Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας ;
ΝΑΙ 78 67,24%
ΟΧΙ 38 32,76%
Ψήφισαν: 116. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-08, 10:10
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Arrow Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας;

Ως μόνιμο μέλος του φόρουμ εδώ και χρόνια έχω να κάνω μια πρόταση που τη θεωρώ πολύ σημαντική .

νομίζω πως θα ήταν καλό για τούτον εδώ το χώρο κάτω απ το χρόνο έγγραφης κάθε μέλους
Και κάτω απ τη περιοχή όπου βρίσκεται αυτός
κάτω από τα πόσα μηνύματα έχει δημοσιεύσει
να βρίσκεται υποχρεωτικά και ο αριθμός των κύκλων που έχει κάνει αυτός
γύρω από τον ήλιο (δηλαδή η ηλικία του )
Διότι είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει κανείς την ηλικία του συνομιλητή του !

Τι κι αν είναι απ τα Mεγαρα το Huston η Connecticut η Dover η Abu Dhabi , απ το Κατάκολο την Έδεσσα την Ελυσα η το Καρλόβασι ;
Είναι παντελώς αδιάφορο !

Τι κι αν έχει δημοσιεύσει 1 η 764764763764736746 ποστς πάλι αδιάφορο είναι !

ΣΗΜΑΣΙΑ έχει τι γράφει και με τι κριτήριο το γράφει !
Αυτό δε σημαίνει πως ένας νεαρός δε μπορεί να γράψει σπουδαία πράγματα η ένας μεσήλικας ανοησίες !

Το να βλέπεις την ηλικία του συνομιλητή σου όμως είναι πολύ σημαντικό και έχει άμεση σχέση με αυτά που γράφεις η θέλεις να γράψεις η να του απαντήσεις προσωπικά !

Αν δε μπορεί να γίνει εύκολα κάτι τέτοιο ας αντικατασταθεί το πεδίο του τόπου με το πεδίο της ηλικίας

Θα είχε ενδιαφέρον τι σκέφτονται και τα υπόλοιπα μέλη βέβαια , για αυτό ας ψηφίσουμε !


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-08, 11:07
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Είμαι υπέρ της πρότασης σου Lux ...

Ήταν και στις δικές μου σκέψεις το αν θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο στο φόρουμ.. Πιστεύω οτι είναι πολύ σημαντικό και λύνει και αρκετά "θέματα" ! Αρκεί βέβαια οι χρήστες να βάζουν την πραγματική τους ηλικία γιατί ξέρω 1-2 περιπτώσεις εδω μέσα που λένε ψεύτικες ηλικίες και δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό...

Τί κι αν είσαι 15, τί κι αν είσαι 25 η 50 . Το τι λες μετράει, και όχι πόσο χρονών είναι αυτός που το λέει...(για τις περιπτώσεις που βάζουν ψεύτικη ηλικία/ημερομηνία γέννησης το λέω)!

Οπότε στην ψηφοφορία είμαι Υπέρ ))

Τσάκο την ψήφο !
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-08, 11:22
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Είμαι υπέρ της πρότασης σου Lux ...

Ήταν και στις δικές μου σκέψεις το αν θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο στο φόρουμ.. Πιστεύω οτι είναι πολύ σημαντικό και λύνει και αρκετά "θέματα" ! Αρκεί βέβαια οι χρήστες να βάζουν την πραγματική τους ηλικία γιατί ξέρω 1-2 περιπτώσεις εδω μέσα που λένε ψεύτικες ηλικίες και δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό...

Τί κι αν είσαι 15, τί κι αν είσαι 25 η 50 . Το τι λες μετράει, και όχι πόσο χρονών είναι αυτός που το λέει...(για τις περιπτώσεις που βάζουν ψεύτικη ηλικία/ημερομηνία γέννησης το λέω)!

Οπότε στην ψηφοφορία είμαι Υπέρ ))

Τσάκο την ψήφο !
μα δε χρειαζεται να δηλωσει κανεις ψευτικη ηλικια !
για ποιο λογο να το κανει
δεν εχει να κερδισει η να χασει κατι !
ισα ισα που καποιος νεαρος αν γραφει μεστα και εμπεριστατωμενα μονο ευσημα θα εχει να κερδισει .
επισης ενας μεγαλυτερος δεν εχει λογους νομιζω να κρυψει τα χρονια του .

απλα επειδη υπαρχει το προβλημα της μη αμεσοτητας και ορατοτητας του συνομιλητη μας νομιζω πως το να γνωριζουμε σε ποιον απευθυνομαστε θα ξεκαθαριζε τις σκεψεις μας και το τροπο απαντησης μας .

@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-08, 11:40
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

παρακαλουνται οσοι ψηφιζουν ναι η οχι (ειδικα το ΟΧΙ ) να αιτιολογουν με 2 λογια τη ψηφο τους .



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 05-07-08 στις 11:42
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-08, 11:48
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

ΟΚ λοιπόν αλλά υπό όρους. Παρακαλώ, στις γυναίκες η ηλικία να είναι κατά προσέγγιση τύπου παλιάς Ελληνικής ταινίας [Δεσποινίς ετών..]
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 05-07-08 στις 12:01
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-08, 12:02
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Αγαπητέ μου νομίζω ότι κρούεις ανοιχτές θύρες και θα σου πω γιατί το λέω αυτό. Παρότι σίγουρα ψήφισα ναι στην πρότασή σου έχω να σου πω ότι αν πας στην λίστα των μελών εκεί για τους περισσότερους αναγράφεται η ηλικία τους. Επίσης κάθε μέρα κάτω κάτω που φαίνεται ποιος έχει γενέθλια δίπλα φαίνεται και το πόσα χρόνια κλείνει. Πάντως θα σου πω ότι αν κάποιος θελει να κοροϊδέψει μπορεί να πει ψέμματα. Γνωρίζω άνθρωπο που είναι 47 ετών και δηλώνει 39. Δεν ξέρω αν μπαίνει σε αυτό το φόρουμ αλλά το θεωρώ πολύ πιθανό. Όσο για την δική μου ηλικία όλοι ξέρουν ότι είμαι 44 ετών και νοιώθω μια χαρά με αυτό. Και κάτι άλλο. Αν είσαι λίγο παρατηρητικός και μόνο απο τον τρόπο που γράφει κάποιος μπορείς να προσδιορίσεις και την ηλικία του στο περίπου. Οι περισσότεροι που είναι κάτω απο 35 ετών έχουν δυσκολία στο να διατυπώσουν τις σκέψεις τους, είναι ασύντακτοι λεκτικά και συνήθως τελείως ανορθόγραφοι. Αυτό οφείλεται στο γεγονός της διάλυσης της γλώσσας απο τα γνωστά άγνωστα κέντρα που έχουν βαλθεί να διαλύσουν κάθε συνεκτικό ιστό αυτής της πατρίδας... Δεν θα τα καταφέρουν όμως...
Αυτά...
ΥΓ: αλήθεια και μια και το ανέφερες.. για πες μας ποια είναι η δική σου ηλικία...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 05-07-08 στις 12:07
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
παρακαλουνται οσοι ψηφιζουν ναι η οχι (ειδικα το ΟΧΙ ) να αιτιολογουν με 2 λογια τη ψηφο τους .



@
Καλώς λοιπόν. Ψήφισα ΟΧΙ, συνεπώς ας καταθέσω και εγώ την άποψή μου...

Δεν συμφωνώ με την πρόταση περί υποχρεωτικής αναγραφής της ηλικίας. Αυτό για τους εξής λόγους:

1) Η ηλικία έχει αποδειχθεί επανηλλειμμένα πως δεν συνεπάγεται και ωριμότητα/ανωριμότητα, όπως πολύ σωστά επισήμαναν LuX και King_of_Creation. Τότε όμως προκύπτει το προφανές (και αυταπάντητο) ερώτημα, τι σημασία έχει η ηλικία του συνομιλητή μας αφού ασχολούμαστε μόνο με τα επιχειρήματά του.

2) Το αντίστροφο του παραπάνω, έχει αποδειχθεί άπειρες φορές ότι πολλοί τείνουν να "πατάνε" πάνω στην ηλικία ενός άλλου μέλους είτε για να τον απαξιώσουν (συνήθως) είτε για να τον επικαλεστούν ως "αυθεντία".

3) Δεν υπάρχει καμία διαβεβαίωση, και ούτε είναι δυνατόν να υπάρξει -πρακτικά- ότι το εκάστοτε μέλος θα δηλώσει την πραγματική του ηλικία. Το αντίθετο έχει συμβεί άπειρες φορές. Για χίλιους δυο λόγους μπορεί κάποιος να μην θέλει να φαίνεται η πραγματική του ηλικία.

4) Αν υποθέσουμε όμως ότι είναι εξόχως σημαντική η αναγραφή της ηλικίας με την λογική του ότι "είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει κανείς την ηλικία του συνομιλητή του!" τότε με την ίδια λογική γιατί να μην είναι υποχρεωτική και η υποχρεωτική αναγραφή και άλλων προσωπικών στοιχείων; Αμφιβάλλω ότι θα διαφωνήσει κανείς για το αν είναι σημαντικό σε μια συζήτηση αν ένας έχει πτυχίο πανεπιστημίου και ένας άλλος έχει απλώς βγάλει γυμνάσιο (sic). Άρα γιατί να μην είναι υποχρεωτική και η αναγραφή της μόρφωσης;

5) Αν κάποιος θέλει να αναγράψει την ηλικία του, μπορεί να το κάνει και τώρα, βάζοντας μια σχετική διευκρίνιση στην υπογραφή του ή επιλέγοντας την κατάλληλη ρύθμιση στο προφίλ του. Αν δει όμως κάποιος στην λίστα μελών, η ευρεία πλειοψηφία των μελών έχει επιλέξει συνειδητά να μην καταχωρήσει την ηλικία του. Π.χ. ο LuX δεν την έχει καταχωρήσει, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει κάτι.

6) Επιπλέον, ένα άλλο ποσοστό, έχει επιλέξει να καταχωρήσει μεν γενέθλια, αλλά χωρίς χρονολογία. Νομίζω ότι μετά από αυτό η παρούσα ψηφοφορία όσον αφορά το τι επιθυμούν τα μέλη καθίσταται αυτόματα "obsolete", χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης.

7) Σε όσα φόρα συμμετέχω ή παρακολουθώ εδώ και αρκετά χρόνια, πουθενά δεν έχω δει το σύστημα της υποχρεωτικής αναγραφής της ηλικίας να λειτουργεί, ή να λειτούργησε όπως έπρεπε/αναμένονταν, και αυτό για τους λόγους που περιέγραψα.

Επίσης να διευκρινίσω ρητώς ότι όπως και να έχει, θεωρώ το ζήτημα που τέθηκε ως ήσσονος σημασίας και πως δεν έχω πρόβλημα ό,τι και αν επιλέξουν οι υπεύθυνοι του φόρουμ.

Διευκρινίζω τέλος ότι τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις, με τις οποίες αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι είτε θα συμφωνήσουν, είτε θα διαφωνήσουν, πλήρως ή εν μέρει. To παραπάνω απλώς αποτελεί απάντηση στην αίτηση τεκμηρίωσης της όποιας επιλογής στην ψηφοφορία.

Φιλικότατα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 05-07-08 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-08, 12:53
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Σε όσα φόρα συμμετέχω ή παρακολουθώ εδώ και αρκετά χρόνια, πουθενά δεν έχω δει το σύστημα της υποχρεωτικής αναγραφής της ηλικίας να λειτουργεί, ή να λειτούργησε όπως έπρεπε/αναμένονταν, και αυτό για τους λόγους που περιέγραψα.
Αν και o Viktor_Belenko έχει δίκιο στο παραπάνω, ψήφισα ΝΑΙ, μια και συμφωνώ με τον συνομήλικο LuX
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 05-07-08 στις 12:53
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-11, 13:26
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

γεια σασ και απο μενα!!!ειμαι υπερ αυτης της αποψης γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος κατα τη γνωμη μου να κρυβει καποιος την ηλικια του...φυσικα ο κα8ενας αποφασιζει μονος του τι 8α κανει...ειμαι 15 χρονων
__________________
το οτι δεν βλεπουμε κατι,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-08, 12:57
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Οχι, γιατί θέλω να μην επηρεάζομαι από την ηλικία των άλλων, και να απαντάω σε όλους αυτά που θα έλεγα στον καθένα.
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.