Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-12, 23:41
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Νιώθω μόνος και ξένος από αυτό τον κόσμο-εγκλωβισμένος στο σώμα μου!!!

Γεια σας,το θέμα δεν είναι ακριβώς μεταφυσικό!Έχει να κάνει πιο πολύ με συναισθήματα!Νιώθω ότι δεν ανήκω σε αυτή την οικογένεια,ότι έχω έρθει από κάπου μακριά!Αυτό το κατάλαβα καλύτερα όταν "έφυγε" η μητέρα μου!Όταν ζούσε,προσπαθούσε να με προφυλάξει από τους γύρω μου,και τα έβαζε με όλους όταν έλεγαν κάτι κακό για μένα!Συνειδητοποιώ όμως πόσο διαφορετικός είμαι από τους άλλους.Σίγουρα η διαφορετικότητά μου έγκειται στο ότι αντιμετωπίζω αναπνευστικά προβλήματα από πολύ μικρός, και αρκετές φορές τυχαίνει να κάνω εισπνοές (με μάσκα οξυγόνου,όχι ακριβώς μπροστά σε κόσμο),αλλά έχοντας αυτή την ιδέα στο μυαλό τους σίγουρα με αντιμετωπίζουν διαφορετικά.Δεν είναι όμως μόνο αυτό,αλλά τα χαρακτηριστικά του προσώπου μου,το ότι είμαι αρκετά αδύνατος,η έλλειψη τριχοφυίας στο πρόσωπο και το σώμα μου,αλλά ίσως και η συμπεριφορά μου,με κάνει να φαίνομαι αποκρουστικός στους άλλους.Ακόμα οι απόψεις μου,το ότι δεν είμαι πολύ υλιστής,η καλλιτεχνική φύση που έχω να ασχολούμαι με γραφή στίχων,και μουσικής όπως επίσης και με αρχιτεκτονική σχετικά με το εξωτερικό/εσωτερικό σπιτιών κλπ,φαίνονται πολύ περίεργα στους άλλους!Ακόμα και η αδερφή μου,όταν είναι σε κόσμο,με ειρωνεύεται,και ο πατριός μου!Κανένας και για κανένα λόγο δεν προσπαθεί να με στηρίξει!Με λίγα λόγια,νιώθω εγκλωβισμένος μέσα σε ένα σώμα που δεν μου ανήκει!
Σας ξεκαθάρισα ότι δεν είναι μεταφυσικό το θέμα,αλλά είναι σαν να με έχει δέσει κάποιος και να μην μπορώ να κινηθώ!
Θα μου πείτε τώρα,να πάω σε ψυχολόγο!Πήγα,και μου είπε ότι θα πρέπει να ενταχθώ με το κοινωνικό σύνολο,και να κάνω κάποιες υποχωρήσεις,να προσπαθήσω να γίνω υλιστής όπως αρμόζει η κοινωνία,να απαλλαγώ από ότι καλλιτεχνικό κλπ με εκφράζει!Με λίγα λόγια όχι μόνο δεν με βοήθησε,αλλά έκανε χειρότερα τα πράγματα!Ελπίζω εδώ να μην με ειρωνευτείτε!Προς θεού,δεν είμαι τρολ,ούτε spam,ίσως και άλλοι μπορεί να έχουν το ίδιο πρόβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-12, 00:34
xyma Ο χρήστης xyma δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

γραφτους ολους κανονικα.
κανε οτι σε ευχαριστει.
βρες τα με τον εαυτο σου.δεν εχεις αναγκη την επιβεβαιωση κανενος.
αν κανεις πραγματα που δεν ταιριαζουν με το χαρακτηρα σου,αλλα τα κανεις
για να μπεις στην αγελη-κοινωνια τοτε θα δυστυχισεις.
τα αλλα που λες σχετικα με την εμφανιση ειναι σαχλαμαρες.ξεκολλα.
ουτε εγω ειμαι ο διμετρος με την ξανθεια φραντζα,τα γαλανα ματια,το θεληματικο πηγουνι,τα ηλιοκαμενα μπρατσα,το απολλωνειο κορμι και τη μεγαλη μαλαπερδα,αλλα εχω αγαπησει και εχω αγαπηθει στη ζωη μου.
σκεψου ποιους ανθρωπους συμπαθεις στη ζωη σου?
ειναι οι τελειοι?οχι βεβαια.
πες του ψυχολογου να παει να πολλαπλασιαστει και κανε οτι σε κανει να νοιωθεις ομορφα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-12, 08:08
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Πολλα απο αυτα που περγραφεις ειναι στοιχεια ψυχιατρικης διαταραχης.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-12, 10:15
Hliana Ο χρήστης Hliana δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-08-2012
Περιοχή: london
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Aφου δεν ειναι μεταφυσικο τι το γραφεις? απλως εισαι διαφορετικος χαρακτηρας, και ισως λιγο αντικοινωνικος δεν φταινε παντα οι αλλοι,αλλα και εμεις που δεν μπορουμε να συμβαδισουμε η χαμηλη σου αυτοεκτιμηση δεν βοηθαει πολυ μαθε να αγαπας τον εαυτο σου με ολα τα ελλατωματα και ισως τοτε να νιωσεις πιο γηινος


φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-12, 14:56
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Λοιπόν ο κόσμος είναι πολύ μικρός!Αν και έχω μανία καταδίωξης,τελικά κατάλαβα ότι με παρακολουθούν σε όλα τα sites (πχ η αδερφή μου).Γνωρίζουν την κάθε μου κίνηση και αυτό με φοβίζει πολύ!!!!Μπορεί να είναι τυχαίο,αλλά γράφοντας με ψευδώνυμα σε άλλα sites που κανένας δεν μπορεί να καταλάβει ότι είμαι εγώ,γράφοντας σχόλια που δεν αρμόζουν σε μένα,και όμως με έχει βρει!Θέλω με αυτό να πω,πως είμαι στιγματισμένος.Όπου κι αν πάω,ότι κι αν κάνω θα με βρουν!Επιπλέον νιώθω να ηλεκτρίζομαι σε όλο μου το σώμα,πολλές φορές νιώθω αυτό τον ηλεκτρισμό!
Συγγνώμη αν σας κουράζω,δεν τρολάρω,την αλήθεια λέω!Μπορεί να μην έχει σχέση με το μεταφυσικό,αλλά το βλέπω σαν ψυχοθεραπεία!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-12, 16:11
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Χρήζεις ιατρικής παρακολούθησης. Δεν αρκεί η ψυχοθεραπεία μέσω του forum.
Προσπάθησε να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον που πραγματικά μπορεί να σε βοηθήσει. Και αυτός ίσως να μην είναι ο ψυχολόγος που επισκέφθηκες.
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-12, 16:26
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Είδατε ότι δεν έχει κόσμο το forum λόγω των ημερών και είπατε να ξεσαλώσετε, έτσι δεν είναι;

Παράθεση:
Αν και έχω μανία καταδίωξης,τελικά κατάλαβα ότι με παρακολουθούν σε όλα τα sites
Η δεύτερή σου πρόταση αναιρεί την πρώτη, άρα μόνος σου αποδεικνύεις ότι έχεις "μανία καταδίωξης" και φροντίζεις να το διατυμπανίζεις και μόνος σου.

Παράθεση:
δεν τρολάρω
Τρολάρεις, ή όχι, είσαι ανούσιος.

Θύμησέ μου, τι άλλα posts έχει κάνει;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-12, 19:05
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ---

Επι της πλάκας: Τι να σου πω Τζάστιν, ενας φίλος μου το είχε αυτό που λες και πέθανε. Να το κοιτάξεις..

Επι της ουσίας τώρα: Το θέμα είναι άσχετο με την κατηγορία, θα μπορούσε καταρχήν να μπει αλλού. Κατά δεύτερον, δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που νιώθει έτσι, ή περίπου ετσι. Δε μπορούμε να είμαστε ολοι ίδιοι, στη φύση υπάρχει ποικιλία, αλλιώς η ζωή μας και ο κόσμος ολόκληρος θα ήταν εξαιρετικά βαρετά και προβλέψιμα. Και κατά τρίτον, ίσως χρειάζεσαι και μια δεύτερη γνώμη ψυχολόγου, να μπορείς τουλάχιστον να συγκρίνεις τι θα σου πουν. Ξέρω οτι κοστίζει αλλά οπωσδήποτε η υγεία μας είναι πιο σημαντική.
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-08-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Ntinaki93:p
Ntinaki93:p Ο χρήστης Ntinaki93:p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

σορρυ αλλα εχεις τασεις σχιζοφρενιας..καποτε ενας γειτονας μας ειχε τετοιες τασεις ..νομιζε οτι το σπιτι του ειναι γεματο κοριους και οτι τον παρακολουθουσαμε..οπως ηταν αναμενομενο τον πηρανε σηκωτο..μετα απο ιατρικη παρακολουθηση ηρθε και μας ζητησε συγγνωμη για την αναστατωση που μας ειχε φερει γιατι νομιζε πως εμεις τα καναμε ολα..

κοιταξε το καλυτερα για το καλο σου!
__________________
alloi koitoun ton ourano kai xanontai..egw koitaw mprosta gia na mhn xa8w!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-12, 00:01
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Βρήκα και εγώ αυτό το πάρα πολύ ενδιαφέρον λινκ http://www.psychologia.gr/disorders/...0disorders.htm

Φιλε justin το παραθέτω όχι για να κάνεις αυτοδιάγνωση αλλα για βρείς κάποιες πληροφορίες οι οποίες θα σε κινητοποιήσουν προς αναζήτηση βοήθειας απο τους ειδικούς επι του θέματος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.