Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-11, 18:24
Το avatar του χρήστη sonata arctica
sonata arctica Ο χρήστης sonata arctica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2011
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Ποσες συμπτωσεις μαζι σε μια ιστορια?

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα, μιας και ειμαι νεο μελος! Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια προσωπικη μου εμπειρια που οσο και αν εχω προσπαθησει δεν εχω καταφερει να εξηγησω ολα αυτα τα χρονια!
Πριν 8 χρονια περιπου και ενω ειχα τα παιδια μου σχεδον μωρα, ειχα παει για διακοπες μονη μου μαζι τους στο χωριο απο το οποιο καταγομαι, ενω ο συζυγος μου εργαζοταν στην Αθηνα. Απο λαθος υπολογισμο μετα απο καποιες ημερες μου τελειωσε το λαδι και το χωριο δεν εχει πλεον καποιο μαγαζι απο το οποιο θα μπορουσα να προμηθευτω. Τοτε δεν ειχα ακομα δικο μου αυτοκινητο για να μεταβω στην πλησιεστερη πολη και με δυο μωρα δεν ηταν ευκολη η μετακινηση μου με την συγκοινωνια. Ετσι, αναγκαστικα δανειστηκα λιγο λαδι απο μια γειτονισσα μεχρι το σαββατοκυριακο που θα ερχοταν ο συζυγος μου.
Το Σαββατο το πρωι και ενω καθομουν στην αυλη μαζι με μια θεια μου και μια ξαδερφη μου, σταματαει μπροστα στο σπιτι ενα αγνωστο αυτοκινητο. Δεν δωσαμε ιδιαιτερη σημασια, ομως οι επιβατες κοιτουσαν επιμονα προς το μερος μας. Υστερα απο λιγο βγηκε απο το αυτοκινητο μια γυναικα γυρω στα σαραντα. Στην αρχη κοιτουσε το σπιτι μουδιασμενα και αμεσως μετα αρχισε να κλαει! Σηκωθηκαμε και πλησιασαμε για να δουμε τι συμβαινει. Ρωτησαμε εαν θα ηθελε λιγο νερο και προσφερθηκαμε να περασει στην αυλη και να καθησει για να ηρεμησει.
Οταν συνηλθε λιγο και αφου ειχε βγει και ο συζυγος της με το παιδι, αρχισε να μας εξιστορει αυτο που της συναιβει. Το προηγουμενο βραδυ ειχε δει στο ονειρο της οτι ενω ηταν με την κορη της σε εναν περιπατο, συνειδητοποιησε οτι ειχαν χαθει και ειχε αρχισει να νυκτωνει. Τοτε ενοιωσε μεγαλο φοβο γιατι δεν ηξερε τι να κανει. Ξαφνικα εμφανιστηκε μπροστα της μια ηλικιωμενη και μαυροφορεμενη γυναικα που την καθησυχασε λεγοντας της πως θα την βοηθησει να παει σπιτι της. Την πηρε λοιπον απο το χερι και την οδηγησε σε ενα σπιτι αγνωστο προς αυτην. Της ειπε πως αυτο το σπιτι εχει ταξι που θα την παει στον προορισμο της, ενω της ειπε με εμφαση οτι δεν θα δωσει το αντιτιμο σε χρηματα, αλλα σε λαδι! Πριν εξαφανιστει η περιεργη γυναικα της ειπε οτι βρισκοταν στο Ισαρη Αρκαδιας και οτι λεγοταν Θεοδωρα!
Η γυναικα ξυπνησε εχοντας πολυ εντονο το ονειρο στο μυαλο της και κατι της ελεγε μεσα της πως επρεπε να μαθει περισσοτερα γι' αυτο. Σε μια συντομη ερευνα εμαθε πως το Ισαρη Αρκαδιας βρισκεται γυρω στα 70 χιλιομετρα απο εκει που εμενε και ηταν γνωστο για την εκκλησια της Αγιας Θεοδωρας που κατακλυζεται καθε χρονο απο χιλιαδες προσκυνητες που θελουν να θαυμασουν τα 17 δεντρα που φιλοξενει στην σκεπη της. Επεισε λοιπον τον συζυγο της να επισκευτουν το μερος νοιωθοντας την αναγκη να αναψει ενα κερι στην Αγια και να παει λιγο λαδι για τα καντηλια.
Τα πραγματα περιπλεκονται με αυτα που θα σας παραθεσω παρακατω. Εγω εκανα διακοπες στο Ισαρη Αρκαδιας, το σπιτι μου ειναι πανω στον δρομο και περνοντας απο μπροστα του η γυναικα το αναγνωρισε σαν το σπιτι που της ειχε υποδειχτει στο ονειρο της και γι' αυτο και σταματησε! Ο συζυγος μου ειναι οδηγος ταξι και υστερα απο λιγο ηρθε απο την Αθηνα οπως ηταν προγραμματισμενο! Μολις ειδε η γυναικα να σταματαει το ταξι και να κατεβαινει ο αντρας μου αρχισε παλι να κλαιει και να ρωταει τι συμβαινει. Τα ειχαμε ολοι χαμενα ακομα και ο συζυγος της που μεχρι εκεινη τη στιγμη ηταν πολυ δυσπιστος. Οταν δε της ειπα οτι το πιο περιεργο απ' ολα ηταν ειχα ξεμεινει απο λαδι και περιμενα να μου φερουν, εκει πια κοιταζομασταν ολοι προσπαθοντας να κατανοησουμε την κατασταση! Ειμασταν 7 ατομα και οσο και αν προσπαθησαμε δεν μπορεσαμε να βγαλουμε καποια ακρη! Πριν κλεισω θα ηθελα να σας πω πως δεν ειμαι θρησκευομενη και πως ιστοριες σαν και αυτη στο παρελθον θα με εκαναν το λιγοτερο να χαμογελασω ειρωνικα!
Πριν φυγει το ζευγαρι, η γυναικα εβγαλε απο το αυτοκινητο ενα μπουκαλι με λαδι που προοριζε για την εκκλησια. Μου ειπε ομως οτι επρεπε να το δωσει σε εμενα γιατι απο οτι φαινοταν αυτη ηταν η επιθυμια της μαυροφορεμενης γυναικας που προφανως ηταν η Αγ. Θεοδωρα!
Ελπιζω να μην σας κουρασα και θα χαιρομουν πολυ να διαβασω τις αποψεις σας που ισως ανοιξουν καποιον αλλο δρομο και για εμενα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-11, 20:47
ALTAIR Ο χρήστης ALTAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2011
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

καλησπερα. εσυ για πιο λογο πιστευεις οτι εγινε ολο αυτο? απλως για να σου φερει λαδι? η κυρια αυτη ειδε ενα ονειρο ψηλο οτι να ναι. τωρα θα μου πεις οτι ηταν τυχαια ολα αυτα και με το ταξι? το ποιο πιθανον ειναι οχι. και αν οχι τοτε γιατι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-11, 13:37
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Επειδή κάτι μάλλον μου διαφεύγει, ποιες ακριβώς είναι οι συμπτώσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-11, 13:59
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κάτι μάλλον μου διαφεύγει, ποιες ακριβώς είναι οι συμπτώσεις?
Ότι στο χωριό αυτό υπάρχει και ένα εκκλησάκι, της Αγίας Θεοδώρας, που από την σκεπή του ξεπηδούν ως εκ θαύματος (για τους αφελείς) δεκαεφτά δέντρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALTAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα. εσυ για πιο λογο πιστευεις οτι εγινε ολο αυτο? απλως για να σου φερει λαδι? τωρα θα μου πεις οτι ηταν τυχαια ολα αυτα και με το ταξι? το ποιο πιθανον ειναι οχι. και αν οχι τοτε γιατι?
Τίποτε δεν είναι τυχαίο. Όλα αυτά συμβαίνουν μέσα στα πλαίσια του θρησκευτικού τουρισμού και όπου κατά βάση επιστρατεύονται οι Άγιοι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-11, 21:26
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Η γυναίκα αυτή δέχθηκε αληθινές πληροφορίες μέσα από το όνειρό της και είδε εικόνες που ήταν πραγματικές, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια... Ένα - κατά μία έννοια - προφητικό όνειρο χωρίς ιδιαίτερη σημασία.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-11, 22:28
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γυναίκα αυτή δέχθηκε αληθινές πληροφορίες μέσα από το όνειρό της και είδε εικόνες που ήταν πραγματικές, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια... Ένα - κατά μία έννοια - προφητικό όνειρο χωρίς ιδιαίτερη σημασία.
Η γυναίκα αυτή είναι δημιούργημα αχαλίνωτης χριστιανικής φαντασίας.
Η ιστοριούλα είναι φτηνή και στο γνωστό πάντα ύφος των σύγχρονων χριστιανικών (θρίλερ) παραβολών που έχουν γεμίσει το διαδίκτυο.



Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-11, 23:29
Το avatar του χρήστη sonata arctica
sonata arctica Ο χρήστης sonata arctica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2011
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

[QUOTE=Συνοδινός;90950]Η γυναίκα αυτή είναι δημιούργημα αχαλίνωτης χριστιανικής φαντασίας.
Η ιστοριούλα είναι φτηνή και στο γνωστό πάντα ύφος των σύγχρονων χριστιανικών (θρίλερ) παραβολών που έχουν γεμίσει το διαδίκτυο.



[/QUOT
Θα ηθελα να ευχαριστησω οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν στην αναρτηση μου. Ομως δεν κρυβω οτι με λυπει η "ευκολη" αντιμετωπηση σου Συνοδινε....Απο τον λογο μου πιστευω πως δεν διακρινεται θρησκευτικος φανατισμος, ουτε μεχρι τωρα εχω εντοπισει την φαντασια μου να καλπαζει! Τολμησα να κανω γνωστη εδω την εμπειρια μου θεωροντας οτι καποια ανοικτα μυαλα, που ισως ξερουν κατι παραπανω απο εμενα, μπορεσουν να μου δωσουν καποια λογικη εξηγηση!Παντως ευχαριστω και παλι που ασχοληθηκατε εστω και λιγο μαζι μου!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-11, 10:00
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
από ΙΑΝΕΙΡΑ
Η γυναίκα αυτή δέχθηκε αληθινές πληροφορίες μέσα από το όνειρό της και είδε εικόνες που ήταν πραγματικές, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια... Ένα - κατά μία έννοια - προφητικό όνειρο χωρίς ιδιαίτερη σημασία.
Ειδε μια μαυροφορεμένη γυναίκα
Η αγία Θεοδώρα δεν εμφανίζεται μαυροφορεμένη στην αγιογραφία. Αλλά έστω ότι εμφανίστηκε με την μορφή που είχε σαν μοναχός, αν και χωρίς να έχει μορφή ανδρική (τώρα γιατί ήθελε να πάει γυναίκα πράγμα σε ανδρικό μοναστήρι είναι άλλο θέμα). Όμως στην μνήμη της έμεινε σαν μαυροφορεμένη και όχι σαν μοναχή. Αλλά έτσι και αλλιώς δεν ήταν ηλικιωμένη, κατά τον θάνατό της.
την καθησυχασε λεγοντας της πως θα την βοηθησει να παει σπιτι της
Δεν αναφέρεται πουθενά ότι την βοήθησε όντως να πάει σπίτι της.
Την πηρε λοιπον απο το χερι και την οδηγησε σε ενα σπιτι αγνωστο προς αυτην

------------

sonata arctica εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-11, 10:04
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
από ΙΑΝΕΙΡΑ
Η γυναίκα αυτή δέχθηκε αληθινές πληροφορίες μέσα από το όνειρό της και είδε εικόνες που ήταν πραγματικές, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια... Ένα - κατά μία έννοια - προφητικό όνειρο χωρίς ιδιαίτερη σημασία.
Ειδε μια μαυροφορεμένη γυναίκα
Η αγία Θεοδώρα δεν εμφανίζεται μαυροφορεμένη στην αγιογραφία. Αλλά έστω ότι εμφανίστηκε με την μορφή που είχε σαν μοναχός, αν και χωρίς να έχει μορφή ανδρική (τώρα γιατί ήθελε να πάει γυναίκα πράγμα σε ανδρικό μοναστήρι είναι άλλο θέμα). Όμως στην μνήμη της έμεινε σαν μαυροφορεμένη και όχι σαν μοναχή. Αλλά έτσι και αλλιώς δεν ήταν ηλικιωμένη, κατά τον θάνατό της.
την καθησυχασε λεγοντας της πως θα την βοηθησει να παει σπιτι της
Δεν αναφέρεται πουθενά ότι την βοήθησε όντως να πάει σπίτι της.
Την πηρε λοιπον απο το χερι και την οδηγησε σε ενα σπιτι αγνωστο προς αυτηνΤο οποίο μετά αναγνώρισε σαν ίδιο με το σπίτι της εξιστορούσας στο Ισάρι. Ίσως η μόνη σύμπτωση. Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είχε δει στο όνειρό της και κατά πόσο ταίριαζε με το πραγματικό σπίτι. Μην ξεχνάμε ότι ήταν ήδη σε μια συναισθηματική κατάσταση που αναζητούσε εξηγήσεις για το όνειρό της (μια και έκανε το ταξίδι) και είναι εύκολο να εξωράιζε την πραγματικότητα αθέλητα.

------------

sonata arctica εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-11, 10:09
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
από ΙΑΝΕΙΡΑ
Η γυναίκα αυτή δέχθηκε αληθινές πληροφορίες μέσα από το όνειρό της και είδε εικόνες που ήταν πραγματικές, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια... Ένα - κατά μία έννοια - προφητικό όνειρο χωρίς ιδιαίτερη σημασία.
Ειδε μια μαυροφορεμένη γυναίκα
Η αγία Θεοδώρα δεν εμφανίζεται μαυροφορεμένη στην αγιογραφία. Αλλά έστω ότι εμφανίστηκε με την μορφή που είχε σαν μοναχός, αν και χωρίς να έχει μορφή ανδρική (τώρα γιατί ήθελε να πάει γυναίκα πράγμα σε ανδρικό μοναστήρι είναι άλλο θέμα). Όμως στην μνήμη της έμεινε σαν μαυροφορεμένη και όχι σαν μοναχή. Αλλά έτσι και αλλιώς δεν ήταν ηλικιωμένη, κατά τον θάνατό της.
την καθησυχασε λεγοντας της πως θα την βοηθησει να παει σπιτι της
Δεν αναφέρεται πουθενά ότι την βοήθησε όντως να πάει σπίτι της.
Την πηρε λοιπον απο το χερι και την οδηγησε σε ενα σπιτι αγνωστο προς αυτην
Το οποίο μετά αναγνώρισε σαν ίδιο με το σπίτι της εξιστορούσας στο Ισάρι. Ίσως η μόνη σύμπτωση. Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είχε δει στο όνειρό της και κατά πόσο ταίριαζε με το πραγματικό σπίτι. Μην ξεχνάμε ότι ήταν ήδη σε μια συναισθηματική κατάσταση που αναζητούσε εξηγήσεις για το όνειρό της (μια και έκανε το ταξίδι) και είναι εύκολο να εξωράιζε την πραγματικότητα αθέλητα.
Της ειπε πως αυτο το σπιτι εχει ταξι που θα την παει στον προορισμο της,
Δεν την πήγε σύμφωνα με την εξιστόριση.
ενω της ειπε με εμφαση οτι δεν θα δωσει το αντιτιμο σε χρηματα, αλλα σε λαδι!
Δεν πλήρωσε σε λάδι, αλλά το δώρισε.
Πριν εξαφανιστει η περιεργη γυναικα της ειπε οτι βρισκοταν στο Ισαρη Αρκαδιας και οτι λεγοταν Θεοδωρα!
Καθόλου περίεργο. Η ιστορία με την Θεοδώρα και το Ισάρι είναι πασίγνωστη. Δεν είναι απαραίτητο να θυμάται που και πως την είχε ακούσει για να έρθει στο όνειρό της.
Οπότε δεν καταλαβαίνω κατά ποια έννοια μπορεί να θεωρηθεί το όνειρό της προφητικό.

Σημ η εικόνα της ηλικιωμένης - εξιδανικευμένης οντότητας που καθοδηγεί είναι κοινή στα όνειρα.

------------

sonata arctica εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 07-11-11 στις 10:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.