Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-05-18, 21:21
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Φίλε cHrIsToS8 μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα....
Ε, μην χαλιεσαι.
Δεν σε υποχρεωνει καποιος να μπαινεις σε αυτο το θεμα.
θα χαλασεις την ανωτεροτητα σου.

Για να δουμε τι σημαινει το ''αβαταρ''

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91...AC%CF%81%CE%B1

''Αβατάρ ή Αβατάρα, (σανσκριτικά: अवतार, Avatāra) ονομάζεται κατά την Ινδουιστική θρησκεία η θεία ενσάρκωση ανώτερων όντων ή του Υπέρτατου Όντος (Θεού) στη Γη. ''
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-05-18, 22:11
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

cHrIsToS8 , κανείς και ετυμολογία ;

Χριστός είναι ο χρισμένος ή ο χρήσιμος ? Ιησούς ο Ιατρός ; Που ιαινει; Λιτσα? Τι;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-05-18, 00:39
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων


Υ.Γ κάπου είχες αναβάσει ενα αρχειο που έλεγε για τα στερεοτυπα. Δυστυχως δεν το αποθηκευσα μηπως μπορεις να παραθεσεις που το είχες κάνει;

Αυτό εννοείς μάλλον:

http://old.psych.uoa.gr/~vpavlop/ind...8_present2.pdf

Επειδή αναφέρονται κάποιοι όροι της ψυχολογίας με τους οποίους πιθανόν κάποιοι να μην είναι εξοικειωμένοι (πχ έσω/έξω ομάδα, ψυχολογιοποίηση κτλ) όποιος θέλει, με ρωτάει. Δημόσια, εννοείται, μια και το inbox μου έχει πρόβλημα και δε μπορώ να λάβω εισερχόμενα μηνύματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 17-05-18 στις 01:07
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-05-18, 12:21
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον οι άλλοι δεν το κάνουν μπορείς εσύ να μου παραθέσεις που είναι η άποψη των άλλων;
Για να μπορέσω να την σχολιάσω, να την κρίνω, να την μελετήσω μπας και ξεστραβψθψ βρε αδερφε!
Το να κρίνεις την άποψη των άλλων επουδενί δεν αποτελεί άποψη.
Ελπίζω να συμφωνείς.Εαν δεν συμφωνεις θα ήθελα να το ξέρω.
Για ποιο λόγο να το κάνω; Με το ζόρι; Γιατί να πιέσεις κάποιον για το οτιδήποτε; Συμφωνώ, όχι ότι αλλάζει κάτι.

Παράθεση:
Εχω συγκεκριμένη άποψη, και αυτην την άποψη όυτε την ντρέπομαι, ούτε φοβάμαι να εκτεθώ σε αυτήν αλλά το αντίθετο νιώθω ευγνώμων που μου απεκαλύφθει.
Δεν είμαι ενας νεαρός αναζητητής που ψάχνεται, αλλά κάποιος που έχει περάσει παραπάνω από ''10 χρόνια σε μια σπηλιά'' (και στην θέση της σπηλιας βάλε ότι θέλεις) να αναζητά και να ψάχνεται.
Και σε αυτά τα χρόνια, αυτό που βρήκα ήταν οι προσωπικές μου αποτυχίες, ακραίας μορφής σε κάποιες περιπτώσεις.
Αυτό κατάφερα να βρω, και αυτό, αφού δεν με σκότωσε(και κυριολεκτικα), ναι με εκανε πιο δυνατό.
Σεβόμενος τον κόσμο και τις απόψεις που γνώρισα, νιώθω απέραντο σεβασμό για την άποψη του άλλου, για την οποιαδήποτε άποψε, για την οποιαδήποτε κατάσταση.
Αρκεί να τηρεί μια τουλαχιστον ιδιότητα.
Να είναι υπαρκτη.
Δεν μπορω να σεβαστω κάτι που δεν υπάρχει, κατι που δεν εμφανίζεται, κάτι που παραμένει και παραμονευει στις σκιες.
Περασε ο καιρός που με ανησυχούσε και το φοβόμουν.
Ναι, μέσα από δύσκολες καταστάσεις και προσωπικές αποτυχίες, ξεπερνάμε τον εαυτό μας. Κρύβουν δώρα που τ' αντιλαμβανόμαστε αργότερα. Εφόσον δεν σ' ανησυχεί, δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να τη σεβαστείς, αλλά αν κάτι δεν υπάρχει γιατί να του δώσεις σημασία;

Παράθεση:
Δεν έχει απαντήσεις, για αυτό, και αυτός λέει..
Ελα να δεις....
Διαλογίσου για να μάθεις....
Αυτό που ζητάς πρωτα θα πρέπει να το εμπιστευτεις και να το ακολουθήσεις και μετα θα σου αποκαλυφθει...
Οχι.
πρώτα θα αποκαλυφθεις εσυ και αυτό που προωθεις και υποστηρίζεις και εαν πιστω θα το ακολουθήσω, θα το εξετάσω δηλαδή πιο προσωπικα πιο ενδελεχη.
Δεν συμφωνείς;
Για να εμπιστευτείς κάποιον πρέπει να αποτελεί η ζωή του παράδειγμα για σένα. Εδώ αυτό είναι πολύ δύσκολο. Το μόνο που έχουμε είναι λόγια και ένα μικρό κομμάτι συμπεριφοράς. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του, απ' τη συνέπεια των λόγων και απ' αυτό το μικρό κομμάτι συμπεριφοράς. Ας πάρουμε τη νοερά προσευχή για παράδειγμα. Δεν μπορεί ο άλλος να καταλάβει για τι μιλάς, αν δεν το πράξει. Μπορείς ν' αναφέρεις κάποια πράγματα σχετικά και τίποτε άλλο. Αν ξεκινήσει και στην πορεία έχει κάποιες απορίες ή εμπειρίες που θέλει να μοιραστεί, τότε θα γίνει συζήτηση σε άλλη βάση. Μπορεί να θέλει να συνεχίσει, αλλά μπορεί και να μη του ταιριάζει ή να σταματήσει και να ξεκινήσει πάλι αργότερα. Θα έχει όμως δοκιμάσει.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-05-18, 12:54
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκ των πραγμάτων έτσι είναι ναι, και ετσι γίνεται εξάλλου.
Το οτι εξέφρασα την θέληση μου, το τι προτιμώ, το τι θέλω και για την ακρίβεια τι δεν θέλω (αυτούς, έτσι όπως έχουν παρουσιαστει (και όχι όπως είναι μιας και αυτό δεν μπορώ να το ξέρω) δεν νομιζω να μπορεί να θεωρηθεί απαγόρευση είτε εν τύποις είτε στην ουσία της.
Οσο για την άποψη του AVATARGR-1 καλώς έκανε και την είπε και μάλιστα δεν μπορώ να πώ ότι διαφωνω (παρά μόνο στο σκέλος της κρίσης του (ότι ανοιχτηκε για να προκαλέσω) όποιος θέλει ας γράψει ότι θέλει όπου θέλει, και στο θέμα του διαλογισμού στο πρώτο θέμα.
θα το δω και θα το σχολιάσω εδω.
Δεν χρειάζεται να μπαίνει κάποιος εδω και να χαλιέται.
Απλό, ξεκάθαρο, τίμιο νομίζω.
Αν παρόλα αυτα κάποιος θέλει να γραψει στοιχεία και απόψεις εδω, μια χαρά.
Ωραίο είναι και αυτό.
Αν κάποιος έχει καποιες απορίες, γενόμενες απο αυτά που γράφω εγω, μπορεί να τις καταθέσει.
Ωραίο είναι και αυτό.
Γενικά, όταν πετάς τα μπάζα, μια χαρα είναι όλα τα οικοπεδα.
και εγω αποφάσισα να πετάξω ότι με χαλάει.
Λοιπόν, τώρα που ηρεμήσαμε να πω δυο πράγματα. Είναι δικαίωμα σου ως θεματοθέτης να αγνοείς ποστ εκτός θέματος και ποστ που σε προσβάλλουν. Είναι επίσης δικαίωμά σου να ειδοποιήσεις το διαχειριστή να τα αφαιρέσει και να προειδοποιήσεις γι' αυτό απ' την αρχή του θέματος, για να μη θεωρηθεί ρουφιανιλίκι Αν σε ενοχλεί αυτό που έχει γίνει εδώ, μπορείς να ανοίξεις καινούργιο θέμα με δικό σου τίτλο, να κάνεις αντιγραφή ότι αξίζει από εδώ και το παρόν να διαγραφεί. Επειδή βλέπω ότι εσύ έχεις όρεξη να μιλήσεις και εγώ σίγουρα έχω όρεξη πρώτα απ' όλα να σ' ακούσω, θα χαρώ να συνεχίσουμε ότι και να επιλέξεις. Χαίρομαι επίσης που σε βλέπω ανοιχτό σε απορίες και απόψεις παρ' όλο το χαμό
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-05-18, 20:11
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευκός Λύκος, πως πάει, όλα καλά; Το θεματάκι δόκανο που έστησε ο christos8 για να πέσουμε μέσα, να παρεκτραπούμε δηλαδή και να φάμε ban, μάλλον μπάζει νερά. Δεν τσιμπήσαμε. Οπότε ανταλλάξτε μερικά μηνυματάκια ακόμα, ξέρετε εσείς, πως θα το στήσετε καλύτερα. Σουψου μουψου, τι να γράψεις, τι να πεις, άμα σου πούμε αυτό, εσύ θα πεις το άλλο κτλ. Κι έχει θεός, ε; Κάποτε θα την πατήσουμε, θα μας διώξουν και θα αφήσουμε τα φιλαράκια σου τα απολογίδια να αλωνίζουν ελεύθερα στη σελίδα. Άλλη μια νίκη, μπροστά στις καθημερινές ήττες
Επειδή θέλω να πιστεύω πως ήταν της στιγμής, η κακιά η ώρα που λένε , μετά από ένα 24ωρο και, εξακολουθείς να το πιστεύεις αυτό που έγραψες; Εντάξει, δεν είναι η πρώτη φορά που σκοτωνόμαστε, αλλά όχι κι έτσι. Τέλος πάντων, ο λόγος που γράφω είναι επειδή δεν μ' αρέσει να εκμεταλλεύομαι αδυναμίες άλλων, στην προκειμένη περίπτωση τα νεύρα σου και να μένουν εντυπώσεις. Αν εξακολουθείς να το πιστεύεις δεν τρέχει τίποτα, κινήσου αναλόγως απέναντί μου από δω και πέρα.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-05-18, 07:10
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Λευκός Λύκος δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ και τι όχι. Όταν εσύ βγαίνεις και υποστηρίζεις ανοικτά αυτόν το χρήστη, τα γραπτά του οποίου αποπνέουν αυτή την εμφανή νοσηρότητα, μετά αναλαμβάνεις και τις ευθύνες σου.

υγ. ο Χριστος Ελ εμφανίστηκε πάλι (σαν reader). Πρόσεχε, τον αφήνουμε σε σένα: το καημένο το τρολάκι, λίγη παρεούλα θα θέλει και τίποτε άλλο
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-05-18, 12:42
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευκός Λύκος δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ και τι όχι. Όταν εσύ βγαίνεις και υποστηρίζεις ανοικτά αυτόν το χρήστη, τα γραπτά του οποίου αποπνέουν αυτή την εμφανή νοσηρότητα, μετά αναλαμβάνεις και τις ευθύνες σου.

υγ. ο Χριστος Ελ εμφανίστηκε πάλι (σαν reader). Πρόσεχε, τον αφήνουμε σε σένα: το καημένο το τρολάκι, λίγη παρεούλα θα θέλει και τίποτε άλλο
Πως γίνεται να μιλάς και να μη λες τίποτα; Σε λόγια του αέρα δεν αξίζουν απαντήσεις. Τίποτα λοιπόν, καλή συνέχεια.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-05-18, 12:56
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Και βέβαια σου φαίνονται λόγια του αέρα. Εδώ σου φαίνεται διάλογος το παραλήρημα του είμαι-λίγο-πριν-με-κλείσουν-κάπου-και-πετάξουν-το-κλειδί.
Περίμενα λες ότι θα καταλάβαινες αυτά που γράφουν κάποιοι άλλοι;
Καλή συνέχεια και σε σένα!
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-05-18, 14:03
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Λευκός Λύκος, είναι εμφανής σχεδόν σε όλους ο λόγος της παρουσίας του christos8 στο φόρουμ : Η χριστιανική κατήχηση και λεκτικές επιθέσεις στους αλλόθρησκους. Συμμετέχει σε συζητήσεις για τα προσχήματα αλλά και πάλι, "θέλει η τανα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει".

Στο θέμα του διαλογισμού τώρα, το άνοιξε για τους λόγους που ήδη αναφέραμε: Να προκαλέσει χρήστες που τους έχει στο μάτι, να προσπαθήσει να μας κάνει να παρεκτραπούμε. Βλέπεις, στο μυαλό αυτού του ανθρώπου, δεν μπορεί να χωρέσει το γεγονός ότι δεν έρχονται όλοι σε τέτοιου είδους φόρουμ για τους λόγους που έρχεται αυτός. Εδώ τα έβαλε μέχρι και με τον Αβαταρ(ο οποίος είναι και χριστιανός) , κατηγορώντας τον για το όνομα που έχει επιλέξει. Απίστευτα πράγματα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.