Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-11, 01:50
SilverBringer Ο χρήστης SilverBringer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Καλησπέρα με λένε Χρηστο και ειμαι καινουργιος εδω.Σημερα εγινε κατι το οποιο μπορω να πω πως με εβαλε σε διαφορες σκεψεις.Εκανα μια αναζητηση στο google χωρις αποτελεσματα.Γενικοτερα δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετιο.Σημερα το μεσημερι εμαθα για μια σοβαρη επιπλοκη στην εγκυμοσηνη της αδερφης μου που αυτο με διελυσε πραγματικα ψυχολογικα.Βγηκα μια βολτα για ενα τσιγαρο μπας και ηρεμισω.Πηρα τηλεφωνο μια πολυ καλη μου φιλη να ερθει να μιλησουμε και γενικα μπας και ξεχαστω.Εφτασα σε μια μικρη πλατεια κοντα στο σπιτι μου και εκατσα σε ενα απο τα παγκακια.<Να προσθεσω πως ολη την διαρκεια ζητουσα βοηθεια απο τον θεο και επειδη δεν ηταν σιγουρο πως θα ερχοταν η φιλη μου ζητουσα βοηθεια να βρω καποιον να μιλησω να νιωσω καλα>Γενικοτερα δεν περναει πολυς κοσμος απο κει ειναι γενικα ησυχο μερος.Περιμενοντας λοιπον την φιλη μου παω να αναψω ενα τσιγαρο και συνηδιτοποιο πως δεν εχω αναπτηρα.Εμφανιζετε λοιπον ενας γερος γυρω στα 70 και του ζητησα αναπτηρα , μου ειπε πως το τσιγαρο ειναι λαθος μεγαλο γενικα και μου επιασε για ωρα την κουβεντα μεχρι που η φιλη μου ειχε αργισει και αρχισα να υποπτευομαι πως ηταν η βοηθεια που ζητησα απο τον θεο.Εφτασε και η φιλη μου και συζηταγαμε ολοι μαζι.Καποια στιγμη χωρις να με ξερει ουτε να εχει αναφερθει το ονομα μου μου ειπε : 'Xρήστο μπορω να ξερω και να καταλαβαινω πολλα πραγματα' εκει πραγματικα φρικαρα αλλα συνεχισαμε να μιλαμε.Αρχισε να μιλαει για εγκυμωσινη για αμβλωσεις και εγω εκλεγα επειδη ειχα τα δικα μου.Με κοιταξε και μου ειπε πως ειμαι πολυ καλος ανθρωπος με καλη ψυχη.Καπια στιγμη ξαναλεω απο μεσα μου μωρε λες ?
Εκεινη την στιγμη μου λεει 'πιστευεις στην δυναμη του Χριστου ?' πραγματικα σκαλωσα! απαντησα ναι και μου λεει μπραβο να συνεχισεις ετσι.Επρεπε να φυγουμε και μας λεει κατα που πατε? Ευθεια λεμε ωραια λεει ας παμε αφου και εγω εκει παω.Περπαντωντας μεσα στα στενα ρωταγε απο δω πατε λεγαμε ναι ωραια ελεγε και εγω απο κει παω.Φτασαμε μπροστα απο μια εκκλησια και λεει εδω θα σας αφησω εγω πρεπει να φυγω.Του λεει η φιλη μου στην εκκλησια πατε ? Λεει οχι οχι εχω μια αλλη δουλεια.Του λεω σας ευχαριστω πολυ χαρηκα Χρηστος και μου λεει το ξερω κουνοντας το κεφαλι του θετικα.Του λεω πως σας λενε ? Μου λεει Γιωργο.Λεω χαρικα φχαριστω, τιποτα μου λεει παω λεμε ενταξει και περπαταμε 3 βηματα γυρναμε και ειχε εξαφανιστει..
Συγγνωμη για τυχον ορθογραφικα αλλα γενικοτερα δεν ειμαι σε καλη κατασταση οποτε Μπορει καποιος που ισως ξερει να μουυ πει τι ακριβος ηταν αυτος ο ανθρωπος? Μια φιλη που ασχολητε μου ειπε πως ειναι αγγελος η σταλμενος ανθρωπος απο τον θεο..τωρα δεν ξερω..Ευχαριστω για τον χρονο σας , Χρήστος <SilverBringer>
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-11, 09:55
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Ελπίζω η εγκυμοσύνη της αδελφής σου να είναι προς το καλύτερο...

Θα μπορούσε να υποθέσει κανείς για τον κύριο Γιώργο ότι είναι:
1) ένας άνθρωπος με ιδιαίτερες ικανότητες, που μπορεί να διαβάζει τη σκέψη.
2) ένας έξυπνος άνθρωπος, που από τα λίγα που του είπες μέσα στη σύγχιση και τη στενοχώρια σου, κατάλαβε πολλά...
3) ένας άγιος-άγγελος σταλμένος από τον Κύριο για να σε βοηθήσει στη δύσκολη ώρα

Διαλέγεις και παίρνεις...
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 23-10-11 στις 09:55
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-11, 10:52
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Καλημέρα σας.Μη φοβάσαι τις δυσκολίες να ξέρεις ότι μας δυναμώνουν σαν χαρακτήρες και μας κάνουν πιο ψύχραιμους στις περιστάσεις.Εγώ θα σου πω τη δική μου ιστορία,γιατί πιστεύω απόλυτα ότι όταν δε περνάει κάτι απο το χέρι μας πια μας στέλνει ο Θεός έναν οδηγό στη δυσκολία μας είτε άνθρωπο που κι ο ίδιος δε το ξέρει είτε άγγελο.Όταν έμεινα έγκυος στη κόρη μου έκατσα ξαπλωμένη και με φάρμακα γιατί είχα αποκόλληση και ο γιατρός εκεί που ήμουνα μου είχε πει ότι θα το χάσω το μωρό.Εγώ την έταξα στη παναγία και είπα αν βγει καλά το παιδί το ένα όνομα θα ναι μαρία.Οταν πήγα να γεννήσω ο γιατρός ήταν λίγο προβληματισμένος γιατί το μωρό δεν ήταν σε καλή θέση και δεν έβγαινε,εκείνη λοιπόν την ώρα που δυσανασχετούσε εμφανίστηκε η προισταμένη μαία και του λέει θα τη βοηθήσουμε να γεννήσει κανονικά και αυτή η γυναίκα έμεινε μέχρι που γέννησα και εξαφανίστηκε δε πρόλαβα να τη δω,είχε κάνει το χρέος της.Όλα πήγαν καλά με μένα αν και ήταν δύσκολη γέννα.Δε ξέρω αν πιστέψεις τη συνέχεια αλλά ο γιατρός μου μου είπε φέρθηκες παληκαρίσια στη γέννα εγώ όμως ένοιωθα παρουσία δίπλα μου σε όλη τη γέννα και δεν ήταν ο άνδρας μου που ήταν πιο πέρα.Μη χάνεις του κουράγιο σου το θαύμα θα γίνει και τώρα αρκεί να το πιστεύεις και συ και η αδερφή σου από καρδιάς.
Σ ευχαριστώ που με άκουσες αν θελήσεις άλλη διευκρίνιση μη διστάσεις να μου στείλεις π.μ.
__________________
Σκέφτομαι άρα υπάρχω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-11, 02:24
SilverBringer Ο χρήστης SilverBringer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Σκεφτητε πως το μωρακι χαθηκε οποτε ημουν απιστεφτα θολωμενος.
Γενικα οταν ειμαι κουρασμενος η πολυ στεναχωρεμενος θολωνω.
Πιστευω πολυ πως ηταν σταλμενος απο τον Θεο.
Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και τον χρονο σασ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-11, 13:59
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Μάλλον είναι δύσκολο να πεις αν πρόκειται όντως για θαύμα.
Συχνά φίλοι νομίζουν ότι τους δίνω διαισθητικές πληροφορίες και συμβουλές. Δεν έχουν μάλιστα και την αίσθηση του πόσα πράματα μου μαρτυρούν ασυναίσθητα. Ναι δίνω και τέτοιες μερικές φορές, αλλά συνηθέστερα, στέκομαι με προσοχή, σχετική ουδετερότητα και ενδιαφέρον, στο θέμα τους και βλέπω πτυχές που ίσως να τους διαφεύγουν.

Θα σου πρότεινα να μείνεις στο (μικρό ή μεγάλο) θαύμα και να αφήσεις το πιθανολογούμενο θαύμα.
Το θαύμα είναι ότι βρήκες ένα άνθρωπο να σταθεί έστω και λίγο δίπλα σου, και να σε βοηθήσει, σε μια ώρα που τον χρειαζόσουν.
Είναι ένα μεγάλο θαύμα, και αν πρέπει κάτι να σου διδάξει είναι να φροντίσεις μια μέρα να είσαι και εσύ θαύμα, για άλλους. Και για να το πετύχεις ίσως χρειαστεί να μάθεις πολλά ώστε να προσφέρεις συμβουλές. Όμως ακόμα πιο πολύ θα πρέπει να μάθεις να προσέχεις, να ακούς και να αφήνεις τις προσωπικές σου πεποιθήσεις στην άκρη για λίγο.
Και να ενδιαφέρεσαι, αν και αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι μαθαίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-11, 07:28
Το avatar του χρήστη Tsilier
Tsilier Ο χρήστης Tsilier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2010
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IANEIΡΑ
Θα μπορούσε να υποθέσει κανείς για τον κύριο Γιώργο ότι είναι:
1) ένας άνθρωπος με ιδιαίτερες ικανότητες, που μπορεί να διαβάζει τη σκέψη.
2) ένας έξυπνος άνθρωπος, που από τα λίγα που του είπες μέσα στη σύγχιση και τη στενοχώρια σου, κατάλαβε πολλά...
3) ένας άγιος-άγγελος σταλμένος από τον Κύριο για να σε βοηθήσει στη δύσκολη ώρα
Πιθανότερο το πρώτο χωρίς να αποκλείω οτι μπορεί να ισχύει και το δεύτερο.
Ο συγκεκριμένος ηλικιωμένος χαρισματικός κύριος πιστεύω οτι θα έχει επαναλάβει το ίδιο πράγμα και με άλλους ανθρώπους με μεγάλα προβλήματα που έτυχε να συναντήσει στον δρόμο του. Αποκλείω την πιθανότητα να ήταν απεσταλμένος του Θεού άν συνέβαινε τέτοιο πράγμα το μωράκι θα είχε σωθεί, απλά έτυχε συμπτωματικά να περάσει απο το ίδιο πάρκο που βρισκόταν εκείνη την ώρα ο φίλος SilverBringer και διαισθάνθηκε το πρόβλημα του.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-11, 13:04
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

SilverBringer Καλημέρα, Μη στεναχωριέσαι. Πέρασα κι εγώ τα ίδια και χειρότερα με την εγκυμοσύνη της αδερφής μου. Εκείνη έχασε το παιδί, αλλά μετά από ένα χρόνο ο θεός της έδωσε άλλο. Ο γιατρός μας είχε πει ότι αν γεννιόταν θα ήταν άρρωστο, αυτό που έκανε είναι υγιέστατο, όμορφο και γελαστό. Έχει άλλο ένα που είναι σήμερα 3 ετών, και τα δύο είναι αγόρια.
Στην περίπτωσή σου πιστεύω ότι απλά ο γεράκος σου είπε να πιστεύεις στο Χριστό ό,τι και να γίνει να μην τα βάλεις μαζί του. Για τον α ή β λόγο που εκείνος ξέρει και εμείς αγνοούμε, δεν ήθελε να γεννηθεί. Τελικά το γέννησε η αδερφή σου; Δεν κατάλαβα.
Η αδερφή σου αν δεν το γέννησε θα κάνει άλλο. Όπως έκανε και η δική μου. Αυτός ο γεράκος μη σε απασχολεί τι ήταν. Μπορεί να του είπες το όνομά σου σε κάποια στιγμή σύγχυσης και δεν το θυμάσαι ή να σε γνώριζε και εσύ να μην τον ξέρεις. Επίσης μπορεί να ήταν και άγγελος κυρίου. Ό,τι και αν ήταν δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι βρήκες τη γαλήνη της ψυχής σου εκείνη την ώρα και ήταν μια εμπειρία για σένα που θα σου μείνει αλησμόνητη.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-12, 16:33
Το avatar του χρήστη _~XaRhS~_
_~XaRhS~_ Ο χρήστης _~XaRhS~_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Κοίτα... ένας γνωστός μου (ξαδερφος του κουμπαρου του πατερα μου ) είχε τρακάρει με τη μηχανή και ήταν στο νοσοκομίο σχεδον σε κώμα, τυφλος και σχεδόν παράλυτος... αρχιζε κ φοναζε Γιαννη! Γιαννη! κ ρωτησαν οι γιατροι την κοπελα του αν ειχε κανεναν γιαννη φιλο γιατι τον ζηταγε. εκεινη απαντησε αρνητικα.. μετα απο λίγες μέρες, ήρθε ένας γιαννης, κοιμώταν στο διπλανό κρεβάτι και το πρωί έλλειπε οταν ερχόντουσαν οι γιατροί. μονο η κοπέλα του είχε δει το προσωπο του. Μετα απο καποιο διαστημα εγινε καλα, έβλεπε και μπορουσε να κουνηθει χωρις κανενα προβλημα.. οταν ειχαν παει μια επίσκεψη, η κοπέλα του είδε μια εικόνα που της θυμηζε τον Γιαννη.. Ηταν ο Ιωάννης ο Βαπτιστής.. Ψάξε για καμια εικονα αγιου (http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=...:50,s:48,i:373 ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ) περισσοτερα δεν ξερω..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-12, 19:30
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

WTF...
Από που ξεφύτρωσες εσύ;

Πάνω που είχαμε πάρει στροφή καλή κιόλας!

Αυτός κατάλαβε ότι έβλεπε τον Ιωάννη τον Βαφτιστή και τον φώναζε: "Γιάννη"; Επίσης, πως γίνεται αυτόν τον Γιάννη να μην τον έβλεπαν το πρωί οι γιατροί; Δεν είχε καρτέλα στο κρεβάτι του; Όταν ερχόταν οι γιατροί τα πρωινά και έβλεπαν το κρεβάτι άδειο, δεν υποψιάστηκαν τίποτα; Επίσης, τα βράδυα που ήταν παρών ο Γιαννάκης, οι νοσοκόμες και οι ιατροί σε εφημερία δεν πήραν χαμπάρι τίποτα;

Παράθεση:
ξαδερφος του κουμπαρου του πατερα μου
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 29-06-12 στις 19:30
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-12, 10:04
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, πως γίνεται αυτόν τον Γιάννη να μην τον έβλεπαν το πρωί οι γιατροί; Δεν είχε καρτέλα στο κρεβάτι του; Όταν ερχόταν οι γιατροί τα πρωινά και έβλεπαν το κρεβάτι άδειο, δεν υποψιάστηκαν τίποτα; Επίσης, τα βράδυα που ήταν παρών ο Γιαννάκης, οι νοσοκόμες και οι ιατροί σε εφημερία δεν πήραν χαμπάρι τίποτα;


εγω αν ημουν ο ιωαννης ο βαπτιστης, θα τους εκανα μηνυση....
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.