Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-06-09, 12:00
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Το όλο εγχείρημα αποδεικνύεται παντελώς ηλίθιο, με μια απλή παρατήρηση.

Αν το έτος 2100 επιτύχουμε, με κάποιον φανταστικό τρόπο την πλήρη αντικατάσταση, της σύγχρονης Ελληνικής ομιλουμένης γλώσσας, με κάποια έκδοση της αρχαίας, το έτος 2101 θα έχει ήδη αρχίσει η μεταβολή της. Και αυτό είναι μια απολύτως υγιής εξελικτική διεργασία, στα πλαίσια μιας ζωντανής γλώσσας.

Το 4000, ζωή να 'χουμε, η φανταστική μας γλώσσα θα αναμένουμε, να είναι εξ ίσου αλλαγμένη, όσο αναλογικά είναι τα η σημερινή μας γλώσσα, συγκρινόμενη με την προ 2000 ετών, προς ανάσταση, ομιλουμένη γλώσσα.

Οι μόνες γλώσσες που δεν αλλάζουν είναι οι νεκρές και οι γλώσσες των υπολογιστών, αν και αυτές έχουν νέες εκδόσεις.

Βέβαια το όλο εγχείρημα έχει και άλλα διασκεδαστικά. πχ. πως θα μεταφράσαμε το πιρούνι, το παντελόνι, την πατάτα στα αρχαία Ελληνικά.
Αν χρησιμοποιούσαμε κεφαλαία και κόβαμε τα διαστήματα και τους τόνους, νομίζεται ότι θα είμαστε σε θέση να διαβάζουμε τα κατεβατά που διαβάζουμε σήμερα. Τότε ο μέσος άνθρωπος διάβαζε πολύ, μα πάρα πολύ, λιγότερο. Δεν υπήρχε τυπογραφία! Για αυτό και τα βόλευε.

Δεν καταλαβαίνω και τα περί πνευματικής φτώχειας και αδιαφορίας των νεοελλήνων. Έχει γίνει καμιά συγκριτική μελέτη για την πνευματικότητα του μέσου σημερινού Έλληνα συγκριτικά με 200 ή 2000 χρόνια πίσω. Εντάξει υπήρξαν κάποιο ξεχωριστοί τύποι, αλλά ο μέσος όρο που έβοσκε ξέρουμε?
Εμένα δεν μου φαίνονται και τόσο στούρνοι οι σημερινοί, αλλά όπως έχω παρατηρήσει πρέπει να ξέρεις και την γλώσσα τους για να συνεννοηθείς...!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-09, 17:23
Το avatar του χρήστη MyBestFriendIsAnAngel
MyBestFriendIsAnAngel Ο χρήστης MyBestFriendIsAnAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Inside the Mirror
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Η αξία της Αρχαίας Ελληνικής είναι σημαντική και εξίσου σημαντικό είναι το ότι διδάσκεται στα σχολεία.

Μέχρι εκεί όμως. Η γλώσσα εξελίχθηκε, καλώς ή κακώς, η γλώσσα πάντα διαμορφώνεται από τους νέους.

Θα ήταν εξαιρετικά γελοίο αν αρχίζαμε να μιλάμε αρχαία ελληνικά στην καθημερινότητά μας.

Με την ίδια λογική να ξαναρχίσουμε να φοράμε ότι φορούσαν οι αρχαίοι και να τριγυρνάμε στους δρόμους...

Τελείως γραφικό.
__________________
The newborn souls are easy to read and easily influenced by others. They seem to have a fresh perspective on life, and are very creative. Inventive and artistic, they are the trend setter. They have an upbeat spirit and like almost everything. Friends are made easily and often have long standing friendships. Impulsive and trusting, they fall in love a little too easily.

I am not the newborn soul.....

I am the Bright Star, the Dreaming Soul.

My Best Friend Is An Angel

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MyBestFriendIsAnAngel : 22-06-09 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-09, 20:50
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Στην ιστοσελίδα www.diaspora-grecque.com διάβασα ότι Γάλλοι φοιτητές έστειλαν επιστολή διαμαρτυρίας στον υπουργό Παιδείας της χώρας Ξαβιέ Νταρκός γραμμένη στα αρχαία ελληνικά. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να μεταφέρω την επιστολή από την ιστοσελίδα (κάτι δεν κάνω σωστά), αλλά μπορείτε να την διαβάσετε στη θεματολογία με ημερομηνία 30/4/2009. Αν κάποιος/α τα καταφέρει, θα είχε ενδιαφέρον να μεταφέρει την επιστολή εδώ για να τη διαβάσουν όλοι.
Μεταφέρω μέρος των σχολίων της ιστοσελίδας στη συγκεκριμένη είδηση:
"Τα αρχαία ελληνικά αποτελούν τη «διεθνή γλώσσα» των αγανακτισμένων.
Οταν όλες οι άλλες μορφές επικοινωνίας αποτυγχάνουν, οι αδικούντες
στρέφονται στον αρχαίο ελληνικό λόγο, της χώρας που γέννησε τη
δημοκρατία και τη λογική σκέψη. Τον ορθολογισμό και τη λογική
επικαλούνται γάλλοι φοιτητές που αποφάσισαν να στείλουν στον υπουργό
Παιδείας της χώρας τους κ. Ξαβιέ Νταρκός επιστολή γραμμένη στα αρχαία
ελληνικά αντί των γαλλικών με την υποσημείωση «Αφού δεν καταλαβαίνετε
γαλλικά, σας γράφουμε στα ελληνικά»! Πρόκειται βέβαια για ένα
χαριτολόγημα των αρχαιοελληνιστών στο γαλλικό πανεπιστήμιο Παρίσι 5,
οι οποίοι διάλεξαν τον τρόπο αυτόν για να τραβήξουν την προσοχή της
γαλλικής κυβέρνησης. Οπως τονίζουν στην επιστολή, με το πνεύμα του
κειμένου τους δεν θα μπορούσαν παρά να συμφωνήσουν ο Πλάτων και
ο Δημοσθένης."
Δεν είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον;
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-09, 22:02
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ
Στην ιστοσελίδα www.diaspora-grecque.com διάβασα ότι Γάλλοι φοιτητές έστειλαν επιστολή διαμαρτυρίας στον υπουργό Παιδείας της χώρας Ξαβιέ Νταρκός γραμμένη στα αρχαία ελληνικά. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να μεταφέρω την επιστολή από την ιστοσελίδα (κάτι δεν κάνω σωστά), αλλά μπορείτε να την διαβάσετε στη θεματολογία με ημερομηνία 30/4/2009. Αν κάποιος/α τα καταφέρει, θα είχε ενδιαφέρον να μεταφέρει την επιστολή εδώ για να τη διαβάσουν όλοι.
Οι αγανακτισμένοι Γάλλοι φοιτητές διαμαρτύρονται με αρχαία ελληνικά στον υπουργό! (28/04/09)

Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-09, 22:45
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πριν από πολλά χρόνια (επι δικατορίας) είχα "δυστυχώς" όπως όλοι οι
συνομιλικοί μου (50 και.......) ένα αλαλούμ απο δημοτική (Τριανταφυλλίδης)
στην καθαρεύουσα (Τζαρτζάνος)...

Η κάθε μια έχει την ομορφιά της και νομίζω πως αυτό δεν δύναται κάποιος
να το αμφισβητήσει....

Βλέπουμε μια διαμάχη Μαλλιαρών (λάτρεις τής πλέριας Δημοτικής) και των
Καθαρευουσιάνων όπως παλαιά....
Αλλα το γλωσσικό ζήτημα έχει τις ρίζες του απο 1 πχ αιώνα...

Η αναβίωση της Αρχαίας Ελληνικής (που θα πρέπει να εμπλουτισθεί με όλους
τους σύγχρονους όρους) είναι κάτι δύσκολο...

Δικιά μου άποψη είναι πως θα πρέπει να δουλευτεί ή δημιουργία (με πολύ
κόπο ομολογουμένως) μια Νέας Ελληνικής Γλώσσας ΑΠΟ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ
ΤΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.

Εαν κάποιος έχει διαβάσει σε μετάφραση την ΟΔΥΣΣΕΙΑ χωρίς μετάφραση
(δύσκολο κείμενο) και την μετάφραση του Ι. ΠΟΛΥΛΑ θα δει τον πλουτο
και των δυό γλωσσών....

Τα ποιήματα του Κ. ΠΑΛΑΜΑ στην Δημοτική αποτελούν ένα θαυμασιο
δείγμα του τί δύναται να προσφέρει αυτή...
Η γλώσσα που χρησιμοποιεί ο Καζαντζακης ?????

Από την άλλη μεριά έχουμε μέσα απο την γλώσσα να ξεχωρίζουμε ώς
Αριστερούς τους Δημοτικιστές και Φασίστες τους Καθαρευουσιάνους...

Όπως ανέφερα και ποιό πρίν μας χρειάζεται μια ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
που να περιλαμβάνει τα γνωρίσματα και τις ιδιομορφίες της Αρχαίας
Ελληνικής με τα σημερινά δεδομένα χωρίς να ξεχνάμε και τις διάφορες
ντοπιολαλιες...


Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 22-06-09 στις 22:54
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-09, 16:02
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Ρε παιδιά η αναβίωση της αρχαίας, είναι απλά αδύνατη.
Η καθιέρωση μιας μόνιμης, σταθερής γλωσσικής μορφή, είναι επίσης, απολύτως, αδύνατη.
Η επιβολή μιας γλωσσικής μορφή ακόμη και από καλοπροαίρετους ειδήμονες, οδηγεί σε μια νέα υβριδική μορφή. Και μάλιστα η επιβαλλόμενη μάλλον θα υστερεί στη νέα μορφή (παράδειγμα η σύγκρουση δημοτικής καθαρευούσης). Βέβαια είναι μάλλον πιθανότερο να αποτύχει παντελώς. (Εσπεράντο)
Μα δεν το βλέπεται, δεν μπορείς να πείσεις ένα λαό να μιλά κάπως, με το έτσι το θέλω! Ακόμα και αν ανάγκαζες όλα τα μέσα μαζικής επικοινωνίας να χρησιμοποιούν το μόρφωμα σου (λέμε τώρα φαντασιώσεις), και πάλι η γλώσσα θα σου ξέφευγε.

Η γλώσσα μεταβάλλεται, είναι η φύση της τέτοια. Παίρνει και δίνει δάνεια, ξεχνά και εφευρίσκει. Παραλλάσσει μέρα με τη μέρα. Μόνο σταθερή δεν μένει. Ποτέ!
Και αυτό έχει ομορφιά.

Έχετε ιδέα ότι κάθε κοινωνικός χώρος χρησιμοποιεί μια δική του γλώσσα - αργκό. Αν μετακινηθείτε ανάμεσα σε διάφορες σχολές εσωτερισμού θα χρειαστεί να αναπροσαρμόσετε αρκετά το λεξιλόγιό σας. Οι χρήστες pc και ναρκωτικών έχουν δικά τους λεξιλόγια (χρήστες και οι δύο, αυτό πάντοτε κάπως μου έκανε...). Οι αριστεριστές και οι αστυνομικοί άλλα. Μην πάμε και σε καλιαρντά ή τσιγκάνικα. Τι θα επιβάλουμε, σε ποιον και που και για πόσο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-09, 17:23
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
δ) Αρχαία ελληνική; Όχι δα... Απλώς μία από τις διαλέκτους και συγκεκριμένα η αττική διάλεκτος και δη των ελληνιστικών και βυζαντινών χρόνων!!! Είναι σωστό αυτό;

Ε???
Λοιπόν:
α) Οι διάλεκτοι στην αρχαία Ελλάδα ήταν πολλές και χωριζόμενες σε μερικές κύριες ομάδες. Η Αττική αν και ανήκε στην Ιωνική, είχε διαφορές λόγω της εγκατάστασης Πελασγών και Μινύων στην Αττική.
Λόγω όμως του εμπορίου στην ανατολική Μεσόγειο και των δύο αθηναϊκών συμμαχιών, επιβλήθηκε άτυπα σαν μία κοινή γλώσσα.
β) Όπως ξαναέγραψα το 3ο με 2ο αιώνα π.χ. μπήκαν τα σημαία στίξης για να μπορούν οι βάρβαροι και οι ξενιτεμένοι Έλληνες του ελληνιστικού κόσμου να μαθαίνουν σωστά τα Ελληνικά. Με λίγα λόγια τα πρωτότυπα του Ηροδότου ή του Θουκυδίδη ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν με το κείμενο που μας έχει σωθεί...
γ) Τα μικρά γράμματα είναι ανακάλυψη των βυζαντινών. Γιατί; Μα γιατί με τα μικρά γράμματα γράφεις πολύ πιο γρήγορα από ότι με τα κεφαλαία και γιατί χρησιμοποιείς ακόμα μία μορφή τονισμού των λέξεων. Προσέξτε: Αθήνα, αθήνα. Το κεφαλαίο δημιουργεί την προσοχή σε κάποιον που διαβάζει γρήγορα. Με λίγα λόγια η γλώσσα μας αυτή την στιγμή είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να διαχειρίζεται τον τριπλάσιο ή τετραπλάσιο όγκο πληροφοριών από ότι η αρχαία... Μπορεί κάποιος να δεχτεί να κατεβάσει την ταχύτητα γραφής και ανάγνωσης κειμένου στο 1/3;

Παράθεση:
Άμα θέλεις, τα συνηθίζεις.
α) Αυτό το πρόβλημα το έχει η αγγλική: scud και διαβάζεται σκαντ... Όμως ποιές είναι αυτές οι λέξεις που χρησιμοποιούν ψιλή ή δασεία, και γιατί χρησιμοποιείται η περισπωμένη;
β) Μπορείς να συνηθίσεις την δοτική; Ξέρεις ότι αυτό είναι το πιο δύσκολο (μαζί με τους υπερσυντέλικους και τους τετελεσμένους) στα γερμανικά;
γ) Και άντε να συνηθίσω να λέω την κότα, όρνιθα και την πόρτα, θύρα.
Εάν θέλω να πω: της π*** το κάγκελο, θα πρέπει να πω: της επί χρήμασι εκδιδομένης γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα... Ζήτω που νυχτώσαμε...
Εάν θέλω να πω: τσάκα μία καρμπονάρα, θα πρέπει να πω: σκολικίδας οφτάς με την των Ιταλών καρβουνιάρηδων σάλτσα (άντε τώρα να βρω εγώ πως είναι η σάλτσα στα αρχαία ελληνικά.... )

Παράθεση:
Οι σημερινοί έλληνες αρχαιόθρησκοι δεν θα συμφωνούσαν μαζί σου -καθότι άνετα μπήκε στη καθημερινοτητά τους, τουλάχιστον από ένα μεγάλο μέρος τους- και δεν συναντούνε τέτοια προβλήματα...
Ναι εντάξει, δεν έχουμε όμως όλοι μας τα ίδια ψυχολογικά προβλήματα...
Εμείς θέλουμε την γλώσσα να μα υπηρετεί και όχι να την υπηρετούμε και να μας κάνει την ζωή δύσκολη...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-09, 18:48
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Μπορώ να ρωτήσω τον θεματοθέτη αυτού του τοπικίου, γιατί περιδιαβαίνει όλα τα φόρουμ, βάζοντας παντού με copy paste, την ίδια αρχική τοποθέτηση του;
Μπορεί να βρίσκεται και να μιλάει σε όλα;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-06-09, 19:00
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ
Στην ιστοσελίδα www.diaspora-grecque.com διάβασα ότι Γάλλοι φοιτητές έστειλαν επιστολή διαμαρτυρίας στον υπουργό Παιδείας της χώρας Ξαβιέ Νταρκός γραμμένη στα αρχαία ελληνικά. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να μεταφέρω την επιστολή από την ιστοσελίδα (κάτι δεν κάνω σωστά), αλλά μπορείτε να την διαβάσετε στη θεματολογία με ημερομηνία 30/4/2009. Αν κάποιος/α τα καταφέρει, θα είχε ενδιαφέρον να μεταφέρει την επιστολή εδώ για να τη διαβάσουν όλοι.
Μεταφέρω μέρος των σχολίων της ιστοσελίδας στη συγκεκριμένη είδηση:
"Τα αρχαία ελληνικά αποτελούν τη «διεθνή γλώσσα» των αγανακτισμένων.
Οταν όλες οι άλλες μορφές επικοινωνίας αποτυγχάνουν, οι αδικούντες
στρέφονται στον αρχαίο ελληνικό λόγο, της χώρας που γέννησε τη
δημοκρατία και τη λογική σκέψη. Τον ορθολογισμό και τη λογική
επικαλούνται γάλλοι φοιτητές που αποφάσισαν να στείλουν στον υπουργό
Παιδείας της χώρας τους κ. Ξαβιέ Νταρκός επιστολή γραμμένη στα αρχαία
ελληνικά αντί των γαλλικών με την υποσημείωση «Αφού δεν καταλαβαίνετε
γαλλικά, σας γράφουμε στα ελληνικά»! Πρόκειται βέβαια για ένα
χαριτολόγημα των αρχαιοελληνιστών στο γαλλικό πανεπιστήμιο Παρίσι 5,
οι οποίοι διάλεξαν τον τρόπο αυτόν για να τραβήξουν την προσοχή της
γαλλικής κυβέρνησης. Οπως τονίζουν στην επιστολή, με το πνεύμα του
κειμένου τους δεν θα μπορούσαν παρά να συμφωνήσουν ο Πλάτων και
ο Δημοσθένης."
Δεν είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον;
Ω θεε μου τί άλλο θα διαβάσουμε...
Πρέπει να σου επισημάνω ότι του στείλανε επιστολή στα ελληνικά γιατί όταν οι γάλλοι θέλουν να πούν ότι κάτι είναι ακαταλαβίστικο, λένε ότι "είναι ελληνικά για μένα". Η συγκεκριμένη έκφραση υπάρχει και σε άλλες γλώσσες. Λογοπαίγνιο έκαναν οι άνθρωποι, καμία σχεση με αγανακτισμένους και τα ρέστα που γράφεις.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον OANNHSEA, καμμία χρησιμότητα στο να επανέλθεί μια νεκρή γλώσσα, με το ζόρι σε ένα λαό που δεν την καταλαβαίνει πλέον (ούτε και την μιλάει σωστά γιατί η προφορά που έχουμε είναι η λατινική και όχι η αρχαιοελληνική, αλλά τι κάθομαι και αναλύω τσαμπα....).
Καλή είναι η αρχαιοελληνική αλλά συνδέεται άμεσα με τον πολιτισμό που την παρήγαγε, τον σύγχρονο πολιτισμό δεν τον εκφράζει. Πώς θα φαινόταν ας πούμε αν οι άγγλοι ή οι γάλλοι επανερχόταν στις ρίζες τους και μιλούσαν τις παραδοσιακές τους γλώσσες? Θα προέκυπτε μια απίστευτη σύγχηση φυσικά...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-08-09, 21:31
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Μάλιστα!!!
Όλα όμορφα και ωραία και όλα οσα ειπώθηκαν εως τωρα είναι σωστα και αξια μελέτης. Όμως εγω ασχετως με το αν θα ηταν συναρπαστικό το να επαναφέρουμε την αρχαία Ελληνική, πράγμα το οποίο θα προτιμούσα και εγώ ο ιδιος, θα σταθω σε ένα άλλο σημειο της ολης υποθεσης. Συγκεκριμένα εχω ένα και μόνο απλό ερώτημα.

Πως θα καταφέρουμε ακριβώς να επαναφέρουμε την αρχαια Ελληνικη όταν δεν υπάρχουν πια Έλληνες?
Δηλαδή ποιοι θα είναι αυτοι που θα καταφέρουν να μιλουν την αρχαια Ελληνικη, οι 500,000 Πακιστανοί, Ινδοί, Αφρικανοί κτλ ή μήπως τα 2,000,000 Αλβανοί κτλ? Μην ξεχνάτε φυσικά τους Γυφτους, Τούρκους και Πομάκους <<Ελληνες Πολίτες>>

Βάζοντας όλους τους παραπάνω στην ακρη, ερχομαστε και στα δικα μας τα λεβεντόπαιδα. Αυτούς τους υπέροχους γεμάτους κέφι κλτ Ελλαδίτες. Ποιοι από αυτους δηλαδη θα καταφερουν να μιλησουν αρχαια Ελληνικα? Οι τραμπούκοι πορτιέρηδες? Οι αμόρφωτοι επαρχιώτες και μη που ξημεροβραδιάζονται στα κολομπαρα? Οι χαμηλού επιπεδου τραγουδιαρες και τραγουδιαριδες? Οι αδερφαρες και οι Κατινες της πρωινής τηλεόρασης? Οι παντελώς ηλιθιοι φανατικοί οπαδοι της όποιας ποδοσφαιρικής ομαδας? Οι κοπελίτσες από 14 εως 24 ετων που στο ένα χερι κρατουν το τσιγάρο και στο άλλο τον π***ο? κτλ κτλ κτλ

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, μπορεί κάποιοι να έχουν κάθε αγνή πρόθεση και μεγάλη όρεξη για την επίτευξη ενός τέτοιου εγχειρήματος όμως δυστυχώς για εμάς δεν υπάρχει το ανάλογο έμψυχο υλικό στο οποίο θα μπορούσε να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο. Πάσχουμε από Έλληνες…!!!

Σας ζητώ να με συγχωρήσετε για τον επιθετικό μου γραπτό λόγο. Το κάνω όχι από κάκια ή έλλειψη σεβασμού προς τους συνομιλητές μου άλλα από καθαρή αγάπη προς την πατρίδα μου, την οποία βλέπω να καταστρέφεται και να συρρικνώνεται καθημερινά μπροστά στα ματιά μου. Σας μιλώ ειλικρινέστατα όταν σας λέω πως τα λογία μου αυτά έρχονται απευθείας από την καρδιά μου.


Να είστε πάντα καλά…
__________________
"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ"

"Όταν τα όπλα είναι παράνομα, τοτε μονο οι παράνομοι εχουν όπλα"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.