Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Η Ταινιοθήκη του Φανταστικού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-01-16, 02:04
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Το 1ο επεισόδιο είναι κάπως απογοητευτικό... Ελπίζω να εξελιχθούν κάπως καλύτερα τα πράγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-01-16, 22:36
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Καλό σενάριο και σκηνοθεσία, ωριμότητα και απο τους δύο ηθοποιούς, απλά δείχνουν κουρασμένοι συνέχεια. Περίεργο αυτό, και ειδικά η Αντερσον.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-02-16, 11:53
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Από τα 3 επεισόδια μέχρι στιγμής, μόνο το 2ο θύμισε τις παλιές δόξες της σειράς. Ενδεχομένως οι δημιουργοί να θέλουν να χωρέσουν μέσα σε 6 45λεπτα πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις των X Files της νέας εποχής, προκειμένου να εξασφαλίσουν κάποιον κύκλο από την εταιρία παραγωγής. Ποιος ξέρει... Απομένει να δούμε εάν τα τελευταία 3 επεισόδια θα ολοκληρώσουν κάποιον θεματικό κύκλο που τέθηκε στο ep1.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-03-16, 15:07
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

από τη μία, υπέρτατη προσμονή και ανυπομονησία για την προβολή του 1ου επεισοδίου του 10ου πλέον κύκλου (δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια τι ένιωσα όταν "μπήκε" και έπαιξε η εισαγωγή της σειράς που είναι ακόμα η ίδια!),
και από την άλλη μεριά ανάμεικτα συναισθήματα για το σενάριο, τη ροή των επεισοδίων, το acting των πρωταγωνιστών και γενικότερα της όλης φιλοσοφίας των 6 επεισοδίων. Ορισμένες σκηνές και κάποιες αναφορές σου μένουν με την μία, ενώ εξίσου το ίδιο χαράζονται στο νου σου σκηνές και επεισοδία που θυμίζουν λίγο... παρωδικές καταστάσεις (κάτι που προφανώς γίνεται εσκεμμένα θα πω εγώ)

Για να δούμε αν υλοποιηθούν τα σχέδια των παραγωγών και απολαύσουμε νέα επεισόδια στο μέλλον (προσωπικά το εύχομαι, μιας και πρόκεται για την αγαπημένη μου σειρά!)
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-16, 02:32
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Μαύρα Χάλια...

Είμαι υπέρ της άποψης οτι όταν κάποιος αποφασίζει να αναβιώσει τέτοιου είδους σειρές, οι οποίες έχουν γράψει την ιστορία τους, θα πρέπει το αποτέλεσμα να πηγαίνει τα πράγματα τουλάχιστον ένα βήμα μπροστά. Στην προκειμένη περίπτωση είδαμε μια προχειροδουλειά η οποία έγινε απλά για να γίνει. Το συναίσθημα "που δεν περιγράφεται με λόγια " οπως αναφέρει και το χοντρό μπιζέλι παραπάνω, το ένιωσα και εγώ με το που είδα τους τίτλους αρχής του 1ου επεισοδίου. Γρήγορα όμως έδωσε την θέση του στην απόλυτη απογοήτευση...

Τί να πρωτοστηλιτεύσω δεν ξέρω;;;

Τα φτηνά εφέ με τον εξωγήινο που έχει τα χάλια του; Ακόμη και στο Mcpherson tape του 1989 οι εξωγήινοι είναι πιο ρεαλιστικοί!
Την υποκριτική ικανότητα του Μώλντερ, ο οποίος παίζει λες και μόλις τελείωσε το πρόγραμμα απεξάρτησης στους ΑΑ;
Την παρουσία της Σκάλλυ, η οποία milf μεν , ανέκφραστη σαν μούμια δε;
Το σενάριο με τις κλισέ ιδέες;
Την ετοιματζίδικη του κουτιού σκηνοθεσία χωρίς προσωπικό στίγμα;

Ας ελπίσω οτι το Twin Peaks που βγαίνει του χρόνου, θα σταθεί στο ύψος του...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-03-16, 12:24
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Thumbs down

Θέμα γούστου για τον κάθε φίλο των xfiles και για τα επεισόδια που παίχτηκαν.Αν αρχίσουμε να αναζητάμε "μηνύματα"από τη σειρά,μπορώ να "δω"μερικά.Η αγάπη..η μονη λυση που θα σώσει το ανθρώπινο είδος.Ενας απο τους λογους υπαρξης μας. Το επεισόδιο με τον "σκουπιδιάρη" .Ο "Σκουπιδιάρης" είναι Σκεφτομορφή.Δεν μπορείς να την πιάσεις,μήτε να την σκοτα½*σεις.Όταν σταματήσει ο Δημιουργός της να την "τρέφει" ,αρνητικά /θετικά, αυτή θα φύγει.Μήπως δεν υπάρχει η υπόνοια για συνεργασία κυβέρνησης με εξωτικά νοήμων όντα και νταραβέρι τεχνογνωσίας ;Υπάρχει.Όσο για το "μήνυμα",πως το εξωγήινο dna θα σώσει τον Μόλντερ...ίσως.Αλλά όχι για όλους
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 16-03-16 στις 12:24
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-03-16, 14:14
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι υπέρ της άποψης οτι όταν κάποιος αποφασίζει να αναβιώσει τέτοιου είδους σειρές, οι οποίες έχουν γράψει την ιστορία τους, θα πρέπει το αποτέλεσμα να πηγαίνει τα πράγματα τουλάχιστον ένα βήμα μπροστά. Στην προκειμένη περίπτωση είδαμε μια προχειροδουλειά η οποία έγινε απλά για να γίνει. Το συναίσθημα "που δεν περιγράφεται με λόγια " οπως αναφέρει και το χοντρό μπιζέλι παραπάνω, το ένιωσα και εγώ με το που είδα τους τίτλους αρχής του 1ου επεισοδίου. Γρήγορα όμως έδωσε την θέση του στην απόλυτη απογοήτευση...

Τί να πρωτοστηλιτεύσω δεν ξέρω;;;

Τα φτηνά εφέ με τον εξωγήινο που έχει τα χάλια του; Ακόμη και στο Mcpherson tape του 1989 οι εξωγήινοι είναι πιο ρεαλιστικοί!
Την υποκριτική ικανότητα του Μώλντερ, ο οποίος παίζει λες και μόλις τελείωσε το πρόγραμμα απεξάρτησης στους ΑΑ;
Την παρουσία της Σκάλλυ, η οποία milf μεν , ανέκφραστη σαν μούμια δε;
Το σενάριο με τις κλισέ ιδέες;
Την ετοιματζίδικη του κουτιού σκηνοθεσία χωρίς προσωπικό στίγμα;

Ας ελπίσω οτι το Twin Peaks που βγαίνει του χρόνου, θα σταθεί στο ύψος του...
Μιλάμε για τον 10ο κύκλο (κι όχι τον 9ο που λέει ο τίτλος)

Θα έλεγα ότι τα πρώτα 6 επεισόδια που έχω δει με άφησαν με ανάμικτα συμπεράσματα, κάτι λέει αλλά το τραβάει πέρα κι από το πιο γενναιόδωρο κι παραχωρητικό suspension of disbelief.
Τα 1-2 έχουν κλασικό συνομωσιολογικό στυλ αλλά επαναδρομολογούν το "μύθο" (Alien DNA & άνθρωποι) προς νέα κατεύθυνση (αδιέξοδη κατά τη γνώμη μου)
Το 3 μόνο σαν comic relief μπορώ να το δω και μαζί με το 4 που είναι (ακραία όμως) διερεύνηση σκεπτομορφών μόνο ως διανοητική άσκηση στέκονται.
Το 5ο το βρήκα το καλύτερο και πιο συγκροτημένο απ'όλα.
Το 6ο (κατά κάποιο τρόπο συνέχεια του 1 & 2) είναι τόσο τραβηγμένο ώστε πιστεύω όταν ολοκληρωθεί (στο 7 ή ο Μώλντερ ή η Σκάλυ θα ξυπνήσουν και θα μας πούν ότι ήταν απλά εφιάλτης ίσως εξαιτίας φάσεων στο 5ο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.