Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-03-08, 14:18
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο Ηρόδοτος που είχε συμμετάσχει στις μυστηριακές σχολές της Αιγύπτου είχε ορκιστεί να αποκρύψει την αληθινή φύση της πυραμίδας και είναι πολύ πιο πιθανό να υιοθέτησε στη διήγησή του μία φανταστική ιστορία σχετικά με το μνημείο, που εκείνη την εποχή κυκλοφορούσε ανάμεσα στον λαό.
Πηγή για αυτό που παρούσιαζεται ως αδιαμφησβήτητο γεγονος απο τον συγγραφέα του άρθρου, υπάρχει;

Παράθεση:
Το δεύτερο στοιχείο που κλήθηκε για να τεκμηριώσει την παραδοσιακή χρονολόγηση της πυραμίδας είναι η ύπαρξη μιας ζωγραφισμένης ιερογλυφικής επιγραφής που βρέθηκε στον θάλαμο αποσυμπίεσης επάνω από τον θάλαμο του Βασιλιά, η οποία περιλαμβάνει το όνομα του Φαραώ Χέοπα.

Θεωρείται ότι ανακαλύφθηκε το 1837 από τον συνταγματάρχη Richard Howard Vyse, όταν προσπάθησε με βία να φτάσει στους θαλάμους αυτούς χρησιμοποιώντας εκρηκτικά μέσα. Αλλά υπάρχουν ενδείξεις που συνηγορούν στο ότι η επιγραφή αυτή δεν είναι αυθεντική.

Την εποχή που ο Howard Vyse ξεκίνησε την αποστολή του για να ανακαλύψει θαλάμους πάνω από τον θάλαμο του Βασιλιά, η άδεια ανασκαφών που είχε από τις αιγυπτιακές αρχές, καθώς και η οικονομική του στήριξη κόντευαν να εξαντληθούν. Ήταν απαραίτητο γι' αυτόν να κάνει μία μεγάλη ανακάλυψη όσο το δυνατόν συντομότερα ώστε να συνεχίσει τις έρευνές του. Ήλπιζε πως η περιοχή πάνω από τον θάλαμο Davison (ο πρώτος θάλαμο αποσυμπίεσης που ανακαλύφθηκε από τον Nathaniel Davison το 1765) θα περιείχε ένα μεγάλο κρυμμένο δωμάτιο ή μια κρύπτη και απογοητεύτηκε όταν έφερε στο φως απλά ακόμα έναν θάλαμο αποσυμπίεσης, που απείχε πολύ από την δραματική ανακάλυψη που χρειαζόταν.

Μόλις πριν από δύο μήνες, ο ανταγωνιστής του, ο ιταλός ερευνητής Captain Caviglia, είχε συνταράξει τους κύκλους των αρχαιολόγων με το εύρημά του, που ήταν μια πλούσια πηγή επιγραφών σε κάποιους τάφους κοντά στη μεγάλη πυραμίδα. Αυτή η πηγή επιγραφών είχε τη μορφή ιερογλυφικών που είχαν ζωγραφιστεί με κόκκινη μπογιά και είχαν χρησιμοποιηθεί από τους κατασκευαστές του Παλαιού Βασιλείου ως οδηγίες για το που θα έπρεπε να τοποθετηθούν οι ογκόλιθοι. Κάποιοι σύγχρονοι ερευνητές υποπτεύονται σήμερα πως στην μάχη για το ποιος θα επικρατήσει ανάμεσα στους αρχαιολόγους της τότε εποχής, ο Howard Vyse προσπάθησε να επισκιάσει τη φήμη του Caviglia και να ανανεώσει την υποστήριξη που χρειαζόταν για τις έρευνές του, με μία παρόμοια αλλά πολύ πιο εντυπωσιακή 'ανακάλυψη', κατασκευάζοντας μία απομίμηση αυτών των επιγραφών μέσα στην ίδια τη μεγάλη πυραμίδα. Η σχεδίαση τέτοιων επιγραφών ήταν σχετικά εύκολη, εφόσον οι Άραβες ακόμα χρησιμοποιούσαν την κόκκινη ώχρα, που ονομάζεται 'moghrah' και που δεν διαφέρει καθόλου από την αρχαία.
http://doernenburg.alien.de/alternat...de/pyr03_e.php

Διαβάστε εδώ και στις ακόλουθες σελίδες για αυτο το θέμα...

But there are clear signs, that the inscriptions COULD not be fakes, even in the first report by Perring. On the same table where "Chufu" can be found (table VII, "North Side") we find the cartouche shown on the left (90° turned). This is clearly the end of a Chufu - vanishing behind the heavy floor blocks. Those and other inscriptions can be traced into the cracks and joints of the walls, they are written in places where no faker of the world could write. The only way to put the inscriptions there would be by lifting the up to 70 t heavy floor blocks, scribbling the fakes and putting the blocks back into position - impossible!

Γενικως, άλλες πηγές με την αντίθετη άποψη για το θέμα, στα παρακάτω λινκ:

http://doernenburg.alien.de/RDV/RDV00_e.php
http://www.antiquityofman.com/
http://www.hallofmaat.com/modules.php?name=Topics
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-08, 14:59
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
OANNHSEA κάνε έναν κόπο και διάβασε τα 2 κείμενα που παρέθεσα για να μήν αρχίσει πάλι ανόητος καυγάς... Διάβασε το και θα καταλάβεις...
Ierofantis,
Δεν είμαι πιτσιρίκι για να μην ξέρω τι γράφει ο κάθε συγγραφέας ή καλύτερα που προσπαθεί να το "πάει"...
Έχουμε λοιπόν ένα κείμενο που από την αρχή ουσιαστικά πετάει έξω τις μέχρι τώρα γνώσεις μας (τις οποίες εμείς θεωρούμε ως αληθείς) και στην συνέχεια τις αντικαθιστά με δικές του.
Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να γράφει με μία συγκεκριμένη μέθοδο - αυτή του προσηλυτισμού.
Για αυτό είμαι πέραν του επικριτικός για αυτό το κείμενο...

Μία ο Ηρόδοτος λοιπόν και άμα βρω χρόνο και κάθε παράγραφος του κειμένου...

ΥΓ. Ποτέ δεν προσπαθώ να δημιουργήσω ένταση, αλλά να θέσω την λογική σκέψη. Λογική σκέψη πέρα από κάθε πιστεύω και κάθε πόθο...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-08, 18:52
Το avatar του χρήστη Spiral Architect
Spiral Architect Ο χρήστης Spiral Architect δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Περιοχή: Χίος-Νησί Των Ανέμων
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Αγαπητέ Spiral Architect, όταν θέλω να κάνω προσωπικές επιθέσεις τις κάνω και τις πέρνουν χαμπάρι όλοι... Δεν έκανα λοιπόν προσωπική επίθεση στο μέλος Τάκης Παπαδόπουλος, αλλά στο κείμενο - σκουπίδι που παράθεσε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Δεν ξέρω κύριε Τάκη Παπαδόπουλε, τι γνώσεις έχετε, αλλά εάν πάρω μία προς μία παράγραφο το ένα λόγο κείμενο, που παραθέσατε θα αποδειχτεί στο τέλος ότι είναι ένα σκουπίδι και ΜΟΝΟ αυτό...
Όταν αναφέρεις το όνομα κάποιου, απευθύνεσαι σε πρώτο πρόσωπο και κατακρίνεις μια γνώμη που παραθέτει ο ίδιος(ακόμα και άν δέν ειναι κάν δική του)..πόσο ποιό προσωπικό μπορεί να γίνει? Πρέπει να τον βρίσεις κατάμουτρα δηλαδή?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Το τι έγραψα για τον κομιστή του κειμένου είναι προφανώς που σε πείραξε.
Είναι το ίδιο λοιπόν και για εσένα και για όλους τους υπόλοιπους που θεωρείτε το κείμενο ως το χαρακτήρισες ως άνω.
ΔΕΝ έχετε τις γνώσεις και ίσως και την κοινή λογική για να καταλάβετε ότι το κείμενο είναι γεμάτο ψέματα και ανοησίες...
Και έχεις τις γνώσεις εσύ ώς διδάκτορ Ιστορίας,αρχαιολογιάς και επιστημονικών ερευνών? Και τις εκφράζεις με αναμφισβήτητα επιχειρήματα του τύπου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
αλλά εάν πάρω μία προς μία παράγραφο το ένα λόγο κείμενο, που παραθέσατε θα αποδειχτεί στο τέλος ότι είναι ένα σκουπίδι και ΜΟΝΟ αυτό.
Πίσω απο την κάλυψη του internet ο καθένας άσχετος μπορεί να το παίξει επιστήμονας, και δυστυχώς εσύ έχεις περάσει στο επόμενο επίπεδο, να μας το παίζεις Μέγας Διδάκτορ-Φιλόσοφος. Μόνο Ζούπερμαν δεν έχεις γίνει ακόμα..

Για να τελειώνουμε λοιπόν, εγώ προσωπικά ώς ένας ταπεινός αναγνώστης βασίζομαι στη λογική των επιχειρημάτων αυτού του κειμένου, που έρχονται να συμπληρώσουν τα κενά των εώς τώρα Εγυπτιολογικών θεωριών που αναζητούσαν την απάντηση σε πολύ σοβαρά ερωτήματα σχετικά με τις πυραμίδες και την Σφίγγα, και με καλύπτουν κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Μέχρι να αποδειχθούν ή να καταριφθούν απο μία λογικότερη θεωρία.

Εσύ παρουσιάζεσαι ώς ειδήμων-παντογνώστης, και χωρίς να παρουσιάσεις ούτε ένα επιχείρημα καταρίπτεις τη θεωρία ώς Σκουπίδι. και σάν να μή φτάνει μόνο αυτό, προβαίνεις σε γενικούς χαρακτηρισμούς όπου όλοι εκτός απο σένα είμαστε άσχετοι, παράλογοι ημιμαθείς κτλ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
ΔΕΝ έχετε τις γνώσεις και ίσως και την κοινή λογική για να καταλάβετε ότι το κείμενο είναι γεμάτο ψέματα και ανοησίες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Ο Ηρόδοτος δεν με πείραξε - δες πως ξεκινάει το κείμενο σκουπίδι.
Θεωρεί ΕΞΑΡΧΗΣ - καθώτι μόνο αυτό βολεύει τον ψεύτη συγγραφέα του - ότι ο Ηρόδοτος είναι παραμυθάς!!! Τέρμα, τελείωσε, ο Ηρόδοτος είναι παραμυθάς, δεν μπορούμε να τον εμπιστευτούμε και άρα μπορούμε να γράψουμε ότι θέλουμε από εδώ και πέρα....
Από την αρχή μπορείς να καταλάβεις την σαπίλα του κειμένου...

Το πιο παράξενο είναι όμως ότι ενώ εσύ Spiral Architect, χτυπιόσουν για τον αρχαίο πολιτισμό σε άλλα θέματα, η παρουσίαση του Ηροδότου ως ψεύτη και παραμυθά δεν σε ενόχλησε καθόλου.... (?????)
Απο τα λεγόμενα σου είναι ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς μια φράση απόλυτα για να διμιουργήσεις αυτομάτως συναισθηματική φόρτιση και αντίλογο εναντίον ολόκληρου του κειμένου(και του συγγραφέα) που βασίζεται σε επιστημονικές γνώσεις και επιχειρήματα.
Όχι δέν με πείραξε η παρουσίαση του Ηρόδοτου ώς Πατέρα του Ψέματος, γιατί δέν έχω τον φανατισμένο δογματισμό που θεωρεί κάθε γνώμη Απόλυτη και πέραν πάσας αμφιβολίας.
Μπορεί όντως ο Ηρόδοτος να έγραψε κάποιες ανακρίβειες ή κάποια ψέματα μέσα στις τόσες του αλήθειες, και αυτό για να εξυπηρετήσει κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.
Θα πρέπει συμφωνα με τη δική σου λογική να καταδικάσουμε όλο το έργο του απο μία πράξη?
Η μήπως ο Ηρόδοτος ήταν ένας αρχαίος Πάπας, είχε δηλαδή το αλάθητο και το αναμάρτητο, οπότε αποκλείεται να διαστρέβλωσε ένα κομμάτι της ιστορίας για να υπηρετήσει κάποιο σκοπό, ή απλά να έκανε λάθος?(βλέπε μυνήματα Ιεροφάντη).

Καθόλου παράξενη λοιπόν η αντίδραση μου γιατί δέν είμαι δογματισμένος, και καθόλου παράξενη ή αντίδραση σου γιατί είσαι δογματισμένος, και το δείχνεις σε όλα σου τα μυνήματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
ΥΓ. Ποτέ δεν προσπαθώ να δημιουργήσω ένταση, αλλά να θέσω την λογική σκέψη. Λογική σκέψη πέρα από κάθε πιστεύω και κάθε πόθο...
Εσύ να διμιουργήσεις εντάσεις??Είναι δυνατόν??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Θεωρεί ΕΞΑΡΧΗΣ - καθώτι μόνο αυτό βολεύει τον ψεύτη συγγραφέα του..
Από την αρχή μπορείς να καταλάβεις την σαπίλα του κειμένου...

όταν θέλω να κάνω προσωπικές επιθέσεις τις κάνω και τις πέρνουν χαμπάρι όλοι...
ΔΕΝ έχετε τις γνώσεις και ίσως και την κοινή λογική για να καταλάβετε ότι το κείμενο είναι γεμάτο ψέματα και ανοησίες...
Δεν είμαι πιτσιρίκι για να μην ξέρω τι γράφει ο κάθε συγγραφέας ή καλύτερα που προσπαθεί να το "πάει"...
το ένα λόγο κείμενο, που παραθέσατε θα αποδειχτεί στο τέλος ότι είναι ένα σκουπίδι και ΜΟΝΟ αυτό...
Τα λες και τα πιστέυεις?
__________________
Μέτρον Άριστον...

Τα Πάντα Ρεί...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-03-08, 23:46
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sceptic από το νήμα " Άτλαντες εναντίον Ελλήνων", μήνυμα 13
"...Ο ιερεύς λοιπόν του είπε: "Δεν υπάρχει λόγος να μη το κάμω, Σόλων, αλλά uα σου τα είπω και προς χάριν σου και χάριν της πόλεώς σας, προ πάντων όμως προς χάριν της θεάς, η οποία και την ιδικήν σας και την ιδικήν μας χώραν επροστάτευσε και ανέθρεψε και εμόρφωσε, την ιδικήν σας χίλια χρόνια πρωτύτερα, αφού επήρε το σπέρμα διά σας από την γην και τον Ήφαιστον και αργότερα την ιδικήν μας.

Εις τα ιερά μας βιβλία είναι γραμμένο, ότι η διοργάνωσις πόλεως εδώ έγινε προ οκτώ χιλιάδων ετών.

Θα σου διηγηθώ λοιπόν με λίγα λόγια διά τους νόμους που είχαν και διά το πλέον ωραιότερον που έκαμαν οι προ εννέα χιλιάδων ετών συμπολίται σου, άλλοτε, όταν θα έχωμεν ευκαιρίαν, Θα είπωμεν τας λεπτομερείας δι' όλα αυτά αφού θα έχωμεν εμπρός μας τα ίδια τα κείμενα...."
Πόσο κακό, αφελές ή βρώμικο είναι, να επιλέγουμε τμήματα κειμένων που απαξιώνουν ό,τι το ελληνικό και να αγνούμε τέτοιες αναφορές όπως η πιό πάνω, που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ το πού και πότε, όπως και το πώς, σε ό,τι αφορά στην παρουσία των Ελλήνων μέσα στην ιστορία του πλανήτη μας...

Επισκεφθείτε το νήμα και διαβάστε την δημοσίευση.
Ο Σκεπτικός έχει κάνει καλή δουλειά.

_____

Φίλε OANNHSEA γιατό τόσο μίσος εναντίον μου;

Δείχνεις ότι μάλλον έχεις παρωπίδες σε πολλά θέματα.

Δεν δίδεις σημασία σε ό,τι αντίκειται στις θέσεις σου και αυθαίρετα απαξιώνεις τους πάντες και τα πάντα.

Μιά λοιπόν και είσαι υπέρμαχος της προέλευσης της Ελληνικής Αλφαβήτου από τους Φοίνικες, αποδεχόμενος κατά λέξιν την ρήση του Ηροδότου στο σημείο αυτό, απορρίπτων την προσγειωμένη και όχι απαξιωτική ερμηνεία που δόθηκε στον χαρακτηρισμό του ως "παραμυθά", εξήγησέ μας πώς κρίνεις την αναφορά αυτή, που ταυτίζεται με τις θέσεις του άρθρου που παρέθεσα ως προς το "τράβηγμα" του χρόνου σε μερικά γεγονότα κατά μία δεκάδα χιλιετιών τουλάχιστον, αποκλείοντας έτσι πανηγυρικά όλες αυτές τις βλακείες περί "φοινικικής" επίδρασης στα Ελληνικά Τεκταινόμενα...

Ούτε λίγο ούτε πολύ, από τα κείμενα αυτά διαφαίνεται ότι οι Έλληνες όργωναν τις θάλασσες πριν υπάρξει υποψία έστω από τον Φοινικικό λαό, που κατά τα φαινόμενα, μάλλον κρητική ρίζα είχαν.

Μου θυμίζεις τοιυς Ιεροεξεταστές του Γαλιλαίου, όπως και τον ευφυή επιστήμονα της Βασιλικής Εταιρείας Επιστημόνων της Βρετανίας, που έλεγε - με την εμφάνιση στο προσκήνιο του αυτοκινήτου και του σιδηροδρόμου - ότι ο άνθρωπος δεν αντέχει σε ταχύτητες πάνω από 25 χιλ/ώρα...

Με λίγα λόγια, σε ταυτίζω με το "επιστημονικό" εσαεί κατεστημένο, που φοβάται και καταπολεμά κάθε αλλαγή στα ήδη "αποδεκτά"... -

Ποιός είναι τυφλός ή - στην χειρότερη περίπτωση - εθελοτυφλεί;

Αναγκάζομαι παρά την επιθυμία μου να πιθανολογήσω πως κάτι ύποπτο συμβαίνει τελικά με σένα και δεν διστάζω να το πω δημόσια.

Διευκρινίζω:

Η υποψία μου αυτή δεν πηγάζει από την αντίθετη άποψή σου. Όχι. Έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να ακολουθείς τον δικό σου τρόπο σκέψης και τοποθέτησης, ανεξάρτητα από το από ποιούς και πόσους αυτός γίνεται αποδεκτός, μιά και εδώ είναι δημόσιο βήμα.

Το ίδιο αναφαίρετο δικαίωμα έχουν όλοι. ΟΛΟΙ. Έλληνες και ξένοι.

Πηγάζει όμως από τον ανοίκειο, προσβλητικό και υβριστικό τρόπο που αναίτια μεταχειρίζεσαι στις αναφορές σου σε μένα και σε όποιους έχουν αντίθετη θέση από την δική σου.

Εύχομαι από βάθους καρδίας να έχω παρανοήσει και να κάνω λάθος.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-08, 00:52
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πόσο κακό, αφελές ή βρώμικο είναι, να επιλέγουμε τμήματα κειμένων που απαξιώνουν ό,τι το ελληνικό και να αγνούμε τέτοιες αναφορές όπως η πιό πάνω, που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ το πού και πότε, όπως και το πώς, σε ό,τι αφορά στην παρουσία των Ελλήνων μέσα στην ιστορία του πλανήτη μας...
Πώς μια πρόταση από μια ιστοριά αμφιβολου ακριβειας και σκοπου αποδεικνύει ο,τιδήποτε;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-08, 02:59
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Πώς μια πρόταση από μια ιστοριά αμφιβολου ακριβειας και σκοπου αποδεικνύει ο,τιδήποτε;
Κάνε φίλε μου τον κόπο να δοαβάσεις στο νήμα Άτλαντες εναντίον Ελλήνων, όλο το άρθρο του Skeptic, όπου γίνεται πλήρης αναφορά στο κείμενο του Τιμαίου και σύγκρινέ το με ΜΙΑ και μόνη πρόταση στην οποία ο Ηρόδοτος αναφέρεται στους Φοίνικες, όπως επίσης διάβασε και το τι λεγόταν και γιατί για τον Ηρόδοτο, όπως και τις πιθανότητες να είχε κάνει ηθελημένη λανθασμένη αναφορά...

Έχουν παρατεθεί επί του συγκεκριμένου ένθεν κακείθεν ικανά στοιχεία το τελευταίο εικοσιτετράωρο εδώ για να συναγάγεις γνώμη.

Από την άλλη, γιατί το εκτενές κείμενο του Πλάτωνα είναι αμφιβόλου ακριβείας, ενώ του Ηροδότου μία φράση όλη κι όλη είναι αξιόπιστη, όταν αφ΄εαυτής επιδέχεται διττής ερμηνείας, ούσα ασαφής;
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 12-03-08 στις 03:00
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-03-08, 13:04
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Spiral...
Παράθεση:
Πρέπει να τον βρίσεις κατάμουτρα δηλαδή?
Κάποιος στον οποίο το έχω κάνει, διαβάζει το φόρουμ...

Παράθεση:
Πίσω απο την κάλυψη του internet ο καθένας άσχετος μπορεί να το παίξει επιστήμονας, και δυστυχώς εσύ έχεις περάσει στο επόμενο επίπεδο, να μας το παίζεις Μέγας Διδάκτορ-Φιλόσοφος. Μόνο Ζούπερμαν δεν έχεις γίνει ακόμα..
Δεν είναι αναγκαίο:
Βλέπεις μετά από τόσα χρόνια είμαι σχεδόν σίγουρος για τις απόψεις μου, για ένα και μόνο λόγο: ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ και όχι στις προτιμήσεις μου ή στα πιστεύω μου ή στα ψυχολογικά μου...
Μέχρι στιγμής σε ελάχιστες περιπτώσεις έχω βγει λάθος...
Όσο για τις πυραμίδες...
Είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια στο πάνθεον των "μυστηρίων"...
Για αυτό και μπορώ να είμαι σίγουρος για κάποια πράγματα...
Όχι και όμως και Ζούπερμαν... Darkuin duck παρακαλώ...

Παράθεση:
Για να τελειώνουμε λοιπόν, εγώ προσωπικά ώς ένας ταπεινός αναγνώστης βασίζομαι στη λογική των επιχειρημάτων αυτού του κειμένου
Το οποίο όμως δεν μπορείς να ελέγξεις...
Αλήθεια για τα νεκρικά πλοία του Χέωπος μιλάει κάπου το κείμενο;;;
Άσε που δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά και δεν έχεις χρησιμοποιήσει ΟΛΗ την λογική σου...

Παράθεση:
Μπορεί όντως ο Ηρόδοτος να έγραψε κάποιες ανακρίβειες ή κάποια ψέματα μέσα στις τόσες του αλήθειες, και αυτό για να εξυπηρετήσει κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.
Νάτα αρχίσαμε....
Προφανώς τα ψέματα είναι στα σημεία που μας βολεύουν και όχι κάπου αλλού όπως π.χ. οι Θερμοπύλες...
Η πιο μεγάλη πλάκα όμως ότι λίγες γραμμές πιο πάνω γράφεις ότι εγώ είναι αυτός που καταφέρεται ενάντια στο κείμενο...
Όσο για επιστημονικές αποδείξεις - άστο καλύτερα. Όλοι οι απατεώνες βασίζουν πιο τα ψέματα τους σε "επιστημονικές αποδείξεις". Πρέπει να είσαι σε θέση να καταλάβεις τα ψέματα τους.
Στο ξαναγράφω: η αρχή και μόνο σε κάνει να υποπτεύεσαι... Η αρχή (και ύστερα ολόκληρο το κείμενο) ανάγεται σε προσηλυτιστικό στηλ γραφής. Γιατί ο "επιστήμονας" να διαλέξει αυτού του στηλ την γραφή;

Παράθεση:
Η μήπως ο Ηρόδοτος ήταν ένας αρχαίος Πάπας, είχε δηλαδή το αλάθητο και το αναμάρτητο, οπότε αποκλείεται να διαστρέβλωσε ένα κομμάτι της ιστορίας για να υπηρετήσει κάποιο σκοπό, ή απλά να έκανε λάθος?
Ναι....
Γιατί όμως δεν έκανε λάθος στην χρονολογία που πήρε από τους Αιγυπτίους;
Ή μήπως αυτή είναι σωστή και όλα τα άλλα είναι αλήθεια;
Να αρχίσουμε να τα γράφουμε ένα προς ένα τα "λάθη του";;;

Παράθεση:
Καθόλου παράξενη λοιπόν η αντίδραση μου γιατί δέν είμαι δογματισμένος, και καθόλου παράξενη ή αντίδραση σου γιατί είσαι δογματισμένος, και το δείχνεις σε όλα σου τα μυνήματα.
Έχεις καλό χιούμορ ή έχεις το γνώθι σε εαυτόν....

Παράθεση:
Τα λες και τα πιστέυεις?
Τσου...
Το γράφω γιατί το ΞΕΡΩ.

Παράθεση:
Φίλε OANNHSEA γιατό τόσο μίσος εναντίον μου;
Τίποτα προσωπικό - το ξαναγράφω, αλλά:
""Κρετίνοι, αϊ στο διάλο"";;;;

Παράθεση:
Δείχνεις ότι μάλλον έχεις παρωπίδες σε πολλά θέματα.
Τσου...
Είναι θέματα τα οποία τα έχω ερευνήσει (ερευνώ), εδώ και πολλά χρόνια και ξέρω ποιοί γράφουν την αλήθεια και ποιοί γράφουν ψέματα - όπως και τα περισσότερα από τα ψέμματα των απατεώνων για τις πυραμίδες...
Εάν εσείς ξεκινήσατε τώρα, δεν σας φταίω εγώ...
Μήπως τελικά η παρωπίδα των περισσοτέρων ονομάζεται "ελληνικός αρχαίος πολιτισμός";;;

Παράθεση:
Με λίγα λόγια, σε ταυτίζω με το "επιστημονικό" εσαεί κατεστημένο, που φοβάται και καταπολεμά κάθε αλλαγή στα ήδη "αποδεκτά"... -
Ευχαριστώ θερμά...
Όμως ξέρεις κάτι;
Τα παραμύθια για την Ατλαντίδα τα ακούω εδώ και 20 χρόνια.
Τα παραμύθια για την Ατλαντίδα τα γράφουν εδώ και 120 χρόνια...
Οι τεχνολογικές εξελίξεις είναι τόσο ραγδαίες που, με την μέθοδο της απόδειξης, όλο το "επιστημονικό κατεστημένο" έχει άρει τις απόψεις του για πολλά...
Όμως τα παραμύθια παραμένουν τα ίδια, απαραλάχτα και αναλείωτα και οι πιστεύοντες τα ψέματα τους, γράφουν τα ίδια και τα ίδια...

Παράθεση:
Από την άλλη, γιατί το εκτενές κείμενο του Πλάτωνα είναι αμφιβόλου ακριβείας, ενώ του Ηροδότου μία φράση όλη κι όλη είναι αξιόπιστη, όταν αφ΄εαυτής επιδέχεται διττής ερμηνείας, ούσα ασαφής;
Απλό:
α) γιατί ο Πλάτωνας ήταν κυρίως φιλόσοφος και όχι ιστορικός όπως ο Ηρόδοτος.
β) γιατί τεράστια κομμάτια από τις ιστορίες (ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ) του Ηροδότου έχουν αποδειχτεί, αλλά τίποτα από τον Πλάτωνα.
γ) γιατί και άλλοι έχουν αναλύσει τον Τιμαίο και άλλα κείμενα του Ηροδότου και έχουν φτάσει σε αναλύσεις, από απλές φιλοσοφικές αναλύσεις και θέσεις, μέχρι "συγκαλημμένες" αναλύσεις πυρηνικών θέσεων και κατασκευής πυρηνικών εργαστασίων σύντηξης!!! (Δεν κάνω πλάκα, τα έχω διαβάσει...)

Όπως έγραψα όμως για να κάνεις επιστημονική ανάλυση θα πρέπει να πάρεις πρόταση προς πρόταση το κάθε κείμενο και να το αναλύσεις.
ΠΟΤΕ κανείς από εσάς τους πιστεύεοντες δεν το έχει πράξει αυτό.
Αρκίστε να πιστεύεται ότι οι γράφουν οι κάθε λογής "επιστήμονες" παραμυθάδες...
ΛΟΙΠΟΝ...
Έχετε τα κότσια και τις γνώσεις να το κάνουμε αυτό, ΜΑΚΡΙΑ από την παραμυθολογία;
Ρίχνω το γάντι... Αναμένω απάντηση και όχι παραμύθια ή φιλοσοφίες...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 12-03-08 στις 13:08
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-03-08, 13:49
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Νομίζω ότι έχετε μπεί σε μια διαδικασία που δεν οδηγεί πουθενά, σε ένα forum δεν νομίζω πως είναι ικανός ΄κανείς να αποδείξει τίποτα παρά μόνο να αμφισβητήσει και να ανταλλάξει απόψεις. Αφενός μιλάμε για ιστορίες που άλλοι τα λένε παραμύθια , που ωστόσο πολλοί ερευνητές συνεχίζουν να τα ψάχνουν παρότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους και όταν ο Σλήμαν έψαχνε την Τροία ουσιαστικά κυνηγούσε Χίμμαιρες αλλά τις βρήκε, ακόμα ας μην ξεχνάμε τις συνεχείς αναζητήσεις του Κουστώ για την Ατλαντίδα και τέλος πάντων υπάρχουν εκατοντάδες τέτοια παραδείγματα και αφετέρου μιλάμε και για αποδεκτές επιστημονικές έρευνες που ενώ υπάρχει το περιθώριο να αμφισβητηθούν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει επιτυχημένα και ανατρεπτικά μόνο μέσω αντίστοιχων σοβαρών επιστημονικών ερευνών, εδώ μπορούμε μόνο να αμφισβητήσουμε.
Α και κάτι τελευταίο προς τον OHANNESEA δεν είναι αν μη τι άλλο σώφρον να απαξιώνουμε τον Πλάτωνα έλεος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλεξης15 : 12-03-08 στις 13:51
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-03-08, 14:23
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Α και κάτι τελευταίο προς τον OHANNESEA δεν είναι αν μη τι άλλο σώφρον να απαξιώνουμε τον Πλάτωνα έλεος.
Μα δεν τον απαξιώνω Αλεξης15.
Όμως ο Πλάτωνας ΔΕΝ είναι ιστορικός... Αυτή είναι η θέση μου.
Ιστορικός είναι αυτός που τα γραφόμενα του έχουν αποδειχτεί...

Παράθεση:
που ωστόσο πολλοί ερευνητές συνεχίζουν να τα ψάχνουν παρότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους και όταν ο Σλήμαν έψαχνε την Τροία ουσιαστικά κυνηγούσε Χίμμαιρες αλλά τις βρήκε
Ένας πίστεψε - το έψαξε για λίγο, τα βρήκε.
Για την Ατλαντίδα ψάχνουν πολλοί, για πολύ καιρό και δεν βρίσκουν κάτι. Αντιθέτως στην προσπάθεια τους αυτή αρχίζουν το "αυτό είναι της εποχής των Ατλάντων, εκείνο είναι του 10.000π.χ." και στο τέλος φτάνουν να πλαστογραφούν στοιχεία όπως τους βολεύει...
Το ζήτημα είναι: ΑΔΙΑΣΗΣΤΑ στοιχεία μπορούν να υπάρξουν;
Στοιχεία που θα πείσουν και ανεξάρτητους;

Παράθεση:
εδώ μπορούμε μόνο να αμφισβητήσουμε.
Αλεξης15, δεν βρίσκομαι εδώ για αυτό...
Δες την υπογραφή μου...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-03-08, 15:04
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Ωραία όλα αυτά ακόμα και αν ψάχνεις για αποδείξεις δεν μπορεί κανένας με αδιάσειστα στοιχεία να σου πεί ότι δεν υπήρξε Ατλαντίδα, όπως δε μπορεί κανείς να αποδείξει αδιάσειστα ότι υπήρξε, αυτό το αποδέχεσαι?
Η ιστορία που γνωρίζουμε σε γενικές γραμμές για την πορεία της ανθρωπότητας σε καλύπτει ή νομίζεις ότι κάτι δεν κολλάει κάπου το πάζλ είναι συμπληρωμένο λάθος? Γιατί εγώ έχω αυτή την άποψη, όχι μόνο για την Ατλαντίδα αλλά γενικότερα ακόμα και για τις πυραμίδες, ας πούμε κάποιες πυραμίδες, θεμέλια μάλλον που έχουν βρεθεί κοντά στις Μυκήνες είναι χρονολογημένες με διαφορά έως και 3000 χρόνια από έγκυρα εργαστήρια, όπως επίσης υπάρχουν αντιφάσεις για πάρα πολλά αρχιολογικά ευρήματα, ωστόσο δε φαίνεται κανένας ιδαίτερα διατεθημένος να το προχωρήσει παρακάτω, αυτό το αμφισβητείς?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.