Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-01-09, 22:32
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

θα επιμεινω στο οτι μας λειπει ο ΟΡΙΣΜΟΣ της τεχνης,ετσι ωστε να εχουμε μια βαση για τον σχολιασμο του παραπανω "εργου".πραγματικα δεν ξερω αν οι βαλσαμωμενοι ανθρωποι,ειναι καποιο ειδος τεχνης.ακομη ομως και αν υποθεσουμε οτι ειναι,τοτε θα ελεγα με σιγουρια οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση,η τεχνη ξεπερνα τα ορια.

απ οτι διαβασα στα παραπανω,δεν γνωριζουμε τιποτα για την προελευση των πτωματων.αυτοματως λοιπον,θεωρω πως δεν γνωριζουμε τιποτα και για τις πεποιθησεις που ειχαν αυτοι οι ανθρωποι,οσο ηταν εν ζωη.θα μπορουσε καποιος απο αυτους για παραδειγμα,να ηταν χριστιανος και να ηθελε μετα τον θανατο του να θαφτει και να "διαβαστει".καποιος αλλος,μπορει να ηθελε να καει το σωμα του,η να το ριξουν σε μια λιμνη με κερια.αυτα τα παραπανω "θελω" των συγκεκριμενων ανθρωπων ποιος τα σεβαστηκε?

θα αναιρουσα την αποψη μου, αν υπηρχε τροπος να αποδειχθει οτι αυτοι οι ανθρωποι με την συγκαταθεση τους εγιναν εκθεματα.νομιζω οτι ετσι θα ηταν απολυτα σεβαστο και η τεχνη θα βρισκοταν μεσα στα ορια της.παρολαυτα και γνωριζοντας οτι η ολη φαση θα μπορουσε να γινει με διαφορετικο τροπο(πχ με πλαστικες κουκλες),με παραξενευει η συγκεκριμενη επιλογη.βλεπετε,στην ιδεα και μονο οτι το σωμα ειναι αληθινο,μου προκαλουνται ποικιλα συναισθηματα,κυριως αρνητικα.δεν σπουδασαμε αλλωστε ολοι μας ιατρικη,ωστε να αποκτησουμε ανοσια.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-09, 10:07
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
θα αναιρουσα την αποψη μου, αν υπηρχε τροπος να αποδειχθει οτι αυτοι οι ανθρωποι με την συγκαταθεση τους εγιναν εκθεματα.
Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο απ' όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για την έκθεση ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν έδωσαν καμιά συγκατάθεση για κάτι τέτοιο. Μου κάνει εντύπωση όμως που ενω αυτή η έκθεση έχει κάνει το γύρο του κόσμου, δεν έχει ξεσηκωθεί ο κόσμος. Όλα να ξεπουλιούνται στο βωμό του χρήματος και του θεάματος ή έχουμε γίνει τόσο αναίσθητοι; Δεν ξέρω, ίσως κάποιοι να σκέφτονται: "Ε δε βαριέσαι, ένα μάτσο Κινέζοι ήταν οι νεκροί, σιγά μην κάτσω να σκάσω!" Αύριο, μεθαύριο αν τους λέγαμε όμως ότι θα ήταν τα δικά τους σώματα μέρος της έκθεσης θα είχαν άραγε την ίδια γνώμη;

Σήμερα το πρωί βρήκα μια είδηση στο in.gr σχετικά με τις αντιδράσεις της πολωνικής κυβέρνησης, την οποία και παραθέτω παρακάτω. Αν μη τι άλλο είναι κάτι ενθαρρυντικό να βλέπεις ότι κάποιοι άνθρωποι ακόμα διατηρούν τις αμφιβολίες τους:
Παράθεση:
Η πολωνική Δικαιοσύνη εξετάζει τη νομιμότητα της πρωτότυπης, αλλά και αμφιλεγόμενης- έκθεσης «Bodies», η οποία παρουσιάζει αληθινά ανθρώπινα σώματα και μεμονωμένα όργανα.

Η υγειονομική υπηρεσία της Πολωνίας ζήτησε τη διεξαγωγή έρευνας, υποστηρίζοντας ότι παραβιάστηκαν οι νόμοι για την ταφή και το σεβασμό προς τους νεκρούς.

«Ο άνθρωπος ποτέ δεν εξαφανίζεται, ο άνθρωπος είναι ιερός. [...] Ένας νεκρός απαιτεί σεβασμό, πρέπει να του συμπεριφέρεται με σεβασμό» δήλωσε ο αναπληρωτής γενικός επιθεωρητής της υγειονομικής υπηρεσίας, Γιαν Οργκελμπραντ.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-03-09, 11:26
WATCHER Ο χρήστης WATCHER δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Γειά σας και χαρά σας . Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω γραφόμενα θα ήθελα να κάνω μία απλή επισήμανση. Δε θα κρίνω τον εκάστοτε << καλλιτέχνη >> , για το όποιο δημιούργημα του ούτε τι αυτό σημαίνει . Μήπως ο συγκεκριμένος άνθρωπος επίτηδες φιλοτέχνησε το έργο του έτσι ώστε να έχει μεγ΄'αλη απήχηση και διαφήμιση ;

Η αρνητική διαφήμιση είναι η καλύτερη διαφήμιση καθώς το απαγορευμένο έλκει , με πιάνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-08-09, 17:14
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Οι παρακάτω δυο σύνδεσμοι δεν έχουν σχέση, άμεση, με την τέχνη, αλλά νομίζω ότι σχετίζονται με το θέμα μας.

Παράθεση:
Ως συνέχεια αυτών των αντιδράσεων οι μουσουλμάνοι διαμαρτυρήθηκαν και για τους στίχους που αναφέρονται στον Προφήτη Μωάμεθ στον ύμνο της Σάλκε, οι στίχοι του οποίου σημειωτέον γράφτηκαν το 1963.

Ο τρίτος στίχος του ύμνου «Κυανόλευκοι, πόσο σας αγαπώ», αναφέρει: «Ο Μωάμεθ ήταν ένας Προφήτης/ που δεν γνώριζε τίποτε από ποδόσφαιρο/αλλά απ΄ όλα τα χρώματα/επέλεξε το μπλε και το άσπρο».
Ο ύμνος έβαλε σε μπελάδες τη Σάλκε

Απειλή για "Ιερό πόλεμο" στη Σάλκε!

Όλα αυτά, ενώ δε νομίζω ότι αμφιβάλει κανείς ότι οι οπαδοί της Σάλκε το τελευταίο που είχαν στο μυαλό τους ήταν να προκαλέσουν διπλωματικό επεισόδιο και να προκαλέσουν το μίσος μιας τόσο μεγάλης μερίδας πληθυσμού.

Παράθεση:
Η Σάλκε βρίσκεται ενώπιον αδιεξόδου και το ομολογεί και ο επίτιμος πρόεδρός της, ο προτεστάντης ιερέας Χανς Γιοακίμ Χολμ: «Αν απλά αφαιρέσουμε τους επίμαχους στίχους, θα προκαλέσουμε μια ισχυρή συναισθηματική αντίδραση των υπολοίπων φιλάθλων της Σάλκε».
Είναι νομίζω αντιπροσωπευτικό του πόσο διαφορετικά μπορεί να αντιληφθεί κάποιος το ίδιο πράγμα σε σχέση με κάποιον συνάνθρωπό του.

Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-08-09, 05:42
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά είμαι λίγο φρικαρισμένος με την σύγχρονη τέχνη. Θα το ονόμαζα δημιουργικότητα και όχι τέχνη. Η τέχνη του μεσαίωνα και τον αρχαίων χρόνων δυστυχώς μιας και το κάθε τη πρέπει να είναι μοναδικό, Δεν επαναλαμβάνετε.
Όλα τα άλλα στη ζωή μας είναι ανακυκλώσιμα και επαναληπτικά.


Πέστε μου μιας και είμαι υπερβολικά impressionist μου αρέσει και το σουρεαλ καθώς και extreme πράγματα..

Γιατί όποτε πω να δω «τέχνη», επισκεφτώ κτλ κτλ.. νυστάζω η καταλήγω στο μπουφέ… ίσως γιατί η πραγματικοί άνθρωποι της τέχνης δεν τους βλέπει το φως ποτέ.

αντε να Υπάρχουν 2-3 σε παγκόσμιο επίπεδο, σε όλες τοις μορφές της τέχνης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 15-08-09 στις 05:46
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-12-09, 01:09
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

θεωρουσα πολυ σημαντικο να δωσουμε εναν ορισμο στην εννοια "τεχνη".νομιζω τελικα οτι ειμαι σε θεση να σας τον δωσω.
παρτε τον... http://www.youtube.com/watch?v=vOhf3OvRXKg
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-12-09, 02:20
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρουσα πολυ σημαντικο να δωσουμε εναν ορισμο στην εννοια "τεχνη".νομιζω τελικα οτι ειμαι σε θεση να σας τον δωσω.
παρτε τον... http://www.youtube.com/watch?v=vOhf3OvRXKg
Με αφορμή αυτό το πόστ...

Άλλο η τέχνη και άλλο η επιδεξιότητα.
Αρκετά επιδέξια η τύπισα στον σχεδιασμό..
Indeed!

Όμως... είναι τέχνη;

Τι είναι τέχνη λοιπόν;

Με δικά μου λόγια (αν και ο ορισμός από τον οποίο
επηρεάστηκα είναι του Τάσιου, αξιώματα και τίτλοι νομίζω
οτι δεν αφορούν... ούτε μπορούν να είναι πειστήρια της ορθότητας)

Τέχνη είναι οποιοδήποτε δημιούργημα μπορεί να δώσει μορφή
σε άμορφες σκέψεις.

Έτσι, όταν κάποιος διαβάζει Νίτσε, Μπουκόφσκη, Μπουλγκάκοφ, Ελύτη,
Σαπφώ ή ό,τι άλλο, και μέσα εκεί βλέπει τις άμορφες σκέψεις του να
παίρνουν μορφή, τότε είναι τέχνη.

Όταν κάποιος ακούει Mozart, Beethoven, Stockhausen, Prodigy, Tom Waits,
Tiger Lillies ή ό,τι άλλο, και μέσα από τις μελωδίες και τους στίχους βλέπει
άμορφες σκέψεις του να παίρνουν μορφή, είναι τέχνη

Όταν κάποιος βλέπει Ernst, Kadinsky, Bosch ή ό,τι άλλο, και παρακολουθεί
τις άμορφες σκέψεις του να παίρνουν μορφή, τότε είναι τέχνη.

Άρα, η τέχνη εξαρτάται και από τον δέκτη της....

Το λυπηρό όμως είναι, πως σήμερα θεωρούμε τέχνη το ωραίο
και όχι αυτό που "μορφοποιεί" τις σκέψεις μας......

έτσι, έχει χαθεί ο διαχωρισμός ενός "επιδέξιου" δημιουργήματος
και της τέχνης......

Ακόμα, εάν δεχθούμε τον παραπάνω ορισμό της τέχνης, τότε ίσως
λυπηθούμε ακόμα παραπάνω με το "νοητικό επίπεδο" των ημερών
μας.. που θέλει ως τέχνη το "Μπορείς απόψε να βγεις με όλες τις
τσ0ύλες της Γης".....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-12-09, 04:52
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άλλο η τέχνη και άλλο η επιδεξιότητα.
Αρκετά επιδέξια η τύπισα στον σχεδιασμό..
μου αρεσε ο ορισμος που εδωσες,ομως δεν συμφωνω με την παραπανω παραθεση.νομιζω στις περισσοτερες περιπτωσεις για να κανεις τεχνη πρεπει να εισαι και επιδεξιος.δεν μπορουν ολοι να ζωγραφισουν,να γραψουν ποιηματα η να τραγουδησουν.
επιδεξιοτητα θα ελεγα οταν ο ροναλντινιο παιρνει την μπαλα και κανει γκελακια,η οταν ο βαλεντινο ροσι κανει σουζα χιλιομετρων(αν και για καποιους αυτο ειναι τεχνη).προσωπικα δυσκολευομαι να αντιμετωπισω καποιον ως καλλιτεχνη,οταν δεν ειναι επιδεξιος σε αυτο που κανει.αυτη αλλωστε ειναι και η ενσταση μου στο συγκεκριμενο νημα,σε συνδιασμο με την προσβολη πεποιθησεων καποιων ανθρωπων.
παρεπιπτωντος,στο βιντεο που παρεθεσα δεν προκειται για μια απλη επιδειξη αλλα για συγκεκριμενη θεματολογια που εχει να κανει με την ιστορια της ουκρανιας (γιαυτο εβλεπες ανθρωπους να κλαινε).
Παράθεση:
....που θέλει ως τέχνη το "Μπορείς απόψε να βγεις με όλες τις
τσ0ύλες της Γης".
μπορει ο συγκεκριμενος στιχος να μην αποτελει τεχνη,σιγουρα ομως χρειαζεται αρκετη για να τον υλοποιησεις
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-12-09, 13:32
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
μου αρεσε ο ορισμος που εδωσες,ομως δεν συμφωνω με την παραπανω παραθεση.νομιζω στις περισσοτερες περιπτωσεις για να κανεις τεχνη πρεπει να εισαι και επιδεξιος.δεν μπορουν ολοι να ζωγραφισουν,να γραψουν ποιηματα η να τραγουδησουν.
επιδεξιοτητα θα ελεγα οταν ο ροναλντινιο παιρνει την μπαλα και κανει γκελακια,η οταν ο βαλεντινο ροσι κανει σουζα χιλιομετρων(αν και για καποιους αυτο ειναι τεχνη).προσωπικα δυσκολευομαι να αντιμετωπισω καποιον ως καλλιτεχνη,οταν δεν ειναι επιδεξιος σε αυτο που κανει.αυτη αλλωστε ειναι και η ενσταση μου στο συγκεκριμενο νημα,σε συνδιασμο με την προσβολη πεποιθησεων καποιων ανθρωπων.
παρεπιπτωντος,στο βιντεο που παρεθεσα δεν προκειται για μια απλη επιδειξη αλλα για συγκεκριμενη θεματολογια που εχει να κανει με την ιστορια της ουκρανιας (γιαυτο εβλεπες ανθρωπους να κλαινε).
Συμφωνώ οτι πρέπει να "κατέχεις" καλά τον χειρισμό των εργαλείων σου
για να μπορέσεις να δώσεις μορφή σε άμορφες σκέψεις....
επειδή όμως, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, δεν είναι απαραίτητο
και επειδή μπορεί να έχεις "επιδεξιότητα" αλλά να μην παράγεις τέχνη

νομίζω πως ένα διαχωρισμός, όπως αυτός που έθεσα (επηρεασμένος από
τον άνθρωπο που παρέθεσα), δείχνει οτι ισχύει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει ο συγκεκριμενος στιχος να μην αποτελει τεχνη,σιγουρα ομως χρειαζεται αρκετη για να τον υλοποιησεις
Χε...!

Καλό!

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι πως δεν είδα μέχρι το τέλος το video... και δεν κατάλαβα
το "θέμα" του... αλλά όπως και να έχει.. εάν για κάποιον καταφέρνει να του
παρέχει μια μορφή... έναν χωρικονοητικό ορισμό για τις "αφηρημένες" ιδέες
και σκέψεις του.. τότε, και για αυτόν, είναι τέχνη...
(at least σύμφωνα με ό,τι είπα )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 12-12-09 στις 13:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.