον βρέξουμε καλά πριν την τοποθέτηση του σκυροδέματος και αν δεν βρέξουμε καλά την επιφάνεια της πλάκας μετά την σκυροδέτηση παρατηρείται ανομοιόμορφη ξήρανση με αποτέλεσμα την εμφάνιση ρωγμών. 6) Ρωγμές στις γωνίες των υποστυλωμάτων Και αυτές εμφανίζονται γιατί δεν φροντίσαμε να βρέξουμε καλά τον ξυλότυπο του υποστυλώματος. Ο ξυλότυπος του υποστυλώματος πάνω στην γωνία περικλείει πολύ λίγο σκυρόδεμα και διψάει πολύ για νερό με αποτέλεσμα να το ξεραίνει σε διαφορετικό χρόνο από ότι ξεραίνεται το σκυρόδεμα του κεντρικού κορμού του υποστυλώματος. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει πρόωρη σμίκρυνση του σκυροδέματος στην γωνία και να δημιουργεί την ρωγμή την οποία βλέπουμε κατά το ξεκαλούπωμα. Αυτή η ρωγμή αφήνει το οξυγόνο να περάσει και να οξειδώσει τον χάλυβα ο οποίος διογκώνεται και καταστρέφει το σκυρόδεμα επικάλυψης και τον μηχανισμό συνεργασίας αυτόν της συνάφειας. Η τοποθέτηση σφαλτογωνιάς αποτρέπει αυτήν την ρωγμή και βοηθάει στην πρόσφυση του υποστυλώματος και της τοιχοποιίας. Αλλά η καλύτερη άμυνα προς αποφυγή της δημιουργίας αυτής της ρωγμής είναι το νερό Πολύ βρέξιμο του ξυλότυπου του υποστυλώματος πριν την σκυρωδέτηση. 7) Ρωγμές από την οξείδωση του χάλυβα. Εμφανίζονται όταν το σκυρόδεμα επικάλυψης δεν έχει α) την σωστή επικάλυψη που είναι 2,5 cm για συνήθη κατασκευές και 3 cm για κατασκευές κοντά σε θάλασσα. β) Όταν η κοκομετρική διαρρύθμιση και η συμπύκνωση δεν είναι η σωστή. γ) από φερτά αλκαλικά ή από υπάρχοντα αλκαλικά στο νερό παρασκευής της σκυροδέτησης. .Γενικά η οξείδωση του χάλυβα συμβαίνει 40% από την ατμόσφαιρα 40% από υγρασία 20% από φερτά ή υπάρχοντα αλκαλικά. Όταν ο οπλισμός οξειδωθεί διογκώνετε και υπάρχει διάρρηξη του σκυροδέματος. 8) Ρωγμές από σεισμό. Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζεται στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας, (συνήθως είναι τα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό/ σχήμα αστοχίας). Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει. Στις κολόνες δεν επιτρέπεται η δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων, παρά μόνο στο σημείο κοντά στην βάση, ή στο σημείο που ενώνονται με το στερεό κιβώτιο του υπογείου. Η ρωγμή πάντα σχηματίζει ορθή γωνία με τις εντάσεις εφελκυσμού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 29-09-18 στις 14:54
  #205  
Παλιά 30-09-18, 09:50
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r
Μια χαραΌ€ στα είπαν οι άνθρωποι. Η πατέντα σου είναι άχρηστη γιατί είναι οικονομικά ασύμφορη όπως το φαντάστηκα και προανέφερα. Οι μηχανικοί εδώ στο αναφέρουν στα ίσια πριν απο 9 χρόνια αλλα εσένα στα @@ σου! Δικαίωμα σου να κηνυγάς ανεμόμυλους αλλά αυτό το φόρουμ δεν έχει καμία σχέση με τον στόχο σου ούτε και με το αντικείμενο της πατέντας σου. Και ελπίζω να μην ξανααναφερθεί η πατέντα σου σε ένα νήμα για την θρησκεία και την επιστήμη.
Αυτές είναι ερωτήσεις πολιτικών μηχανικών και καθηγητών πριν 10 χρόνια στο φόρουμ michanikos.gr
Θα απαντήσω καταρχήν ότι ιδικοί δεν είναι αυτοί που έχουν πτυχίο αλλά αυτοί που λύνουν καθημερινά προβλήματα και προβλήματα της επιστήμης.
Στην περίπτωσή μου πρέπει να λύσω 1) το πρόβλημα του κόστους 2) της προέντασης η οποία πρέπει να μην είναι μεγάλη διότι δεν αντέχουν τις εντάσεις αυτές οι διατομές του σκυροδέματος, και οι βολβοί του μαλακού εδάφους θεμελίωσης. Θα απαντήσω σε όλα αυτά στην επόμενη ανάρτηση. Ακόμα θα απαντήσω τι είναι διεθνή τριαδικό δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. τι είναι οριζόντια σεισμική μόνωση και γιατί συμφέρει η δική μου μέθοδος έναντι της οριζόντιας σεισμικής μόνωσης. Θα χρειαστώ μερικές αναρτήσεις γιατί είναι πολλές οι ερωτήσεις.
Παράθεση:
Οι αρμόδιοι του απαντούν::
Παράθεση:
Γιάννη,δεν θέλω να σου καταρρίψω την ιδέα σου,αλλά το πρόβλημα του σεισμού έχει ήδη λυθεί.Η πατέντα σου έχει κάκιστη σχέση value for money κ δεν βλέπω κανένα λόγο να εφαρμοστεί.Το κεντρικό φρεάτιο του ανελκυστήρα παίζει ΗΔΗ το ρόλο που προτείνεις με την ευρεσιτεχνία σου,ακόμα κ με παθητική ανάληψη δυνάμεων (χαλύβδινος οπλισμός) αντί για ενεργητική (προεντεταμένος οπλισμός)..........



Η ευρεσιτεχνία σου έχει ήδη εφαρμοστεί στους ουρανοξύστες των Ηνωμένων Πολιτειών,όπου ο κεντρικός πυρήνας ήταν ο κύριος φορέας μεγάλης ακαμψίας που απορροφά το μεγαλύτερο μέρος της σεισμικής δύναμης.Εκτός αυτού,ακόμη δεν έχεις αναπτύξει την ιδέα σου πώς μπορεί να σταθεί οικονομικά,καθώς σου είπα ότι η σχέση value for money για ένα θέμα (σεισμός) ΗΔΗ λυμένο είναι κάκιστη.Δεν μας έχει αναπτύξει από πού θα αποσβεσθεί αυτό το επιπλέον κόστος σε σχέση με μία συμβατική κατασκευή.Συν τοις άλλοις,ποιός είπε ότι το φρεάτιο του ανελκυστήρα χωροθετείται κατά κανόνα στο κέντρο της οικοδομής?Αν είναι σε άκρο πώς θα λειτουργήσει η ευρεσιτεχνία σου?Συμφωνώ με το rigid,ότι πας για την πιό ψαθυρή αστοχία που θα έχει υπάρξει ποτέ σε κτίριο......κ αυτό που σου λέω δεν χρειάζεται ΚΑΝ μοντελοποίηση,στο εγγυώμαι για να μην δαπανήσεις άσκοπα τα χρήματά σου,εκτός κ αν με αυτό το όνειρο ικανοποιείς τις εσωτερικές ανάγκες σου.



Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,ΑΝ η ιδέα σου δεν ευσταθεί οικονομικά ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τις συμβατικές κατασκευές,ΠΟΤΕ δεν πρόκειται 1.να επιχορηγηθεί 2.να εφαρμοστεί.



Εγώ κατ' ελάχιστον υπολογίζω το κόστος της ευρεσιτεχνίας σου για ένα συμβατικό 4όροφο κτίριο στα 100.000 ευρώ ως κόστος εγκατάστασης,κ γύρω στα 1.000 ευρώ ετήσιο κόστος συντήρησης της προέντασης κ των ατμοσφαιρικών συνθηκών που αυτή απαιτεί.Με διάρκεια ζωής 70 έτη,όχι παραπάνω.ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ για να προτιμήσω την ευρεσιτεχνία σου?



Πείσε με,κ θα έχεις την υποστήριξή μου σε αυτή την κουβέντα.......ακόμα δεν έχω ψηφίσει.......

Παράθεση:
170 τόνοι δύναμη προέντασης!Αν πετύχει,ΑΥΤΟ θα πεί εξέλιξη της επιστήμης!Θυμάμαι ένα διευθυντή έργων υποδομής την ημέρα που θα τραβάγαμε 60 τόνους που θα ήθελε να το δει από περιέργεια,καθώς δεν είχε ξαναδεί τέτοιο μέγεθος στη ζωή του!Και επίσης,την ημέρα που αστόχησε από ολίσθηση αγκύριο 30 τόνων προέντασης που διέσχισε την πλαγιά και προσγειώθηκε 760 μέτρα μακρυά!!!:lol:Δηλαδή,στους 170 τόνους,αν αστοχήσει το αγκύριο,τότε μιλάμε πλέον ότι θα μπει σε τροχιά δορυφόρου!!!:lol:



Και τώρα οι δικές μου ερωτήσεις:



1.Σε περίπτωση χαλαρών εδαφών ΠΩΣ θα αγκυρωθεί το άκρο ώστε να αποφευχθεί η ολίσθηση ή η αστοχία βολβού σε τέτοια μεγέθη προέντασης;Όποιος απαντήσει,παρακαλώ να δώσει τα στοιχεία του γιατί πάει για παγκόσμιο βραβείο στην εδαφομηχανική!:lol:

2.Σε περίπτωση ισχυρών εδαφών σε τί ακριβώς χρειάζεται ο υδραυλικός ελκυστήρας;

3.Στ' αλήθεια δεν έχω εμπειρία στην ερώτηση:Τί είδους κονίαμα αγκυρώνει 170 τόνους προέντασης στο έδαφος;(!!!)

4.Τί ποιότητα σκυροδέματος αντέχει θλιπτικά 170 τόνους προέντασης;Αυτό που αποτελείται μόνο από τσιμέντο και αδρανή;Θυμάμαι στο Αντίρριο που δοκίμαζαν επί μήνες να πετύχουν τη σύνθεση του C90 και βάλε (συνεχής απόμιξη μέχρι να καταφέρουν να το ''δέσουν για να μην κόψει'')....Εδώ μιλάμε για C200++++++++!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Τον rigid_joint γιατί τον έχετε πάλι στην απ' έξω;Ίσως θα μπορούσε να εκφέρει άποψη επί του θέματος!


Παράθεση:
Γιάννη από τις τελευταίες σου απαντήσεις άλλαξα γνώμη,ειδικά όταν εξήγησες πώς αγκυρώνεται η ''βάση'' σε χαλαρά εδάφη........θα μας τρελάνεις ρε συ!!Αφού καταλήξαμε στη δύναμη που χρειάζεσαι,γιατί τ' αλλάζεις?.........



Ζήτησες τη γνώμη μας και τα σημεία τα οποία καταρρίπτουν την ιδέα του μηχανισμού που προτείνεις,στα είπαμε κ εσύ πιστεύεις ακόμη ότι μπορεί να λειτουργήσει!Χαρά στο κουράγιο σου!



Τέλως πάντων,εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο,ειδικά μετά από την τελευταία απάντηση,μη με παρεξηγείς αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να σε πείσω,σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στο πείραμά σου όποτε καταφέρεις να το υλοποιήσεις!



Η προένταση που χρειάζεσαι,όπως σου είπαμε ΟΛΟΙ,

1.έχει τεράστιο κόστος

2.απαιτεί τεράστια διατομή στοιχείου σκυροδέματος

3.απαιτεί τεράστια ποιότητα σκυροδέματος και τέλος

4.ΔΕΝ μπορεί να αγκυρωθεί στο έδαφος τέτοιο μέγεθος μάνα μου........υπάρχουν φυσικές εδαφικές δυνάμεις τριβής και αντοχής σε θραύση-αστοχία βολβού συγκεκριμένου μεγέθους που αγκυρώνουν και απαγορεύουν την ολίσθηση του τένοντα.....Ακόμα και να μπορεί,ΔΕΝ συμφέρει οικονομικά για συνήθεις κατασκευές να το κάνεις!



Σε χαιρετώ



zavi
Παράθεση:
Το ότι πήρες ένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας από έναν οργανισμό ο οποίος δεν απαρτίζεται από μηχανικούς για θέμα καθαρό μηχανικών για μένα είναι από ύποπτο μέχρι άσχετο. Όχι όμως επιχείρημα ότι η πατέντα όντως πρέπει να είναι αξιόπιστη επιστημονικά.
Παράθεση:
Για να δούμε και λίγο την ουσία: Υπάρχει μηχανισμός σεισμικής μόνωσης τέτοιος ώστε να "αντέχει" ένα κτήριο σε σεισμό ακόμη και 10 ρίχτερ (για να το πω απλοϊκά). Και λοιπόν; Γιατί νομίζετε δεν εφαρμόζεται σε όλες τις πολυκατοικίες ή ακόμα και στις μονόροφες ή διόροφες κατοικίες; Μα επειδή κοστίζει δυσανάλογα πολύ για την ασφάλεια που ενδεχομένως προσφέρει. Εν τέλει αν σκοπεύουμε να δώσουμε τόσα πολλά χρήματα για να μειώσουμε την θνησιμότητα λόγω σεισμών, γιατί να μην στρέψουμε τα τεράστια αυτά κονδύλια στους αυτοκινητόδρομους και στην αυτοκινητοβιομηχανία ώστε να μειωθεί η θνησιμότητα από τροχαία (η οποία είναι σαφέστατα μεγαλύτερη);

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 30-09-18 στις 10:05
  #206  
Παλιά 30-09-18, 10:56
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή 1) το πρόβλημα του κόστους

Για να απαντήσω στο πρόβλημα του κόστους πρέπει να γίνει συσχετισμός του κόστους των υφιστάμενων κατασκευών με την μέθοδο την δική μου.
1) Ανεμογεννήτριες Κόστος βάσης ανεμογεννήτριας 650 kW
500μ3 οπλισμένο σκυρόδεμα βάσης στήριξης + εκσκαφές = 150000+30000=180000
Με την μέθοδο την δική μου 30000 Η διαφορά κόστους στήριξης είναι 150000 αν οι ανεμογεννήτριες έχουν την ευρεσιτεχνία μου.
2) Για κατασκευές με τοιχώματα και κολόνες ( σκελετός )
Με την ευρεσιτεχνία μου επί πλέον κόστος για κτιριοκατασκευή ενός ορόφου εμβαδού 400τμ2 αλλά με πρόβλεψη 6 ορόφων και με πάκτωση όλων των περιφερειακών τοιχωμάτων κόστος 15000 ευρώ Για 6 ορόφους εμβαδού 2400τμ2 το κόστος ανέρχεται στα 30000 ευρώ.
3) Τα προκατασκευασμένα κτίρια είναι 30 με 50% πιο φθηνά από τα συμβατικά λόγο του ότι είναι βιομηχανοποιημένα. Δεν αντέχουν όμως στον σεισμό αν είναι πολυόροφες κατασκευές. Αν φορέσουν όμως την ευρεσιτεχνία μου έχουν την δυνατότητα να κατασκευάσουν ουρανοξύστες από προκατασκευασμένα αυξάνοντας την απόκριση τους στον σεισμό πολλαπλάσια των σημερινών αντοχών τους. Αυτό θα καταστήσει τα προκατασκευασμένα μια συμφέρουσα πρόταση απόκτησης κατοικίας και θα καταστήσει ασύμφορη την κατασκευή με τις υφισταμένες μεθόδους που χρησιμοποιούν σήμερα.
4) Ναι μεν η ευρεσιτεχνία μου έχει ένα μικρό κόστος αλλά εξασφαλίζει γερή θεμελίωση στα μαλακά εδάφη. Αυτό σημαίνει μείωση των διαστάσεων των βάσεων και των εκσκαφών που συνεπάγεται σε εξοικονόμηση οπλισμένου σκυροδέματος οπότε στην μείωση του κόστους θεμελίωσης των μεγάλων έργων όπως ανεμογεννήτριες, φράγματα, κοιλαδογέφυρες κ.λ.π
5) Είναι το μόνο σύστημα στον κόσμο που μπαίνει σε υφιστάμενες κατασκευές.
6) Μετά από ένα σεισμό δεν υπάρχει κόστος επισκευών, ούτε η καθυστέρηση που αυτές χρειάζονται για να γίνουν Αυτό είναι πολύ χρήσιμο για δημόσιες κατασκευές οι οποίες δεν θέλουν καθυστέρηση παράδοσης π.χ νοσοκομεία, γέφυρες κ.λ.π

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 30-09-18 στις 10:57
  #207  
Παλιά 01-10-18, 09:55
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

το πρόβλημα των εντάσεων στις διατομές των τοιχωμάτων.
Για να μην επιβαρύνω τις διατομές των τοιχίων από σκυρόδεμα με τις πρόσθετες εντάσεις της προέντασης που έχει την δυνατότητα να επιβάλει ο μηχανισμός έλξης της ευρεσιτεχνίας εφαρμόζω μία άλλη μέθοδο. Πριν γίνει η κατασκευή εφαρμόζω προένταση μεταξύ της επιφανείας εδάφους του οικοπέδου και του μηχανισμού που είναι στα βάθη της γεώτρησης. Αυτός ο μηχανισμός κατά την έλξη του τένοντα ανοίγει περιμετρικά των τοιχωμάτων της γεώτρησης εξασκώντας μεγάλες πιέσεις. Αυτές οι πιέσεις αυξάνουν την συνάφεια του μηχανισμού πάνω στα πρανή της γεώτρησης εξασφαλίζοντας ισχυρή πάκτωση Διατηρώντας αυτήν την πίεση γεμίζουμε την οπή της γεώτρησης με σκυρόδεμα.
Μετά την ξήρανση του σκυροδέματος έχουμε μια ισχυρή πάκτωση στο έδαφος η οποία μπορεί να αναλάβει ανοδικές και καθοδικές εντάσεις. Μετά κατά την κατασκευή του τοιχώματος προεκτείνουμε με την χρήση περικοχλίων τον τένοντα μέχρι το άνω άκρο της κατασκευής φροντίζοντας να έχει ελεύθερη διέλευση μέσα από μια σωλήνα για να αποφύγουμε την πάκτωση του με το σκυρόδεμα του τοιχώματος. Στο δώμα πακτώνουμε το άλλο άκρο του τένοντα με ένα μεγάλο περικόχλιο. Καμία μεγάλη προένταση δεν εφαρμόζουμε στο δώμα. Οπότε δεν επιβαρύνουμε την κατασκευή με κανένα επιπλέον φορτίο.
Χαιρετίσματα στους μηχανικούς στο michanikos.gr
the problem of tensions in the wall sections ... was solved

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 01-10-18 στις 09:57
  #208  
Παλιά 02-10-18, 19:04
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

2/10/2018
Αν και με στεναχωράτε εγώ θα σας κάνω άλλο ένα μάθημα μηχανικής.
Το σκυρόδεμα αντέχει στην θλίψη 12 φορές περισσότερο από ότι αντέχει σε εφελκυσμό. Όπως οπλίζουν το σκυρόδεμα σήμερα οι πολιτικοί μηχανικοί κατά τον σεισμό στο υποστύλωμα δημιουργείτε μια κάμψη. Κατά την κάμψη το υποστύλωμα λυγίζει και η μία πλευρά του θλίβεται και η άλλη εφελκύεται. Κάπου όταν ζοριστεί σπάει. Υπάρχει λόγος που σπάει σε ένα συγκεκριμένο σημείο και ο λόγος είναι ότι σε αυτό το σημείο συγκεντρώνονται όλες οι εντάσεις των δύο πλευρών του αυτή της θλίψης και εφελκυσμού. Αυτή η περιοχή βασικά είναι η κρίσιμη περιοχή αστοχίας και την προκαλεί η μεγάλη συγκέντρωση των εντάσεων. Θα ήταν καλό αν το υποστύλωμα δεν είχε αυτό το πρόβλημα δηλαδή θα ήταν καλό αυτές οι εντάσεις να μην συγκεντρωνόντουσαν σε μία περιοχή αλλά να διαχέονταν σε περισσότερες περιοχές της διατομής του διότι καθ αυτόν τον τρόπο θα είχε περισσότερη αντοχή και δεν θα είχαμε αστοχία. Τι φταίει και συμβαίνει αυτό το φαινόμενο? Φταίει ο τρόπος που τοποθετούμε τον οπλισμό. Ο κύριος οπλισμός δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με το σκυρόδεμα. Πρέπει να περνά ελεύθερος μέσα από μια σωλήνα και να πακτώνεται στο δώμα με μία βίδα. Γιατί τι θα κερδίσουμε με αυτό? Θα κερδίσουμε δύο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι δεν θα υπάρχει πια η περιοχή αστοχίας διότι το υποστύλωμα δεν θα λυγίζει οπότε δεν θα υπάρχει εφελκυσμός στην μια του πλευρά Πως γίνετε αυτό? Την ώρα που πάει να λυγίσει μεγαλώνει δηλαδή εφελκύεται η μία του πλευρά. Αν έχει πάκτωση στο δώμα δεν το αφήνει να μεγαλώσει οπότε δεν λυγίζει και δεν υπάρχει πια η συγκέντρωση των εντάσεων σε ένα συγκεκριμένο σημείο αστοχίας. Και που εκτρέπονται αυτές οι εντάσεις ???
Εκτρέπονται στο άνω άκρο του υποστυλώματος που έχουμε την πάκτωση. Αυτό είναι το δεύτερο καλό διότι η πάκτωση του τένοντα στο δώμα δημιουργεί μία αντίδραση στο σκυρόδεμα του υποστυλώματος δηλαδή το συνθλίβει εμποδίζοντας αυτό να επιμηκυνθεί. Δηλαδή τώρα οι εντάσεις που δέχεται ο κορμός του σκυροδέματος της κολόνας είναι μία θλίψη στο δώμα και μία στην βάση. Κανέναν εφελκυσμό καμία κρίσιμη περιοχή αστοχίας. Το σκυρόδεμα αντέχει την θλίψη και κατ αυτόν τον τρόπο λύσαμε το πρόβλημα αστοχίας.
Δηλαδή κάναμε την κατασκευή να αντέχει περισσότερο στον σεισμό.
Ο λυγισμός του υποστυλώματος ευθύνεται για την παραμόρφωση των κόμβων όπου ενώνεται η δοκός με το υποστύλωμα. Το ίδιο υπεύθυνο για την παραμόρφωση των κόμβων είναι και το ανασήκωμα της μίας πλευράς του πέλματος της βάσης του και συμβαίνει από την στροφή του υποστυλώματος κατά την ροπή ανατροπής του. Αν η κάτω πάκτωση του ελεύθερου τένοντα του υποστυλώματος γίνει κάτω από την βάση δεν σταματάμε την παραμόρφωση των κόμβων. Αν όμως η κάτω πάκτωση του τένοντα γίνει μέσα στο έδαφος τότε σταματήσαμε όλες τις ροπές στους κόμβους οι οποίες υφίστανται και από τον λυγισμό του κορμού του υποστυλώματος αλλά και από την ανάκληση της βάσης του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 02-10-18 στις 19:50
  #209  
Παλιά 02-10-18, 19:33
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και με στεναχωράτε εγώ θα σας κάνω άλλο ένα μάθημα μηχανικής.
Το σκυρόδεμα αντέχει στην θλίψη 12 φορές περισσότερο από ότι αντέχει σε εφελκυσμό. Όπως οπλίζουν το σκυρόδεμα σήμερα οι πολιτικοί μηχανικοί κατά τον σεισμό στο υποστύλωμα δημιουργείτε μια κάμψη. Κατά την κάμψη το υποστύλωμα λυγίζει και η μία πλευρά του θλίβεται και η άλλη εφελκύεται. Κάπου όταν ζοριστεί σπάει. Υπάρχει λόγος που σπάει σε ένα συγκεκριμένο σημείο και ο λόγος είναι ότι σε αυτό το σημείο συγκεντρώνονται όλες οι εντάσεις των δύο πλευρών του αυτή της θλίψης και εφελκυσμού. Αυτή η περιοχή βασικά είναι η κρίσιμη περιοχή αστοχίας και την προκαλεί η μεγάλη συγκέντρωση των εντάσεων. Θα ήταν καλό αν το υποστύλωμα δεν είχε αυτό το πρόβλημα δηλαδή θα ήταν καλό αυτές οι εντάσεις να μην συγκεντρωνόντουσαν σε μία περιοχή αλλά να διαχέονταν σε περισσότερες περιοχές της διατομής του διότι καθ αυτόν τον τρόπο θα είχε περισσότερη αντοχή και δεν θα είχαμε αστοχία. Τι φταίει και συμβαίνει αυτό το φαινόμενο? Φταίει ο τρόπος που τοποθετούμε τον οπλισμό. Ο κύριος οπλισμός δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με το σκυρόδεμα. Πρέπει να περνά ελεύθερος μέσα από μια σωλήνα και να πακτώνεται στο δώμα με μία βίδα. Γιατί τι θα κερδίσουμε με αυτό? Θα κερδίσουμε δύο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι δεν θα υπάρχει πια η περιοχή αστοχίας διότι το υποστύλωμα δεν θα λυγίζει οπότε δεν θα υπάρχει εφελκυσμός στην μια του πλευρά Πως γίνετε αυτό? Την ώρα που πάει να λυγίσει μεγαλώνει δηλαδή εφελκύεται η μία του πλευρά. Αν έχει πάκτωση στο δώμα δεν το αφήνει να μεγαλώσει οπότε δεν λυγίζει και δεν υπάρχει πια η συγκέντρωση των εντάσεων σε ένα συγκεκριμένο σημείο αστοχίας. Και που εκτρέπονται αυτές οι εντάσεις ???
Εκτρέπονται στο άνω άκρο του υποστυλώματος που έχουμε την πάκτωση. Αυτό είναι το δεύτερο καλό διότι η πάκτωση του τένοντα στο δώμα δημιουργεί μία αντίδραση στο σκυρόδεμα του υποστυλώματος δηλαδή το συνθλίβει εμποδίζοντας αυτό να επιμηκυνθεί. Δηλαδή τώρα οι εντάσεις που δέχεται ο κορμός του σκυροδέματος της κολόνας είναι μία θλίψη στο δώμα και μία στην βάση. Κανέναν εφελκυσμό καμία κρίσιμη περιοχή αστοχίας. Το σκυρόδεμα αντέχει την θλίψη και κατ αυτόν τον τρόπο λύσαμε το πρόβλημα αστοχίας.
Δηλαδή κάναμε την κατασκευή να αντέχει περισσότερο στον σεισμό.
Ο λυγισμός του υποστυλώματος ευθύνεται για την παραμόρφωση των κόμβων όπου ενώνεται η δοκός με το υποστύλωμα. Το ίδιο υπεύθυνο για την παραμόρφωση των κόμβων είναι και το ανασήκωμα της μίας πλευράς του πέλματος της βάσης του και συμβαίνει από την στροφή του υποστυλώματος κατά την ροπή ανατροπής του. Αν η κάτω πάκτωση του ελεύθερου τένοντα του υποστυλώματος γίνει κάτω από την βάση δεν σταματάμε την παραμόρφωση των κόμβων. Αν όμως η κάτω πάκτωση του τένοντα γίνει μέσα στο έδαφος τότε σταματήσαμε όλες τις ροπές στους κόμβους οι οποίες υφίστανται και από τον λυγισμό του κορμού του υποστυλώματος αλλά και από την ανάκληση της βάσης του.
Δε ξέρω τι λέτε από μηχανικής σκοπιάς αλλά το κείμενο ως κείμενο είναι καταπληκτικό με πολύ εύστοχες και άγνωστες λέξεις, έχω διε και άλλα παρόμοια κείμενα που μαγνητίζουν το μάτι και ευχαριστιέσαι να τα διαβάζεις έστω και αν δεν κατανοείς σε βάθος το νόημα.
  #210  
Παλιά 02-10-18, 20:09
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξέρω τι λέτε από μηχανικής σκοπιάς αλλά το κείμενο ως κείμενο είναι καταπληκτικό με πολύ εύστοχες και άγνωστες λέξεις, έχω διε και άλλα παρόμοια κείμενα που μαγνητίζουν το μάτι και ευχαριστιέσαι να τα διαβάζεις έστω και αν δεν κατανοείς σε βάθος το νόημα.
Σε ευχαριστώ Litsa ! Αν θες διάβασε ένα ωραίο άρθρο μου σε αυτό το επιστημονικό περιοδικό.

Επιστημονικό Τεχνικό Περιοδικό Μεταλλικές Κατασκευές.
Τεύχος 1 του 2018 Περιέχει νέο άρθρο μου για την ευρεσιτεχνία με τίτλο
Η ΝΕΑ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ
https://lookaside.fbsbx.com/file/%CE...tHgDppl2a4oKgA
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.