Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-03-12, 16:38
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Chimaira μουεσύ θα μπορούσες να γράψεις αριστουργήματα αν δοκίμαζες. Θα μπορούσα να το γράψω όπως λές, αλλά διάβασε καλά τη συγκεκριμένη έκφραση και σκέψου καλά γιατί δεν το έκανα. Ο λόγος είναι ότι αν έκανα κάτι τέτοιο θα άλλαζα το νόημα. Το ελαφάκι το είδε εκείνη τη στιγμή στιγμιαία, μόνο ο Ιαίδωρος ο οποίος απομακρύνθηκε από τους άλλους. Εκείνο ξέφυγε. Όμως εδώ το ελαφάκι έφυγε και λέμε ότι δεν το πρόλαβαν. Πως θα μπορούσαν να δουν όλα αυτά που περιγράφεις αφού τους ξέφυγε και τα 7 άτομα δεν το είδαν; Ναι, δεν έχω πολύ περιγραφή εδώ, αλλά με το δικό μου ύφος προσπαθώ να αποδώσω όσο μπορώ το κείμενο. Δεν τα περιγράφω στο μέγιστο βαθμό που απαιτείται, αλλά χαίρομαι που κατά γενική εικόνα σ' αρέσει. Περιμένω τη δική σου δουλειά. Φαίνεται ότι εσύ έχεις άλλο μοτιβο. Περιμένω ε; Σημασία στο κείμενο δεν έχει να βάλουμε ωραία λόγια για να το πλουτίσουμε, σημασία έχει να μην αλλάξει εντελώς το νόημα του κειμένου. Σε σημείο που τα βλέπουν όλοι είμαι πιο παραστατική, ειδικά μέσα στο σπίτι, στην περιπλάνησή τους, στα μέρη που επισκέφτηκαν. Όπως βλέπεις λοιπόν έχει αξία να είναι σωστά συντακτικά το κείμενο με σωστές εκφράσεις, να είναι αρεστό στο κοινό, και το βασικότερο να μην αλλάζει το νόημα. Χρειάζεται τη δέουσα προσοχή φίλη μου.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 20-03-12 στις 16:53
  #12  
Παλιά 20-03-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε, γι' αυτό άνοιξα αυτό το νήμα για να πει καθένας ελέύθερα τη γνώμη του.
Να δω το ελαφάκι να πιάνει 5 σελίδες και ας πεθάνω από τέτανο μετά.

Παράθεση:
μόνο ο Ιαίδωρος
Ιαίδωρο λένε το ελαφάκι;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #13  
Παλιά 21-03-12, 07:06
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Μην εστιάζεις τόσο στο περιεχόμενο της φράσης, αλλά στον τρόπο γραφής. Γι' αυτό σου έδωσα αυτό το παράδειγμα. Μου άρεσε σαν εικόνα. Εννοείται πως το διήγημά σου έχει σωστές εκφράσεις και όμορφη πλοκή. Δεν το κατέκρινα, απλώς έδωσα μία εναλλακτική. Αλλά αυτό, όπως λες, είναι καθαρά ένα άλλο μοτίβο. Μία άλλη τεχνική. Μία άλλη αντίληψη ίσως..

Συνέχισε να γράφεις όπως αισθάνεσαι και μη δίνεις σημασία στα λόγια μου. Απόψεις θα ακούσεις πολλές. Μην πτοείσαι! Αν πιστεύεις στον εαυτό σου και σ' αυτά που γράφεις, είναι μεγάλη υπόθεση. Μόνη σου θα προσπαθήσεις ουσιαστικά να βελτιώσεις τον τρόπο γραφής σου, όπου και αν το κρίνεις εσύ απαραίτητο.

Και όπως είπα και στο πρώτο μου σχόλιο, συνέχισε να μας ταξιδεύεις φίλη μου..
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
  #14  
Παλιά 21-03-12, 08:34
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Vakryle Άμα διαβάσεις το κείμενο θα καταλάβεις ποιος είναι. Είπα ότι μόνο ο Ισίδωρος είδε το ελαφάκι. Άρα, δεν μπορεί να ισχύει αυτό που λες.

Παράθεση:
Να δω το ελαφάκι να πιάνει 5 σελίδες και ας πεθάνω από τέτανο μετά.
Μου εξηγείς αυτή την έκφραση; Σε μένα απευθύνεται;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 21-03-12 στις 08:37
  #15  
Παλιά 21-03-12, 08:42
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δω το ελαφάκι να πιάνει 5 σελίδες και ας πεθάνω από τέτανο μετά.
Πρόσεχε τι εύχεσαι!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου εξηγείς αυτή την έκφραση; Σε μένα απευθύνεται;
Φαντάζομαι ότι εννοεί τις σελίδες των σχολίων..
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
  #16  
Παλιά 21-03-12, 10:00
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chimaira Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!
Μην εστιάζεις τόσο στο περιεχόμενο της φράσης, αλλά στον τρόπο γραφής. Γι' αυτό σου έδωσα αυτό το παράδειγμα. Μου άρεσε σαν εικόνα. Εννοείται πως το διήγημά σου έχει σωστές εκφράσεις και όμορφη πλοκή. Δεν το κατέκρινα, απλώς έδωσα μία εναλλακτική. Αλλά αυτό, όπως λες, είναι καθαρά ένα άλλο μοτίβο. Μία άλλη τεχνική. Μία άλλη αντίληψη ίσως..

Συνέχισε να γράφεις όπως αισθάνεσαι και μη δίνεις σημασία στα λόγια μου. Απόψεις θα ακούσεις πολλές. Μην πτοείσαι! Αν πιστεύεις στον εαυτό σου και σ' αυτά που γράφεις, είναι μεγάλη υπόθεση. Μόνη σου θα προσπαθήσεις ουσιαστικά να βελτιώσεις τον τρόπο γραφής σου, όπου και αν το κρίνεις εσύ απαραίτητο.

Και όπως είπα και στο πρώτο μου σχόλιο, συνέχισε να μας ταξιδεύεις φίλη μου..

Διάβασε και τα άλλα διηγήματα. Είναι πιο μικρά. Δεν είναι τόσο μεγάλα. Νομίζω ότι σε εκείνα χρησιμοποίησα άλλο τρόπο γραφής. Ποτέ δεν πίστεψα ότι το κατέκρινες. Αλίμονο! Θα μου έλεγες από την αρχή ότι είναι φτωχό, δεν διαβάζεται. Θα το άφηνες στη μέση. Αντίθετα, έγραψες τα καλύτερα γι' αυτό. Μοιάζει σαν μια τούρτα που είναι νόστιμη άμα την τρως, αλλά θα σ' ευχαριστούσε αν την έβλεπες όμορφα διακοσμημένη με επιπλέον καραμελίτσες, με σοκολατάκια και κερασάκια. Αυτό κατάλαβα. Μπήκα στο συλλογισμό σου Chimaira; Τέτοια πλοκή που ζητάς θα βρεις στο μαγικό μαγαζάκι, όποτε το διαβάσεις.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #17  
Παλιά 21-03-12, 10:15
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα φίλη μου. Έπεσες μέσα!
Θα το διαβάσω και θα πω τη γνώμη μου και γι' αυτό. Μου αρέσει άλλωστε να διαβάζω διηγήματα σου. Δεν με πειράζει αν είναι μικρότερα ή μεγαλύτερα. Όπως θα κατάλαβες ήδη δεν έχω θέμα μ' αυτό.
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
  #18  
Παλιά 21-03-12, 11:58
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Δινε της αερα......

Θεωρητικο ερωτημα.....

Αραγε, οταν δεν εχεις τιποτα (μα τιποτα) καλο να πεις για την προσπαθεια καποιου, τι κανεις;

Πρεπει να εισαι ειλικρινης και να πεις την γνωμη σου, οσο και αν αυτη ειναι σκληρη, ή πρεπει ντε και καλα, στα πλαισια της ευγενειας, να υποστηριξεις την προσπαθεια που κατεβαλε ο αλλος οσο και αν το αποτελεσμα σου φαινεται αθλιο;

Η μηπως δεν πρεπει να κανεις τιποτα και να αφησεις τον αλλο στην κοσμαρα του, εκτεθιμενο καθως ειναι στον περιγελο των υπολοιπων;
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
  #19  
Παλιά 21-03-12, 12:21
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Επειδή είμαι κυρία θα δεχτώ την άποψή σου και θα τη σεβαστώ. Δεν σου άρεσε. είναι λογικό . Ο τρόπος που το λες όμως δείχνει σε όλους πόσο προβληματικός άνθρωπος είσαι και τα αισθήματα που τρέφεις για μένα καθρεπτίζονται εδώ. Εγώ το ξεπέρασα, δεν σου κρατώ πια κακία. Δεν με προσβάλλουν πια τα λόγια σου. Θα σου πω ένα πράγμα, και βάλε το καλά στο μυαλό σου. Για να κρίνεις ένα έργο πρέπει να το διαβάσεις, κι αφού έφαγες τόσο χρόνο για μένα να το διαβάσεις, αυτό λέει πολλά. Αν δεν το διάβασες, η κακία θα σου μείνει και τίποτα άλλο. Μάθε ότι ένα διήγημα που έστειλα στο Fantasy Gate η Melian το έκρινε κατάλληλο και θα το δημοσιεύσει τις επόμενες μέρες. Αν γράφω χάλια, τότε άλλοι θα το κρίνουν και θα με σταματήσουν, όχι εσύ. Αν ένα έργο δεν αξίζει δεν θα το πει ο πολέμιος αλλά ένας φίλος. Ο φίλος σου λέει την αλήθεια. Ο πολέμιος το άσπρο θα το δει μαύρο. Έτσι δεν είναι Voel; Πες μου αν ήταν αριστούργημα για σένα θα είχες το θάρρος να το παραδεχτείς;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 21-03-12 στις 12:24
  #20  
Παλιά 21-03-12, 12:34
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Επειδη σε αντιθεση με εσενα, δεν ειμαι δογματικος ανθρωπος φροντιζω παντα και διαβαζω τα πραγματα που κρινω και δεν μπλεκω την συμπαθεια ή την αντιπαθεια μου για τον συγγραφεα με τα γραφομενα του.

Αν ειχες γραψει κατι καλο, θα το παραδεχομουν. Εν προκειμενω κρινω οτι δεν εχεις γραψει κατι καλο. Η ιδεα ειναι μια χαρα, ο τροπος ομως που μεταφερεις την ιδεα σου στο χαρτι ειναι ας μου συγχωρεθει η εκφραση, αθλιος.

Απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω; Απο το "προφορικο" του λογου σου; Απο την λαθος επιλογη μορφης; (Προσπαθεις να στριμωξεις το περιεχομενο ενος μυθιστορηματος σε ενα διηγημα) Απο τα "κεφαλαια" που ειναι στην ουσια παραγραφοι; Απο την παντελη ελειψη περιγραφης; (Βλ και το σχολιο της Χειμαιρας) Απο τους ξυλινους και καθολου πιστευτους χαρακτηρες; Απο την ολη "βεβιασμενη" αισθηση που σου δινει το ολο πονημα; Απο την δυσκολια που εχει ακομα και ο πλεον καλοπιστος αναγνωστης να το διαβασει;

Πραγματικα θα χαρω να διαβασω το διηγημα που εχεις στειλει στον/στην Melian

ΥΓ....Η επιστημονικη φαντασια και η φαντασια γενικοτερα ειναι εξαιρετικα δυσκολη.

ΥΓ2.....αυτο που πρεπει να κανεις, κατα τη γνωμη μου, ειναι να παρεις εναν συγγραφεα του οποιου το στυλ σου ταιριαζει και να δεις τι κανει αυτος για να μεταφερει τα νοηματα του, ή την ιστορια που θελει να πει. ακομα καλυτερα να διαβασεις αρκετους και παιρνοντας στοιχεια απο αυτους να καταληξεις τελικα στο δικο σου στυλ.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 21-03-12 στις 12:43
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.