Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-07, 02:44
miracle1 Ο χρήστης miracle1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 11
Question υπαρξιακα προβληματα

Ανοιγω αυτο το θεμα,για να δω αν μπορουμε να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα..

Υποτιθεται συμφωνα με ολες πιστευω τις θρησκειες οτι υπαρχει ενας θεος,ο οποιος ειναι δικαιος, πανταχου παρων, θεος αγαπης,ειρηνης,υπομονης κοκ.

Αυτος ο θεος μας εφτιαξε και μας εβαλε στη γη και μας αφησε με λειψη νομοσυνη και ελαχιστες γνωσεις να βγαλουμε τα ματια μας με οσα συμβαινουν γυρω μας και δε μπορουμε να καταλαβουμε.

Ποιος ειναι ο σκοπος ολων αυτων που περναμε καθημερινα?γιατι ταλαιπωρουμαστε?για να βγουμε δυνατοι μεσα απο αυτο και να εξελιξουμε το καρμα μας,το οποιο το δανειζομαστε απο αλλη θρησκεια?και τελικα ποια ειναι η σωστη θρησκεια? Η τελικα ποιος ειναι ο ρολος των διαφορων θρησκειων?

και που ειναι η δικαιοσυνη? αλλοι ζουν μια ευκολη ζωη και αλλοι βασανιζονται ως το τελος με προβληματα που ακολουθουν παντου. αυτο δεν ειναι αδικο? και αν ισχυει το καρμα και η μετεμψυχωση,για ποιο λογο ολο αυτο? τι γινεται μετα?

γιατι ο δημιουργος μας μας αφηνει σε πληρες σκοταδι? Γιατι δεν εχουμε το δικαιωμα να ξερουμε ποιοι ειμαστε και που παμε και απο που ηρθαμε?

επισης κατι αλλο,συμφωνα με ολες τισ θρησκειες ολοι θα παμε στην κολαση, γιατι εχουμε πανω απο εναν συντροφους,γιατι καπνιζουμε και χαλαμε το ναο του πνευματος μας, το σωμα , γιατι λεμε ψεματα, γιατι ....γιατι ... γιατι///..
Προσωπικα αυτα μου φαινονται επιοικως γελοια γιατι ολα αυτα δεν αποκλειουν το να εισαι ενασ αληθινα καλος ανθρωπος..Αυτο αλλωστε δε προσπαθουμε να πετυχουμε απο την αρχη?

μπορω να συνεχισω παραπανω, αλλα ας μη το κανω περισσοτερο κουραστικο..
Αυτα ειναι καποιες απο τισ πολλες αποριες που εχω και θα ηθελα να ακουσω αποψεις απο ατομα πιο κατασταλαγμενα στο θεμα αλλα και αλλους που σκεφτονται ακομα σαν εμενα..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-07, 03:39
Το avatar του χρήστη mata xari
mata xari Ο χρήστης mata xari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2007
Περιοχή: Χώρα του πάλαι ποτέ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Κατ'αρχάς καλημέρα.
Τα ερωτήματά σου miracle1 είναι ερωτήματα που όλοι μας θέτουμε κατά καιρούς.
Φυσικά, δεν θα δώσω απαντήσεις, γιατί όπως οι περισσότεροι, εκεί που χάνομαι με ξαναβρίσκω. Απλά θα καταθέσω κάποιες σκέψεις μου σχετικά.
Όσον αφορά στις γνώσεις μας, μάλλον ο σκοπός εδώ είναι αυτό ακριβώς, να τις εμπλουτίσουμε (γηράσκω αεί διδασκόμενος). Αναφέρεσαι επίσης στην καθημερινότητα και όσα μας ταλαιπωρούν. Αλήθεια, πόσες φορές δεν έχουμε συναντήσει ανθρώπους πιο allegro να το πω ή και εντελώς αδιάφορους; Κατά την άποψή μου, εμείς επιλέγουμε πόσο και αν θα μας ενοχλούν όσα αντιμετωπίζουμε καθημερινά. Τώρα, αν κάποιος νομίζει ότι μέσα από τα βάσανα παίρνει δύναμη και ενισχύει το κάρμα του, δεκτό κι αυτό.
Νομίζω πάντως ότι καλό είναι να μη συγχέουμε τις διάφορες θρησκείες, ειδικά όταν έχουμε σαν αποτέλεσμα το ατελείωτο μπέρδεμα. Προσωπικά, έχω επιλέξει ένα συνονθύλευμα όσων αντηχούν σωστά μέσα μου και δεν επιχειρώ να το αντικρούσω με τίποτα.
Μίλησες επίσης για τα άτομα εκείνα που δυσκολεύονται σε όλη τους την πορεία. Γιατί συμβαίνει αυτό, ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ, αλλά δεν πιστεύω ότι κάποιο ανώτερο ον τα'χει βάλει μαζί τους ή τεστάρει την πίστη τους. Επειδή, όμως, το συγκεκριμενοποίησες, εκείνοι που πιστεύουν στη μετενσάρκωση και το κάρμα ισχυρίζονται ότι πρόκειται για αποπληρωμή αναφορικά με τα λάθη του παρελθόντος κι ότι έτσι θα αποφύγεις να τα ξανακάνεις σε άλλες ζωές. Άλλοι πάλι λένε ότι είναι μια δίκαιη μοιρασιά. Ζεις εύκολα την πρώτη φορά, δύσκολα την άλλη και...πάει λέγοντας. Ουδέν σχόλιο.
Κλείνοντας, θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλές θεωρίες για την προέλευση και τον προορισμό του ανθρώπου, καθώς και για τις έννοιες "κόλαση" και "παράδεισος". Διαλέγεις και παίρνεις. Αν πάλι καμία δε σου κάνει, άσ'το για όταν θα βρεις κάποια να σε ικανοποιεί.
Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα.
__________________
Η Αλήθεια μπορεί να σε ελευθερώσει!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-07, 04:00
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Question

Αγαπητή Miracle νομίζω ότι λίγο πολύ έθεσες πράγματα που όλοι μας αναρωτιόμαστε καθημερινά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miracle1
τελικά ποια είναι η σωστή θρησκεία? Η τελικά ποιος είναι ο ρόλος των διάφορων θρησκειών?
Όσο θυμάμαι από τα θρησκευτικά που κάναμε στη δευτέρα λυκείου και είχαν να κάνουν κατά κύριο λόγω με τις θρησκείες, σε όσες σαν και τις δικές σου ερωτήσεις κάναμε στην καθηγήτριά μας, ένα πράγμα μας έλεγε πάντα: ότι ο Θεός είναι ένας απλά οι άνθρωποι τον ερμηνεύουν διαφορετικά. Για τους Μουσουλμάνους ο Αλλάχ, για τους Χριστιανούς ο Ιησούς, για τους Βουδιστές ο Βούδας κοκ...Κάθε λαός έχει τις παραδόσεις του και τα πιστεύω του και αυτά εφαρμόζει στην καθημερινή του ζωή μέσω της θρησκείας του.

Παράθεση:
Ποιος είναι ο σκοπός όλων αυτών που περνάμε καθημερινα? γιατί ταλαιπωρούμαστε?
Δεν ξέρω για τις άλλες θρησκείες αλλά σύμφωνα με το Χριστιανισμό, όλα αυτά που περνάει κάθε άνθρωπος είναι "δοκιμασίες" του Θεού για να δει πόσο δυνατοί και πιστοί είμαστε (μπλά μπλά)...εδώ τώρα χάνεται η μπάλα...όταν μια ζωή δέχεσαι το ένα χτύπημα μετά το άλλο, βλέπεις τι γίνεται γύρω σου στο κόσμο και στο τέλος δεν υπάρχει δικαίωση...τι σημασία έχει?? Τί να σου πω...Νομίζω ότι πάντα υπάρχει κάτι χειρότερο δίπλα μας που μας "δίνει δύναμη", αν μπορώ να το πώ έτσι, για να συνεχίσουμε.
Απ' ότι βλέπεις και εγώ τη μια σκέψη μετά την άλλη κάνω, και μια βλέπω το αρνητικό και αμέσως μετά το θετικό (φιλοσοφική σύγχυση!! )...
Νομίζω πως κάθε άνθρωπος ερμηνεύει όλα αυτά που αναφέρεις μέσα από τα βιώματά του. Πρέπει να "ζήσεις" για να "μάθεις". Σε όλες τις θρησκείες δοκιμάζεσαι και στο τέλος κρίνεσαι, είτε αυτό είναι παράδεισος είτε αυτό είναι κάρμα...

Εγώ νομίζω πως ο κάθε άνθρωπος θα πρέπει να στηρίζεται στα δικά του πόδια για να επιβιώσει στην σκληρή ζωή που ζούμε, να πάρει τις δικές του σωστές αποφάσεις και να "χτίσει" τα δικά του θεμέλια για να κάνει τη ζωή του καλύτερη...καλός είναι και ο ώμος του Θεού στις δύσκολες στιγμές, αλλά άμα περιμένεις να ζήσεις μόνο από τη βοήθειά του...είσαι χαμένος!
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-07, 04:42
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Φιλε μου miracle, αναφερεσαι σε ενα θεμα το οποιο κατα καιρους με εχει βασανισει παρα πολυ. Επαψα να ακολουθω την αποψη της εκκλησιας για τον Παραδεισο, επειδη πιστευα πως ειναι πολυ βολικη σαν ιδεα. Παρ' ολ' αυτα, κινηθηκε το ενδιαφερον μου στο καρμα και εν τελει εχω μια μονο απορια: Μηπως τελικα πιστευουμε σε κατι επειδη το υποσυνηδειτο μας αρνειται να παραδεχτει οτι ειναι μονο αυτη η ζωη και τιποτα αλλο; Δεν ειμαι καταστροφεας, μονο η ιδεα οτι ειναι και αυτη μια πιθανοτητα μου φερνει τρομο, αλλα ισως και να ειναι ετσι...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bilibakos : 07-10-07 στις 04:43
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-07, 12:39
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μπιλιμπάκο,νομίζω ότι αυτή η πιθανότητα που σκέφτεσαι δεν έχει και πολύ βάση.Μάλλον άλλα πράγματα θα πρέπει να σε φοβίζουν αλλά ευτυχώς όχι αυτό.Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι ξέρουμε ελάχιστα για την πραγματικότητα,ένα πολύ μικρό κομμάτι της.Οπότε γενικά συμπεράσματα δεν είναι σοφό να εξάγουμε.Εγώ προσωπικά έχω αμφιβολίες και για τα συμπεράσματα της επιστήμης οπότε...εν οίδα ότι ουδέν οίδα νομίζω είναι αυτό που με εκφράζει!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-07, 13:45
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Λοιπόν ναι. Αυτό που λέει ο black_planet. Σκεφτόμουν. Ειμαστε σαν ενα ματσο τυφλοί αυτή την στιγμή που ψιλαφούμε μια τεραστια επιφάνεια ψαχνοντας να δουμε τι υφή εχει αλλα μας διαφευγει το βασικότερο, το σχήμα της. Γενικα οντως μαλλον το Συμπαν με την εννοια αυτην που το βλεπουμε εδω (οχι την αστρονομικη) μαλλον δεν θα το κατανοήσουμε ποτε. Οχι με τα μυαλά που μας εμαθε να κουβαλάμε η κοινωνία τουλάχιστον.
Οσων αφορα το ερώτημα με τις θρησκείες. Καμία. Ολες ειναι μασημένες τροφές. Για τον ιδιο λογο που θεωρω λαθος τις περισσότερες γνώσεις που μας περνανε τα σχολεια-Πανεπιστήμια, για τον ιδιο λογο θεωρώ κι αυτες. Δεν λεω εδω οτι μια θρησκεία δεν χρειάζεται. Απλα. Καλο ειναι ο καθενας να πει: "Πιστεύω σε εναν-πολλους θεους" (αναλογα τι τον εκφραζει ή και σε κανέναν εννοείται απλα εδω εξετάζουμε την αναγκη για θρησκεία) και "πως ειναι, τι ιδιότητες εχει, ποια η σχέση του με εμένα, τι περιμένει απο εμένα". Ετσι θα γεννηθεί το πρότυπο ενος θεού. Αξιος να τον σεβαστεί το ατομο που τον σκεφτηκε. Θα μου πείτε. Αυτα ειναι ενα τίποτα, αυτός δεν είναι θεός-θεοί αλλα η φαντασία του ατόμου. Ρωτάω. Είναι? Είναι αν πιστεύεις στην ρεαλιστηκή και μόνο οψη του νομίσματος που λεγεται Συμπαν. Ομως η ουσία αν δεν το βλέπει ετσι κανείς το πράγμα είναι η εξης. Αυτή η λειτουργία του εγκεφάλου που ονομαζουμε φαντασία είναι "πύλη". Πύλη προς το ιδιο το Συμπαν ΑΝ την αφήσουμε ελεύθερη και χωρίς τα ορια που εχει βαλει η κοινωνία. Ενας θεός λοιπόν που προέκυψε ετσι είναι κατα βάση ενας θεός που "φυλάει" την ιδια την ψυχή του ατομου αυτού γιατί απλα προέκυψε απο την ψυχη του καθως αυτη "ανοιγε τα χέρια της" ζητώντας ουσιαστικά μία κετεύθυνση γνώσης απο το Συμπαν. Αρα λοιπόν γιατί να μην υπάρχει ο θεός/α/οι ουτος/η/οι? Ετσι το βλέπω εγω. Αν φυσικα καποιος πιστεύει οτι δεν υπάρχει καμια ανώτερη δυναμη αυτο ειναι αλλη υπόθεση και μία τελείως διαφορετική κοσμοθεώρηση.
Οσων αφορα ποιος ο σκοπός των οσων περνάμε. Πιστεύω οτι υπάρχουν καποια μέλη στο φόρουμ που το εχουν ψαξει πολύ το θέμα και ετσι και παρουν είδηση το thread αυτο και θελήσουν να απαντήσουν θα δώσουν καποιες ωραίες ιδέες. Αποψη μου είναι οτι απλα δεν έχουμε παρει την ζωή με σωστό τρόπο. Εξαιρώντας οτι μας το επιβάλουν επιμέλως τον λανθασμένο αυτό τρόπο αιώνες τώρα, ισχύει και το οτι την παιρνουμε πολύ στα σοβαρά. Παρα πολυ στα σοβαρα. Ενα απλο παιχνίδι αν το παρεις πολυ σοβαρά σε φανατίζει. Ποσο μάλλον η ίδια η ζωή. Μας ανησυχουν ΠΑΡΑ πολυ θεματα ανούσια και τις περισσότερες φορές ματαιόδοξα και ολα αυτα πηγαζουν επειδή μας απασχολεί ΥΠΕΡ του δέοντως ο θανατος. Λες κι αν μας απασχολει δεν θα πεθάνουμε. Πολύ συνοπτικά αυτό πιστεύω οτι είναι το προβλημα μας.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-07, 14:17
miracle1 Ο χρήστης miracle1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι οι θρησκειες ειναι πανω κατω τα ιδια απλα αναλογα τισ κοινωνιες τα πραγματα αλλαζουν..δεν ειμαι κολλημενη σε καποια θρησκεια απλα προσπαθω να φτιαξω ενα συνδιασμο που να με ικανοποιει...Αν και καποιες φορεσ αναρςτιεμαι αν υπαρχει θεος η κατι τετοιο τελικα.. Julliet, κι ομως...μερικοι καταφερνουν να τα ωγαλουν περα ακουμπωντας στον ωμο του θεου στα δυσκολα...μακαρι να ειχαμε την πιστη τους,γιατι ακομα κι αν δεν υπαρχει τιποτα,η αυθυποβολη τουσ τους βγαζει ασπροπροσωπους.... και οκ τελειωνοντας αυτη τη ζωη ειτε ακολουθει παραδεισοσ και κολαση, με οποιαδηποτε μορφη ειτε μετεμψυχωση καποιος ειναι αυτος που μασ κρινει.για ποιο σκοπο εχουμε φτιαχτει και γιατι δε κανει να το ξερουμε?αν υπηρχε καποιος σκοπος δε θα ηταν πιο ευκολο να φτασουμε καπου ετσι παρα στα τυφλα?
Οπως τα λες ειναι chaotic blue. ειμαστε εδω με μικρη νοημοσυνη και ψαχνουμε για πραγματα που απαιτουν τεραστια πιστευω. Ομως δε μπορουμε να μην αναρωτιομαστε...Και το οτι μασ απασχολει ο θανατος νομιζς ειναι φυσικο.η ζωη ειναι σαν δρομοσ που καταληγει αναγκαστικα καπου.αν το καπου δε το ξερεισ σε τρομαζει.αν και δε νομιζω οτι ειναι ο φοβος του θανατου που παρακινει αυτεσ τισ αναζητησεισ...
bilibaco κι εγω προσ τα εκει εγερνα αλλα ολη αυτη η θεωρια δεν ειναι ισως ενας ευκολος τροπος για να ικανοποιηθουμε και ισως ακομα και να μην απογοητευομαστε πολυ απ τη ζωη,αφου υπαρχουν κιαλλεσ?ειναι και ενας απ τους λιγουσ τροπους που συνδεεει ολα αυτα και με τα πνευματα που πολλοι ασχολουνται..
mata hari nomizω οτι οταν ερχονται δυσκολα στη ζωη μασ, ομως πραγματικα δυσκολα...κανεισ δε μενει allegro...ολοι εχουμε το κουμπι μασ, απλα σε αλλουσ οι δυσκολιες πεφτουν με το σταγονομετρο και σε αλλους με κουβα..και εννοουσα οτι αυτο δεν ειναι δικαιο οποως το βλεπουμε, οπως και πολλα αλλα πραγματα στον κοσμο μας..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-07, 15:17
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εγώ θα γράψω αργότερα κάποιες σκέψεις μου σχετικά με το θέμα.Αλλά για την ώρα ένιωθα το χρέος να πω ένα μεγάλο μπράβο στον φίλο Chaoticblue για τα πράγματα που λέει στο τελευταίο ποστ αλλά και για τον τρόπο που τα εκφράζει.Η φαντασία είναι η πύλη για την πραγματικότητα,αλλά όσοι δεν ξέρουν καλό κολύμπι σόφρων είναι να μην ανοιχτούν πολύ στα βαθειά...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-07, 18:59
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη μετά από χρονια αναζήτησης είναι ότι το τι
Πραγματικά συμβαίνει δεν το ξέρει κανένας ούτε οι θρησκείες απλα
Εικασίες είναι όλα .
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.