Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας ;
ΝΑΙ 78 67,24%
ΟΧΙ 38 32,76%
Ψήφισαν: 116. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-07-08, 13:17
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Lux, απάντησα ναι, αν και πιστεύω πως δεν θα περάσει τελικά (ξέχωρα του αν είναι τεχνικώς εφικτό ή όχι),
καθώς για τους ίδιους λόγους για τους οποίους έχεις δίκιο, γι αυτούς τους λόγους δεν θα γίνει.

Πολλοί είναι εκείνοι που μιλούν για ρατσισμό, ξεχνώντας το ότι στην πραγματική τους ζωή, αλλιώς αντιμετωπίζουν τον μεγαλύτερο και αλλιώς τον μικρότερό τους,
αλλά και με περίσσια ευκολία λένε πως τους ενδιαφέρει το ΤΙ λέει ο συνομιλητής και όχι η ηλικία του.

Και μένα αυτό με ενδιαφέρει και δεν έχω κάτι με τους μικρούς, αφού κι εγώ μικρός υπήρξα (και μακάρι να ήμουν και τώρα).

Αλλά δε μου λέτε ρε μάγκες και κούκλες, πόσες φορές είδατε αυτό που ζητούσατε από μικρότερους εδώ μέσα; Πόσες φορές είδατε σοβαρές και τεκμηριωμένες απόψεις με καθαρό συντακτικό και ορθογραφία; Πόσες φορές είδατε απαντήσεις εκεί που πρέπει κι όχι δημιουργία νέων θεμάτων (που φυσικά κλείνουν); Πόσες φορές κάποιοι έκαναν "ηρωική έξοδο" κατηγορώντας το forum για ρατσιστικό, κοροϊδευτικό προς αυτούς, άσχετο, κλπ (π.χ. χρήστης baggelis, θέμα arxaggelos);

Εγώ πιστεύω πως κανείς δεν έχει τη διάθεση να μειώσει κάποιον λόγω ηλικίας. Κι αν το κάνει, αυτόματα εκτίθεται στους υπόλοιπους με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.
Αντίθετα, η αναγραφή της, είναι πολύ πιο χρήσιμη από την πόλη/χώρα απ' όπου γράφει ο καθένας, και θα λύσει πολλές παρεξηγήσεις, είτε στις συζητήσεις είτε μέσω π.μ.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-07-08, 17:02
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
libero
μέχρι να σου προτείνει κάποιος 99χρονος να του μιλάς στον ενικό το βρίσκω πολύ φυσιολογικό να του μιλάς με το σεις και με τα σας !

και μόνο αυτή σου η πρόταση προδίδει την ηλικία σου η τουλάχιστον τον «ελαφρύ» τρόπο σκεψης σου.
Χωρίς βεβαίως να θέλω να σε προσβάλω το "σεις & σας " είναι κάτι που ΣΥΝΗΘΩΣ μπορεί να το καταλάβει κάποιος ο οποίος έχει κάνει αρκετούς κύκλους γύρω απ τον ήλιο.
Ένας νεαρός οδηγούμενος συνήθως απ το πάθος και τη παρόρμηση σε κάθε του κίνηση η άποψη είναι φυσικό να σκέφτεται διαφορετικά .
Χαίρομαι που τώρα μπορείς να μου μιλάς όπως θέλεις. Αλήθεια, πόσο με κάνεις?

Το σεις και το σας δεν είναι όμως θέμα βιωμάτων αλλά θέμα διαγωγής. Από μικρό σου μαθαίνουν τρόπους καλής συμπεριφοράς ή όχι. Αλίμονο αν θα πρέπει να φτάνουμε στα γεράματα για να καταλάβουμε το σεις & σας. Αυτό δείχνει πέρα, ίσως από την μη σωστή ανατροφή και το εγωιστικό του χαρακτήρα.
«Μιλάω όπως θέλω στους μεγαλύτερους όταν είμαι νέος, και όταν γεράσω απαιτώ από τους άλλους να σεβαστούν την ηλικία μου, σέβομαι κι εγώ παράλληλα τον 99 χρόνο

Άλλο όμως το διαδίκτυο, άλλο έξω η πραγματική ζωή. Χωρίς το φόρουμ του μεταφυσικού μπορώ να ζήσω, χωρίς να ζω δεν μπορώ να είμαι στο φόρουμ.
Έτσι σε μια απρόσωπη και ανώνυμη κοινωνία όπως αυτή των φόρουμς, δεν νομίζω πως παίζει ρόλο η ηλικία. Εννοείται πως θα μιλήσω διαφορετικά στον 5χρονο ανιψιό μου αλλά μπαίνω στο φόρουμ, για να ξεφύγω λίγο από την καθημερινότητα.

Θα μπορούσε να υπάρχει και η επιλογή, να διαλέγει ο καθένας κατά την εγγραφή, να φαίνεται η ηλικία των υπολοίπων, όταν βέβαια την έχουν δηλώσει οι άλλοι.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-07-08, 18:35
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Οφείλω μια απάντηση γιατί δεν έχω καταλάβει μερικοί εδω μέσα τι ζόρι τραβάνε. Επειδή είδα προηγουμένως ότι κάποιος μιλησε για υποβόσκουσες κλίκες και επειδή τυχαίνει να κάνω παρέα με τον Ερικ έχω να πω τούτο. Κατ' αρχήν ο φίλος μου ο Ερρίκος ψήφισε διαφορετικα΄απο ότι εγω. Δεύτερον ποιος μιλάει για κλίκες; Προσωπικά σε οποιαδήποτε δραστηριότητα έκανα εδω μέσα απεύθυνα πρόσκληση προς όλα τα μέλη που θα ήθελαν να συμμετάσχουν και δεν έκανα διαβολές σε ότι αφορά την μη νόμιμη δραστηριότητα των προτάσεων των άλλων μελών. Και δεν απέκλεισα κανέναν απο οτιδήποτε παρά μόνο το κριτήριο του αν είναι ενήλικος για να μην έχω εγω την ευθύνη του. Το ότι δεν ακολουθούν δεν σημαίνει ότι εγω ή κάποιοι άλλοι έκαναν κλίκα και λειτουργούμε με συγκεκριμένα άτομα... Άρα αν το σχόλιο αφορούσε εμένα και επειδή με τσίμπησε η μύγα όπως λένε ζητώ να ανακαλέσεις... Εδω πρέπει οι επιλογές να είναι ελεύθερες όσο αυτές δεν επηρεάζουν και δεν δημιουργούν πρόβλημα στην ελευθερία των άλλων... Προσωπικά η ηλικία του κάθε ατόμου δεν μου λεει τίποτε. Εχω δει παιδιά στα 25 τους να πιάνουν τις πέτρες και να τις στίβουν και έχω δει κάτι καραγκιόζηδες πενήντα χρονών να τους ταίζει ακόμα η μαμά τους και να λένε αυτά που έλεγαν στα 15 τους περι ποδοσφαίρου και γκομενών...
Αυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-07-08, 19:01
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας
Εννοείται πως μένουμε μακριά από παρεξηγήσεις και σκοπιμότητες
Αφού όλοι στην ουσία κάνουμε το χόμπι μας εδώ μέσα

Απλά ήθελα να τονίσω πως εξ αρχής ξεκαθάρισα το θέμα και τους λόγους που ζητώ να γίνει κάτι τέτοιο (στα 2 πρώτα μηνύματα του θέματος φαίνεται crystal clear)

Δεν είπαμε να βάλουμε στο μαχαίρι στον λαιμό κάποιου ώστε να μας δηλώσει πότε ακριβώς γεννήθηκε !
Ούτως η άλλως και τώρα αν θέλει το κάνει η δε το κάνει.

Το όλο θέμα αν θέλετε έχει να κάνει και με την εικόνα που παρουσιάζει το φόρουμ στα μη μέλη. Μη ξεχνάτε πως οι επισκέπτες που διαβάζουν είναι συνήθως πενταπλάσιοι απ τα μέλη σε καθημερινή βάση .

Όταν τυχαίνει και διαβάζω ως επισκέπτης ένα άλλο φορο χωρίς να ξέρω τπτ για αυτούς που γράφουν θεωρώ πως είναι πιο χρήσιμο να βλέπω την ηλικία του συγγραφέα παρά τη πόλη φάντασμα.

Σορρυ που δε δέχομαι να γράφω με το σύστημα «αμπλα ουμπλα» και πριν απαντήσω προσωπικά η συμβουλευτικά σε κάποιον θέλω να λαμβάνω υπ όψιν μου την ηλικία του και τα πιθανά βιώματα του .
Συγγνώμη επίσης γα την εμμονή μου στο να μη δέχομαι την ομαδοποίηση και ομογενοποίσηση των δημοσιευμένων μηνυμάτων .
Ζητώ συγγνώμη που θέλω να σκέφτομαι και να επεξεργάζομαι κατάλληλα τις κατ εξαίρεση απαντήσεις πριν πατήσω το κουμπί της δημοσίευσης .
Συχωρέστε την επιθυμία μου στο να προστεθεί μια ακόμη νότα εξυπηρέτησης στο φόρουμ .
Συχωρέστε το λάθος μου στο να θέλω να έχω ένα πιο ολοκληρωμένο προφίλ του συνομιλητή μου στο μυαλό μου την ώρα που σκοπεύω να του απαντήσω .

Αν σας ενοχλεί τόσο η δημοσιοποίηση της ηλικίας Τότε και γω μαζί σας αδέρφια .......ΑΣ ΜΗ ΓΙΝΕΙ !


puck !

@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-07-08, 19:19
Το avatar του χρήστη ENDLESS JOURNEY
ENDLESS JOURNEY Ο χρήστης ENDLESS JOURNEY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Το οτι υπάρχουν περισσότεροι επισκέπτες απο τα μέλη που γράφουν στο φόρουμ δεν έχει να κάνει με την ηλικία , ούτε καν με την ποικιλία των θεμάτων, αλλά με την ανασφάλεια των Ελλήνων να εκφράσουν ελεύθερα την γνώμη τους στο διαδίκτυο.
Αυτό σας το λεω σαν μέλος και συνεργάτης ξένων φόρουμ, όπου εκεί υπάρχει μια διαφορετική αντίληψη των γεγονοτων , και οι άνθρωποι δεν διακατέχονται απο μικροανασφάλειες , ούτε μικροπρέπειες .
Ειλικρινά αυτό που βλέπω στα ελληνικά φόρουμ δεν το εχω δει πουθενά στον κόσμο !

Το θέμα δεν είναι λοιπόν η ηλικία , αλλά η παιδεία μας σαν Έλληνες , η αντίληψη της πραγματικότητας , το πόσο σεβόμαστε ο ένας τον άλλον και κατά πόσο μπορούμε να εξελιχθούμε πέρα απο προκαταλήψεις .
Νομίζω οτι ίσως θα μπορούσε να μπεί σαν θέμα στο φόρουμ του μεταφυσικού, τι είναι αυτό που απωθεί τον Έλληνα να εκφράσει την γνώμη του σε ένα φόρουμ και προτιμάει να συμμετάσχει σαν λαθροαναγνώστης , σαν ανώνυμος επισκέπτης και οχι σαν ένας πολίτης που πιστεύει στην ελευθερία του λόγου.
__________________
προσωπική ιστοσελίδα : http://www.academyofinnerlight.net
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-07-08, 19:23
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
Οφείλω μια απάντηση γιατί δεν έχω καταλάβει μερικοί εδω μέσα τι ζόρι τραβάνε. Επειδή είδα προηγουμένως ότι κάποιος μιλησε για υποβόσκουσες κλίκες και επειδή τυχαίνει να κάνω παρέα με τον Ερικ έχω να πω τούτο. Κατ' αρχήν ο φίλος μου ο Ερρίκος ψήφισε διαφορετικα΄απο ότι εγω. Δεύτερον ποιος μιλάει για κλίκες;
οκ εχεις την απαντηση που απαιτεις απ τον μερικο !
την χαμογελαστη φατσουλα διπλα δε την ελαβες υπ οψη σου μαλλον ε!


Προσωπικά σε οποιαδήποτε δραστηριότητα έκανα εδω μέσα απεύθυνα πρόσκληση προς όλα τα μέλη που θα ήθελαν να συμμετάσχουν και δεν έκανα διαβολές σε ότι αφορά την μη νόμιμη δραστηριότητα των προτάσεων των άλλων μελών. Και δεν απέκλεισα κανέναν απο οτιδήποτε παρά μόνο το κριτήριο του αν είναι ενήλικος για να μην έχω εγω την ευθύνη του.
η ανω σου προταση εμπεριεχει το κριτηριο της ηλικιας αν δε το καταλαβες ξαναδιαβασε τι γραφεις

Το ότι δεν ακολουθούν δεν σημαίνει ότι εγω ή κάποιοι άλλοι έκαναν κλίκα και λειτουργούμε με συγκεκριμένα άτομα... Άρα αν το σχόλιο αφορούσε εμένα και επειδή με τσίμπησε η μύγα όπως λένε ζητώ να ανακαλέσεις...
γιαυτο το ζητημα θα πρεπει να απευθυνθεις στο μουσειο Γουλανδρη διοτι απο μυγες δε γνωριζω γρι

Εδω πρέπει οι επιλογές να είναι ελεύθερες όσο αυτές δεν επηρεάζουν και δεν δημιουργούν πρόβλημα στην ελευθερία των άλλων... Προσωπικά η ηλικία του κάθε ατόμου δεν μου λεει τίποτε. Εχω δει παιδιά στα 25 τους να πιάνουν τις πέτρες και να τις στίβουν και έχω δει κάτι καραγκιόζηδες πενήντα χρονών να τους ταίζει ακόμα η μαμά τους και να λένε αυτά που έλεγαν στα 15 τους περι ποδοσφαίρου και γκομενών...
αν δε σου λεει τπτ η ηλικια εμενα μου λεει πολλα , γιατι λοιπον να μη με λαβεις υπ οψιν σου αν ειναι ευκολο να γινει κα ιδε σε επιρεαζει προσωπικα σε κατι ; Αυτά...
αυτα κ αμα θες εχω κ αλλα

.....................


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-07-08, 21:31
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Δεν έχω να σου πω τίποτε περισσότερο ήμουν σαφής.. στο θέμα του ενήλικου έχει να κάνει μόνο και μόνο με το θέμα του νόμου... προσωπικά μπορώ να κάνω παρέα απο πολύ μικρά άτομα μέχρι πολύ μεγάλα... το μόνο που με απασχολεί είναι να μην είναι βλάκες και κακοήθεις... Όσο για το θέμα της μύγας ξέρεις πολύ καλά τι λέω... Δεν θέλω όμως συνέχεια γιατί δεν έχει νόημα... Υπάρχει μια κινέζικη παροιμία για όποιον την ξέρει...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-07-08, 21:54
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

κοιτά άνθρωπε
δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να μιλήσουμε επί του προσωπικού για δεν υπάρχει λόγος !

αν για παράδειγμα
εσένα σε βόλευε να γνωρίζεις το μέγεθος παπουτσιού κάποιου για να του απαντήσεις δε θαχα πρόβλημα να εξυπηρετηθείς στο σημείο που ο άλλος θα ήθελε να μας κάνει γνωστό το size του παπουτσιού του !
Βέβαια αυτό δε σημαίνει πως θα τον βάλουμε κάτω να μετρήσουμε τη πατούσα του για να του απαντάς .
Καταλαβαίνεις τι εννοώ !
Το περίεργο είναι πως ψηφίσαμε το ίδιο και μοιάζει σα ναχουμε διαφορετικές απόψεις ,γιατί άραγε;
Μα γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι !
Εσένα μπορεί να μη σε νοιάζει η ηλικία όταν μιλάς με κάποιον αλλά εμένα με νοιάζει και με παρανοιαζει αφού βγάζω πολλά προσωπικά συμπεράσματα για την εξέλιξη των γενεών !
Όποτε γιατί να μη γίνει ;
Επειδή μόνο και μόνο είναι αδιάφορο σε μερικούς ;



Ευχαριστώ για τη προσοχή σας !
παω να δω το TRIBE .....
http://www.metafysiko.gr/forum/showt...ighlight=TRIBE


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-07-08, 22:02
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
viktor
δεν προτείνω να γίνει υποχρεωτικά απλά να συμπεριληφθεί ως πεδίο που οποίος θέλει να το συμπληρώνει (αλλά να φαίνεται πάνω δεξιά της δημοσίευσης του όπως ο τόπος και τα ποστ για λόγους ευκολίας)...
Φίλε LuX καλησπέρα.

Είπες:
Παράθεση:
νομίζω πως θα ήταν καλό (...) να βρίσκεται υποχρεωτικά και ο αριθμός των κύκλων που έχει κάνει αυτός γύρω από τον ήλιο (δηλαδή η ηλικία του )
και...
Παράθεση:
νομιζω πως το να γνωριζουμε σε ποιον απευθυνομαστε θα ξεκαθαριζε τις σκεψεις μας και το τροπο απαντησης μας .
και...
Παράθεση:
Το να βλέπεις την ηλικία του συνομιλητή σου όμως είναι πολύ σημαντικό και έχει άμεση σχέση με αυτά που γράφεις η θέλεις να γράψεις η να του απαντήσεις προσωπικά !
Επιπλέον ο τίτλος της δημοσκόπησης είναι:
Παράθεση:
Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας ;
Από τα παραπάνω -τελείως φιλικά πάντα- εγώ τουλάχιστον κατάλαβα και καταλαβαίνω ότι προτείνεις να είναι υποχρεωτική η αναγραφή της ηλικίας, πράγμα με το οποίο προσωπικά διαφωνώ και εξήγησα το γιατί.

Βέβαια διευκρίνισες ότι προτείνεις απλώς να εμφανίζεται η ηλικία κάτω από τον τόπο και τον αριθμό των μηνυμάτων. Αν αυτό και μόνο είναι η πρότασή σου, έχει καλώς.

Ωστόσο, επί της ουσίας ξανατονίζω:

Αν κάποιος δεν θέλει να καταχωρήσει την ηλικία του, απλά δεν θα το κάνει. Ακόμα και αν το κάνει, δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα καταχωρήσει την πραγματική του ηλικία, όπως δεν σου εγγυάται κανείς ότι και τα υπόλοιπα στοιχεία που δημοσιεύει είναι πραγματικά. Εγώ για παράδειγμα δεν μένω φυσικά στο Χοκάιντο της Ιαπωνίας.. . Από την άλλη, την ηλικία, όσων μελών έχουν επιλέξει να την καταχωρήσουν, μπορείς να την δεις και τώρα. Δεν αλλάζει κάτι. Ουσιαστικά, αυτό που προτείνεις απλώς θα σε (μας) γλιτώσει από 1 (ένα) κλικ. Είναι λοιπόν τόσο σημαντικό αυτό το ένα κλικ ώστε να το κάνουμε θέμα; Από τα χιλιάδες καθημερινά;

Επαναλαμβάνω τέλος ότι το όλο ζήτημα το θεωρώ πρακτικά ασήμαντο, καθώς δεν βλέπω να έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά με την τωρινή κατάσταση. Κατά την γνώμη μου υπάρχουν και άλλα και πιθανότατα και πιο σοβαρά ζητήματα/προβλήματα όσον αφορά την δομή/λειτουργικότητα του φόρουμ (πριν λίγες μέρες επισήμανα ένα).

Κατά το κοινώς λεγόμενο: Όλα τα 'χε η Μαριορή, ο φερεντζές της έλειπε.

Και κάτι τελευταίο:
Παράθεση:
είναι άκρως περίεργο πως κάποιος που δε διστάζει να ανεβάζει φωτογραφίες του στο forum να έχει πρόβλημα να δηλώσει εμφανώς την ηλικία του !
Δεν γνωρίζω για ποιον ακριβώς μιλάς και φυσικά εννοείται ότι δεν με αφορά το θέμα, αλλά νομίζω είναι ή πρέπει να είναι αυτονόητο πως το τι κάνει ο καθένας είναι αυστηρά δική του υπόθεση.

Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης επαναλαμβάνω. Απλώς απαντώ στο μήνυμά σου.

Φιλικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 06-07-08 στις 22:20
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-07-08, 22:04
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι έχει ανοίξει μία δημοσκόπηση στην οποία κάθε μέλος εκφράζει την άποψή του και μόνο αυτή. Δεν υπάρχει λόγος να "ταράζεστε" κύριοι/ες!

Όσον αφορά το θέμα της Ηλικίας των μελών του forum θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχουμε ακόμα την γνώμη του administrator (nocturnal) για να δούμε αν είναι ή όχι εφικτό κάτι τέτοιο.

Τέλος, θα ήθελα να πω ότι από την στιγμή που το κάθε μέλος γράφει την ηλικία του στο προφίλ του για μένα προσωπικά δεν υπάρχει λόγος να αναγράφεται κάθε φορά και να είναι εμφανές προς τους πάντες στα θέματα συζητήσεων. Ακόμη, πώς ξέρουμε αν θα αναγράφει την αληθινή ηλικία ή όχι; θα μου πείτε, εδώ καλά καλά πώς ξέρουμε αν όντως είναι άντρας/γυναίκα, αν είναι από την Αλεξανδρούπολη ή τον Βόλο και γενικά όλα τα στοιχεία αυτά.

Ένα forum είναι ένας διαδικτυακός χώρος όπου το κάθε μέλος μπορεί να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του και την γνώμη του για τα θέματα στα οποία διαπραγματεύεται η θεματολογία του forum. Οι επιλογές τόπος διαμονής, ηλικία, msn, e-mail, κ.τ.λ. είναι καθαρά στην κρίση του κάθε μέλους να τα δείχνει φανερά προς τους άλλους ή να είναι κρυφά. Έτσι, πιστεύω ότι είναι το ίδιο και με την ηλικία.

Τέλος πάντων...

Αν αναμένουμε λίγο και την άποψη του nocturnal όπου θα ξεκαθαριστεί τελικά αν μπορεί ή όχι να γίνει κάτι τέτοιο.

Και επειδή αναφέρθηκε και παραπάνω, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του οπουδήποτε, όπως και εδώ μέσα, στο forum. Ο καθένας κρίνει και κρίνεται από αυτά που γράφει και από αυτά που απαντάει στον άλλον. Σίγουρα, πολλές φορές οι όποιες διαφορές λύνονται επί προσωπικού επιπέδου συνήθως με κατ'ιδίαν συνάντηση (όπως έχει αποδειχθεί πολλές φορές στο παρελθόν). γι αυτό, ηρεμήστε λίγο, και αν δεν μπορείτε, κανονίστε μία συνάντηση, έναν καφέ, και πού ξέρετε, ίσως αρχίσει τελικά μία νέα φιλία από μία παρεξήγηση.
Αυτό σαν (από προσωπικής πείρας) συμβουλή
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.