Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-07, 03:49
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Η φωτιά του Εαρεντήλ - Ερρίκος Σμυρναίος




Το δεύτερο μέρος της ιστορίας του Χονόρι και του Παύλου, δύο ανθρώπων που οι ζωές τους εξελίσσονται σε παράλληλους κόσμους κι όμως συνδέονται... Μια συνέχεια του διηγήματος "Συγκοινωνούντα Δοχεία" που μπορείτε να διαβάσετε εδώ -----> http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=48

Για να διαβάσετε το πρώτο μέρος πατήστε εδώ.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-07, 17:35
Το avatar του χρήστη Υδροχοος
Υδροχοος Ο χρήστης Υδροχοος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2006
Περιοχή: Ουρανός....
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

"Η Φωτια του Εαρεντηλ" μου θυμησες αυτο που ειπε η Galadriel στον Frodo.."And to you Frodo Baggins I give the Light Of Earendil, our most beloved star" αλλα δεν νομιζω να εχει καποια σχεση..εχει?
__________________
ΑΚΟΥΕ ΠΟΛΛΑ ΛΑΛΕΙ ΚΑΙΡΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-07, 00:15
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Φυσικα. Το ονομα Εαρεντηλ προερχεται απο το μυθιστορημα του Τολκιν Σιλμαριλιον και αναφερεται και στον Αρχοντα των δαχτυλιδιων το δευτερο μυθιστορημα του Τολκιν. Μαλλον ο συγγραφεας το δανειστηκε για καποιο ανεξηγητο λογο...
__________________
My mask of sanity is about to slip

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valtoxionokota : 13-07-07 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-07, 08:56
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Εαρεντήλ

Χρησιμοποίησα το όνομα Εαρεντηλ για κάποιον από τους ήρωες τους διηγήματός μου γιατί μου άρεσε πολύ ο ήχος του.
Κατα τα άλλα δεν είχα καμία πρόθεση να αντιγράψω ή να "κλέψω" οποιοδήποτε στοιχείο από το έργο του Τόλκιν το οποίο ανέκαθεν μου δημιουργούσε βαθιά συναισθήματα θαυμασμού.
Απλώς το όνομα Εαρεντήλ, από την πρώτη στιγμή που το διάβασα άγγιξε μια κρυφή χορδή μέσα μου, κάτι σαν ξεχασμένη ανάμνηση. Γιαυτό το λόγο αποφάσισα και να το χρησιμοποιήσω.
Ελπίζω η απάντησή μου αυτή να θεωρηθεί αρκετά ικανοποιητική από όλους.
Φιλικά,

Ερρίκος Σμυρναίος.
Υ.Γ:
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-07, 19:47
Το avatar του χρήστη Υδροχοος
Υδροχοος Ο χρήστης Υδροχοος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2006
Περιοχή: Ουρανός....
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

"Απλώς το όνομα Εαρεντήλ, από την πρώτη στιγμή που το διάβασα άγγιξε μια κρυφή χορδή μέσα μου, κάτι σαν ξεχασμένη ανάμνηση. Γιαυτό το λόγο αποφάσισα και να το χρησιμοποιήσω."

Earendil σημαινει "Φιλος της Θαλασσας" στη Quenya, the High Elf language of Τolkien! Σου λεει κατι παραπανω αυτο ?

Προσωπικα δεν υπονοησα πως εχεις κλεψει κατι απλα μου θυμισε τον Αρχοντα το ονομα Εαρεντιλ κ γιαυτο εγραψα..
__________________
ΑΚΟΥΕ ΠΟΛΛΑ ΛΑΛΕΙ ΚΑΙΡΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-07, 23:06
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Να κάτι το ενδιαφέρον. Από μικρό παιδί μου άρεσε πολύ η θάλασσα και με μάγευαν τα μυστηρία που κρύβει. Λες να έχει κάποια σχέση αυτό;
Θα ήθελα, αν δε σου κάνει κόπο βέβαια, να με συμβουλεύσεις για το πως θα μπορούσα και εγώ να μάθω περισσότερα για την κουλτούρα και τη γλώσσα της Μέσης Γης του Τόλκιεν, κάτι που προφανώς εσύ έχεις πετύχει σε μεγάλο βαθμό. Ποιά βιβλία να αγοράσω;

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

Φιλικά,

ΕΡΙΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-07, 14:12
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Κατι που ηθελα να προσθεσω..

Ο Τολκιν δανειστηκε τη λεξη Εαρεντελ απο τα Αγγλοσαξονικα στα οποια η λεξη αυτη σημαινει ακτινα φωτος η κατι παρομοιο.

Φιλε Ερρικο αν θες να μαθεις για το Τολκιν σου προτεινω το Σιλμαριλλιον οπου θα δεις πως πλαστηκε ο κοσμος του Τολκιν και τη τριλογια των δαχτυλιδιων.
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-07-07, 14:26
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Εάν θυμάμαι καλά, ο Τόλκιν εμπνεύστηκε τον Εαρέντιλ από ένα Μεσαιωνικό κείμενο που βρήκε, στο οποίο Εαρέντιλ ήταν ένας Άγγελος της Μέσης Γης. Διαβάστε το κείμενο.



éala éarendel engla beorhtast ofer middangeard monnum sended
and sodfasta sunnan leoma,
tohrt ofer tunglas þu tida gehvane
of sylfum þe symle inlihtes.
Hail Earendel, brightest of angels,
over middle-garth to men sent,
and true radiance of the Sun
bright above the stars, every season thou of thyself ever illuminest.

Ο Άγγελος του μεσαιωνικού κειμένου δεν ήταν άλλος από τον Άγιο Ιωάννη το Βαπτιστή και ονομάζεται και "Άστρο της Αυγής"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 15-07-07 στις 17:18
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-07-07, 17:22
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Επειδή όμως ξεφύγαμε από το θέμα, το οποίο είναι ο σχολιασμός του κειμένου του Ερρίκου, καλό θα ήταν να επανερχόμασταν.
Διαβάζω τα κείμενά του και διαπιστώνω ότι έχει μεγάλη όρεξη για συγγραφή και δημιουργία, ασχολήσεις που ξεφεύγουν από τα τυπικά της εποχής και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι. Αφού λοιπόν τον ευχαριστήσω για τη συνεισφορά του στη Fantasygate, να του ευχηθώ καλή συνέχεια και να τελειοποιεί συνεχώς την έμπνευσή του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-07-07, 17:52
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Η φωτιά του Εαρεντήλ

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την προθυμία που δείχνετε να απαντήσετε στις απορίες μου και να μοιραστείτε κάποιες από τις γνώσεις σας μαζί μου. Με το μήνυμα αυτό θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω το μέλος teoilio ο οποίος όταν διάβασε το διήγημα μου με τον τίτλο "Συγκοινωνούντα δοχεία" αναρωτήθηκε τι θα γίνονταν αν οι ήρωες της ιστορίας, ο Χονόρι και ο Παύλος, έρχονταν κάποια στιγμή "αντιμέτωποι", πρόσωπο με πρόσωπο. Η ιδέα αυτή μου φάνηκε πάρα πολύ καλή και με ενέπνευσε να γράψω το δεύτερο διήγημα με τίτλο "Η φωτιά του Εαρεντήλ."
Τον ευχαριστώ πολύ γιαυτό και θα χαιρόμουν πάρα πολύ να ακούσω και άλλες προτάσεις του οι οποίες αναμφίβολα θα είναι εξίσου εμπευσμένες!!

Φιλικά,
Ερρίκος Σμυρναίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.