Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 04-04-17, 11:39
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

H αλήθεια είναι ότι η παρακολούθησή μας είναι το μικρότερο κακό που μας επιβάλλει η <<νεα ταξη πραγμάτων>>. Δεν ξέρω αν είναι δική μου άποψη αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο έχουν μετατρέψει κάθε αξία,φορέα και θεσμό σε εκτρώματα.

Παράδειγμα,είναι η πρόσφατη μεγάλης κλίμακας μετανάστευση ισλαμικών πληθυσμών,επικαλούνται την ανθρωπιά μας για να δικαιολογήσουν το συμφέρον που θα έχουν οι εκάστoτε μεγάλες εταιρίες για φθηνό εργατικό δυναμικό καθώς και την πειθώ του ισλάμ που τους μετατρέπει σε αναλώσιμα πιόνια που θα τους εξυπηρετούν(βλέπε τουρκία που για κάποιο λόγο θέλουν ακόμη να κάνουν σουλτάνο έναν δικτάτορα,ενώ τους έχουν κλείσει τα πάντα,έχει φυλακίσει αδίκως χιλιάδες πολίτες και η προπαγάνδα των μέσων είναι χειρότερη και από τις παλιές ειδήσεις του mega )

Άλλη αξία,ο αθλητισμός. Μετέτρεψαν μια από τις πιο ευγενικές ανακαλύψεις της ανθρωπότητας σε ένα σύστημα στοιχημάτων,με στημένους αγώνες,ντοπαρισμένους αθλητές,διαφημίσεις και κυρίως με την εσκεμμένη διάσπαση της κοινωνίας σε φανατικές ομάδες οπαδών .

Ακόμα ένας θεσμός,αυτός των πανεπιστημίων που ανέφερε και ο φίλος άβαταρ. Μετέτρεψαν τους χώρους όπου οι νέοι ασχολούνται με αντικείμενα που πρωτοπόρησαν σοφοί όπως ο αριστοτέλης,ο πλάτωνας,ο σωκράτης,ο ιπποκράτης(και πολλοί άλλοι) σε κέντρα κομματικοποίησης των νέων(όχι πολιτικοποίησης). Και οι καθηγητές όχι μόνο δεν το απαγορεύουν αλλά πολλές φορές το επιβραβεύουν κιόλας,δίνοντας σημειώσεις,βαθμους κτλπ . Πλέον ζητούμενο δεν είναι η βαθύτερη γνώση του αντικειμένου που θα είναι πραγματικά γόνιμη για την κοινωνία αλλά και για τον εκάστωτε μαθητή ,αλλά ένα παλιόχαρτο για να βρει κάπου δουλειά,έχει δεν έχει καταλάβει πλήρως αυτά που τον αφορούν.

Όλη αυτή η δημιουργία τεράτων από αξιόλογους θεσμούς,αξίες κτλπ μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση,όχι μόνο σαν ελλάδα, αλλά γενικά για όλο τον πλανήτη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 04-04-17 στις 11:41
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 04-04-17, 14:44
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
H αλήθεια είναι ότι η παρακολούθησή μας είναι το μικρότερο κακό που μας επιβάλλει η <<νεα ταξη πραγμάτων>>. Δεν ξέρω αν είναι δική μου άποψη αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο έχουν μετατρέψει κάθε αξία,φορέα και θεσμό σε εκτρώματα.

Παράδειγμα,είναι η πρόσφατη μεγάλης κλίμακας μετανάστευση ισλαμικών πληθυσμών,επικαλούνται την ανθρωπιά μας για να δικαιολογήσουν το συμφέρον που θα έχουν οι εκάστoτε μεγάλες εταιρίες για φθηνό εργατικό δυναμικό καθώς και την πειθώ του ισλάμ που τους μετατρέπει σε αναλώσιμα πιόνια που θα τους εξυπηρετούν(βλέπε τουρκία που για κάποιο λόγο θέλουν ακόμη να κάνουν σουλτάνο έναν δικτάτορα,ενώ τους έχουν κλείσει τα πάντα,έχει φυλακίσει αδίκως χιλιάδες πολίτες και η προπαγάνδα των μέσων είναι χειρότερη και από τις παλιές ειδήσεις του mega )

Άλλη αξία,ο αθλητισμός. Μετέτρεψαν μια από τις πιο ευγενικές ανακαλύψεις της ανθρωπότητας σε ένα σύστημα στοιχημάτων,με στημένους αγώνες,ντοπαρισμένους αθλητές,διαφημίσεις και κυρίως με την εσκεμμένη διάσπαση της κοινωνίας σε φανατικές ομάδες οπαδών .

Ακόμα ένας θεσμός,αυτός των πανεπιστημίων που ανέφερε και ο φίλος άβαταρ. Μετέτρεψαν τους χώρους όπου οι νέοι ασχολούνται με αντικείμενα που πρωτοπόρησαν σοφοί όπως ο αριστοτέλης,ο πλάτωνας,ο σωκράτης,ο ιπποκράτης(και πολλοί άλλοι) σε κέντρα κομματικοποίησης των νέων(όχι πολιτικοποίησης). Και οι καθηγητές όχι μόνο δεν το απαγορεύουν αλλά πολλές φορές το επιβραβεύουν κιόλας,δίνοντας σημειώσεις,βαθμους κτλπ . Πλέον ζητούμενο δεν είναι η βαθύτερη γνώση του αντικειμένου που θα είναι πραγματικά γόνιμη για την κοινωνία αλλά και για τον εκάστωτε μαθητή ,αλλά ένα παλιόχαρτο για να βρει κάπου δουλειά,έχει δεν έχει καταλάβει πλήρως αυτά που τον αφορούν.

Όλη αυτή η δημιουργία τεράτων από αξιόλογους θεσμούς,αξίες κτλπ μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση,όχι μόνο σαν ελλάδα, αλλά γενικά για όλο τον πλανήτη


Καλησπέρα.
Εκφράζεις προσωπικές απόψεις και μάλιστα με πολύ θυμό.

Δεν ξέρω εάν είναι γενικό το κακό αυτό δηλαδή μιας οργισμενης κοινωνίας ή μιας κοινωνίας που τής επεβαλαν αυτόν τον τρόπο σκέψης δηλ
Μ.Μ.Ε σχολείο, κοινωνία , πολιτικοί.

Εγώ προσωπικά δεν θα πρότεινα να μην είσαι θυμωμενος αλλά θα σου προτεινα να είσαι πάνω από όλα σκεπτικιστης
Για παράδειγμα μιλάς για την μεγάλη κλίμακα μετανάστευσης ισλαμικων πληθυσμων, για φτηνό εργατικό δυναμικό, για την συμπεριφορά του Σουλτανου κτλ.
Και θα συμφωνήσω εν μέρη μαζί σου πλην όμως θα σου πω το εξής. Πότε δεν άκουσα μια εμπεριστατωμενη και επιστημονική άποψη γιατί ένας Σουλτανος δικτατορας να συμπεριφερεται έτσι.
Δεν έχουνε κάτσει να αναλυσουν το πολύ σοβαρό θέμα της υπογεννητικοτητας στην Ελλάδα και την μαζική μετανάστευση του νέου εργατικού δυναμικού μας.

Δεν μας είπανε επίσης εάν αυτοί οι άνθρωποι θα μείνουν μόνιμα εδώ στην Ελλάδα ή απλά τους φιλοξενούμε έως οτου λήξη ο πόλεμος όπου και θα επιστρέψουν στις πατρίδες τους ή τέλος πάντων κάποιοι θα μεινουν εδώ γιατί τους θέλουνε εδώ.
Αναφορικά με την συμπεριφορά του Σουλτανου κρατάω σκεπτικιστικη πάντα στάση όσο αφορα στον λαό της Τουρκίας.
Περιμένουμε να δούμε και το δημοψήφισμα. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να ενεργεί αυθαίρετα. Υπάρχει πάντα ο έλεγχος και από τις αλλες δυνάμεις. Ίσως να είναι και μέρος μιας πολιτικής γενικοτερης έτσι ωστε η Τουρκία να γίνει μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Θα μπορούσαν βέβαια να τα εξηγήσουν όλα αυτά έτσι ώστε να μην υπάρχει τόσος μεγάλος αναβρασμος αντί να μας βομβαρδιζουν με μπουρδολογιες από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Για τον αθλητισμό δεν έχω άποψη.

Για την κομματικοποίηση στα πανεπιστήμια θα συμφωνήσω, δεν έχουν θέση αυτα τα πράγματα στα πανεπιστήμια και σε κανένα εκπαιδευτικό φορέα.
Όσο αφορά την ποιότητα της εκπαιδευσης σήμερα είναι και αυτό μέρος της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών του συστήματος το οποίο φυσικά δεν θα γίνει ποτέ. Γιατί αν γινει οι μισοι μπορεί να κριθουν ακατάλληλοι. Όπως και το μεγαλύτερο σύστημα των ΜΜΕ και πάει λέγοντας......
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 04-04-17, 17:08
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Εκφράζεις προσωπικές απόψεις και μάλιστα με πολύ θυμό.

Δεν ξέρω εάν είναι γενικό το κακό αυτό δηλαδή μιας οργισμενης κοινωνίας ή μιας κοινωνίας που τής επεβαλαν αυτόν τον τρόπο σκέψης δηλ
Μ.Μ.Ε σχολείο, κοινωνία , πολιτικοί.

Εγώ προσωπικά δεν θα πρότεινα να μην είσαι θυμωμενος αλλά θα σου προτεινα να είσαι πάνω από όλα σκεπτικιστης
Για παράδειγμα μιλάς για την μεγάλη κλίμακα μετανάστευσης ισλαμικων πληθυσμων, για φτηνό εργατικό δυναμικό, για την συμπεριφορά του Σουλτανου κτλ.
Και θα συμφωνήσω εν μέρη μαζί σου πλην όμως θα σου πω το εξής. Πότε δεν άκουσα μια εμπεριστατωμενη και επιστημονική άποψη γιατί ένας Σουλτανος δικτατορας να συμπεριφερεται έτσι.
Δεν έχουνε κάτσει να αναλυσουν το πολύ σοβαρό θέμα της υπογεννητικοτητας στην Ελλάδα και την μαζική μετανάστευση του νέου εργατικού δυναμικού μας.

Δεν μας είπανε επίσης εάν αυτοί οι άνθρωποι θα μείνουν μόνιμα εδώ στην Ελλάδα ή απλά τους φιλοξενούμε έως οτου λήξη ο πόλεμος όπου και θα επιστρέψουν στις πατρίδες τους ή τέλος πάντων κάποιοι θα μεινουν εδώ γιατί τους θέλουνε εδώ.
Αναφορικά με την συμπεριφορά του Σουλτανου κρατάω σκεπτικιστικη πάντα στάση όσο αφορα στον λαό της Τουρκίας.
Περιμένουμε να δούμε και το δημοψήφισμα. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να ενεργεί αυθαίρετα. Υπάρχει πάντα ο έλεγχος και από τις αλλες δυνάμεις. Ίσως να είναι και μέρος μιας πολιτικής γενικοτερης έτσι ωστε η Τουρκία να γίνει μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Θα μπορούσαν βέβαια να τα εξηγήσουν όλα αυτά έτσι ώστε να μην υπάρχει τόσος μεγάλος αναβρασμος αντί να μας βομβαρδιζουν με μπουρδολογιες από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Για τον αθλητισμό δεν έχω άποψη.

Για την κομματικοποίηση στα πανεπιστήμια θα συμφωνήσω, δεν έχουν θέση αυτα τα πράγματα στα πανεπιστήμια και σε κανένα εκπαιδευτικό φορέα.
Όσο αφορά την ποιότητα της εκπαιδευσης σήμερα είναι και αυτό μέρος της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών του συστήματος το οποίο φυσικά δεν θα γίνει ποτέ. Γιατί αν γινει οι μισοι μπορεί να κριθουν ακατάλληλοι. Όπως και το μεγαλύτερο σύστημα των ΜΜΕ και πάει λέγοντας......
Καλησπέρα φίλη Άννα.Σαφώς και ότι λέω είναι απόψεις μου και σε καμία περίπτωση δεν περιένω όλοι να τις ασπαστούνε. Ο θυμός μου δεν αφορά τόσο τους <<μεγάλους>> ,τους φταίχτες,αλλά αφορά εμάς. Δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους μου,ότι στην ελλάδα του 2017 ολόκληρες ηλικιακές ομάδες κάθονται και περιμένουν σαν ζώα αν θα μείνει ένας Ντάνος σε ένα survivor και φτάνουν μέχρι και σε σημείο να βρίζονται για αυτό το θέμα. Ναι πρέπει να ξεφευγουμε απ'ολα τα προβλήματα,αλλά όταν τα προβλήματα δημιουργήθηκαν επειδή <<κοιμόμασταν>> δε γίνεται να ξεπεραστούν με υπνωτικά χάπια . Δεν γίνεται στην χώρα που γέννησε την δημοκρατία,πολλοι συνομήλικοί μου να διαλέγουν πολιτικές παρατάξεις βάσει του ποια κάνει τα καλύτερα πάρτι.Με λίγα λόγια θυμώνω με την ηλιθιότητα των ανθρώπων,μάχη χαμένη αφού η πηγή της ηλιθιότητας είναι δυστυχώς αστείρευτη...

Τώρα για τους πρόσφυγες και την λαθρομετανάστευση είναι μεγάλο το θέμα και ίσως να φέρει και ακραίες απόψεις στη συζήτηση οπότε καλύτερα να μην το ανοίξουμε.

Όσον αφορά την Τουρκία έχω αρνητική άποψη,όχι τόσο προς τους ανθρώπους,αλλά ως προς το κράτος διαχρονικά και δεν επιθυμώ τουλάχιστον σε αυτή τη χρονική συγκυρία (ίσως και ποτέ) την προσθήκη τους στην Ε.Ε . Όχι όσο δεν έχουν σταματήσει αυτόν τον μογγολικό τσαμπουκά που τους χαρακτηρίζει διαχρονικά και όχι μέχρι να λογοδοτήσουν για τα εγκλήματα που διέπραξαν προς πολλούς λαούς.

Τέλος,για τα πανεπιστήμια,αυτό στο οποίο βρίσκομαι,όλως περιέργως δεν έχει πολλή ισχυρή παρουσία παρατάξεων. Ωστόσο η αξιολόγηση είναι όντως απαραίτητη. Για παράδειγμα στην τελευταία εξεταστική καθηγητής μας έκοψε όλους με 4 στο μαθημά του,είτε γράψαμε χειρότερα είτε καλύτερα. Δεν είναι σοβαρό ένα σύστημα εκπαίδευσης που επιτρέπει καθηγητές-δικτάτορες να κάνουν ότι τους καπνίσει χωρίς κανέναν έλεγχο.
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 04-04-17, 17:38
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλη Άννα.Σαφώς και ότι λέω είναι απόψεις μου και σε καμία περίπτωση δεν περιένω όλοι να τις ασπαστούνε. Ο θυμός μου δεν αφορά τόσο τους <<μεγάλους>> ,τους φταίχτες,αλλά αφορά εμάς. Δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους μου,ότι στην ελλάδα του 2017 ολόκληρες ηλικιακές ομάδες κάθονται και περιμένουν σαν ζώα αν θα μείνει ένας Ντάνος σε ένα survivor και φτάνουν μέχρι και σε σημείο να βρίζονται για αυτό το θέμα. Ναι πρέπει να ξεφευγουμε απ'ολα τα προβλήματα,αλλά όταν τα προβλήματα δημιουργήθηκαν επειδή <<κοιμόμασταν>> δε γίνεται να ξεπεραστούν με υπνωτικά χάπια . Δεν γίνεται στην χώρα που γέννησε την δημοκρατία,πολλοι συνομήλικοί μου να διαλέγουν πολιτικές παρατάξεις βάσει του ποια κάνει τα καλύτερα πάρτι.Με λίγα λόγια θυμώνω με την ηλιθιότητα των ανθρώπων,μάχη χαμένη αφού η πηγή της ηλιθιότητας είναι δυστυχώς αστείρευτη...

Τώρα για τους πρόσφυγες και την λαθρομετανάστευση είναι μεγάλο το θέμα και ίσως να φέρει και ακραίες απόψεις στη συζήτηση οπότε καλύτερα να μην το ανοίξουμε.

Όσον αφορά την Τουρκία έχω αρνητική άποψη,όχι τόσο προς τους ανθρώπους,αλλά ως προς το κράτος διαχρονικά και δεν επιθυμώ τουλάχιστον σε αυτή τη χρονική συγκυρία (ίσως και ποτέ) την προσθήκη τους στην Ε.Ε . Όχι όσο δεν έχουν σταματήσει αυτόν τον μογγολικό τσαμπουκά που τους χαρακτηρίζει διαχρονικά και όχι μέχρι να λογοδοτήσουν για τα εγκλήματα που διέπραξαν προς πολλούς λαούς.

Τέλος,για τα πανεπιστήμια,αυτό στο οποίο βρίσκομαι,όλως περιέργως δεν έχει πολλή ισχυρή παρουσία παρατάξεων. Ωστόσο η αξιολόγηση είναι όντως απαραίτητη. Για παράδειγμα στην τελευταία εξεταστική καθηγητής μας έκοψε όλους με 4 στο μαθημά του,είτε γράψαμε χειρότερα είτε καλύτερα. Δεν είναι σοβαρό ένα σύστημα εκπαίδευσης που επιτρέπει καθηγητές-δικτάτορες να κάνουν ότι τους καπνίσει χωρίς κανέναν έλεγχο.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Θέτεις ζητήματα μαζικής υπνωσης και δημοκρατίας. Είμαστε υπό καθεστώς μαζικης υπνωσης με σοβαρά προβλήματα δημοκρατίας..

Υπομονή.......
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 07-11-17, 16:37
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Συνεχίζω το θέμα...

Τόσο ο φίλος Johnkokk όσο και η φίλη anna. αναφέρθηκαν τόσο για τα προβλήματα
Δημοκρατίας αλλά και προβλήματα ηθικής τάξεως υπάρχουν σε παγκόσμιο επίπεδο......

Ήδη έχω καταθέσει πολλά στοιχεία γιά...
-Παιδική κακοποίηση
-Βία Συμμοριών
-Παιδική Εργασία (Δουλική εργασία σε μεταλλεύματα ραδιενεργά)
-Παιδιά − στρατιώτες
-Εμπορία ανθρώπων
Αλλά ταυτόχρονα και τα προβλήματα που δημιουργούνται σε όλα τα επίπεδα
της Ανθρωπότητας....
Από πολλές πλευρές γίνεται συσκοτισμός της πληροφόρησης ύπαρξης των
προβλημάτων αλλά ταυτόχρονα και αυτό που ενδιαφέρει είναι το ΚΕΡΔΟΣ
και είμαστε πιστεύω κοινωνοί των διαφόρων λιστών που έχουμε δεί τα τελευταία χρόνια...
Η ανθρώπινη αξιοπρέπεια είναι δυστυχώς στον πάτο...
Αυτό που θέλω να παρουσιάσω είναι μια κραυγή εργαζομένων απο την Τουρκία.

Μηνύματα απελπισίας στις τσέπες ρούχων του Zara από απλήρωτους εργαζόμενους

Τούρκοι πελάτες του καταστήματος «Zara» στην Κωνσταντινούπολη βρήκαν
σημειώματα στα ρούχα από εργαζόμενους που - όπως αναφέρουν - δεν έχουν
πληρωθεί για την κατασκευή των εμπορευμάτων.

«Εγώ έφτιαξα το ρούχο που κρατάς και δεν έχω πληρωθεί για αυτό»,
έγραφε ένα σημείωμα που βρήκε ένας πελάτης, σύμφωνα με όσα μετάδωσαν
διεθνή μέσα ενημέρωσης.

Στα σημειώματα οι εργάτες ζητούσαν από τους αγοραστές να υποστηρίξουν
την εκστρατεία τους για καλύτερες εργασιακές συνθήκες και να πιέσουν τους
υπεύθυνους του Zara να πληρώσουν τους μισθούς που τους οφείλουν.

Σύμφωνα με τα μηνύματα οι εργαζόμενοι δούλευαν για το εργοστάσιο Bravo Tekstil
που έκλεισε μέσα σε μια νύχτα και ο επιχειρηματίας τους χρωστά μισθούς τριών μηνών.

Η εταιρεία Inditex, στην οποία ανήκει η Zara δεν έχει προβεί σε κανένα σχόλιο.

Πηγή.http://www.documentonews.gr/article/...s-ergazomenoys

Βλέπετε πως ο ΘΕΟΣ είναι ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ αυτό ενδιαφέρει...

Η καταρράκωση της Ανθρώπινης αξιοπρέπειας και βέβαια κυρίως τα παιδιά
που μένουν χωρίς μόρφωση αλλά και στους εργαζόμενους άσχετα φυλής και
Θρησκείας να μην έχουν ΑΥΡΙΟ να μην έχουν ΜΕΛΛΟΝ.....

Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα φτωχών εργαζομένων κάτι που χρησιμοποίησε
και μια Γερμανική εφημερίδα για τους Έλληνες εργαζομένους...
Αυτά που αναφέρω δεν συμβαίνουν στην Τουρκία μόνο αλλά και στην Πατρίδα
μας να κλείνουν εταιρείες χωρίς να πληρώνονται οι εργαζόμενοι...
(Βλέπετε και σήμερα ακόμα το Mega Channel λειτουργεί με απλήρωτους εργαζομένους)
Οι ΆΝΕΡΓΟΙ είναι βορά σε κάθε εξτρεμιστική λογική και πρακτική αλλά υπάρχει
ο κίνδυνος πως με το βάρος της μιζέριας της ζωής δεν υπάρχει ζωή...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 07-11-17, 19:53
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Φίλε Άβαταρ, η οικονομική εξαθλίωση είναι κάτι το συνηθισμένο πλεόν,όπως και οι <<δουλικές>> εργασιακές σχέσεις. Και το κακό είναι ότι εμείς(όχι οι πολιτικοί) συνεχίζουμε να κοιτάμε μόνο το συμφέρον μας. Πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι η αντίδραση στις λειτουργίες των καταστημάτων τις Κυριακές.

Πολλοί έχουν την άποψη <<Γιατί γκρινιάζουν οι εργαζόμενοι και οι επιχειρηματίες, παίρνουν λεφτά όταν δουλεύουν τις Κυριακές και μας βολεύει και εμάς να κάνουμε ψώνια>>. Το θέμα όμως είναι ότι δεν κοιτάει κανείς την πλευρά των εργαζομένων. Ποιά καταστήματα μπορούν να δουλεύουν Κυριακές? Σίγουρα οι αλυσίδες όπως πχ Public,Bershcka,Zara κτλπ, επιχειρήσεις οι οποίες μπορούν να διαθέσουν χρήματα για τον μισθό 1-2 ακόμα υπαλλήλων που θα κάνουν την <<σκοπιά>> της Κυριακής. Τι γίνεται όμως με τις μικρές επιχειρήσεις(συχνά οικογενειακές) που δουλεύουν 1-2 άτομα κάθε μέρα,πρωί-βράδυ? Οι επιχειρήσεις αυτές είτε θα ανοίξουν αναγκαστικά μπας και βγάλουν τα προς το ζην,είτε απλά δεν θα ανοίξουν οπότε ο μόνος ευνοούμενος από τη λειτουργία των καταστημάτων θα είναι οι αλυσίδες.

Να σημειώσω ότι δεν μπλέκω την άποψη μερικών περί θρησκευτικής αργείας της Κυριακής, γιατί είναι κάτι το ξεπερασμένο για ένα μη θεοκρατικό κράτος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 07-11-17 στις 19:53
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 07-11-17, 20:47
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Johnkokk οι δουλικές εργασιακές σχέσεις είναι γεγονός πλέον που δεν αμφισβητείται.

Κοίτα παίζεται μεγάλο παιχνίδι με τις Κυριακές.....
Βέβαια φαίνεται αθώο το θέμα αλλά ήλθε για να μείνει και δεν θα πάρουν άλλους
υπαλλήλους αλλά εκ των των ενόντων...
Δεν θα δουλεύουν μια μέρα ενδιάμεσα και θα δουλεύουν την Κυριακή και σιγα σιγα
θα πάμε στο 7 ήμερο.....
Αλλά τα καλοκαίρια εδώ θα είμαστε και θα δείς θα ανοίγουν 7 ημέρες...

Επίσης αυτοί που λένε "να κάνουμε τα ψώνια μας την Κυριακή" σε λίγο και αυτοί
που κάθονται και κανουν τα ψώνια τους θα δουλεύουν και αυτοί τις Κυριακές
γιατί δυστυχώς έχουν την εντύπωση δεν θα τους πιάσει αυτούς...


Σιγα σιγα όλοι θα δουλεύουν τις Κυριακές και θα παιχτούν πολλά...
Τράπεζες εφορίες και γενικά το δημόσιο θα μπούν και αυτοί στον χορό...
Μισθοί τεράστιοι 585 το πολυ 700.....
Ατενίζουμε το μέλλον που μοιάζει δυστυχώς με το παρελθόν με το χειρότερο
παρελθόν σε εργασιακό επίπεδο των γωνιών μας.....

ΕΡΓΑΣΙΑΚΌΣ ΜΕΣΑΊΩΝΑΣ....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR-1 : 07-11-17 στις 20:48
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 07-11-17, 21:54
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Δεν θα πάμε στο 7-ημερο ούτε στο 6-ημερο. Ούτε 5-ημερο θα υπάρχει. Οι ελαστικές εργασιακές σχέσεις είναι ο ορίζοντας. Σε πληρώνουν όταν σε χρειάζονται, όσο σε χρειάζονται, και δεν λογαριάζουν ωράρια, εορτές και αργίες. Θα δουλεύεις όταν βρίσκεις δουλειά, 40-50-60 ώρες τη βδομάδα και μπορεί να παίρνεις κανένα αξιοπρεπές μεροκάματο ΕΤΣΙ. Όταν δεν έχεις δουλειά, πείνα και κακομοιριά. Αντίο σύνταξη, αντίο δημόσια περίθαλψη, αντίο δημόσια παιδεία. Οι σπουδές θα απαξιωθούν και θα αντικατασταθούν από "δεξιότητες". Ανεξάρτητοι οργανισμοί (=ιδιωτικοί) θα πιστοποιούν αν είσαι κατάλληλος για να εργαστεί πάνω σε αυτό που σπούδασες. Το πολίτευμα της επόμενης εκατονταετίας είναι ήδη εδώ: χούντα των πολυεθνικών.
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 07-11-17, 22:16
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Και πάλι εδώ....

Φίλε Robespierre θα υπάρχει 7-ήμερο αλλά με τις ελαστικές μορφές εργασίας
και με αντίστοιχους μισθούς ..

Όλη μέρα ανοιχτά και αυτοί που υποστηρίζουν το 7-ήμερο δεν έχουν καταλάβει
πως θα έλθει και η σειρά τους....
Τώρα για το αξιοπρεπές μεροκάματο αμφιβάλλω πολύ...
Ήδη υπάρχει (με τά λόγου γνώσεως) δουλεύουν με υποτιθέμενο 4-ωρο και
σου δίνουν 300 ευρώ αλλά στην ουσία δούλευαν 8-9 ωρο εαν δεν σου αρέσει
φεύγεις και ένσημα 12 μέρες το πολύ...

Οι δεξιότητες θα περάσουν μέσα απο τις σπουδές και από εκεί θα σου λένε τι
και πώς και πού θα εργασθείς...
Αυτό ήδη υπάρχει στην Αμερική..

Και όχι μόνο "χούντα των πολυεθνικών" αλλά΄φοβάμαι πως θα περάσουν και
κάποια στιγμή τις οικονομικές ζώνες μαζι με την "πολιτική χούντα".....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 07-11-17, 22:24
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Εμένα δεν με τρομάζουν τόσο οι μελλοντικές συνθήκες εργασίας, όσο η τωρινή συμπεριφορά των εργαζομένων , παρατηρώντας από την δικιά μου δουλειά , αλλά και από ότι ακούω γύρω μου. Παντού κυριαρχεί ο φόβος και οι ίδιοι οι εργαζόμενοι είναι διατεθειμένοι ( στον ιδιωτικό τομέα ) να δουλέψουν παραπάνω χωρίς να πληρωθούν υπερωρίες, να προσφερθούν από μόνοι τους να γίνουν ρουφιανοι των αφεντικών και πολλά άλλα " όμορφα "' . Η συναδελφική αλληλεγγύη ακούγεται σαν ανέκδοτο πια και αυτό που κυριαρχεί είναι το " θα κάνω τα πάντα για να ανελιχθώ ", ακόμα και το " θα κάνω τα πάντα για να μην με απολύσουν ". Ότι και να έρθει, το αξίζουμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias1990 : 07-11-17 στις 22:28 Αιτία: 6
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.