Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-07, 16:23
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή STEPHEN KING

Ενας συγγραφέας τρόμου, ή ένας άνθρωπος που το.... έψαξε παραπάνω;
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-07, 16:45
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Τα έργα του Stephen King κατά την άποψη μου είναι εξαίρετα.. τα μεταφυσικά στοιχειά που περιέχουν είναι τρομερά!! Πολύ θα ήθελα να γνώριζα αυτόν τον άνθρωπο μαζί με μερικούς άλλους!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-07, 17:33
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

το "το εψαξε λίγο παραπανω", το βλέπω χλωμο.

γιατι να μη το έψαξαν παραπανω και οι στοκερ,μπαρκερ,λαβκραφτ.η μηπως το εψαξαν και αυτοι?


ενας απλος αμερικανος που δεν θα γινοταν καν συγγραφέας αν δεν ήταν η γυναίκα του,

πολυ καλος κατα τη γνωμη μου εχω ολα τα βιβλια του,ακομα και αυτα που εγραψε κατω απο αλλο ονομα.

αλλα μεταφυσικος?μπα
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-07, 01:01
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα διαφωνήσω προς τον χαρακτηρισμό σου Sam "ένας απλός Αμερικανός" γιατί μόνο απλός δεν είναι ο Stephen King. Πολυτάλαντος, δημιουργικός, παραγωγικός, πανέξυπνος, ευρηματικός αλλά και ενίοτε προβλέψιμος και επαναληπτικός. Όπως και να έχει δεν ξέρω αν ασχολείται περαιτέρω και αν ο ίδιος πιστεύει στο μεταφυσικό. Το σίγουρο είναι ότι με το έργο του έχει παρακινήσει πολλούς ανθρώπους να ασχοληθούν με το μεταφυσικό και να σκεφτούν ότι εκεί έξω μπορεί να υπάρχει και κάτι διαφορετικό από αυτό που βλέπουμε με τις 5 αισθήσεις μας.

Για τον τελευταίο λόγο, δηλαδή για το κίνητρο που δίνει σε χιλιάδες ανθρώπους που διαβάζουν τα βιβλία του, νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικός. Βέβαια, ως εμπορικός καλλιτέχνης κινδυνεύει να χαρακτηριστεί και ως άτομο που επιδιώκει πιο πολύ το χρήμα παρά τη καλλιτεχνική δημιουργία. Όμως, αν και είναι πολυγραφότατος προσωπικά θεωρώ τα περισσότερα έργα του πολυσύνθετα και αρκετά "ποιοτικά". Όχι ότι δεν έχω διαβάσει και μυθιστόρηματα που δε μου άρεσαν αλλά πιστεύω ότι σε ένα μεγάλο ποσοστό τα περίσσοτερα έχουν λόγο ύπαρξης.

Ως προς το μεταφυσικός δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι, αλλά τι θα πει μεταφυσικός; Μυθιστορήματα γράφει άλλωστε και όχι καταγραφή αληθινών γεγονότων... Ιστορίες που όμως θα μπορούσαν να συμβούν ή να έχουν ήδη συμβεί κάποτε σε κάποιο μέρος. Άλλωστε το σύμπαν είναι τεράστιο και οι πιθανότητες κάποτε να συμβούν τα πάντα επίσης δυνατές...

Όπως χαρακτηριστικά λέει και ο ίδιος στον τίτλο μιας συλλογής διηγημάτων: "Everything's Eventual".
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-07, 02:32
Ell Ο χρήστης Ell δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2007
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ειμαι φανατικος του stephen king, ενταξει δεν 8α τον χαρακτηριζα ιδιεταιρα ψαγμενο, αλλα για την εμπορικοτητα του κραταει τα μποσικα στην ποιοτητα.
Τωρα τελευταια τα προσφατα βιβλια του ειναι σαν να γραφει με το ζορι
και να κανει επαναληψεις παλαιοτερων
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-07, 03:08
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Αν διαβάσετε το κινητό και ειδικά την αϋπνία, θα δείτε πως έχει μελετήσει πάρα πολύ καλά την επιστήμη και έχει συμπεριλάβει στα έργα του πολλές έννοιές της.Εγώ προσωπικά έμαθα πολλά πράγματα από αυτόν.

Συμφωνώ μαζί σου Belthazor!

SAM 502, τους συγγραφείς που αναφέρεις δεν τους έχω διαβάσει. Αποσπασματικά μόνο Λάβκραφτ;Καμιά φορά ο δυνάστης χρόνος δεν μας αφήνει να κάνουμε όσα θέλουμε. Από Λάβκραφτ τι θα μου συνιστούσες να διαβάσω;
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 15-12-07 στις 15:29
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-07, 10:07
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ell
ειμαι φανατικος του stephen king, ενταξει δεν 8α τον χαρακτηριζα ιδιεταιρα ψαγμενο, αλλα για την εμπορικοτητα του κραταει τα μποσικα στην ποιοτητα.
Τωρα τελευταια τα προσφατα βιβλια του ειναι σαν να γραφει με το ζορι
και να κανει επαναληψεις παλαιοτερων

θα συμφωνησω,απο τα τελευταια ετσι βιβλια αυτα που πηρα εγω δηλαδη και μου αρεσε αρκετα ηταν Ο Μαυρος Πυργος.οποτε αν δε το εχεις παρε το να διαβασεις,



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
SAM 502, τους συγγραφείς που αναφέρεις δεν τους έχω διαβάσει. Αποσπασματικά μόνο Λάβκραφτ;Καμιά φορά ο δυνάστης χρόνος δεν μας αφήνει να κάνουμε όσα θέλουμε. Από Λάβκραφτ τι θα μου συνιστούσες να διαβάσω;
Θα συμφωνησω απολυτα φιλε μου Λυκαιε στο θεμα του χρονου,24 ωρες δεν ειναι αρκετες να κανεις αυτα που θες οταν δουλευεις 12-14 ωρες.πολες φορες και 7 μερες τη βδομαδα ακομα.τωρα για καποιο βιβλιο θα ελεγα το καλυτερο ειναι να πας απο παπασωτηριου και να δεις ιδιοις ομασι για καποιο αλλα αν θες τη γνωμη μου θα προτεινα Τα βουνά της τρέλας.Ανταρκτικη,μια πολιτεια τψν μεγαλων παλαιων, πιστευω θα σου αρεσει.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-07, 14:51
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
SAM 502, τους συγγραφείς που αναφέρεις δεν τους έχω διαβάσει. Αποσπασματικά μόνο Λάβκραφτ;Καμιά φορά ο δυνάστης χρόνος δεν μας αφήνει να κάνουμε όσα θέλουμε. Από Λάβκραφτ τι θα μου συνιστούσες να διαβάσω;
Ο Lovecraft είναι από τους καλύτερους συγγραφείς τρόμου και φαντασίας! Κυκλοφορεί ένα βιβλίο που έχει τα απαντά του Lovecraft αλλά δεν θυμάμαι το τίτλο η την εκδοτική εταιρία... άμα το βρω θα σε ενημερώσω περεταίρω!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-07, 23:10
Ell Ο χρήστης Ell δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2007
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ενταξει το cell ηταν παρομοια συνταγη με το the stand...ωραιο βιβλιο διαβαζεται ευκολα,αλλα μοιαζει με επαναληψη.Το αυπνια ηταν φοβερο αλλα καπου εχανε στην μεταφραση ευτυχως που τα εχω στα αγγλικα τα περισσοτερα βιβλια του,
π.χ. τους short-timers τους μετεφραζε κοντους...και το christine μ αρεσει πολυ οσο απλο και να φαινεται το σεναριο.Ολοι μας εχουμε καποια αδυναμια σε συγκεκριμενο αυτοκινητο και την εκμεταλευεται καλα.
Απλα ελπιζω καποια στιγμη να βρει ορεξη να ξαναγραψει καινουρια πραγματα ωριμαζοντας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-07, 23:40
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ell
ενταξει το cell ηταν παρομοια συνταγη με το the stand...ωραιο βιβλιο διαβαζεται ευκολα,αλλα μοιαζει με επαναληψη.Το αυπνια ηταν φοβερο αλλα καπου εχανε στην μεταφραση ευτυχως που τα εχω στα αγγλικα τα περισσοτερα βιβλια του,
π.χ. τους short-timers τους μετεφραζε κοντους...και το christine μ αρεσει πολυ οσο απλο και να φαινεται το σεναριο.Ολοι μας εχουμε καποια αδυναμια σε συγκεκριμενο αυτοκινητο και την εκμεταλευεται καλα.
Απλα ελπιζω καποια στιγμη να βρει ορεξη να ξαναγραψει καινουρια πραγματα ωριμαζοντας.

ωριμαζοντας?ειναι 60 χρονων.

κατ εμε ολα τα βιβλια ειναι καλα.με αποκορυφωμα τα the stand(το κορακι)

και the black tower(ο μαυρος πυργος).το γεγονος οτι ξαναγραφει παλια βιβλια ειναι για να κανει καποια κομματια τους πιο "λογικα" δηλαδη να δινει παραπανω πληροφοριες και επειδη οπως εχει πει ειναι σα παιδια του και θελει να τα προσεχει που και που.

εχει ενα βιβλιο στα σκαρια το οποιο θα βγει μεσα στο 2008
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.