Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Σχολιασμός Αρθρογραφίας > Άρθρα Μελών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-11-07, 13:37
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Σήμερα πρόσθεσα τον αποσυμβολισμό του Navman (Ι. Μπαϊμπάκης) στο κεντρικό άρθρο της ιστοσελίδας του metafysiko.gr για τον υποτιθέμενο τάφο του Μ. Αλεξάνδρου στη Θάσο στο http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=175 . Όπως ανέφερες και εσύ OANNHSEA, δεν υπάρχουν απτά στοιχεία που να δείχνουν ότι είναι ο Τάφος του Μεγ. Αλεξάνδρου, μόνο μεταφυσικής φύσης που προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ.. κάτι που όμως αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Να κάνω μόνο μία διευκρίνηση, οι ανασκαφές δεν έγιναν από επαγγελματίες αρχαιολόγους αλλά από ντόπιους Θασιώτες με ερασιτεχνικά μέσα στην αρχή, μετά με εκσκαφικά μηχανήματα, και τώρα πλέον περιμένουν τη συνδρομή ειδικών.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 24-11-07 στις 16:34
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-11-07, 15:53
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Θέλω να πω ακόμη μερικά πράγματα. Εχτές είχε εκπομπή ο Χαδαβέλας για το θέμα, στην οποία,αν και καλεσμένος, δεν μπόρεσα να παραβρεθώ γιατί είχα προγραμματισμένη την ετήσια συνάντηση των μελών της ιστοσελίδας μου. Την έγραψα όμως στο dvd και την είδα σήμερα. Στην εκπομπή πρόσεξα το σχέδιο με τα τρίγωνα που ισχυρίζονται ότι βρήκαν χαραγμένα στον βράχο. Είχα την εντύπωση ότι ήταν πλήρη τρίγωνα (δεν είχα δώσει προσοχή στα σχέδια του άρθρου και έτσι το πρόσεξα στην εκπομπή). Αν και από την πείρα μου γνωρίζω ότι οι άνθρωποι εύκολα φαντάζονται σχήματα και έτσι είμαι επιφυλακτικός στο να απαντώ χωρίς να δω φωτογραφία, θα πω πως, αν ισχύουν αυτά τα σημάδια, είναι νούμερα. Το πρώτο αντιπροσωπεύει τον αριθμό 7 και το δεύτερο τον αριθμό 8. Θα μπορούσε να είναι το νούμερο 78 ή δύο διαφορετικά νούμερα που δίνουν δύο διαφορετικές πληροφορίες. Ας δουν τι έχουν στα 7, στα 8, στα 78, στα 70, στα 80 ή στα 780 βήματα. Οι τούρκοι υπολόγιζαν σε βήματα.
__________________
coinsmania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NAVMAN : 25-11-07 στις 15:56
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-07, 18:04
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Την είδα κι εγώ την εκπομπή. Από κανένα απολύτως εύρημα δεν συνάγεται ότι πρόκειται για τον τάφο του Μ. Αλεξάνδρου. Καλά, στην Βεργίνα δεν πήγε κανένας τους να δει τους τάφους και την τεχνοτροπία; Τόσο πια? Απορώ δε πώς το σκέφτηκαν, ματαιοδοξία, επιπολαιότητα ή κάτι άλλο?

Το θέμα είναι σημαντικό διότι είμαστε Έλληνες και οφείλουμε να είμαστε πολύ προσεκτικοί με τέτοια ζητήματα, καθώς οι διεκδικήσεις είναι πολλές, κι αν εμείς δεν γνωρίζουμε τα ταφικά μας έθιμα, θα βρεθούν άλλοι, πιο οργανωμένοι και διαβασμένοι που θα τα γνωρίζουν και θα τα διεκδικούν... Τέλος, με μια καλύτερη, προσεκτικότερη και πιο επιστημονική προσέγγιση γλιτώνουμε τον περίγελο που τόσο επιθυμούν κάποιοι γείτονες.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-07, 20:30
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Γνωρίζω το ζήτημα αυτό εδώ και αρκετό καιρό πριν δημοσιοποιηθεί. Από την πρώτη στιγμή δεν βρήκα κανένα στοιχείο που να συνηγορεί υπέρ της άποψης ότι ανακαλύφθηκε ή έστω ότι υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι μπορεί και να βρίσκεται εκεί ένας από τους σημαντικότερους τάφους όλων των εποχών, αυτό που δικαίως έχει χαρακτηριστεί ως το Ιερό Δισκοπότηρο της αρχαιολογίας, ο τάφος του Αλέξανδρου.
Επίσης, δεν στάθηκε δυνατό να εντοπίσω στοιχεία ότι εκεί βρίσκεται και η Κιβωτός της Διαθήκης, η οποία αμφιβάλω αν εξακολουθεί να υπάρχει και, για να είμαι ελικρινής, ο ισχυρισμός περί οραμάτων μου φάνηκε κάπως, αν και δεν είμαι από εκείνους που ασυζητητί απορρίπτουν τέτοιες πιθανότητες.
Πέρα από αυτά, όμως, θα ήθελα να επισημάνω ότι με χαροποιεί που ορισμένοι άνθρωποι ασχολούνται και ερευνούν τέτοια ζητήματα, έστω και αν αυτό γίνεται με ελαφρότητα ή και με κάποια βιασύνη στην εξαγωγή συμπερασμάτων.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-07, 21:49
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίσης, δεν στάθηκε δυνατό να εντοπίσω στοιχεία ότι εκεί βρίσκεται και η Κιβωτός της Διαθήκης, η οποία αμφιβάλω αν εξακολουθεί να υπάρχει και, για να είμαι ελικρινής, ο ισχυρισμός περί οραμάτων μου φάνηκε κάπως, αν και δεν είμαι από εκείνους που ασυζητητί απορρίπτουν τέτοιες πιθανότητες.
Λυπάμαι Μιχάλη αλλά εγώ είμαι από εκείνους που ακολουθούν πιστά την λογική.
Εάν έρθει κάποιος με ένα όνειρο και σου το πει, θα τον ακολουθήσεις;
Η απάντηση είναι - εξαρτάται από την λογική.
Δεν θα ακολουθήσεις κάποιον που έχει αναφέρει ότι έχει δει τέρατα και σημεία στον ύπνο του.
Και η λογική στο θέμα μας είναι τουλάχιστον αρνητική.
Δεν θα έπρεπε ούτε καν να ασχοληθεί κάποιος με το όλο θέμα.
Αλλά δη χρημάτων (και δημοσιογράφου θέλοντως), το παραμύθι έγινε και εκπομπή...
Τώρα εάν με ρωτάτε πόσο σίγουρος είμαι ότι εκεί δεν υπάρχει κάτι από Μ. Αλέξανδρο; Ποιό είναι το στοίχημα;;;
Και φυσικά μιλάμε για Μ.Αλέξανδρο και όχι για καταραμένο φίδι...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-11-07, 03:09
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Κατά τη γνώμη μου, η παρουσίαση του Νίκου ήταν ακριβώς όπως θα ήθελε ο αναγνώστης να είναι. Σίγουρα οι προεκτάσεις του θέματος δε θα μπορούσαν να αναλυθούν σε ένα άρθρο μερικών σελίδων, επομένως πιστεύω ότι ο τρόπος που παρουσιάσθηκε ήταν εξαιρετικός. Για χαμένους θησαυρούς δεν έχω γνώση (πλην λαογραφική) να πω κάτι, επομένως δε χρειάζεται να πω. Στο εάν ήταν ο τάφος του Αλεξάνδρου συμφωνώ με τους προλαλήσαντες πως δε θα μπορούσε να είναι, κατά 99,9 τοις εκατό(που λέμε). Παρόλα αυτά δε βρίσκω κάτι αρνητικό στον τίτλο του άρθρου, καθώς η παρουσίαση εμπεριείχε και αυτό το κομμάτι των ονείρων, επομένως καλώς έγινε έτσι, κι ας ήταν «πιασάρικος»(Ας μη γελιόμαστε, ακόμη και το «Ε» να παρουσίαζε το συγκεκριμένο άρθρο παρόμοιο τίτλο θα έβαζε). Επίσης φίλε ΟANNHSEA, νομίζω πως αυτές οι εκπομπές έχουν βγάλει πολύ πιο ακραία θέματα με εξίσου ακραίο πάνελ που δε νομίζω πως θα έπρεπε να «τα παίρνεις» τόσο πολύ με αυτή την περίπτωση. Καλά, δικαίωμά σου είναι βέβαια…Τέλος, πιστεύω ότι επιτέλους θα πρέπει από την πλευρά των αρχαιολόγων να πραγματοποιηθεί μια ουσιαστική έρευνα ακόμη κι αν πίσω από όλα αυτά τα συντρίμμια κρύβονται πέντε κόκκαλα και ένα κολιέ. Δεν είναι δυνατό να συζητά τόσος κόσμος δίχως αρμοδιότητες για εκείνο το μέρος και οι αληθινοί υπεύθυνοι να μην κλείνουν το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-11-07, 09:04
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Λυπάμαι Μιχάλη αλλά εγώ είμαι από εκείνους που ακολουθούν πιστά την λογική.
Εάν έρθει κάποιος με ένα όνειρο και σου το πει, θα τον ακολουθήσεις;
Η απάντηση είναι - εξαρτάται από την λογική.
Δεν θα ακολουθήσεις κάποιον που έχει αναφέρει ότι έχει δει τέρατα και σημεία στον ύπνο του.
Δε νομίζω πως διαφωνούμε πάνω σε αυτό, ίσα ίσα που το ίδιο ακριβώς ανέφερα κι εγώ στο δικό μου κείμενο. Μάλιστα η αναφορά περί ονείρων ήταν που από την αρχή και χωρίς να έχω υπόψη μου τότε τα "στοιχεία" ήμουν αρνητικά διακείμενος στην όλη ιστορία.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-11-07, 18:29
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε OANNHSEA,

δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα την τοποθέτηση σου. Αναφέρεις ότι "Λυπάμαι Μιχάλη αλλά εγώ είμαι από εκείνους που ακολουθούν πιστά την λογική" και δεν καταλαβαίνω που ακριβώς αναφέρεσαι.. στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα ή στην παρουσίαση/ έρευνα που δημοσίευσα στο metafysiko.gr;
Αν αναφέρεσαι στο δεύτερο και έχεις διαβάσει το κείμενο, τότε θα έχεις καταλάβει ότι και εγώ είμαι από τους ανθρώπους που ακολουθούν πιστά τη λογική (προσπαθώντας βέβαια πάντα να μην προδικάζω τίποτα). Αν όχι, θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις ξανά το κείμενο.

Παράθεση:
Δεν θα έπρεπε ούτε καν να ασχοληθεί κάποιος με το όλο θέμα.
Αλλά δη χρημάτων (και δημοσιογράφου θέλοντως), το παραμύθι έγινε και εκπομπή...
Τώρα ως προς αυτό, σεβαστή η άποψη σου αλλά ευτυχώς είναι προσωπική σου άποψη και όχι γενικό φαινόμενο. Αν δεν είχε κάποιος ασχοληθεί με το θέμα τότε δεν θα ήσουν στη θέση τώρα να εκφέρεις άποψη. Και πριν κάποιος ασχοληθεί με το θέμα, δεν μπορεί να γνωρίζει αν κρύβεται αλήθεια ή όχι μέσα σ' αυτό και έως ποιο σημείο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ..
Η πραγματική "μαγκιά" (ας μου επιτραπεί η έκφραση) σε έναν ερευνητή εκεί φαίνεται, κατά την ταπεινή μου άποψη, να μπορεί να ασχοληθεί ακόμα και με ένα παραφουσκωμένο θέμα και να βρει την άκρη να το παρουσιάσει στην πραγματική του διάσταση (βάζοντας στην άκρη σκέψεις του στυλ ότι έχασε το χρόνο του, κ.λπ.).

Αυτά ως προς τα όσα λέχθησαν από τους προλαλλήσαντες. Ως προς την εκπομπή, μόλις κατάφερα να την παρακολουθήσω (λόγω του ότι μένω εξωτερικό εδώ και λίγους μήνες έπρεπε να περιμένω) και έχω αρκετά σχόλια να κάνω σε όποιον το επιθυμεί.
Για παράδειγμα, κάποια στοιχεία που αναφέρθηκαν έρχονται σε διαφωνία με τα όσα μου είχαν δώσει οι "5 της Θάσου" πριν 3 μήνες που ερεύνησα το θέμα. Επίσης, ο κ. Κοφτερέλης (κατ' άλλα συμπαθέστατος προς εμένα) ανέφερε 2-3 φορές με απόλυτο τρόπο ότι είναι πεποίθηση και των "5 της Θάσου" ότι κάτι έξω από αυτούς (εννοώντας κάτι το θεϊκό ίσως) τους οδήγησε στο χώρο ή ότι μέσα στο λόφο βρίσκεται ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου και η Κιβωτός της Διαθήκης, σε προσωπική όμως επικοινωνία που είχα με 2 εξ αυτών (Φ. Παπάνθημος και κ. Α. που δεν επιθυμεί να αποκαληφθεί η ταυτότητα του) μου ξεκαθάρισαν -άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο- ότι δεν συμφωνούν σε κανένα σημείο με την παραπάνω προσέγγιση.
Ίσως σας φαίνονται δευτερεύοντα τα παραπάνω, προσωπικά όμως με έβαλαν σε αρκετές σκέψεις ως προς το τι τελικά "παραφουσκώθηκε" και τι όχι συνειδητά ή ασυνείδητα από τους εμπλεκομένους στις εκσκαφές.

Αυτά για την ώρα..

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-11-07, 08:01
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παίδες, μην βαράτε όλοι μαζί... Δεν γράφω με την επικριτική έννοια.
Δεν τα έχω "πάρει"... Είναι ο τρόπος που γράφω.
Μία ιδέα χωρίς ζουμιά...
Τώρα εάν δεν μπορώ να δώσω το χρώμα που χρειάζεται στο μήνυμα μου, λυπάμαι...

Όσο για τα υπόλοιπα:
Η εκπομπή του Χάρδα, έγινε μόνο για τον σκοπό των χρημάτων - σε αυτό διαφωνώ τα μάλλα. Όχι στην μελέτη. Άλλο η μελέτη και άλλο οι κραυγές από διάφορους δήθεν τυπάδες, ονειροπαρμένους και μη.... Καταστροφή λοιπόν ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ (στο βωμό του κέρδους) της όποιας σοβαρής μελέτης...

Solon Aimonas Eautou, το άρθρο σου για μένα το λέει καθαρά, ότι εκεί ΔΕΝ είναι θαμμένος κανένας βασιλιάς. Δεν χρειάζεται να διαβάσω κάτι άλλο - δεν χρειαζόταν καν να δω την εκπομπή. Ήσουν αναλυτικότατος... Άρα από εκεί και πέρα το θέμα είναι ΤΙ βρίσκεται θαμμένο (και δεν το έχουν φάει μέχρι στιγμής οι λαθροθήρες).

Το ξαναδιευκρηνίζω λοιπόν: Άλλο η μελέτη και άλλο η καταστροφή του για την αποκόμιση χρημάτων και δόξας...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-11-07, 11:40
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Όσο για τα υπόλοιπα:
Η εκπομπή του Χάρδα, έγινε μόνο για τον σκοπό των χρημάτων - σε αυτό διαφωνώ τα μάλλα. Όχι στην μελέτη. Άλλο η μελέτη και άλλο οι κραυγές από διάφορους δήθεν τυπάδες, ονειροπαρμένους και μη.... Καταστροφή λοιπόν ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ (στο βωμό του κέρδους) της όποιας σοβαρής μελέτης...

Το ξαναδιευκρηνίζω λοιπόν: Άλλο η μελέτη και άλλο η καταστροφή του για την αποκόμιση χρημάτων και δόξας...
Δηλαδη θεωρεις οτι οι ανθρωποι που μελετανε η ερευνανε κατι ειναι υποχρεωμενοι να ειναι πτωχοι;;;!!! Ελα τωρα πρωι πρωι... Περασαν αυτοι οι καιροι ΟΑΝΝΗΣΕΑ μου.. Σε εναν αλλο αιωνα ζουμε ( το παρατηρησες η οχι; ) Προοδευουμαι you know;; Αυτα τα στερεοτυπα τυπου: εξυπνος=φτωχος, χαζος=πλουσιος η και αντιθετα με πικραινουν... Δε θα μιλησουμε φυσικα για IQ εδω αλλα θα σου πω κατι για να ξερεις, οτι ενας ανθρωπος με υψηλο IQ δε θα ελεγε ποτε κατι σαν: α, αυτος ειναι ομορφος δλδ ειναι βλακας η α, αλλος ειναι επιτυχημενος δλδ ειναι cheater, κτλπ δε θα προχωρησω γιατι ημουν αρκετα σαφης


Solon πολυ καλο αρθρο και σε ζηλευω με ασπρη ζηλια οτι πηγες στο τοπο τα ειδες ολα με τα ματια σου και μιλησες και με ανθρωπους που ζουνε εκει (καταλαβαινεις τι λεω) πρωτο!

ΥΓ Solon να σε ρωτησω κατι ομως, ειναι αληθεια η ψεμα οτι ( μερικοι; ) οι ανθρωποι που πλησιαζουν στον τοπο αυτο (του Ταφου) -τυφλωνε μετα;;;!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Candela : 29-11-07 στις 11:44
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.