Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-08-16, 20:08
oneiro Ο χρήστης oneiro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2016
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

να σας πω μονο οτι ολη αυτη η κατασταση κραταει σχεδον 4 χρονια..το φυλαχτο το βρηκα περυσι..οσο και να θελω να αδιαφορησω να μην αυθυποβαλομαι οπως αναφερετε, η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη..δεν γινεται απ τη μια αναποδια στην αλλη..
οσο για τον ιερεα εξορκιστη θα σας απαντησω και πιστευω να με πιστεψετε..
ειχαμε κανονισει να παμε εγω και μια φιλη και λιγη ωρα πριν ξεκινησουμε εγω και η φιλη μου ταβλιαστηκαμε στο κρεβατι( στο σπιτι της η καθεμια) με τασεις λιποθυμιας και αισθημα εξαντλησης και (στο ασχετο)με παιρνει τηλ ο συντροφος μου να μου πει οτι εχει εντονη αδιαθεσια..να τονισω εδω οτι τα ατομα που "κατηγορω" για την μαγεια ειναι απ το περιβαλλον του..
δν γινεται να ειναι ολα τυχαια λοιπον ουτε αυθυποβολη..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-08-16, 21:44
lagno mpifteki Ο χρήστης lagno mpifteki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2016
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ο σύντροφός σου τι λέει για όλα αυτά; Του έχεις πει για τα μηνύματα κλπ; Εννοώ δεν έπιασε αυτόν που στέλνει τα μηνύματα, απειλεί κλπ να του μιλήσει εν πρώτοις αφού είναι και συγγενής του;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-08-16, 22:23
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Δεν είμαι αντίθετος στο να χρησιμοποιηθεί ένας ενδιάμεσος, ένας "εξορκιστής" π.χ ας πούμε, ή ένας ιερέας που είναι πιο ειδικός σε θέματα μαγείας*. Τα ζητήματα όμως που προκύπτουν αν αποφασίσει κάποιος να αποτανθεί σε έναν "εξορκιστή", είναι δύο :

1ον -> Πού θα βρεί τον κατάλληλο ; Και ποιος είναι ο κατάλληλος ; Συνήθως, τα άτομα που μπαίνουν σ' αυτήν την διαδικασία της αναζήτησης ενός ενδιάμεσου, εξαπατούνται πολύ εύκολα και καταλλήλουν να πηγαίνουν από απατεώνα σε απατεώνα χάνοντας χρήμα, χρόνο και εν τέλει, βασανίζονται ακόμη περισσότερο.

και το 2ο είναι πως ακόμη κι αν βρεθεί ας πούμε ο κατάλληλος ενδιάμεσος, κι αυτός το ισχυρότερο "όπλο" που χρησιμοποιεί είναι η πίστη του. Πάνω σ' αυτήν "δουλεύει" και αυτήν χρησιμοποιεί για να "λύσει" την κακόβουλη ενέργεια. Το θέμα "πίστη" δηλ. παίζει και σ' αυτήν την περίπτωση του ενδιάμεσου.

*(για μένα αυτό που ονομάζεται "μαγεία", δεν εμπεριέχει απολύτως τίποτε το υπερφυσικό και το απόκοσμο και συνεπώς αντιμετωπίζω την όλη υπόθεση της μαγείας, λευκής ή μαύρης, εντελώς φυσικά).

Παράθεση:
lagno mpifteki

Ο σύντροφός σου τι λέει για όλα αυτά; Του έχεις πει για τα μηνύματα κλπ; Εννοώ δεν έπιασε αυτόν που στέλνει τα μηνύματα, απειλεί κλπ να του μιλήσει εν πρώτοις αφού είναι και συγγενής του;
Αυτό ήταν η επόμενη ερώτηση που θα έκανα κι εγώ.

Όπως επίσης και αυτή : Γενικά, το περιβάλλον σου oneiro, η φίλη σου ή κάποιοι άλλοι άνθρωποι που τους έχεις πει γι' αυτήν την κατάσταση, πως το αντιμετωπίζουν ; Τι σου έχουν πει ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-08-16, 23:16
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Αν υποθέσουμε πως το άτομο απευθύνεται σε κάποιον Ορθόδοξο ιερέα, το πρώτο πράγμα που θα "ελέγξει" αυτός ο ιερέας είναι αν το ίδιο το άτομο έχει την ίδια πίστη με αυτόν, αν πιστεύει δηλ. αυτό που πιστεύει και ο ίδιος, αν πιστεύει στον Θεό, όπως παρουσιάζεται στον Χριστιανισμό.

Αν όμως ο άνθρωπος, όπως εδώ η φίλη, έχει χάσει την πίστη του ή έχει κλονισθεί η πίστη του ή δεν πιστεύει στον Θεό ή έχει άλλη πίστη, τότε ... λίγα πράγματα μπορεί να κάνει και ο Ορθόδοξος ιερέας. Το πολύ πολύ να παρέχει στο άτομο μια ψυχολογικού είδους υποστήριξη, μια συμβουλή Χριστιανικής βάσης και ύφους, να διαβάσει μια προσευχή ή μια ευχή, να κάψει το επίμαχο αντικείμενο που θεωρείται ο φορέας της μαγείας, τέτοια πράγματα δηλ.

Ένας ενδιάμεσος λειτουργεί τις περισσότερες φορές και σε τέτοιες περιπτώσεις, ως ενισχυτής. Ενισχύει το ήδη υπάρχον αδύνατο σήμα του ανθρώπου που έχει το πρόβλημα. Αν δεν υπάρχει σήμα ή το σήμα έχει χαθεί, δεν υπάρχει και τίποτε να ενισχυθεί. Και το σήμα σ' αυτήν την περίπτωση - όπως και σε κάθε περίπτωση μαγείας - είναι η πίστη. Το είδος της, το περιεχόμενό της και το πόσο δυνατή ή όχι είναι αυτή.

Ο όρος "ιερέας εξορκιστής" είναι αδόκιμος. Ιερέας είναι ο Θρησκευτικός λειτουργός. Ποιανής θρησκείας όμως ; Στην Ελλάδα, όταν λέμε "ιερέας", εννοούμε τον παπά της Εκκλησίας της Ελλάδος. Δεν εννοούμε τον Βουδιστή μοναχό, ούτε τον μάγο της φυλής. Συνεπώς, το να δίνουμε μία κατεύθυνση σε ένα άτομο που αντιμετωπίσει μια κατάσταση, λέγοντάς του "πήγαινε σε έναν ιερέα εξορκιστή", είναι σαν να του λέμε να απευθυνθεί στην Εκκλησία και κατ' επέκτασην, στην δική μας την θρησκεία, τον Χριστιανισμό. Καλός είναι ο Χριστιανισμός και η θρησκεία μας είναι από τις καλές θρησκείες της ανθρωπότητας, αλλά δεν είναι η λύση όλων των προβλημάτων. Ορισμένα ζητήματα η θρησκεία μας τα περιπλέκει αντί να τα απλοποιεί. Και αυτός είναι και ο λόγος που απέφυγα να χρησιμοποιήσω τον όρο "ιερέα".

(Δηλ. αν σε κάποιον έχουν κάνει βουντού - Βοντούν είναι το σωστό -, που να βρει ο έρ'μος Ορθόδοξο ιερέα εξορκιστή να του το λύσει ; Άσε που δεν μπορεί δηλ. αλλά τέλος πάντων. Παρεπιπτόντως, το Βοντούν είναι μία από τις αρχαιότερες θρησκείες και όχι σύστημα μαγείας όπως θεωρείται. Οι ακόλουθοι του Βοντούν πιστεύουν σε έναν αχταρμά πνευμάτων που περιλαμβάνει πνεύματα της θάλασσας, του νερού, των ποταμιών, των δασών και δε συμμαζεύεται).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-08-16, 00:04
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Μετά, αγαπητή φίλη oneiro, θα πρέπει να γνωρίζεις κάποια πράγματα γι' αυτό που λέμε "εξορκισμός". Στον εξορκιστή, δηλ. στο άτομο που θα επιλέξεις να κάνει μια τελετή εξορκισμού (είτε είναι ιερέας, είτε όχι) δεν πας μια ωραία πρωϊα και του λες "γειά σου αδερφέ μου, ήρθα να μου κάνεις εξορκισμό γιατί μου έχουν κάνει μάγια". Ο εξορκιστής για να ξεκινήσει την διαδικασία, αν είναι σοβαρός, πρέπει να ελέγξει αν έχεις πάει πρώτα σε γιατρό. Κι αυτό, δε στο λέω για να σε προσβάλω, έτσι ; Iσχύει, για σοβαρές περιπτώσεις.

Δεν μπορεί κάποιος να ξεκινήσει εξορκισμό σε έναν άνθρωπο που νοητικά είναι ασταθής ή έχει ψυχολογικά προβλήματα ή τέλος πάντων είναι ψυχικά ασθενής. Μπορεί ορισμένα πράγματα που ισχυρίζεται αυτός που λέει πως του έχουν κάνει μάγια, να είναι απλά προϊόντα της φαντασίας του. Μπορεί όντως να υπάρχει πρόβλημα δηλ. και να φαντάζεται παρουσίες, σκιές, φωτιές κτλ. και αυτός να νομίζει πως είναι αλήθεια. Εσύ, πήγες σε κάποιον γιατρό ; Σε κάποιον ψυχολόγο ας πούμε ;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-08-16, 02:10
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι αντίθετος στο να χρησιμοποιηθεί ένας ενδιάμεσος, ένας "εξορκιστής" π.χ ας πούμε, ή ένας ιερέας που είναι πιο ειδικός σε θέματα μαγείας*. Τα ζητήματα όμως που προκύπτουν αν αποφασίσει κάποιος να αποτανθεί σε έναν "εξορκιστή", είναι δύο :

1ον -> Πού θα βρεί τον κατάλληλο ; Και ποιος είναι ο κατάλληλος ; Συνήθως, τα άτομα που μπαίνουν σ' αυτήν την διαδικασία της αναζήτησης ενός ενδιάμεσου, εξαπατούνται πολύ εύκολα και καταλλήλουν να πηγαίνουν από απατεώνα σε απατεώνα χάνοντας χρήμα, χρόνο και εν τέλει, βασανίζονται ακόμη περισσότερο.

και το 2ο είναι πως ακόμη κι αν βρεθεί ας πούμε ο κατάλληλος ενδιάμεσος, κι αυτός το ισχυρότερο "όπλο" που χρησιμοποιεί είναι η πίστη του. Πάνω σ' αυτήν "δουλεύει" και αυτήν χρησιμοποιεί για να "λύσει" την κακόβουλη ενέργεια. Το θέμα "πίστη" δηλ. παίζει και σ' αυτήν την περίπτωση του ενδιάμεσου.

*(για μένα αυτό που ονομάζεται "μαγεία", δεν εμπεριέχει απολύτως τίποτε το υπερφυσικό και το απόκοσμο και συνεπώς αντιμετωπίζω την όλη υπόθεση της μαγείας, λευκής ή μαύρης, εντελώς φυσικά).



Αυτό ήταν η επόμενη ερώτηση που θα έκανα κι εγώ.

Όπως επίσης και αυτή : Γενικά, το περιβάλλον σου oneiro, η φίλη σου ή κάποιοι άλλοι άνθρωποι που τους έχεις πει γι' αυτήν την κατάσταση, πως το αντιμετωπίζουν ; Τι σου έχουν πει ;

Αυτο που μας περιεγραψε οτι λυποθυμησαν ολοι οταν ηταν να πανε σε ιερεα νομιζω ξεκαθαριζει την κατασταση οτι δεν εχουμε να κανουμε με αυθυποβολη και ουτε με ψυχολογικα προβληματα. Αν ηταν ετσι το θεμα θα το ειχε μονο η κοπελα...

Υπαρχουν πολλοι καλοι ιερεις εξορκιστες που μπορουν να λυσουν τα μαγεια και φυσικα δεν δεχονται και χρηματα, ο αληθινος σωστος ιερεας δεν δεχεται χρηματα κι αυτο να το ξερει η φιλη μας.
Αν καποιος ζητησει χρηματα ειναι απατεωνας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-08-16, 02:16
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oneiro Εμφάνιση μηνυμάτων
να σας πω μονο οτι ολη αυτη η κατασταση κραταει σχεδον 4 χρονια..το φυλαχτο το βρηκα περυσι..οσο και να θελω να αδιαφορησω να μην αυθυποβαλομαι οπως αναφερετε, η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη..δεν γινεται απ τη μια αναποδια στην αλλη..
οσο για τον ιερεα εξορκιστη θα σας απαντησω και πιστευω να με πιστεψετε..
ειχαμε κανονισει να παμε εγω και μια φιλη και λιγη ωρα πριν ξεκινησουμε εγω και η φιλη μου ταβλιαστηκαμε στο κρεβατι( στο σπιτι της η καθεμια) με τασεις λιποθυμιας και αισθημα εξαντλησης και (στο ασχετο)με παιρνει τηλ ο συντροφος μου να μου πει οτι εχει εντονη αδιαθεσια..να τονισω εδω οτι τα ατομα που "κατηγορω" για την μαγεια ειναι απ το περιβαλλον του..
δν γινεται να ειναι ολα τυχαια λοιπον ουτε αυθυποβολη..
Εχεις δοκιμασει να φορεσεις καποιο δυνατο φυλαχτο??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-08-16, 08:52
oneiro Ο χρήστης oneiro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2016
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

να πω καποια πραγματα..
απευθυνομαι στο μελος cert..λοιπον ευχαριστω για το ενδιαφερον..ειμαι χριστιανη ορθοδοξη και οταν λεω εχω χασει την πιστη μου δεν εννοω οτι βλεπω το σταυρο και αλλαζω δρομο..αν ειναιδυνατον..
οταν λεω οτι εχω χασει την πιστη μου εννοω οτι εχω κουραστει ψυχολογικα με τα τοσα που συμβαινουν.. τελοσπαντων παντα ημουν κοντα στην εκκλησια αλλα οχι θρησκοληπτη..το οτι τωρα δεν εχω την επιθυμια να παω στην εκκλησια για μενα επιβεβαιωνει το προφανες..
τωρα οσον αφορα τη μαγεια.. κι εγω ετσι ελεγα..οτι ολα υπαρχουν οτι οκ ολα καλα..και σιγα αν δεν θελω εγω δεν με πειραζουν..και περιεργη ημουν να διαβασω και να μαθω..και γενικα το προσεγγιζα πολυ θετικα..πιστεψε με ομως δεν ειναι ετσι..δεν ειναι ολα στο μυαλο μας και δεν γινονται ολα για καλο..υπαρχει μεγαλη κακια εκει εξω..και οπως υπαρχει το καλο υπαρχει και το κακο..
τελος να σε ευχαριστησω που με συμβουλευεις να παω στον ψυχιατρο λογικα γιατι προφανως εβγαλες διαγνωση..σχιζοφρενεια να υποθεσω..ξαφνικα ολοι μπορουμε να μιλαμε για τα παντα..πληροφοριακα να πω οτι τοσο που εχω βασανιστει εχω παει κι εχω κανει αν οχι ολες τις απαραιτητες εξετασεις..
θα σε παρακαλεσω να μην προσπαθεις να μου αλλαξεις τη γνωμη και να προσπαθεις να με πεισεις ειτε οτι δεν υπαρχει τιποτα ειτε οτι ολα ειναι στο μυαλο μου..δν μπηκα για να ρωτησω αν ειμαι τρελη ουτε να ρωτησω αν υπαρχει μαγεια..
μπηκα απο προσωπικη αναγκη να μιλησω και να ανταλλαξω αποψεις σχετικα μ αυτο που βρηκα και πανω στο τι μπορω να κανω..
να απαντησω και στα υπολοιπα μελη οτι ο συντροφος μου λεει να κανουμε οτι μπορουμε οτι γινεται για να απαλλαγουμε απ ολα αυτα..καθως ο ιδιος κανει δυο δουλειες αλλα οικονομικα εχει καταστραφει..δεν θελω να πω αλλα γιατι θα θεωρηθω γραφικη..
δυο τρεις φιλες μου που δεν ασχολουνται μ αυτα εχουν φτασει σε σημειο να μου πουν οτι δεν κοιτας μηπως σου εχουν κανει κατι ;δεν εξηγειται τοση κακοτυχια..
αυτα προς το παρον και συγγνωμη για το εντονο υφος..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-08-16, 09:40
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Καλημέρα oneiro, (ωραία φράση να ξεκινάς την μέρα σου > καλημέρα όνειρο)

Λοιπόν, κοίτα, δεν προσπαθώ ούτε να σου αλλάξω γνώμη, ούτε να σε πείσω για κάτι και ούτε έχω βγάλει κάποια διάγνωση ή συμπέρασμα. Σου λέω απλώς την γνώμη μου και από την στιγμή που κοινοποιείς εσύ αυτήν την δύσκολη κατάσταση που περνάς, λογικό είναι να ακουστούν και κάποια περισσότερα πράγματα, με την έννοια δηλ. ότι εξετάζουμε το γεγονός λίγο πιο πλατιά και σε ένα ευρύτερο πλαίσιο. Στην τελική, συζήτηση κάνουμε και δεν νομίζω πως κι εσύ περιμένεις να βρεις την λύση στο πρόβλημά σου μέσα από ένα φόρουμ.

Κατ' εμέ, δεν έχει νόημα να σου πει κάποιος "ε, κοπελιά, έχεις πέσει θύμα μαύρης μαγείας". So what ? Αυτό πιθανόν πιστεύεις κι εσύ. Δεν σου λέει δηλ. κάτι καινούργιο. Το τι είναι αυτό το αντικείμενο επίσης, και πάλι δεν έχει σημασία να μάθεις, γιατί ο κάθε τσαρλατάνος χρησιμοποιεί ότι αντικείμενα γουστάρει προκειμένου να ενεργοποιήσει το κακό (σαπούνια, καρφίτσες, δέρματα, τρίχες, ότι μπορείς να φανταστείς). Τώρα, 'ντάξει, αν επιμένεις να μάθεις, μπορώ να σου πω, αλλά ειλικρινά στο λέω, δεν υπάρχει κάτι να κερδίσεις, αντιθέτως θα μεγαλώσουν οι φόβοι σου. Το δέρμα π.χ που έχει χρησιμοποιηθεί στην κατασκευή του, μπήκε γιατί ο τσαρλατάνος που το έφτιαξε ήθελε να πετύχει ένα είδος επαφής, έναν ισχυρό δεσμό δηλ. μεταξύ αυτού από τον οποίον πήρε την εντολή να το κάνει και εκείνου που θα ερχόταν πρώτος σε επαφή με το αντικείμενο, που θα το έπιανε στα χέρια του δηλ. επαφή με άλλο δέρμα. Το δέρμα είναι ζωντανός ιστός και επίσης είναι σημείο με το οποίο ο άνθρωπος έρχεται σε επαφή με το περιβάλλον. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται ένα είδος σύνδεσης μεταξύ αυτού που θα το πιάσει στα χέρια του και εκείνου που έδωσε την εντολή να φτιαχτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-08-16, 10:09
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Αγαπητή oneiro ,

διάβασα με προσοχή τα λεγόμενά σου.

Όπως αναφέρεις διανύεις τα τελευταία τέσσερα (4) χρόνια μέσα σε ένα κλίμα φόβου, στεναχώριας, μαγείας, προσευχών, ιερέων, φυλακτών.

Είναι τόσο μεγάλο αυτό το χρονικό διάστημα, που είναι σχεδόν αδύνατο να απεγκλωβιστείς από αυτό το τέλμα.

Η βάση του προβλήματος είναι η σχέση σου.
Αναφέρεις, διακοπή συγκατοίκισης και οικονομική καταστροφή.
Δηλαδή απολύτως τραυματικές καταστάσεις. Η σχέση σου αντί να κάνει βήματα προς τα εμπρός στο διάνυσμα του χρόνου, προχωράει διαρκώς με την όπισθεν.

Το δράμα αυτό το βιώνεις ψυχοσωματικά. Αναφέρεις διάφορες διαταραχές του ύπνου. Παράξενα όνειρα, επίθεση μόρας, λήθαργο μέσα στην ημέρα, poltergeist.

Κοιμάσαι φυσιολογικά; Πόσες ώρες;

Δεν αναφέρεις τίποτα για τη δικιά σου ρουτίνα;
Δουλεύεις κάπου; Έχεις σπουδάσει; Έχεις φιλοδοξίες;

Σταματώ εδώ γιατί είναι μια συζήτηση που μπορεί να κρατήσει μήνες.

Πώς θα βοηθηθείς ;

Να βγεις μόνη σου από την κατάσταση αυτή είναι ο δύσκολος δρόμος. Ειδικά έτσι οπως προσπαθείς να το προσεγγίσεις - μαγικοθρησκευτικά - θα έχεις συνεχώς σκαμπανευάσματα.

Δε θα σου προτείνω τί να κάνεις.
Νομίζω ότι ξέρεις τί πρέπει να κάνεις. Είσαι αρνητική.
Όπως όλοι στην αρχή.

Αλλά πρέπει κάποια στιγμή να αντικρύσεις την αλήθεια κατάμουτρα.
Όπως επίσης πρέπει να έχεις ένα στήριγμα. Έναν άνθρωπο να σε κρατήσει στην επιφάνεια. Υπάρχει τέτοιος άνθρωπος στη ζωή σου;
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.