Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 05-08-14, 12:58
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λες δεν υπάρχει στη Βίβλο (που λες πως μόνη παραδέχεσαι) μια εικασία κάνεις για το τι μπορεί να σημαίνει μια περικοπή που ξεκάθαρα καταρρίπτει αυτό που είπες. Αν ο πεθαμένος εν Χριστώ είναι σε κατάσταση αφασίας ούτε "κέρδος" είναι ούτε με το "Χριστό" αφού δεν θα έχει αισθήσεις. Πού το κέρδος που αναφέρει ο Παύλος; Δεν είναι λοιπόν έτσι όπως τα λέει η Εταιρία (και όχι η Βίβλος).
Ιωαννης 11,11-14 Ιωαννης 11,23-24 η Μαρθα αδελφη του Λαζαρου ηξερε την βιβλικη αληθεια για την κατασταση των νεκρων,γνωριζε οτι ο Λαζαρος δεν θα μπορουσε να ξυπνησει ΜΕΧΡΙ την τελευταια μερα στην Δευτερα Παρουσια και 1Κορινθ 15.20-23, συμφωνα με αυτον τον στιχο οι νεκροι παραμενουν στον ταφο τους περιμενοντας την εντολη της αναστασης. Και τελος Πραξεις 2,29-34. Δεν παμε μολις πεθαινουμε στον Παραδεισο, Παραδεισος-κολαση απονεμονται στην Δευτερα Παρουσια ΚΑΙ ΟΧΙ στον θανατο,αλλωστε αν πηγαιναμε κατευθειαν παραδεισο,για ποιον λογο χρειαζομαστε τον Χριστο στην Δευτερα Παρουσια.
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 05-08-14, 13:05
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιωαννης 11,11-14 Ιωαννης 11,23-24 η Μαρθα αδελφη του Λαζαρου ηξερε την βιβλικη αληθεια για την κατασταση των νεκρων,γνωριζε οτι ο Λαζαρος δεν θα μπορουσε να ξυπνησει ΜΕΧΡΙ την τελευταια μερα στην Δευτερα Παρουσια και 1Κορινθ 15.20-23, συμφωνα με αυτον τον στιχο οι νεκροι παραμενουν στον ταφο τους περιμενοντας την εντολη της αναστασης. Και τελος Πραξεις 2,29-34. Δεν παμε μολις πεθαινουμε στον Παραδεισο, Παραδεισος-κολαση απονεμονται στην Δευτερα Παρουσια ΚΑΙ ΟΧΙ στον θανατο,αλλωστε αν πηγαιναμε κατευθειαν παραδεισο,για ποιον λογο χρειαζομαστε τον Χριστο στην Δευτερα Παρουσια.
Ότι και να είπε η Μάρθα (γνώμη της ήταν, δεν ήταν και κανένας θεολόγος) παραμένει ότι ο Παύλος θεωρούσε το θάνατο κέρδος - γιατί θα ήταν με το Χριστό, όχι κοιμησμένος σε αφασία.

Σκέψου μόνος σου. Αν σε κοιμήσουν και σε πάνε να ακούσεις μια συναυλία κοιμησμένος έχεις κέρδος;
Αν ενώ κοιμάσαι σε μεταφέρουν στη Νέα Υόρκη θα λές μετα ότι "πήγες στη Νέα Υόρκη;" ή ότι κέρδισες κάτι;

Δεν αρνούμαι το τι λένε οι περικοπές που αναφέρεις (και δε μιλάμε για Παράδεισο τώρα), αλλά υπό το φως του τι λέει ο Παύλος η ιδέα της αφασίας είναι αβάσιμη.

Σημ. στην ιστορία του Λαζάρου πολλά στραβά φαίνεται να "ήξεραν" οι δυο αδελφές αλλά για τον Ιησού δεν είχε σημασία και προσεκτικά τις διόρθωνε. (Είπε τότε η Μάρθα προς τον Ιησού: «Κύριε, αν ήσουν εδώ, δε θα πέθαινε ο αδελφός μου. 22 Αλλά και τώρα ξέρω ότι όσα ζητήσεις από το Θεό, θα σου τα δώσει ο Θεός». 23 Της λέει ο Ιησούς: «Θα αναστηθεί ο αδελφός σου». 24 Του λέει η Μάρθα: «Ξέρω ότι θα αναστηθεί κατά την ανάσταση, την έσχατη ημέρα». 25 Της είπε ο Ιησούς: «Εγώ είμαι η ανάσταση και η ζωή. Όποιος πιστεύει σ’ εμένα κι αν πεθάνει θα ζήσει,) - Ξέρω λέει η Μάρθα αλλά ο Ιησούς τη διορθώνει: δεν είναι το θέμα τι θα γίνει την έσχατη ημέρα. Το θέμα είναι ότι ο Ιησούς "η ανάσταση και η ζωή. "Όποιος πιστεύει" "κι αν πεθάνει θα ζήσει" - θα ζήσει, όχι "θα είναι σε αφασία".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 05-08-14 στις 13:09
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 05-08-14, 13:10
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι και να είπε η Μάρθα (γνώμη της ήταν, δεν ήταν και κανένας θεολόγος) παραμένει ότι ο Παύλος θεωρούσε το θάνατο κέρδος - γιατί θα ήταν με το Χριστό, όχι κοιμησμένος σε αφασία.

Σκέψου μόνος σου. Αν σε κοιμήσουν και σε πάνε να ακούσεις μια συναυλία κοιμησμένος έχεις κέρδος;
Αν ενώ κοιμάσαι σε μεταφέρουν στη Νέα Υόρκη θα λές μετα ότι "πήγες στη Νέα Υόρκη;" ή ότι κέρδισες κάτι;

Δεν αρνούμαι το τι λένε οι περικοπές που αναφέρεις (και δε μιλάμε για Παράδεισο τώρα), αλλά υπό το φως του τι λέει ο Παύλος η ιδέα της αφασίας είναι αβάσιμη.
Εγω σου ειπα για αυτο που βγαινει μεσα απο τις Γραφες,τωρα αν αρχισουμε υποθεσεις,αστο.
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 05-08-14, 13:15
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σου ειπα για αυτο που βγαινει μεσα απο τις Γραφες,τωρα αν αρχισουμε υποθεσεις,αστο.
Τι βγαίνει από το λόγο του Παύλου ότι θα είναι με το Χριστό; Ότι θα είναι με το Χριστό! Τι άλλο; όχι σε αφασία.
Τι βγαίνει από τα λόγια του Ιησού ότι όποιος πεθάνει πιστευοντας σ'αυτόν θα ζήσει; Ότι θα ζήσει! Τι άλλο; όχι σε αφασία...
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 05-08-14, 13:22
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Ο Θεός, λοιπόν, δεν είναι των νεκρών (ούτε των κοιμισμένων σε αφασία) αλλά των ζωντανών, γιατί όλοι σε αυτόν ζουν - Λέει ο Ιησούς: Ο Θεός, λοιπόν, δεν είναι των νεκρών αλλά των ζωντανών - των ζωντανών, όχι των κοιμισμένων σε αναμονή.

κατά Λουκά κεφ 20

27 Πλησίασαν τότε μερικοί από τους Σαδδουκαίους, που λένε αντίθετα από τους άλλους πως δεν υπάρχει ανάσταση, και τον επερώτησαν, 28 λέγοντας: «Δάσκαλε, ο Μωυσής μάς έγραψε: Αν ο αδελφός κάποιου πεθάνει έχοντας γυναίκα, και αυτός είναι άτεκνος, να λάβει ο αδελφός του τη γυναίκα του και να φέρει απογόνους στον αδελφό του. 29 Ήταν λοιπόν εφτά αδελφοί. Και ο πρώτος, αφού έλαβε γυναίκα, πέθανε άτεκνος. 30 Και ο δεύτερος 31 και ο τρίτος την έλαβαν, ομοίως μάλιστα και οι εφτά, που δεν εγκατέλειψαν παιδιά, και πέθαναν. 32 Ύστερα, και η γυναίκα πέθανε. 33 Η γυναίκα, λοιπόν, κατά την ανάσταση, ποιανού από αυτούς θα γίνει γυναίκα; Γιατί και οι εφτά την είχαν γυναίκα». 34 Και είπε σ’ αυτούς ο Ιησούς: «Οι γιοι του αιώνα τούτου νυμφεύονται και παντρεύονται, 35 αλλά εκείνοι που θα καταξιωθούν να επιτύχουν να ζήσουν σ’ εκείνον τον αιώνα και στην ανάσταση που είναι από τους νεκρούς ούτε νυμφεύονται ούτε παντρεύονται. 36 Γιατί ούτε να πεθάνουν πια δύνανται, επειδή είναι ίσοι με αγγέλους και είναι γιοι του Θεού, αφού είναι γιοι της ανάστασης 37 Αλλά ότι εγείρονται οι νεκροί το μήνυσε και ο Μωυσής εκεί που μιλάει για τη βάτο, καθώς λέει ΚΥΡΙΟ το Θεό του Αβραάμ και Θεό του Ισαάκ και Θεό του Ιακώβ. 38 Ο Θεός, λοιπόν, δεν είναι των νεκρών αλλά των ζωντανών, γιατί όλοι σε αυτόν ζουν». 39 Αποκρίθηκαν τότε μερικοί από τους γραμματείς και του είπαν: «Δάσκαλε, καλά τα είπες». 40 Γιατί δεν τολμούσαν πια να τον επερωτήσουν τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 05-08-14, 13:33
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι βγαίνει από το λόγο του Παύλου ότι θα είναι με το Χριστό; Ότι θα είναι με το Χριστό! Τι άλλο; όχι σε αφασία.
Τι βγαίνει από τα λόγια του Ιησού ότι όποιος πεθάνει πιστευοντας σ'αυτόν θα ζήσει; Ότι θα ζήσει! Τι άλλο; όχι σε αφασία...
Τα ιδια λεμε αδελφε, Πεθαινω [ ειμαι σε υπνο τελειως αναισθητος ]. Μετα Δευτερα Παρουσια [ ανασταση-αν ειμαι δικαιος- Αιωνια ζωη ] ειναι πολυ απλο.
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 05-08-14, 13:36
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ιδια λεμε αδελφε, Πεθαινω [ ειμαι σε υπνο τελειως αναισθητος ]. Μετα Δευτερα Παρουσια [ ανασταση-αν ειμαι δικαιος- Αιωνια ζωη ] ειναι πολυ απλο.
Ναι αλλά το "ειμαι σε υπνο τελειως αναισθητος" εσύ το λες - υπόθεση πάνω στο "πεθαίνω" αλλά -
Ο Ιησούς είπε «εκ του θανάτου, εις την ζωήν» από το 0 στο 1 καμιά αναφορά για ενδιάμεση αφασία ή ύπνο ή αναισθησία.

ΥΓ μεταξύ μας δε με νοιάζει αν ο Θεός έχει κανονίσει το ένα ή το άλλο. Αλλά με όσα βλέπουμε στις Γραφές η αφασία δεν στηρίζεται τόσο όσο μια κατάσταση εγρήγορσης, μακαριότητας και προσμονής "εν Χριστώ"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 05-08-14 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 05-08-14, 13:49
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά το "ειμαι σε υπνο τελειως αναισθητος" εσύ το λες - υπόθεση πάνω στο "πεθαίνω" αλλά -
Ο Ιησούς είπε «εκ του θανάτου, εις την ζωήν» από το 0 στο 1 καμιά αναφορά για ενδιάμεση αφασία ή ύπνο ή αναισθησία.

ΥΓ μεταξύ μας δε με νοιάζει αν ο Θεός έχει κανονίσει το ένα ή το άλλο. Αλλά με όσα βλέπουμε στις Γραφές η αφασία δεν στηρίζεται τόσο όσο μια κατάσταση εγρήγορσης, μακαριότητας και προσμονής "εν Χριστώ"
Οι Αποστολοι στο Ιωαν 11,11-14 πιστευαν οταν ο Ιησους ειπε οτι ο Λαζαρος ''εχει κοιμηθει'' οτι θα ηταν μια χαρα, ετσι ο Ιησους επρεπε να το τονισει καθαρα '' Εχει πεθανει'', φαινεται οτι οι Γραφες αναφερουν τον Θανατο σαν Υπνο.
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 05-08-14, 13:55
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Αποστολοι στο Ιωαν 11,11-14 πιστευαν οταν ο Ιησους ειπε οτι ο Λαζαρος ''εχει κοιμηθει'' οτι θα ηταν μια χαρα, ετσι ο Ιησους επρεπε να το τονισει καθαρα '' Εχει πεθανει'', φαινεται οτι οι Γραφες αναφερουν τον Θανατο σαν Υπνο.
όχι - το αφού κοιμήθηκε θα γίνει καλά ήταν ιατρική άποψη της εποχής (που δεν είχε και πολλά φάρμακα να παρηγορήσει τον πόνο) -

Ασθενής που υπέφερε όταν κοιμώταν δεν υπέφερε (δεν είχαν ασπιρίνη) δε μιλούσαν για θάνατο οι μαθητές. Άρα οι γραφές δεν συγχέουν θάνατο και ύπνο, απλά μερικές φορές «ποιητικά» αποκαλείται ο θάνατος «κοίμηση» (από την πλευρά των ζώντων στη σάρκα) γιατί ο Ιησούς και τους νεκρούς στο Θεό, ζώντες τους έλεγε.
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 06-03-15, 17:04
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Δύο αφηγήσεις ανθρώπως που διάβασα πρόσφατα στο internet πάντως είπαν ότι όταν πέθαναν είχαν την αίσθηση του τίποτα,δηλαδή μαύρο σκοτάδι και καμία αίσθηση.Και ένας φίλος του πατριού μου την ίδια αίσθηση είχε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.