Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 16-01-10, 11:04
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Η απλή λογική δεν είναι αρκετή για να καταλάβει τη "μαγεία" ούτε και τα απόκρυφα της φύσης.

Για αυτό και όσοι ασχολούνται πραγματικά με μαγεία αφιερώνουν μια ζωή σε αυτή και όχι 1-2 ώρες διαβάζοντας στο ιντερνετ...

Για αυτό και όσοι ασχολούνται με τα απόκρυφα της φύσης κάνουν χρόνια έρευνας και διδακτορικά....

Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα .... γενικά στη ζωή σου.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul : 16-01-10 στις 11:04
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 16-01-10, 14:19
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Γιατί,σε ποιες περιπτώσεις, πώς και σε ποιους εφαρμόζεται η πρακτική της μαγείας?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απλή λογική δεν είναι αρκετή για να καταλάβει τη "μαγεία" ούτε και τα απόκρυφα της φύσης.

Για αυτό και όσοι ασχολούνται πραγματικά με μαγεία αφιερώνουν μια ζωή σε αυτή και όχι 1-2 ώρες διαβάζοντας στο ιντερνετ...

Για αυτό και όσοι ασχολούνται με τα απόκρυφα της φύσης κάνουν χρόνια έρευνας και διδακτορικά....

Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα .... γενικά στη ζωή σου.
Δεν περιμένω να καταλάβω την μαγεία. Περιμένω συγκεκριμένες απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα. Δεν με ενδιαφέρει το γεγονός ότι <<όσοι ασχολούνται πραγματικά με μαγεία αφιερώνουν μια ζωή σε αυτή και όχι 1-2 ώρες διαβάζοντας στο ιντερνετ...>>. Με ενδιαφέρει ο σκοπός της μαγείας και απάντηση δεν πήρα. Να υποθέσω πως η επίθεση σου μαρτυρά μια άμυνα προς αποφυγή απαντήσεων?
Η σοβαρότητα της ενασχολήσεις των μάγων δεν τους δίνει το δικαίωμα να επιδρούν στη πορεία της δράσης και αντίδρασης, ούτε να επεμβαίνουν στις ζωές των άλλων ανθρώπων. Αν η μαγεία είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που αντιλαμβάνομαι, είμαι ανοικτή να ακούσω. Και το περιμένω, εφόσον αυτός είναι ο λόγος που ανάρτησα το σχολειό μου.
Φίλε paul,σε αυτό που είπες..<<Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα .... γενικά στη ζωή σου.>> δεν γνωρίζεις τίποτα ούτε για την ζωή μου ούτε για την προσωπικότητά μου. Γι αυτό μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για μένα.
Όσο ζω, θα υπερασπίζομαι το δικαίωμά μου και κάθε ανθρώπου στο να καθορίζει μόνος του την πορεία και εξέλιξης της ζωής του. Αυτό σε καμιά περίπτωση δεν με καθιστά ως άτομο επιπόλαιο το οποίο βγάζει βιαστικά συμπεράσματα.
Εφόσον ο λόγος που βρισκόμαστε εδώ στο forum, είναι η έρευνα και η ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων, θα εκτιμήσω ιδιαίτερα εσένα και όποιον έχει την ευγενή καλοσύνη να αφήσει την προσβολή στην άκρη και μου δώσει σαφείς απαντήσεις στο ερώτημά μου,του
τι ακριβώς επιδιώκετε με την μαγεία.
πχ, για ποιες περιπτώσεις εφαρμόζετε τη μαγεία
στα τόσα χρόνια σοβαρής ενασχόλησης με αυτή??
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 16-01-10, 16:51
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η φίλη Angelika* πιστεύω πως έκανε μια απλή ερώτηση που κρύβεται μέσα
απο της διάφορες αναφορές της...
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ.... (εάν κάνω λάθος διόρθωσέ με...)
Πιστευεις πως υπάρχει ορισμός ?????
Οχι βέβαια...
Μαγεία δεν είναι κάτι που έγινε σήμερα αλλά ξεκινάει απο παλαιά ,βαθειά
μέσα στον χρόνο...
Είναι πολυδιάστατη και διαχρονική..
Θα πρέπει να την εξετάσουμε Ιστορικά ,Θρησκευτικά , Μυθολογικά ,
Φιλοσοφικά αλλά και σαν φαινόμενο κοινωνικό...
Πολλοί την έχουν ορίσει (Γενικά) σαν μια χαρτογράφιση του υπερφυσικού...
Άλλοι την έχουν ορίσει σαν γνώση χωρίς την παρεμβολή των αισθήσεων ή του
λογικού...
Ισως και ο κάθε ένας απο εμάς να δύναται να δώση και έναν άλλον ορισμό...
Για αυτό ανέφερα ποιό πρίν πως δεν έχει Ορισμό....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 16-01-10, 20:27
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Φίλε AVATARGR, σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση !!
Θα προσπαθήσω να γίνω ακόμα πιο σαφείς.
Δεν θέλω την φιλοσοφική εξήγηση του τι είναι η μαγεία.
Θέλω να μάθω ακριβώς την πρακτική της εφαρμογή !!
Μελος του forum έγραψε...<<Και κάτι τελευταίο. Όταν κατέβηκα τελευταία φορα στην ΑΘηνα και ειχαμε παει στο σπηλαιο του Νταβελη, μπορουσες να νιωσεις την μεγαλη εκροη ενεργειας που απελευθερωνοταν απο την πολη κατω. Η μισή Αθήνα έκανε μαγια στην αλλη μιση.>>
Παρακαλώ πολύ εξηγήστε μου ..

Για ποιους σκοπούς μπορεί να έκανε μαγεία η μισή Αθήνα στην άλλη μισή?

Τι επιδιώκει ένας μάγος όταν εφαρμόζει μαγεία σε κάποιον??

Ποια είναι η δουλια του η το έργο του?

Πως και για ποιους σκοπούς χρησιμοποιεί τα μάγια?
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 17-01-10, 19:02
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Angelika* σχετικά με το σπηλαιο του Νταβέλη και αυτό που αναφέρεις
δεν νομίζω πως είναι κάτι που θα πρέπει να λαμβάνεις σοβαρά...

Σχετικά με τις ερωτήσεις που θέτεις εκτός απο την πρώτη πιστεύω πως μια
και σε ενδιαφέρει το θέμα γιατι δεν διαβάζεις σχετικά με την ΜΑΓΕΙΑ ώστε
να μην περιμένεις απο κάποιον ή κάποιους τρίτους να σου πούν την αποψή
τους ?????????

Ακόμα και να την πούν θα είσαι συνέχεια με απορίες.....
Επομένως διάβασε και μετά θέσε τις όποιες θέσεις σου και τα ερωτηματά
σου..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 17-01-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Angelika* σχετικά με το σπηλαιο του Νταβέλη και αυτό που αναφέρεις
δεν νομίζω πως είναι κάτι που θα πρέπει να λαμβάνεις σοβαρά...

Σχετικά με τις ερωτήσεις που θέτεις εκτός απο την πρώτη πιστεύω πως μια
και σε ενδιαφέρει το θέμα γιατι δεν διαβάζεις σχετικά με την ΜΑΓΕΙΑ ώστε
να μην περιμένεις απο κάποιον ή κάποιους τρίτους να σου πούν την αποψή
τους ?????????

Ακόμα και να την πούν θα είσαι συνέχεια με απορίες.....
Επομένως διάβασε και μετά θέσε τις όποιες θέσεις σου και τα ερωτηματά
σου..

Ευχαριστώ.
Σε ευχαριστώ πολύ AVATARGR για την ανταπόκρισή σου.
Είναι πολύ λογικό αυτό που προτείνεις απλώς έχω κάποιο λόγο που ρωτώ..
Έχω διαβάσει κάποια πράγματα περί μαγείας και εξακολουθώ ασταμάτητα να διαβάζω και να ερευνώ ..
Άλλωστε τα βιβλία είναι απλώς η θεωρία.
Πιστεύω πως οι απαντήσεις από προσωπικές γνώσεις και εμπειρίες με οδηγήσουν στην λύση που ψάχνω και αυτό που ψάχνω δεν μπορεί να μου το δώσει κανένα βιβλίο.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 18-01-10, 00:40
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τόσους μάγους που έχει η Ελλάδα...

γιατί πάει τόσο σκατά;


Ούτ' ένας δεν έχει σκεφτεί να κάνει κάτι για την οικονομία..;

Μόνο για να καλούν πνεύματα είναι;

Γιατι παει τοσο σκατα? Γιατι απλα ολοι πιστευουν οτι λες μια μαγικη λεξη, κουνας το ραβδακι σου και ωπ! ετοιμο το ξορκι. Δεν ειμαστε στον κοσμο του Χογκουαρτς. Και για να γινει κατι με την οικονομια, πρωτον θελει τρομερο αποθεμα ενεργειας και δυναμης και κατα δευτερον θα επηρεαστει ενα παρα πολυ μεγαλο κομματι ανθρωπων. Σκεψου ενα λαθακι να γινει τι εχεις να λαβεις. Δεν ειναι ευκολο να κανεις κατι τοσο μεγαλο. Επηρεζονται περα απο σενα και αλλοι. Και δεν ειναι μονο οι επικλησεις... Δεν ειναι αυτη η δουλεια του Μαγου. Μην εχεις λαθος αντιληψη επι του θεματος.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 18-01-10, 01:11
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι παει τοσο σκατα? Γιατι απλα ολοι πιστευουν οτι λες μια μαγικη λεξη, κουνας το ραβδακι σου και ωπ! ετοιμο το ξορκι............................................. .................................................. ............... Και δεν ειναι μονο οι επικλησεις... Δεν ειναι αυτη η δουλεια του Μαγου. Μην εχεις λαθος αντιληψη επι του θεματος.
Αυτό ρωτάω και εγώ καλέ μου Witch Shadow,ποια είναι η δουλια του μάγου ακριβώς? με ποια θέματα ασχολείται? ήμαρτον !!! τόσο δύσκολη ερώτηση κάνω?? αν ρωτήσεις έναν κομμωτή για το ποια είναι η δουλια του, θα πει αμέσως, κουρεύω, χτενίζω βάφω μαλλιά.
Μας λέτε τι δεν κάνουν οι μάγοι. Συνέχεια παρατηρήσεις και υποδείξεις για όσα δεν ξέρουμε η παρεξηγήσαμε κλπ
Πέστε μας οι μάγοι τι ακριβώς κάνουν? με ποια θέματα ασχολούνται?
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 18-01-10, 03:02
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelika* Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ρωτάω και εγώ καλέ μου Witch Shadow,ποια είναι η δουλια του μάγου ακριβώς? με ποια θέματα ασχολείται? ήμαρτον !!! τόσο δύσκολη ερώτηση κάνω?? αν ρωτήσεις έναν κομμωτή για το ποια είναι η δουλια του, θα πει αμέσως, κουρεύω, χτενίζω βάφω μαλλιά.
Μας λέτε τι δεν κάνουν οι μάγοι. Συνέχεια παρατηρήσεις και υποδείξεις για όσα δεν ξέρουμε η παρεξηγήσαμε κλπ
Πέστε μας οι μάγοι τι ακριβώς κάνουν? με ποια θέματα ασχολούνται?

Επειδη ο Μαγος ερχεται σε σχεδον αμεση επαφη με την Αλλη Πλευρα και με οτι συνεπαγεται με αυτο, σκοπος/δουλεια του ειναι να προστατευει τους ανθρωπους απο το Κακο. Η βασικη του προτεραιοτητα. Δουλεια του ειναι να βοηθαει οσους εχουν αναγκη, ειτε με θεραπεια (και δεν εννοω μονο σωματικη θεραπεια αλλα και ψυχικη), ειτε με συμβουλες. Δεν πρεπει να κανει κακο στο καθε τι ζωντανο γυρω του. Να αναπτυξει τις δυναμεις τους και τα χαρισματα του για να τον βοηθησουν στο εργο του. Και πρωτα απολα να μην επηρεαζει την Ελευθερη Βουληση των αλλων. Αυτο ειναι δουλεια των Σκοτεινων Μαγων, καθοτι η Ελευθερη Βουληση θεωρειται η πιο ισχυρη δυναμη πανω στη Γη. Αυτα τα λιγα με το ποια ειναι η δουλεια του....
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 18-01-10, 04:56
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ο Μαγος ερχεται σε σχεδον αμεση επαφη με την Αλλη Πλευρα και με οτι συνεπαγεται με αυτο, σκοπος/δουλεια του ειναι να προστατευει τους ανθρωπους απο το Κακο. Η βασικη του προτεραιοτητα. Δουλεια του ειναι να βοηθαει οσους εχουν αναγκη, ειτε με θεραπεια (και δεν εννοω μονο σωματικη θεραπεια αλλα και ψυχικη), ειτε με συμβουλες. Δεν πρεπει να κανει κακο στο καθε τι ζωντανο γυρω του. Να αναπτυξει τις δυναμεις τους και τα χαρισματα του για να τον βοηθησουν στο εργο του. Και πρωτα απολα να μην επηρεαζει την Ελευθερη Βουληση των αλλων. Αυτο ειναι δουλεια των Σκοτεινων Μαγων, καθοτι η Ελευθερη Βουληση θεωρειται η πιο ισχυρη δυναμη πανω στη Γη. Αυτα τα λιγα με το ποια ειναι η δουλεια του....
(Εδώ ξεχωρίζεις τον καλό από τον κακό μάγο. Αρα υπάρχει καλή και κακιά μαγεία? Έγινε τόσο μεγάλο θέμα αν υπάρχει καλό η κακό και άλλο τόσο για το πόσο παρεξηγημένη είναι η μαγεία).


Τέλεια δουλειά όμορφη και σωτήρια !!!! Και ψυχολόγος ο μάγος!!!!
Μήπως γνωρίζεις να μου συστήσεις έναν τέτοιον, γιατί όπου και να ψάξεις δεν βρίσκεις παρά μόνο εκείνους που δένουν ανθρώπους με μαγεία και κάνουν επιστροφές.
Έναν σωτήρα μάγο που να μπορεί να λύσει τα μαγεια κάποιου θύματος από το έργο ενός σκοτεινού μάγου? Κάποιον που δεν συνεργάζεται με σκοτεινές δυνάμεις, αλλά με αγγέλους λευκούς για να δουλέψει για καλό σκοπό?
Και αφού αυτή είναι η δουλειά του μάγου, γιατί κανείς μας δεν γνωρίζει κανέναν με τέτοια χαρίσματα? Τέτοια προσόντα δεν μπορεί παρά να διαδοθούν σε όλον τον κόσμο σε χρόνο ρεκόρ!!!
Και αν κάποιος πει ότι υπάρχουν, γιατί να είναι τόσο σπάνιοι και δυσεύρετοι?


Πάντως αν άλλαξες γνώμη για την απάντησή σου μπορείς να επανορθώσεις.
Δεν μπορεί να ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη.
Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.