Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-04-15, 03:18
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα μας λες:
και μετά:
Μήπως τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου;

Ίσα ίσα που το ένα συμπληρώνει το άλλο. Εξάλλου έγραψα σκέφτομαι,ενδεχόμενο κτλ,τίποτα από αυτά δεν υποχρεώνει
ότι πρέπει να κάνω κάτι οπωσδήποτε αλλά αν δεν ρωτήσουμε,πως θα ζυγίσουμε;

Και τελικά πως θα καταλήξουμε; νομίζω επίσης στην μικρή μου συνέχεια ότι είμαι αρκετά επεξηγηματικός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 23-04-15 στις 03:19
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-04-15, 13:12
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Δεν βλέπω να αναλύουμε το θέμα,

όλο απ'έξω απ'έξω γυρίζουμε...τελοσπάντων πίνω καφεδάκι και προχωρώ γιατί δεν έχω πολύ χρόνο μεσημέρι.

Έχουν γραφτεί πολλά κι από πολλούς γι'αυτό που θα πω
αν κι όλα μου φαίνονται παραλλαγές. Εγώ το βλέπω ως εξής...

Κάποιες (ειδικές) μάχες διέπονται από φυσικούς νόμους του τύπου: αν πέσεις,θα σε τελειώσω οριστικά.
Οι ανθρώπινοι νόμοι που ακολουθούμε σχεδόν όλοι μας, επιλέχθηκαν και ακολουθούνται για την αποφυγή της βαρβαρότητας
κάτι που σημαίνει πολιτισμός. Από την άλλη (για να γελάσουμε κιόλας) είδαμε και κάτι άλλους πολιτισμούς πως κατάντησαν.
Φθορά,σήψη και τελικά καταστροφή. Το γεγονός ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων χρησιμοποιεί τους ανθρώπινους νόμους
έχει ως εφαλτήριο την ομορφιά στις ψυχές μας,την παιδεία κτλ. Είμαστε ωραία πλάσματα στην ουσία
αγγελικά (με πολύ ζόρι θα πω) πλασμένα. Κάπου πιο βαθιά του εφαλτηρίου κρύβεται όμως ο φόβος που είναι μέγας διδάκτορας
και σπεσιαλίστας τιμωρός.Αυτό είναι ένα βασικό πρόβλημα όταν ασχολείται κάποιος με μεταφυσικά θέματα.
Οι άνθρωποι φοβόμαστε όχι μόνο το άγνωστο στην ζωή μας αλλά και τα τυχόν επεισόδια (σκηνικά,καυγάδες,αίματα,τρέλλα,θάνατο κτλ).
Γι'αυτό δεν λύνουμε τα θέματά μας με φυσικούς νόμους όπως τα άγρια θηρία αν και σίγουρα μπορούμε να το κάνουμε.
Δεν το κάνουμε όμως γιατί όπως προανέφερα δεν θέλουμε "επεισόδια". Στο υποσυνείδητό μας, το οποίο αν θέλετε
καθορίζει σχεδόν τα πάντα, αναγράφονται βασικά στοιχεία της πορείας μας. Είχα διαβάσει κάπου για κάποια βασική
νευρομυική πληροφόρηση η οποία μπορεί να μας δείξει πράγματα για εμάς τους ίδιους.Δεν έχω επαρκή στοιχεία στην ανάλυση
αλλά το μελετώ,ωστόσο νομίζω ότι καλή είναι η αποδοχή πληροφοριών αλλά σίγουρα καλύτερη
είναι η τύπωση καινούργιων (όσων θέλουμε).

Πιστεύω σε μεγάλο βαθμό ότι σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τρόπος ανασυγκρότησης του υποσυνείδητου.
Που το πάω; στο ότι αν μπορέσουμε μόνοι μας να φορμάρουμε τον δίσκο στο κεφάλι μας, θα έχουμε σίγουρα λιγότερους
φόβους. Φυσικά αυτό δεν ξέρω αν ήδη γίνεται όπως και θα διαφωνούσα με το να γίνουμε άγρια θηρία (κι ας λένε ότι είμαστε).
Γνωρίζω άτομα (μάνι μάνι ένας γείτονας) που αν και δεν το παραδέχονται ζητούν τέτοιες δυνατότητες (όπως και άλλες)
από τα απόκοσμα όντα μέσω επικλήσεων δεχόμενοι να δώσουν τα πάντα. Δεν νομίζω να συμφέρει και πιστεύω έχετε καταλάβει
ότι αν φτάσω κάπου, θα πάω με "άδεια χέρια". Εξάλλου ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να δώσεις για να πάρεις.
Το παζάρεμα θέλει δύο ή περισσότερα μέλη και δύο ή περισσότερα "ναι".
Ίσως στο μέλλον, η επιστήμη μπορέσει να δώσει αυτό (λιγότεροι φόβοι) στον άνθρωπο έτσι ώστε τουλάχιστον
να μην το ζητά και να είναι πιο δυνατός. Ποιος ξέρει; ίσως ο κύριος τάδε να είχε δίκιο
όταν μου είχε πει "όλα γίνονται από τον φόβο". Εκεί συμφώνησα μαζί του γιατί το πιστεύω κι εγώ.

Αυτά λοιπόν διαδραματίζονται κι ανήκουν στην γη,εδώ γύρω μας στον ορατό κόσμο,στον αόρατο έχω την εντύπωση
ότι υπερισχύουν μόνο οι φυσικοί νόμοι. Καταλήγω τελικά, στο ότι όσο στο μεταφυσικό επίπεδο θα υπάρχουν οι φυσικοί νόμοι
οι άνθρωποι θα είμαστε εκτός από λιγότερο δυναμικοί σίγουρα και περισσότερο διστακτικοί.

Υ.Γ1 η αγνότητα κι η ταπείνωση είναι πολύ βασικά όπλα.
Υ.Γ2 Μήπως κάνω κάτι λάθος στο ποστάρισμα και μου ανοίγει μετά το πλαίσιο
μόνο αν κάνω edit;

ευχαριστώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 23-04-15 στις 13:17
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-04-15, 14:43
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Έλα! Συγγνώμη που άργησα, ήμουν πολύ απασχολημένος. Λοιπόν αν έχεις πάρει την απόφασή σου περιμένω πμ στο φόρουμ για να κανονίσουμε τη μεταβίβαση σε εμένα όλων των υπαρχόντων σου συμπεριλαμβανομένου κάθε δικαιώματός σου και της ψυχής σου. Σε αντάλλαγμα σου υπόσχομαι εμπειρίες που δεν έχεις ξαναζήσει ποτέ! Απλά ρώτα παλιούς πελάτες μου! Αχ ναι, ο Steve Vai, πολύ καλή περίπτωση αν και στο τέλος την πάτησε. Βλέπεις εγώ του έλεγα να πάρει το πλήρες πακέτο αλλά έλεγε έλα μωρέ πού θα μου χρησιμεύσει η κλασική κιθάρα; Γι' αυτό κι εσύ μην κάνεις το ίδιο λάθος. Άμα είναι να μπεις παίξε τα ρέστα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-04-15, 16:37
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

apofasismenos, νομίζω πως είσαι σε καλό δρόμο. Δεν τον έχω διαβεί για να σου τι γίνεται στο τέλος, αλλά άκου πως πάει: Οι περισσότεροι ξεκινάνε κάνοντας δειλά δειλά μερικές ερωτήσεις, οι οποίες κάνουν μπάμ από μακριά για τις προθέσεις του υποκειμένου. Άλλοι ξεκινάνε θίγοντας πως άκουσαν για κάποια "Σολομωνική". Αν ο πρώτος συγγραφέας του έργου (πρόκειται για κάποιο, μάλλον μεσαιωνικό, ημερολόγιο μάγου) ήξερε την φήμη που θα αποκτούσε το έργο του, θα ήταν υπερήφανος. Άλλοι, πιο ψαγμένοι, πάνε κατευθείαν στο ζουμί για να μην χάσουν χρόνο. Βλέπεις έχουν ρίξει μια ματιά στα περισσότερα βιβλία τελετουργικής μαγείας και επειδή κατάλαβαν ότι πρόκειται να δαπανήσουν ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό και θα πετάξουν αρκετό χρόνο από την ζωή τους, πιθανότητα χωρίς αποτέλεσμα, άντε με μερικά ψυχωτικά επεισόδια, θίγουν μοντέρνες τεχνικές, όπως η χαοτική μαγεία, ή εγχειρίδια με κοινά αποδεκτές και αποτελεσματικές τεχνικές. Συνήθως κάνουν μερικές από εκεί, βαριούνται επειδή δεν βγαίνει τίποτα, τα παρατάνε ή καταλήγουν σε κάποιον γιατρό, εξ αιτίας κάποιων συμπτωμάτων. Αυτοί είναι και οι πιο αυθεντικοί στο άθλημα που λες, του επαγγελματία κακού μάγου.

Υπάρχει η άλλη κατηγορία, λιγότερο αυθεντικοί, αλλά ουσιαστικά πρώτοι πελάτες του "διαβόλου". Αυτοί είναι οι trolls. Αυτοί που λες έχουν πιάσει το βαθύτερο νόημα της μεταφυσικής. Θεωρούν απλά ηλίθιους όλους γύρω τους και ψάχνουν ανάμικτους τρόπους για να τους το εκφράσουν. Άλλοι τρολάρουν δια ζώσης στους κύκλους που βρίσκονται, με κινδύνους από απομόνωση έως ξυλοδαρμό, άλλοι σκαρώνουν φάρσες στους άλλους εκ του ασφαλούς. Δες τους τηλεφωνικούς φαρσέρ της Πάτρας και τι ιστορία άφησαν πίσω τους στο σχετικό χώρο, έως τους σύγχρονους Jackass. Όλοι αυτοί που λες εξασκούν το συγκεκριμένο που ψάχνεις κι εσύ, την διαβολή δηλαδή. Επειδή βλέπω ότι είσαι έξυπνος και χειρίζεσαι επίσης καλά τον γραπτό λόγο, δεν χρειάζεται να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες που κάνεις το λάθος και που πρέπει να εστιάσεις. Απλά θα σου θίξω ότι μάλλον έχει ήδη υπογράψει το σχετικό συμβόλαιο εδώ και καιρό και δεν το έχεις αντιληφθεί. Δεν χρειάζονται φόβοι και δράματα, η αμοιβή σου θα περιλαμβάνει φαντάζομαι διασκέδαση επιπέδου «γελάω μόνος μου» για όσο καιρό το εξασκείς, να νομίζεις δηλαδή ότι δουλεύεις επιτυχημένα τους ηλίθιους γύρω σου και αυτοί να ασχολούνται μαζί σου.

Όταν με το καλό βαρεθείς το παιχνίδι, το συμβόλαιο θα τελειώσει και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Κάπως έτσι πάνε τα συμβόλαια αυτά με τον "διάβολο", αυτόν δηλαδή που ψάχνεις. Αν θέλεις κάτι άλλο, πιο προχωρημένα πράγματα δηλαδή, πιθανόν να βρεις πληροφορίες σε ξένα fora, εκεί έχει μαζεμένους πολλούς που ψάχνονται για μεγάλες συγκινήσεις. Εδω προσφέρονται μόνο γι αυτά που σου είπα. Τους πρωτάρηδες και τους έμφυτους. Εσύ μάλλον επειδή είσαι το δεύτερο, δεν χρειάζεται να προσθέσεις τίποτε άλλο. Απλά μην το τραβήξεις πολύ σε χρόνο γιατί και τα υπόλοιπα παιδάκια θα σε πάρουν χαμπάρι και θα βαρεθούν να παίζουν μαζί σου. Αυτά.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-04-15, 20:06
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα! Συγγνώμη που άργησα, ήμουν πολύ απασχολημένος. Λοιπόν αν έχεις πάρει την απόφασή σου περιμένω πμ στο φόρουμ για να κανονίσουμε τη μεταβίβαση σε εμένα όλων των υπαρχόντων σου συμπεριλαμβανομένου κάθε δικαιώματός σου και της ψυχής σου. Σε αντάλλαγμα σου υπόσχομαι εμπειρίες που δεν έχεις ξαναζήσει ποτέ! Απλά ρώτα παλιούς πελάτες μου! Αχ ναι, ο Steve Vai, πολύ καλή περίπτωση αν και στο τέλος την πάτησε. Βλέπεις εγώ του έλεγα να πάρει το πλήρες πακέτο αλλά έλεγε έλα μωρέ πού θα μου χρησιμεύσει η κλασική κιθάρα; Γι' αυτό κι εσύ μην κάνεις το ίδιο λάθος. Άμα είναι να μπεις παίξε τα ρέστα σου.
Επιτέλους κι ένας με χιούμορ.

(ορίστε,κατάφερα να σας φέρω τον πωλητή/συμβασιούχο στην πόρτα σας)

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-04-15, 20:09
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
apofasismenos, νομίζω πως είσαι σε καλό δρόμο. Δεν τον έχω διαβεί για να σου τι γίνεται στο τέλος, αλλά άκου πως πάει
.................................................. ..................................
.................................................. .......................................
.................................................. ..........................................

Δυστυχώς στα περισσότερα έχεις πέσει έξω,άσε που κάποια δεν τα κατάλαβα καν. Αν είχα κάνει συμβόλαιο πες μου έναν λόγο
να μην το παραδεχόμουν. Μην είσαι προκατειλημμένος με όσα διαβάζεις (μπορώ να τοποθετήσω συγκεκριμένα ψήγματα γραφής)
μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα και κυρίως μην συσχετίζεις ανόμοιες καταστάσεις με τρολ,φαρσέρ,ροζ ελέφαντες στρουμφάκια κτλ.
Απλώς εκφράζω απορίες τις οποίες (εσκεμμένα) δεν βλέπεις. Λογικότατο όμως γιατί έτσι είναι τα φόρα.
Καθένας συμμετέχει όπου θέλει. Τον γραπτό λόγο τον χειρίζομαι στον βαθμό που επιλέγω εγώ
ως γράφων. Εφαρμόζω τον παλμό που θέλω.

Αν έχω όμως κάτι καλό είναι το εξής: βάλε με σε ένα δωμάτιο με 5-6 άτομα για μια ωρίτσα με κάποιο θέμα συζήτησης
και όταν βγούμε έξω,όλοι θα έχουν διπλή γνώμη. Αυτό είναι μαγεία χωρίς ανταλλάγματα αν με πιάνεις.
Με μπερδεύουν οι συμφωνίες και τα ανταλλάγματα. Φυσικά θα διατηρήσεις την γνώμη που σχημάτισες.
Πρόσθεσε όμως και την παράμετρο του ότι υπάρχουν κι άνθρωποι που όντως ρωτούν για να ζυγίσουν-μάθουν.
Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα,ούτε ότι πάνε γιαλό-γιαλό.

τσίμπα κι ένα ιμότικον για χαλάρωση...


Υ.Γ Κι εσύ γράφεις ωραία, σταθερά θα έλεγα, πατάς σταθερά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 23-04-15 στις 20:10
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-04-15, 22:07
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Νομίζω πως δεν έχω πέσει έξω στα περισσότερα. Αλλά δεν κάνουμε guess game.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-04-15, 22:17
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως δεν έχω πέσει έξω στα περισσότερα. Αλλά δεν κάνουμε guess game.

Mα και βέβαια δεν έχεις πέσει έξω (γνώμη σου).

Εσύ είσαι εσύ, οπότε όπως προείπα...


"Φυσικά θα διατηρήσεις την γνώμη που σχημάτισες".

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-04-15, 22:31
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Οχι απαραίτητα. Δεν είναι αυτό το στιλ μου
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-04-15, 00:33
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα και κυρίως μην συσχετίζεις ανόμοιες καταστάσεις με τρολ,φαρσέρ,ροζ ελέφαντες στρουμφάκια κτλ.
Και κάτι που ξέχασα: τις ιστορίες αυτές μάλλον εσυ τις έθιξες. Αν υποθέσαμε οτι σε ενδιέφερε το αντικείμενο θα περίμενα κάτι ερωτήσεις του στιλ: υπάρχουν δαίμονες; (εκτός του τυπογραφείου). Αν ναι θα μπορούσαμε να τους ελέγξουμε; Να τους βάλουμε να κάνουν διάφορα πράγματα για μας; Αν ναι, τι κέρδη και συνέπειες θα έχει αυτό.
Ισως περίμενε κάποιος το εξής: υπάρχει Διάβολος; Αν ναι, τι ακριβώς θα ήταν αυτό; Αυτο που λέει η εκκλησία; Ποιά εκκλησία; Η Μεσαιωνική; Μήπως αυτή του La Vey; Ποιός μίλησε για συμβολαια; Ο Goethe ; Ο Robert De Niro στο Angel Heart. Ο φιλος μου ο Μήτσος;
Βλέπεις apofasismenos; Πλήθος τα ερωτήματα και δυστυχώς αναπάντητα. Αντι για αυτό βλέπω σπατάλη χρόνου, κυρίως για ανθρώπους που θα μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο. Εγω σίγουρα και πιθανόν και εσύ.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.