Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-07, 21:17
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Τρόμος στο δάσος - Μιχάλης Μώρος





Δημοσιεύει ακόμα μία ιστορία στη Fantasy Gate με θέμα τη Μυθολογία των Κηλίδων. Το διήγημα "Τρόμος στο δάσος" περιγράφει την ιστορία ενός αστυνομικού που προσπαθεί να εξιχνιάσει το μυστήριο γύρω από μια υπόθεση μαζικής δολοφονίας σε ένα άλσος στο κέντρο της Αθήνας. Ενδιαφέρουσα πλοκή, τρομακτικές σκηνές, φρικιαστικά εγκλήματα είναι μόνο μερικά από τα στοιχεία που συνηθίζουν να κάνουν την εμφάνισή τους στις ιστορίες του Μιχάλη και δε θα μπορούσαν να απουσιάζουν από αυτή. Το συγγραφικό ταλέντο του είναι γνωστό πια σε όλους εμάς που παρακολουθούμε τα τεκτενώμενα. Πολλοί έχουν αναφερθεί με τα καλύτερα λόγια στο έργο του και θα ήταν πλεονασμός να γράψω περισσότερα εδώ, αφού όποιος θέλει μπορεί να ρίξει μια ματιά στα θέματα κριτικής και σχολιασμού των ιστοριών του στην κατηγορία της Πολυσυγγραφίας.

Για να διαβάσετε τη νέα ιστορία λοιπόν ακολουθήστε το link: http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=51

Για να μελετήσετε όλη τη Μυθολογία των Κηλίδων που έχει ανέβει στο Μεταφυσικό γενικότερα:


Στη σελίδα της Fantasy Gate έχει δημοσιευτεί επίσης η ιστορία Ρέκβιεμ .

__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ^Nocturnal^ : 22-02-08 στις 04:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-07, 22:58
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Τι να πρωτοπώ, καταπλήκτική ιστορία! Ιδιαίτερα η περιγραφή των πτωμάτων στην αρχή είναι τόσο τρομαχτική που απο ΄δω και εμπρός ούτε απ΄΄εξω από το παρκάκι της γειτονιάς μου δεν θα περνάω! Μου άρεσε επίσης και το τέλος που είναι εντελώς δυσοίωνο και πεσιμιστικό. Πάντα τέτοια! Περιμένω με ανυπομονησία την ημέρα που τα έργα του Μιχάλη θα κυκλοφορήσουν και σε βιβλίο το οποίο σίγουρα θα γίνει μπεστ-σελερ!

(Άντε για να ξεσκουριάσει και λίγο το γεροντοκρατούμενο εκδοτικό τοπίο της Ελλάδας!)

Ερρίκος Σμυρναίος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-07, 11:21
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια την Αντωνία για την πολύ καλή εικαστική δουλειά της, το φίλο μου Βασίλη για τη συνεισφορά μιας καταπληκτικής εικόνας (εκείνης με τα κόκκινα μάτια στο σκοτεινό δάσος), τον Ερρίκο για τα ευνοικά του σχόλια, όπως επίσης κι εκείνους που μέσα από προσωπικά μηνύματα μου εξέφρασαν το θαυμασμό τους.
Ο τρόμος στο δάσος είναι μια ιστορία που δεν αποκλείεται να συνεχιστεί, όπως υπονοεί το διφορούμενο τέλος της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-07, 12:57
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Αρκετά καλή ιστορία. Ιδιαίτερες οι περιγραφές. Πρόσφεραν ένα καλό αποτέλεσμα. Μπράβο λοιπόν.
Υ.Γ:Αν γίνετε πως μπορούμε να δημοσιέψουμε δικές μας ιστορίες;
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 23-07-07 στις 13:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-07, 16:14
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Υ.Γ:Αν γίνετε πως μπορούμε να δημοσιέψουμε δικές μας ιστορίες;
Η διαδικασία είναι απλή:
Όσοι επιθυμούν να δημοσιεύσουν την ιστορία τους μέσω της Fantasy Gate τη στέλνουν στο e-mail: teamfantasygate@yahoo.com
και σύντομα θα τη δουν "επάνω".
Να περιμένουμε ιστορία από σένα αγαπητέ lifo;;
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-07, 08:36
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Όπως κάθε καλοκαίρι διάβασα τις ιστορίες του Μιχάλη… Δεν ξέρω γιατί τις διαβάζω το καλοκαίρι και όχι όλο τον υπόλοιπο χρόνο, ίσως γιατί μου αρέσει να τις τυπώνω και να τις παίρνω μαζί μου να τις διαβάζω μακριά από την Αθήνα. Σου έχω ξαναπεί νομίζω άλλωστε Μιχάλη ότι μου αρέσει να διαβάζω τις ιστορίες σου ολοκληρωμένες μονορούφι και όχι αποσπασματικά μια και είναι ιστορίες με κοινό παρανομαστή. Μου άρεσε και αυτή η ιστορία σου, οπότε δεν έχω να προσθέσω πολλά παραπάνω από όσα έχω ήδη πει στο παρελθόν…
Παρά μόνο καλή συνέχεια…
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-07, 02:16
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους και όλες. Οι ιστορίες όπως ο "τρόμος στο δάσος" γράφτηκαν σε συνθήκες ενόρασης, κατά την οποία παρακολουθούσα την ιστορία να εξελίσσεται όντας απλός θεατής της. Έτσι γράφτηκαν και οι περισσότερες των Κηλίδων. Προφανώς έρχονται από κάπου αλλού. Ας αποκαλύψουμε όμως και μερικά ακόμα μυστικά της συγγραφής.
Η κάθε ιστορία, όπως είπαμε, μοιάζει με ένα σενάριο που παρακολουθώ να εξελίσσεται, περισσότερο όμως ως κομμένες και ασύνδετες - σε κάποιο βαθμό - σκηνές, τις οποίες χρειάζεται εγώ να ενώσω και να αποδώσω το ύφος και το κλίμα τους. Επίσης, σε κρίσιμα σημεία πλοκής, κατά κάποιο τρόπο η ιστορία σταματάει και χρειάζεται να δώσω εγώ τη λύση για να συνεχίσει να προχωράει μόνη της παρακάτω. Το ίδιο συμβαίνει και στο φινάλε, το οποίο πάντοτε δίνω εγώ, χωρίς να έχω λάβει βοήθεια από την ταινία που εξελίσσεται στα μάτια μου. Η ταινία αυτή τις περισσότερες φορές είναι βουβή αλλά αισθάνομαι τι θέλουν να πουν τα πρόσωπα, οπότε βάζω τα λόγια στο στόμα τους.
Κάποιες άλλες φορές οι ιστορίες προκύπτουν από επαναλαμβανόμενα όνειρα. Τα όνειρα αυτά, σαν εμμονή επανέρχονται σχεδόν αυτούσια κάθε φορά που θα κοιμηθώ, αδιάφορο με το αν είναι μεσημεριανός ή νυχτερινός ύπνος. Ένα τέτοιο όνειρο, για παράδειγμα, επαναλαμβάνεται σε εμένα εδώ και αρκετές εβδομάδες, χωρίς να μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται περί προφητικού ονείρου, από αυτά που βλέπω από την παιδική μου ηλικία ή αν είναι κάτι άλλο. Μερικές φορές είναι και τα δύο μαζί, οπότε χρησιμοποιώ το υλικό του και δημιουργώ μια ιστορία.

Τρίτος τρόπος συγγραφής είναι από φράσεις ή λέξεις που εμφανίζονται ως όραμα έξαφνα μπροστά στα μάτια μου. Με αυτό τον τρόπο δημιουργήθηκε η τρίτη θεότητα, ο Γκεντν Γκαλλέι, το όνομα του οποίου εμφανίστηκε σε εμένα με φωτεινά γράμματα στον τοίχο, που ένα ένα άναβε και έσβηνε...περισσότερα σε επομενη δημοσιευση...


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-07, 05:01
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Nαί αγαπητή antonia. Έχω γράψει μια εδώ και καιρό και το έχω μοιραστεί με λίγους ανθρώπους . Και αυτό έλεγα. Αλλά τελικά αφού έχω βρει ανθρώπους να ξέρουν να εκτιμούν το παραφυσικό και τους ανθρώπους που γράφουν για αυτό. Λοιπόν ιθα στείλω μια. Τώρα Μιχάλη εγώ δικίες μου ιστορίες βγάζω αλλιώς. Είτε από τους φόβους μου (που θα δείτε στην ιστορία πως είναι οι καθρέφτες) είτε πασχίζω βέβαια να βγάλω μια από τα ονειρά μου μιας και τελευταία είδα ένα όνειρο από αυτά που έβλεπε και ο Lovecraft. Ας μην συνεχίσω όμως πάνω στο όνειρο. Αntonia αμέσως παρόλο που συντάσω το μύνημα αργά σου στέλνω την ιστορία. Ευχαριστώ για την προσοχή και περιμένω τις απόψεις σας πάνω στην ιστορία
Υ.Γ: Την ιστορία δεν θα την στείλω με outlook παρόλο αυτά ελπίζω να την λάβεις
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 29-07-07 στις 05:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.