Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-10-14, 13:24
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Όχι Φόλαρχε, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Έχω ψαχτεί εσωτερικά πολύ περισσότερο απ' ότι φαίνεται και γι αυτό το λόγο δεν δήλωσα ποτέ άθεος.

Στο παρόν θέμα, όμως, ο Μπιλάρας χρησιμοποιεί 2 μέτρα και 2 σταθμά, κι επειδή μας παρακολουθούν κι άλλοι, θα χρησιμοποιήσω τον ίδιο τρόπο.

Αν θέλεις να μιλήσουμε για βίωμα, τότε, να αποδεχτούμε ως "βίωμα" και τις ανακαλύψεις της επιστήμης (ή καλύτερα του συνόλου των επιστημών που συνεργάζονται πάνω στο θέμα), δηλαδή, τις μετρήσεις. Όταν πρωτοεμφανίστηκε ο Μπιλάρας, αμφισβήτησε ως και την ηλικία του σύμπαντος (υποστηρίζοντας πως έχει ηλικία ~7500 ετών, δες σχετικές αναρτήσεις) στηρίζοντας την επιχειρηματολογία του στο ότι δεν υπάρχει "άμεση παρατήρηση".

Ας μου δώσει, λοιπόν, την άμεση παρατήρηση=απόδειξη στα ερωτήματά μου.

Όσο για το "στραβά", ναι, όταν μπαίνουν στη μέση δόγματα, το παίρνω στραβά. Ναι, θεός των εβραίων, ή θεός/οι των Ελλήνων αν ήταν εθνικός, ή θεός/οι των Σκανδιναβών αν μου μιλούσε για τον Όντιν κλπ. Με τόση γνώση στον 21ο αιώνα, ενοχλούμαι να βλέπω δογματοπρόβατα που δεν ψάχνουν την συνολική εικόνα αλλά κολλάνε φανατικά στο κομμάτι του παζλ που τους αρέσει.

Υ.Γ. Ευσταθία, μου αρέσεις. "Φυτευτοί", ε; Χμμμ ...
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.